Author Topic: Air Ripper  (Read 21669 times)

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Air Ripper
« on: July 25, 2008, 08:29:25 PM »
Pozdrav svima, evo da ovaj topic nebude toliko zapostavljen resio sam se da napisem par reci.
Nakon nekog vremena pauze, resio sam se za izradu jednog highpower modela koji ce biti sposoban za dostizanje visina i do 12km, sa motorom koji razvija totalni impuls od 3000Ns.
Sam pristup dizajniranju i konstrukcji zahtevao je posebnu paznju, izabrati materijale koji trpe velika opterecenja, velicina i oblik stabilizatora kako bi bili zadovoljeni uslovi stabilnosti prilikom koriscenja raketnih motora razlicitog totalnog impulsa itd.
Model je precnika 62mm i duzine 1900mm, malo neobican odnos duzine i precnika, koji je na samoj granici vitkosti modela, mada ja licno volim da se "igram" proracunima tako dokazujuci tacnost istih.

Za izradu tela odabrao sam G10 Fiberglass, debljina tela je 2mm, a samo telo se sastoji iz dve sekcije. Jedna u kojoj je smesten raketni motor, i druga u kojoj su smesteni padobran i elektronika modela.



Veza izmedju te dve sekcije ostvarena je "alkama".



Vrh je ozival, izradjen od tvrdo kuvane plastike



Stabilizatore, kojih ima ukupno tri radio sam od spera, jednostavno nisam imao dovoljno vremana za izradu od kompozita. Stabilizatori jednim delom prolaze kroz telo rakete sto omogucuje da oni trpe veca opterecenja. Pored toga lepljeni su 2 minutnim UHU epoksidnim lepkom.
Nakon lepljenja stabilizatora, prisupio sam dodatnom ojacanju spoja sa telom. Da bih dobio luk u tom delu, koristio sam obicnu plasticnu cevcicu kojom sam oblikovao ojacanje koje sam radio takodje od UHU epoksidnog lepka.





Kada su spojevi bili dobro osuseni, pristupio sam dodatnom ojacanju spojeva staklenom tkaninom.





Nakon susenja smole, stabilizatori su presvuceni staklenom tkaninom, vakumirani su i dodatno toplotno tretirani na 60 stepeni celzijusa. Nazalost taj proces nisam slikao.

Ah da, u medjuvremenu je bila gotova gornja sekcija modela.





Kada se stabilizatori "ispeku" ostaje jos samo farbanje i zavrsni finis modela koji ce leteti na Beograd Kupu, 2 i 3 Avgusta koji se odrzava na sportskom aerodromu Lisiciji Jarak.

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Air Ripper
« Reply #1 on: July 27, 2008, 01:55:45 PM »
Konacno je model gotov, ostaje samo da se odradi spremiste za elektroniku, testira sistem za otvaranje padobrana, i model je spreman za let.


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Air Ripper
« Reply #2 on: July 28, 2008, 02:33:11 PM »
Svaka cast, model izgleda veoma "opasno", pogotovo kad se na celu prica doda potisak od 3000Ns.  :o

moj brat i ja smo davno ranije pravili raketne modele, izmedju ostalog i " Sprint 02 ", koja nikad nije poletela! Zahtevala je motor od 80Ns, a tad ga nije bilo u prodaji, a u CVM-u su me prosto i jednostavno zapitali " Sine, sta ti to planiras da dignes u vazduh "! ;D

Uhvati par fotki pred lansiranje ( ako mozes ), pa stavi na forum, cisto da vidimo kako to izgleda u punom sjaju.

P.S. da li si motor sam pravio ili je kupovna varijanta!?
;)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Air Ripper
« Reply #3 on: July 28, 2008, 04:34:00 PM »
Mislim da ce film bolji biti od slika, Bice snimano lansiranje te cete imati prilike da vidite na forumu. Ntesko da bih mogao da uslikam fotke iz razloga sto ima neverovatno brz start. te od slikanja nema nista.
Sto se motora tice on je home made varijanta. Bice i slike motora uskoro.......
Sada nece leteti na 3000Ns vec na 360Ns, iz bezbednosnih razloga i same visine leta, da bih ostao u nekoj granici od 1000m visine.
I jos par fotki....




Offline ervetor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Air Ripper
« Reply #4 on: August 01, 2008, 10:33:08 PM »
Svaka cast, model izgleda veoma "opasno", pogotovo kad se na celu prica doda potisak od 3000Ns.  :o

moj brat i ja smo davno ranije pravili raketne modele, izmedju ostalog i " Sprint 02 ", koja nikad nije poletela! Zahtevala je motor od 80Ns, a tad ga nije bilo u prodaji, a u CVM-u su me prosto i jednostavno zapitali " Sine, sta ti to planiras da dignes u vazduh "! ;D


Izvinjavam se sto upadam ovako, ali me zanima tacno koje godine ste pokusali da kupite taj motor ( popularni ARAK 80-F60-10), jer koliko ja znam, a znam vrlo dobro taj motor se nikada i nije mogao kupiti u CVM, vec je to distribuirao iskljucivo ARAK ( Akademski Raketni Astronauticki Klub ) koji ga je i proizvodio do negde prve polovine 80' tih kada je nakon nesrece i pogibije jednog clana kluba ova proizvodnja i ugasena.
Motor je koristio klasicno kompozitno raketno gorivo AP-PVC liveno u plasticno kuciste sa keramickim mlaznikom. Cesto je umeo da rokne traser.
Motori su se mogli nabaviti preko KMT i KNT jos neko vreme, a onda vise i nisu bili upotrebljivi zbog toga sto su bili jako osetljivi na zub vremena. Svi mi negde cuvamo jos po koji  muzejski primerak.
Na zalost, polako ali sigurno ARAK ciji sam i ja bio clan ugasio se u potpunosti jos pocetkom devedesetih...
Danas, ja znam 2 coveka koji ozbiljnije prave modelarske motore u Srbiji jer nekadasnji KRUSIK Valjevo nema ekonomsku racunicu da pokrece proizvodnju za desetak hiljada motora godisnje, koliko se po mojoj proceni maksimalno proda sada u Srbiji.
Ali, ako ste zainteresovani da ponovo ispalite svoj SPRINT 02 pogledajte kako izgleda ono sto se danas pravi:

i kako to leti:




Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Air Ripper
« Reply #5 on: August 01, 2008, 11:14:57 PM »
Pozdrav i dobrodosli na rcfly4um,


Izvinjavam se sto upadam ovako, ali me zanima tacno koje godine ste pokusali da kupite taj motor ( popularni ARAK 80-F60-10)

godina je bila 1998. ili 1999., ne mogu sad tacno da se setim, ali u svakom slucaju, model je odavno unisten...
:(

Inace, video klipovi su odlicni, obozavam zvuk raketnog motora !!!
;)
Nikola | rcfly.in.rs