Author Topic: Letece krilo  (Read 16901 times)

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #15 on: July 19, 2013, 09:28:24 PM »
Hvala na lepim pohvalama za model tako i za decka inace moj najstariji sin jeste zainteresovan za ovaj hobi ali nece nista da pomaze samo hvata krivine hoce odmah da leti model a neznam ni ja jos kako treba ,sto se tice cicak trake nju koristim ali sam mislio da se nevidi baterija zbog estetike samo esc ostao na povrsini zbog hladjenja nista vise danas je kompletiran stari otisao u penziju sutra posle posla ako vreme dozvoli planiram da  (<--) (<--) (<--) (<--) (<--)nadam se da ce bude video ,kako tebi ide sa zagijem jel pri kraju?

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #16 on: July 19, 2013, 09:44:23 PM »
Nema na cemu! I ja planiram kabinu da postavim, lepse izgleda, a i manji otpor pravi.
Radovi na zavrsetku, nekakve obaveze me malo usporile. Ostalo da postavim winglet- e, spakujem ostatak elektronike i da napravim kabinu. Sutra ili prekosutra bi trebalo da bude probni let (ako vreme dozvoli), bice i video. Fotke oko zavrsnih radova, postavim kad stignem.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #17 on: July 21, 2013, 09:39:42 PM »
Nazalost video nema to jest ni letenja krilo puklo pokrpljena danas ali moji utisci su ovakvi ,koliko je dobro da se ugrade letvice na nos krila toliko su dva puta gore prethodno je bilo bez letvice i palo je najmanje dvadesetak puta ,ovo cvrsto kao kamen ali pri prvom udarcu prslo zato je bolje neojacavati sam vrh da moze da amortizuje udar ukoliko ga ima ali kod svakog pocetnika bez padova nema ni letenja neznam uzrok krilo je poletelo pravo kao strela i kod malog zaokreta u desno i  direktno u zemlju nadam se da ce sledeci put biti bolje.... (<--) (<--) (<--)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #18 on: July 22, 2013, 10:30:18 AM »
Steta sto je krilo tako proslo. Nadam se da ce nakon popravke bolje leteti.
Ojacanje vrha bi trebalo da spreci ostecenja, mora da je pad bio jak, kad je krilo puklo. Na kojoj visini je bilo kad je palo? Sta se, po tebi dogodilo, kad je u zaokretu palo? U svakom slucaju, elastican vrh ima svojih prednosti, ali nedostataka. Zanimljivo je ovo iskustvo, ranije sam koristio stirodur, kao ojacanje vrha, sad sam postavio sper, videcu kako ce biti.
Danas bi trebalo da zavrsim  radove na krilu, kao i probni let. Postavicu fotke i snimak.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #19 on: July 23, 2013, 01:39:25 AM »
Danas nastavio sa radovima (tacnije juce).

Na gornje povrsine krila, zbog boljeg opstrujavanja vazduha, postavio usmerivace, a na krajeve winglete,









Tako da sve izgleda otprilike ovako:


Obelezavenje donje strane sam izmenio,


Videcu kako ce se ponasati crna traka, ako bude potrebe, zamenicu je.

Kabinu jos nisam napravio, to moze i kasnije.
Sve u svemu, stekli su se uslovi da se izadje na sunce,




Ovako zavrsen model, sa setup- om, je ukupne tezine 970 gr. Za nekih 200 gr vise nego sto sam planirao. Nije mi se dopalo, ali tako je ispalo. Cini mi se da je armirana traka teza nego sto sam ocekivao.
Od elektronike, iskoristio sam sledece:
Rhino 2250mAh 3S 11.1v 25C Lipoly Pack baterija, Turnigy Plush 40 ESC, 30CM Servo Lead Extention (JR) 26AWG kablovi za servoe, servoi HK15148 Analog Servo 17g / 2.5kg / 0.14s
Posto mi jos nisu stigli poruceni motori i elise sa HK iskoristio ono sto je bilo na raspolaganju. Motor je KD A22-20L Brushless Outrunner Motor sa APC 10x7E elisom.

Prvi utisci su vrlo dobri. Nakon malo trimovanja, fino je poleteo.Model je stabilan, lepo leti. Profil krila je bas ispunio ocekivanja. Let je na nekih 30- 40% gasa. Propinjanje nije veliko pri punom gasu, vrlo lepo jedri. Prilikom sletanja trebalo mi je preko 30- 40 m za sletanje (veceras nije bilo vetra). Motor koristim do 10 minuta, a model je bez problema leteo 30- tak minuta.

Ovako je leteo:


Krilo je dobilo ime Zephon.
 

S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #20 on: July 23, 2013, 12:33:11 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz svaka cast leti izuzetno stabilno ja nisam imao srece sa mojim poceo sam izgradnju jedne cesne ali nece biti u skorije vreme a letim staro krilo nesto nemam volju da pravim novo koliko sam vodio racuna i neznam gde sam pogresio totalno sam ga razbio....

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #21 on: July 23, 2013, 12:51:58 PM »
Hvala, radisa.radic, nemoj se obeshrabrivati, bitno je nesto da se pravi, a i leti! Svaki model je zanimljiv na svoj nacin, bitno je uzivati.
Video sam da si praveci ove modele imao "lepe" tezine, sta si koristio od materijala?
Nadam se da ce Cesna uskoro leteti!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Letece krilo
« Reply #22 on: July 23, 2013, 01:03:38 PM »
U , super je ovo ispalo, leti tako lagano i elegantno  :)aplauz

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #23 on: July 23, 2013, 09:24:16 PM »
Nisam se obeshrabrio taman posla ,koritio sam stiropor sa crnom oznakom neznam koje je tezine ali verovatno 30 gramski obican providni selotep i preko njega belu samolepljivu foliju i onda ko komsije nitro bojom prefarbali nista posebno izuzetno je bilo cvrsto ali ne i elasticno najverovatnije cu preslikati ovo staro i uraditi po tim merama ono je manjeg raspona i ugao sklapanja je da kazem manji po korenu krila sinoc do kasno ponovo sam u gradio elektroniku  i danas probni  (<--) leti izuzetno stabilno i veoma moze polako da jedri tako da sa jednom baterijom i preko 15 minuta leta sto je i previse za mene pocetnika...

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Letece krilo
« Reply #24 on: August 18, 2013, 08:58:23 AM »
Danas nastavio sa radovima (tacnije juce).

Na gornje povrsine krila, zbog boljeg opstrujavanja vazduha, postavio usmerivace, a na krajeve winglete,









Tako da sve izgleda otprilike ovako:


Obelezavenje donje strane sam izmenio,


Videcu kako ce se ponasati crna traka, ako bude potrebe, zamenicu je.

Kabinu jos nisam napravio, to moze i kasnije.
Sve u svemu, stekli su se uslovi da se izadje na sunce,




Ovako zavrsen model, sa setup- om, je ukupne tezine 970 gr. Za nekih 200 gr vise nego sto sam planirao. Nije mi se dopalo, ali tako je ispalo. Cini mi se da je armirana traka teza nego sto sam ocekivao.
Od elektronike, iskoristio sam sledece:
Rhino 2250mAh 3S 11.1v 25C Lipoly Pack baterija, Turnigy Plush 40 ESC, 30CM Servo Lead Extention (JR) 26AWG kablovi za servoe, servoi HK15148 Analog Servo 17g / 2.5kg / 0.14s
Posto mi jos nisu stigli poruceni motori i elise sa HK iskoristio ono sto je bilo na raspolaganju. Motor je KD A22-20L Brushless Outrunner Motor sa APC 10x7E elisom.

Prvi utisci su vrlo dobri. Nakon malo trimovanja, fino je poleteo.Model je stabilan, lepo leti. Profil krila je bas ispunio ocekivanja. Let je na nekih 30- 40% gasa. Propinjanje nije veliko pri punom gasu, vrlo lepo jedri. Prilikom sletanja trebalo mi je preko 30- 40 m za sletanje (veceras nije bilo vetra). Motor koristim do 10 minuta, a model je bez problema leteo 30- tak minuta.

Ovako je leteo:


Krilo je dobilo ime Zephon.

Koja je razlika sa i bez usmerivaca vazduha?
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #25 on: August 22, 2013, 12:11:20 PM »
Nisam siguran kolika je razlika sa i bez usmerivaca vazduha, razmisljam da potrosim jednu batku sa njima, a onda da ih uklonim, pa cu videti kako ce leteti sa i bez usmerivaca. Mislim da usmerivaci obezbedjuju bolje letne karakteristike u smislu uzgona i boljeg pravolinijskog leta.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!