Author Topic: Gde kupiti raketu?  (Read 38549 times)

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Gde kupiti raketu?
« on: July 02, 2013, 11:57:12 AM »
Da li neko zna gde kupiti raketu u nekom kit-u? Sa motorom i padobranom ...

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #1 on: July 02, 2013, 12:17:54 PM »
http://www.cvm.rs/cvm/www/sr/proizvodi/raketni-modeli

Moguce da imaju i druge u ponudi posto imaju i svoj takmicarski tim...

pozzz

(P.S. ako ides tamo pozdravi ih od bivseg clana tj. mene Ivan Djeorgievski)

 (:beer:)
« Last Edit: July 02, 2013, 12:19:45 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #2 on: July 03, 2013, 10:39:03 AM »
hvala puno !!!  (yay)

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #3 on: July 03, 2013, 11:03:40 AM »
Evo jos jednog mesta, rakete su dosta kvalitetnije nego u CVM, ima ih od pocetnickih pa do ozbiljnih takmicarskih ali ima i maketa... http://www.aeroklubzemun.iz.rs/ .
Ili se javite u PM da Vam prosledim broj jednog od instruktora.

Pozdrav,
Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #4 on: July 03, 2013, 11:47:33 AM »
Evo jos jednog mesta, rakete su dosta kvalitetnije nego u CVM, ima ih od pocetnickih pa do ozbiljnih takmicarskih ali ima i maketa... http://www.aeroklubzemun.iz.rs/ .
Ili se javite u PM da Vam prosledim broj jednog od instruktora.

Pozdrav,
Uros

Apsolutno se slazem sa gore navedenim....

(clan AK Franjo Kluz)  :big smile
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline martin.grubic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #5 on: April 14, 2014, 07:11:29 PM »
Što bre da je kupuješ, napraviš je sam ...





Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #6 on: September 06, 2014, 10:29:21 PM »
Kako mogu da je napravim sam? Sta mi je sve potrebno? :D
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #7 on: September 06, 2014, 10:43:32 PM »
Pa evo lepog primera :)

Deo prvi



Deo drugi



Deo treci



I naravno kucno gorivo :)



Samo budi vrlo obazriv koju kolicinu stavljas i gde letis!
« Last Edit: September 06, 2014, 10:50:10 PM by banbo »
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #8 on: September 07, 2014, 05:16:33 PM »
Hvala ti puno! Aj na dva (pijemo)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #9 on: September 07, 2014, 07:34:21 PM »
Nema na cemu, zavrsavam radionicu nadam se do kraja meseca pa cu da opravim i ja jednu  ;namig  ()-()
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #10 on: September 16, 2014, 06:26:41 PM »
Ja sam kao nesto pokusao ali sam video da mi ne ide, tako da moram da ostavim malo vremena da se uozbiljiljim i krenem to bolje da radim, a takodje i uz vase savete, pa dok skupljam sve to procice maloo vremena pa op krecemo..  (:beer:)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #11 on: September 30, 2014, 09:30:19 AM »
Ovako momci da vas upozorim na vreme.

Ovaj video pravljenja goriva koji je postavio banbo je toliko rizičan da to nije normalno, uz to gorivo je krenulo da karamelizuje što se i vidi po boji goriva, dakle bilo je na ivici paljenja. Količina koju pravi tom metodom, i sve to u kući je opasno da opasnije ne može biti. Ne prave se motori tek tako napamet, način livenja goriva ostavlja velike šanse za pukotine ili vazdušne džepove u samom gorivu koji po pravilu rezultuju eksplozijom motora. Uz brdo proračuna, ili praćenje već gotovih rešenja uvek se podkrade nela greška i može doći do ekspolozije.

To što je u pitanju amatersko šećerno gorivo, ne čini čitavu priču bezbednijom ili manje opasnom, qassam rakete kojim Palestinci gađaju Izraelce danima i godinama unazad koriste potpuno isto šećerno gorivo i na sličan način pripremljeno, tako da shvtaite čitavu priču ozbiljno i bez mnogo improvizacija.


Raketna tehnika može biti veoma zanimljiva, ali mora se proučiti malo pre upuštanja u čitavu priču u suprotnom osim materijalne štete može biti i žrtava.

Odgovorno tvrdim kao neko ko je godinama unazad u toj priči što amaterski godinama, a i profesionalno neko kratko vreme.

Za početak pročitajte sledeće strane:

Čovek je vrlo ozbiljan profesor na univerzitetu na Floridi ima brdo video snimaka sa uputstvima na njegovoj strani ali obavezno prvo izčitajte sajt:
http://www.jamesyawn.net

Takođe odličan sajt o raketnoj tehnici, vođa projekta SS2S (slanja rakete koja kao gorivo koristi šećer u svemir) inženjer u Bomabardieru.
http://www.nakka-rocketry.net

Kada to izčitate krenite u ekspirementisanje pre toga nikako, priprema goriva uvek van kuće na otvorenom pa makar to bilo i 100gr što je velika količina kako god okreneš, pod punom htz opremom... Kasnije kada se savladaju procedure, nabavi kvalitetna oprema možete tek razmišljati o pripremi većih količina goriva od jednom mada 100gr je poprilična količina.

Ne zaboravite nikada ali nikada da su goriva eksplozivna, da sagorevaju gotovo trenutno i da razvijaju ekstremo visoke temperature. Greške u amaterskoj raketnoj tehnici se skupo plaćaju.

Tu sam za pitanja i otklanjanje nedoumica, ali tek pošto pročitate sajtove koje sam linkovao.

Pravljenje modela rakete, takođe iziskuje neko predznanje, proračune centra potiska, centra gravitacije i još x parametara, ali je moguće odraditi vrlo precizne proračune i konstrukcije tela rakete, simulacije leta (ukoliko znaš precizno parametre motora) softverski alatima SpaceCad, i Rocksim. U suprotnom dobijate nekontrolisan projektil (da lepo ste pročitali projektil) koji osim vašeg života može ugroziti i tuđe živote imovinu...

Ponavljam uz malo više izučavanja materije, može postati lep hobi, koji će pružiti sate zabave. Možda je najbolje za početak svratiti do CVM-a kupiti neki kit i neko motorče i probati kako izgledaju gotova rešenja sa kojima treba manje opreza...

Takođe par smernica, koristite za pravljenje motora, isključivo natron papir, aka kartonske hilzne izrađeno od njega ali ne kao ovaj momak spiralno motane već isključivo paralelno motane, nikako pvc, nikako metal... postoje pvc cevi flowguard pvc c i pvc u koje se prodaju kod nas sa kojima se mogu praviti motori zato što kada puknu ne fragmentišu se tj. nema gelera već se samo preforiraju, takođe jedini metal koji je koliko toliko bezbedan je aluminijum 6066 T6, 6061, 6065 on takođe ne fragmentiše već se perforira... mogu i PPR cevi ali je teško sa njima rukovati, napraviti motor, i teške su poprilično...

P.S. Ovo o čemu pričate se zove Amaterska raketna tehnika, i daleko je kompleksnije od raketnog modelarstva i poželjno je pre upuštanja u amatersku raketnu tehniku imati neka predznanja iz raketnog modelarstva. Odite na livadu kada bude neko takmičenje raketnih modelara da vidite kakve aždaje su mali raketni motri npr. A1/2 koji imaju ne više 2gr. goriva čisto da shvatite kako to izgleda, i koliko je to daleko od zabavne pirothnike aka vaterometnih raketa. Poređenje radi performanse vatrometne rakete su fića dok su ove modelarske ferari.

 Na videu je raketni motor koji ima nešto manje goriva nego što ovaj lik pravi na video snimku koji je banbo postavio:
« Last Edit: September 30, 2014, 11:32:04 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #12 on: September 30, 2014, 09:11:26 PM »
Zasto ne probate sa raketama koje koriste vodu i pritisak? mmmm 17aaIma puno videa i prelep je hobi,ja sam ih pravio ranije dok nisam dobio elektroniku za avione.Lako se prave,mozete cak da napravite i glider-a koji ce posle ispaljivanja da leti.  :mhm
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #13 on: September 30, 2014, 09:14:33 PM »
Pogledajte ovo,sta reci...a opet nema opasnosti.

They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde kupiti raketu?
« Reply #14 on: September 30, 2014, 09:57:16 PM »
Sad  kao da si pitao rc modelara zašto ne leti modele sa motorima na CO2.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."