Author Topic: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"  (Read 95590 times)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #15 on: August 22, 2013, 08:59:05 PM »
Svaka cast ozbiljan je to model!

Ko ce ga poleteti prvi put?

 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #16 on: August 22, 2013, 10:41:51 PM »
Svasta... (:sok:) Hehehe...

Pa ja cu... Sto !? ...Mislis da tu ima problem  (yay)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #17 on: August 22, 2013, 11:21:03 PM »
Ma ne samo pitam....
Samo napred i hrabro.
Masina je ozbiljna i samo pazljivo.
Pazljivo sa tezistem i sa otklonima!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #18 on: August 22, 2013, 11:39:08 PM »
salim se  ()-() ali mislim/ubedjen sam i pored sveg svog neznanja, a bilo je iskustva, da sam sposoban za takvo novo iskustvo... a i kad se zaleti, mislim kasnije, ne mislim da ga letim 3D.. nisam nikad radio.. ko zna.. mozda udje u ruku... Najvise me pali njegova velicina i snaga, zvuk .. verovatno i Smoke... jos da ispobam i sve od telemetrije... i bice super...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #19 on: August 23, 2013, 12:18:42 PM »
Obzirom da nisam nikakav 3D letac, a nekako se zapalio da ga opremim najboljom i svakojakom opremom, samo da ne bude kao TENK (mislim tezak, a nece)...
razmisljam da ubacim i ovu napravicu pa sta bude.. iGYRO takodje od PowerBox-a u fullu sa GPS (ne razumem i dalje sta GPS tu radi, nesto sa full speed koriguje u 8 tacaka), mislim da je opcija GPS vise za JET modele..

The PowerBox iGyro SRS is a completely new type of gyro system intended for fixed-wing model aircraft. At the development stage our constant aim was to combine maximum versatility with simplicity of operation. The system incorporates 8 regulatory algorithm specificaly developed for fixed wing models, whlch causes hardly any alteratlon in the model's famil ar flying characteristics; at the same time the eeroplane flies much mora smoothly and accurately, and is less sensitive to unwanted weather-induced or aerodynamic influences. The need for mixers, such as elevator to rudder or flaps, is eliminated entirely. The iGyro exploits the latest servo bus tecnology to minimise the extremely complex wiring arrangements necessitated by previous gyro systems. The ability to assign any channel to the gain edjusters makes it possible to set up the desired gyro effect accurately in just one short flight. Independent adjustment of each of the five outputs is possible, enabling the modeller to set up gyro gain and direction of effect precisely. The separate GPS Sensor provides 8 means of obtaining 8 constant gyro effect over the model's ful speed range, effectively eliminating the problem of over-compensation leading to oscillation in high-speed flight The control system is based on menus displayed on the graphic OLED screen, which makes short work of all set-up tasks.

Evo kako izgleda/leti JET sa tim


i evo video kako se radi setup
« Last Edit: August 23, 2013, 12:31:04 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #20 on: August 23, 2013, 04:59:19 PM »
Danas je, napokon, stigao paket iz Češke (Brno) dapače 2 paketa, jedan iz MVVS sa motorom i poručenim delovima/uljem, kao i 2 Propa 30" i 32" i Carbon Spinner, sa fabričkim rupama na vrhu za hladjenje motora i uz doplatu za fabričko krojenje za odredjenu elisu... (mala je doplata, a skup spinner, pitanje je da li bi ga tako sam izrezao, carbon lako puca), spinner stiže sa ALU podlogom, jako je lagan i stiže sa 5-6 šrafića kojim se sam spinner ušrafi u podlogu, jedina zamerka je što fabrika i te rupe nije probušila !? 







Danas, proučavanje UPUSTVA, sutra (SUBOTA) paljenje motora na probnom stolu sa manjom elisom 30x10 koja je predvidjena za razradu, treba izbušiti elisu pre montaže jer je za motor vezana sa 6 šrafova, trudićemo se da spržimo ceo rezervoar goriva 1,5 Lit., svakako ce biti Photo i Video ...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #21 on: August 24, 2013, 10:06:57 PM »
Danas je sklopljen na gomilicu, sutra će valjda da upali i da se malo vrti  oo))




Malo je problematično setUp ovog elekronskog paljenja, bar meni, nikad to nisam radio, ali uz UPUSTVO, će valjda biti odradjeno !

« Last Edit: August 24, 2013, 10:53:08 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #22 on: August 27, 2013, 12:11:27 AM »
Brrrmm... Brrrmmm.. ;namig




Danas je upalio, napokon,  :)aplauz... a razlog sto nije upalio od subote do danas... ljudska glupost  :sljus, moja ....



Pre svega da zahvalim Duletu Samsung, na smornim jutarnjim tel. razgovorima, malo sam ga ugnjavio, malo... ali mnogo znaci za razvoj RC Hobby SRB... Hvala Duki ! (res)

Takodje, Deda je tu pomoc, vec 5-6 god... A danas su izdasno pomogli Kariklic i Goran (Vaga)... Hvala... Deda i Kariklic su prvih 15 minuta drzali radni sto da ne poleti !!



Evo par Tips & Tricks, ako se neko odluci da kupi ovu mocnu masinu...

Sve sam prethodno vece lepo povadio iz kutije, prostudireo i sa Ne previse ineresovanja procitao i ovlas pogledao slike... uzbudjenje nije dovoljavalo temeljnije.. Resih da ga u Subotu ujutru stavim na sto i Kresnem ... Tako Deda i ja uradismo.. u uz kaficu... Nadjem neke dve nove Li-Po baterije od po 1000 Mah 2S, tako pise, izmedju ostalog u upustvu..

www.MSRelektronik.eu proizvodi za MVVS elektroniku Ignation Box... za Boxere (dva cilidra) ih pravi u 3 verzije ICU-L (Lite) ICU-S (Standard) i ICU-P (Proffesional), i isporucuju ih po 2 kom... Nisam bio zainteresovan i  nisam gledao koji su pripali meni, ali sam negde utripovao ne znam zasto da je Standard verzija !? :sljus

Obelezeni su sa TOP i BUTTOM, iz svakoga idu po dva kabla za svecice (levi/desni cilindar) za gornje svecice sa TOP Ignation, za donje svecice sa BUTTOM Ignation, ovaj donji ima na sebi i kabl sa HALL senzorom, koji se srafi na odredjeno mesto, ispod magneta na osovini propa... OK ... zasrafljeno.. ne moze drugacije.. na drugom kraju je Y-kabl u koji idu prikljuci iz TOP i BUTTOM Ignation.. OK.. zakaceno... LED diode (Crvene) izlaze iz oba Ignation, i kaze Manual, treba da se postave na vidno mesto za pilota kod paljenja motora..
jako bitna stvar... Battery RUN TEST se ukljucuje sa postavljanjem mostica na oba Ignation... i kad se ignation ON, one zatrepere, koliko je celija na bateriji, urade TEST izmere kapacitet baterija i ako ima za 10 min. leta ugase se... sto znaci da je slobodno paliti motor i eventualno ReadyToFlay... Ako se pak, nista ne dogodi od njihovog gasenja neko vreme, Ignation se stavi u Sleep Mode i one pocnu da trepere, treba ugasiti pa upaliti Ignation, nanovo... da bi se palio motor... SAFETY ... pre svega...

E, sad u MANUAL-u, pise svasta nesto, razna programiranja... recimo "Easy Start" gde ce motor sam da se podesi i da jako lako upali na 1 ili 2 udarca po Propu !? NIsam jos probao, ali im nekako verujem...Za ovu funkciju treba dodati obican klasican servo (NO Digital) povezati ga sa polugom "CHOKE" i preko Ignationa programirati.. KOd paljenja, nisam bas siguran, sta sve sam radi ali reaguje na Throttle, zatvara Choke i motor valjda lako kresne.. tako nekako... nisam se udubljivao... ostavio po Duletovom savetu za kasnije, kod moztaze motora na avion...
Zatim, ima programiranje "kurve" paljenja, zavisno da li su kratki Pitts auspuh ili kanisteri... i to cemo kasnije na Pitts... kod montaze...

Moj Glavni problem je sto sam kod montaze motora na sto, nekako skapirao da bi mi vise odgovaralo, da okrenem karb za 180 stepeni oko vertikalne ose, zbog kasnijek kacenja linkova za Throttle i Choke, pogledam , kao OK je, ne menja nista na stvari... Karb ima neko pulsno crevo iz kartera do sebe, providno, kaze Dule du mu daje pritisak za pumpu za gorivo... 2 srafa odvrnem okrenem karb, vratis srafove, ko dupe na nosu... izgleda GRESKA 1 ... :sljus

GRESKA 2 ... Na kablovima za svecice, zalepljena jako vidna , zuta nalepnica sa crnim boldiranim slovima, i pise nesto kao... ovo je Ignation ICU-P, napajati sa 9.5 - 13V, odnosno sa Li-Po 3S 11.1V, najmanjeg kapaciteta 1000Mah ... ali nema ko da cita.. ko velim sta sad tu pisu, tipa ne stavljati detetu glavu u mikrotalasnu itd..itd.. Prikacim ja vec kako sam utripovao 2S, od 1000 Mah, LED blinkne, ali nsiam brojao, posle 10-tak sec. se blinka non-stop na 1-2 sec. razmaka... pogledam Manual, kaze mali napon...
I dalje ne zelim da kapiram i da citam glupave zute nalepnice, sad vec iznerviran, ko velim poslali mi nesto defetkno... Odem kuci malo googlam po internetu... i eto ga... kaze za ICU-P mora 3S proverite koji je Vas... Po mraku sam silazio onako iznerviran do Hangara da vidim to cudo sta pise na nalepnici.. kad ono ICU-P batt. 3S...

OK.. nekako legnem, ne mogu da spavam djavo mi neda mira... pristavim kavico... i do 03H izjutra Googlam... nadjem svasta nesto uopsteno, novi je kazu proizvod slabo i malo ga ima po forumima, ali ima...

http://www.youtube.com/watch?v=frMnRhiWHtg&feature=youtu.be

Ujutru, ajd opet sve sam smislio, sebi nalupao samare, sto ne citam, stavim 2 batt. po 3000Mah 2S, Nano-Tech 25-50C, prvo kako sam celu noc citao, sa OFF ignation CLOSED Choke, FUll Throttle, par puta udarim po elisi, vise od par, dok nisam isterao mehurice iz taygon creva u Karb... OPEN Choke mali mali gas i udri po elisi... jedino sto se desilo je da sam iscasio ruku u ramenu.. motor ni da se oglasi.. kad sam otvorio choke, izaslo je malo goriva nazad iz Karb-a... Skinem 1-2-3-4 svecicu suve ko barut... i tako prodje ceo dan (nedelja) u lepoj nervozi, ruka iscasena u ramenu, motor i dalje nevin !!!!

Odem na konak, sna nema, opet google... nista novo i pametno ne nadjoh.. Jutros okrenem Duleta, pomoc prijatelja i u nekoliko razgovora i pojasnjenja, bi mi kao nesto jasno, ne sve moram priznati... ali resen da ga zamastim po Duletovom receptu... Javi se Kariklic i Goran, te dodjose... Dopunismo baterije, iako su bile pune, vratismo ih na mesto, Ignation ON, zatvoren Choke, pun gas i udri po Propu, ni da cuje... ni da se zakaslje..

http://www.youtube.com/watch?v=4BldIuTFjtY&feature=youtu.be

Kazem ja ajd ljudi da vratimo, ono sto sam okrenuo, onako kako je fabrika smislila, skinemo karb, gledamo u njega, gledamo u rupu prema onoj rid dizni, ili kako se zove, ne vidimo ni jedan razlo zasto to ne bi tako radilo... vratimo, na ono kako je stiglo iz MVVS, opet ista procedura kad... napokon  oo)) Brrmm i ugasi se... tako i treba...
Otvorimo Choke, minimalan gas 5-10%, 2 puta po propu i poce da se dere i vrti... Deda i Kariklic drze sto da ne poleti, ja slikam, a Goran bezi da se ne otkine Prop i da ga utepa...

Tako jedno 10-tak minuta na malom gasu, pa onda narednih 20 min od 1/2 do 3/4 gasa u razlicitim razmacima i sa kracim zadrzavanjima gasa... 1,5 lit. je sprzio za nekih 30-tak minuta, a pred sam kraj, kako kaze manual smo ga odcepili na kratko do "daske"... sa Idle do Full jako lepo prima gas i brzo i bez stucanja...
Meili smo donji broj obrtaja a da se ne ugasi oko 1600 RPM na kraju na FUll oko 5700 RPM... elisa Mejzlik 30x12, ovo je za razradu..
Kazu sa 32x12 treba nakon razrade da dodje do 6300-6500 RPM zavisno od stelovanja Karb i auspuha...

A imam spreman i Difusor, koji danas nije bio stavljen nije bilo mesto, kod montaze na avion ce se dodati...
U planu je jos 3-4 rezervoara na stolu, pa montaza ..

Naravoucenije, ne dirati nista, ne smislajti nove fore i fazone, fabrika koja se time ozbiljno bavi sve je smislila da to lepo radi, citati UPUTSTVO i gledato pazljivo slike, narocito citati zute nalepnice sa crnim masnim slovima !!! mmmm

Duva za sve pare iza motora, Karklic je duzio zicu gasa ! ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #23 on: August 27, 2013, 01:19:45 AM »
Svaka cast Zajko na uspesnom startu motora i hvala sto si to podelio sa nama. Mislim da nema potrebe da odradis jos 4 rezervara, motor se najbolje razradjuje u vazduhu jer se tad najbolje hladi. Odradi ti jos jedan i postavi motor na avion ( dosta mu 3 litra). Pozdrav !!!!!

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #24 on: August 27, 2013, 09:07:43 AM »
Lepo i bogato!

Kazem roba iz EU, nema carina samo PDV, kaze STOP.. Ako na racunu pise da je proizvedeno u EU, sve ide u Full, ali ako pise da je proizvedeno u Ceskoj, kao sto jeste Brno, obe fabrike iz istog mesta, onda ne bi trebala da bude carina samo PDV... 1/ mmmm

Sad je kasno ali za ubuduće možda nekom koristi prilikom uvoza robe iz EU. Za oslobađanje od carine nekada je trebao EUR.1 obrazac sada je dovoljan samo tekst izjave na fakturi da je roba poreklom iz eu, jedino mora biti napisana na jeziku zemlje iz koje se roba uvozi i ovo važi za sve tj. bilo da je uvoznik fizičko lice bilo da je firma! U linku ispod imaš primere teksta izjave na svim jezicima članica EU:
http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_potvrdjivanju_prelaznog_sporazuma_o_trgovini_i_trgovinskim_pitanjima_izmedju_evropske_zajednice-8.html
« Last Edit: August 27, 2013, 09:24:13 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #25 on: September 03, 2013, 01:43:41 AM »
Nocni rad - Treca smena interventne mobilne ekipe iz Bgd (Gas Engine Resque Team)

Prvo smo skakali po njemu nekih 2 h, sve i svasta... proveravali i na kraju je ekipa skontala da Hall sensor nije u redu, Doktor je otvorio zasticenu plocicu i dijagnoza, "hladan lem" na masi kontakt plocice... Zagrejao vatru i zagrejao "Hladan Lem"... DONE ! Motor je upalio na keca... i to ne samo jednom , vec vise puta za redom.. bez vadjenja...
BINGO / BRAVO & Thanks Gays !
Eto dogadja se i najboljima da naprave gresku (MVVS) malu ali kurvinsku zajebanu, tesko da covek i pomisli, a EU proizvod ! :)

http://www.youtube.com/watch?v=rAhCBNTzp9s&feature=youtu.be

Od sutra, nadamo se svakodnevno uspesno paljenje, i ispiranje svezim gorivom, zavrsena (takoreci) razrada motora, sa MOBIL Racing 2T sintetickim uljem 2%... pa od weekenda prelazimo na moNtazu istog na letelicu (treba ce i sekira da radi na modifikaciji FireWall-a, ili motorna testera)  mmmm
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #26 on: September 05, 2013, 12:26:10 PM »
Bice to opaka makina (res).Sa pocetka texta procitah kako se cuje zujanje u servoima.Negde sam nacuo da ako su servoi digitalni oce da zuje ako su blizu stanice.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #27 on: September 05, 2013, 04:25:33 PM »
Da Chupko, hvala Chupko, hoce Chupko... ()-()
To svi kazu, a malo sam svrljao i po net-u, ipak kazu treba se potruditi da se mecuju sto bolje... da sto manje opterecuju izmedju sebe..

Posto su mi Dule & Mladja, dosta pomogli oko porodjajnih muka sa motorom, vidis desava se i ovim dobrima da malo izfusare... ali nije strasno, doktori su postavili dijagnozu i resili problem...
Sad sam se bacio na montazu istog na aeroplan, morace malo da se secka i doradjuje firewall, pa da se onda dotegne, ucvrsti ukoliko imalo oslabi... radi se na tome...
Dotle ce stici i ostale sitne potrepstine pa se bacam na elektroniku...

pozz (pijemo)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #28 on: September 06, 2013, 10:13:50 PM »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #29 on: September 06, 2013, 11:19:36 PM »
Hvala Zajo, ali mislim da ja i moj mali Sukhoi nikad necemo imati nista slicno, obzirom da nisam iz te fele, hocu da kazem da smo 3D i ja "daleko", znam po nesto od firgura, sto me je zanimalo... ali ko zna.. mozda se napalim, pa me krene... Hehehe !

Elem, posto je motor "sredjen" a od Duleta sam dobio dobar savet da sednem lepo razmislim stavljam/skidan prividno motor i da temeljno razmislim gde su sta cu, tako i uradih... Nije mala muka, posto je on pripremljen za DA175 a ja mu stavljam MVVS 152TS... Jos ovaj moj motor ima karb nazad iza svega pa ga produzava... sa odbojnicima koje sam porucio bezi mnogo napolje, te resih da ih izbacim iz kombinacije, da na FireWall prosirim rupu, da karb udje unutra u kutiju, sto ne znam da li je dobro, iako ima dovod vazduha, kroz otvor na kapotazu i kroz sam spinner (uzeo sam spinner sa rupama za hladjenje "Mejzlik" znaci imace vazduha svezeg, ne direktno, a bize i rupa za odvod toplog vazduha. Planiram da mu stavim na karb difuzor, koji ce takodje biti unutar kutije, kazu da on stabilizuje i povecava snagu na malim i srednjim obrtajima....  mmmm

Tako da motor srafim na firewall sa 4 srafa kako je predvidjeno, ali sa gornjim ALU ojacanjem koje pripada setu za montazu...
ideo oko karb-a, to sto sam odsekao  to sam dodao/zalepio na visak rupe (fabricke) da koliko toliko povratim ukrucenje firewall
... Servo DS821 sam ubacio na kutiju odozgo, probusio rupu za ruku servoa i vrlo kratak link (Du-Bro gold link nylon type) da  ne bude metal, a na dnu kutije sam stavio servo (NO digital - standard JR sport ST47/standard za chooke) koji se vezuje i programira za Ignation za "Easy Start", gde on sam upravlja tim servoom, i za ovu vezu koristim isti D-Bro nylon link, kazi NE treba stavljati metal link... na kutiji odmah pored servoa gasa, ce biti Button/Top Ignation i 2 Li-Po 3000 Mah 3S, i 2 x SparkSwich (PowerBox)..










« Last Edit: September 06, 2013, 11:53:04 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior