Author Topic: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"  (Read 95593 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #30 on: October 04, 2013, 10:37:24 PM »
Eee... malo neka teska prehlada.. pa cekanje delova.... kojekavih sitnica... smorilo... a bilo i posla... pa sam onda zaboravio gde sam stao (godine iskustva) i evo sad uzeh ponovo da sklapam, nadam se da je sada sve tu...
Po savetu Duleta i Mladje, prvo krenuh od motora i njemu pripadajucih delova, 2 x Ignation, 2 x battery 2 x Spark Switch, servo gasa sam postavio (gore iznad motora) na kratko i sa kratkim linkom 5-6 cm plastika, servo CHOKEE isto na kratko 6-7 cm plastika, ali sa donje strane, ispod motora... spremio rupe za srafove koje nose motor, opet po savetu Duleta posebni srafovi, nesto kao 8.8 izdrzljivost materijala, imbusi... Elem bice jako fiksna/kruta veza, ali je ojacan i firewall i motorna kutija...

Sve sam povezao kako bi fiksirao motor jednom za svagda, nadam se, posto je prilaz zguza tesko pristupacan, ali zbog creva i spojeva mi fali da ortupijam par mm da bi mogao da udje u rupu, i difuzor tu zeza, ali pasce ujutru malo turpija za drvo...

Ono sto me sad muci, teorija je u pitanju, posto na gornjoj ploci kutije motora, a tako je i predvidjeno, dolaze Ignation, baterije i Spark Switch.... da  li mogu da postavim jedno iznad drugo Ignation, predvidjeni su za srafljenje, pa sam mislio da jedan donji usrafim a drugi da zakacim iznad njega grckim vezicama, pa mi palo na pamet dali oni emituju smetnje jedan drugom, iako deluju izolavano, na probnom stolu kad smo palili motor nisam primetio neke smetnje...
Nesto computer koci i baguje...

Pitanje je : Da li je tehnicki ispravno da stavim Ignation jedan na drugi, prave li smetnje jedan drugom, baterije su tu odmah pored, i tu su odmah pored switch spark... sve na gomilu, napred, sto se tice motora...

Rx i sve ostalo je odaljeno nekih 70 cm...
« Last Edit: October 04, 2013, 11:49:41 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #31 on: October 06, 2013, 02:47:29 AM »
Danas sam bio vredan... Postavio motor na svoje mesto, crevo za gorivo, rezervoar, ignation, Spark switcheve, link za servo gasa i servo gasa, jedino da sutra jos montiram servo Chokee i link je gotov i da ga dotegnem...
To bi trebalo da je gotovo za 1-2 h.
Spektrum Satelit receivere sam postavio na 4 strane aviona, shodno uputstvu i povezao...
Fiksirao Cocpit prijemnik, dve baterije za napajanje, servoe rudera, i priremio najgori deo servoe za ailerone.. sutra da povezem kablove, kao i utikace na krilima i na horizontalcu....
Mislim da cu stici da sutra postavim i pumpu/napajanje i konekciju sa Rx, rezervoar za Smoke i hardverski je valjda gotov.
I moram da sklopim i montiram zadnji tocak.. ali to je lako i brzo...
Posle toga dolazi programiranje Rx, servo Match i to bi bilo to..
Kako je dobro, za sad, krenulo mogao bi mozda sledece nedelje na livadu !! (<--)










RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #32 on: October 09, 2013, 09:46:57 PM »
Hmmm... Ako bih bio vredan, ako bih bio pametan, ako bih procitao kompletno uputstvo za DX18 i za Spektrum Cocpit ... mozda bi ovaj mali u nedelju mogao i u vazduh :)

manje vise sve sam mu namestio, ostalo je jos samo Smoke pump i Smoke rezervoar, da jos jednom prodjem u krug oko dotezanja srafova i finalni pregled sta sam zaboravio...
pa da krenem u programiranje Tx/Rx (to mi ide od ruke, mislim da mi ne treba vise od 1-2 h) i servo mach (sto me i najvise plasi, nepoznanica)... kao i CG, moram da smislim neku zgodnu napravu... nece ici onako na prst, kao i svi ostali...

GPS i telemetriju bih ostavio za montazu nakon poletanja, iako je to najmanji posao...

Evo kako ce to manje/vise da izgleda na gomilu, ako neko dobronameran ima neku zgodnu ideju/primedbu... slusam  :sljus













« Last Edit: October 09, 2013, 09:49:04 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #33 on: October 09, 2013, 09:59:23 PM »
Ma ovo je masinerija  :)aplauz a ova poslednja slika jel to belgijska malinoa 
« Last Edit: October 10, 2013, 10:22:17 AM by GILE »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #34 on: October 09, 2013, 10:06:11 PM »
Ovo izgleda odlično, sem kablova!

Nadam da ćeš kablove da složiš i uredno postaviš!

Ajde pa da vidimo kako radiš Flat Spin! :)  ;namig

pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #35 on: October 09, 2013, 10:44:50 PM »
Da..da... Kod kablova cu se malo potruditi... imam ideje samo jos da odmerim i razvucem jos neke, pa da slozim i obelezim ... Hvala

A Flat Spin... ne radim nikako.. cak ne znam ni kako izgleda ... niti sta je ... samo neke osnovne figure koje sam naucio od Kremica ....

Nek on lepo poleti i da slusa pa cemo lako za to !?  a, realno. trebalo bi  mmmm
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #36 on: October 09, 2013, 10:48:36 PM »
Jeste... mali ima samo 7-8 nedelja "Battery Opaerated Dog" ... Lud psić  oo))

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #37 on: October 09, 2013, 11:37:01 PM »
A Flat Spin... ne radim nikako.. cak ne znam ni kako izgleda ... niti sta je ... samo neke osnovne figure koje sam naucio od Kremica ....

Nek on lepo poleti i da slusa pa cemo lako za to !?  a, realno. trebalo bi  mmmm

Ahaaa....  evo nasao, probao i uradio  ;namig... nedeluje zeznuto.. bumo probali

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #38 on: October 18, 2013, 01:15:07 AM »

Sad je recimo sve grubo na gomilu....
Motor sam, nadam se definitivno fiksirao, povezao servo gasa, za Choke ce ipak biti manuelna poluga sa donje strane samo gore/dole, da ne komplikujem sa Easy Start i automatikom i jos jednim servoom...
Ignation sam pricvrstio, Spark Swich takodje ali cu ih staviti na sundjer, baterije za paljenje sam zamotao u Safe kese za li-po baterije, izolovao zlu ne trebalo, Treba iseci kapotaz za auspuhe i za odvod toplog vazduha i zatvoriti rupu gde su predvidjeni kanisteri, posto ih za sad nece biti, mozda kasnije... to je sve nadam se sutra gotovo... prosto je...

Sve sam servoe, povezao, za divno cudo lepo radi ne deru se, cuje se samo njihov tipican zvuk, ali ih ima mnogo pa kao orkestar (usatimovan)... Malo da slozim ucvrstim/obezbedim zice, (hvala Branek !) da instaliram/fiksiram djekove za AIL na krilima/trupu, skinuo sam foru od Marka, takodje... Skratim kablove na ELEV, ne znam zasto, nesto nisam merio predugacki su...
i da krenem sa finim doterivanjem i kontrolom servo mach (to mi je nocna mora)...
Prvo da probam jos malo da ih doteram, imam digitalni Angle pro H9, control throw meter i da shodno MANUAL doteram ,
pa da iskontrolisem struje servoa na svakoj upravljackoj povrsini, sa 2/3 ampermetra da proverim da li su ujednacene... sad po zvuku deluje da su tu negde... i fino doterivanje preko Rx i preko Tx, ubacim telemetriju i na livadu... prvo 1 tanks setnje po pisti... Taxi.. da se malo upoznamo i nanjusimo  (yay)
 (:beer:) (work)
« Last Edit: October 18, 2013, 01:22:40 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #39 on: October 29, 2013, 08:53:59 PM »









RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #40 on: October 29, 2013, 09:48:59 PM »
Radi se svaka cast....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #41 on: November 24, 2013, 12:59:28 AM »
http://www.youtube.com/watch?v=cx6erVB4Yv0&feature=youtu.be


Sutra...Ako vreme bude kako treba, i nista nepredvidjeno novo ne iskrsne …. (<--) (<--)
« Last Edit: November 24, 2013, 01:15:57 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #42 on: November 24, 2013, 01:41:15 AM »
http://www.youtube.com/watch?v=cx6erVB4Yv0&feature=youtu.be

,
Sutra...Ako vreme bude kako treba, i nista nepredvidjeno novo ne iskrsne …. (<--) (<--)


(res)

Bravo i SRECNO....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #43 on: November 24, 2013, 12:11:20 PM »
http://www.youtube.com/watch?v=cx6erVB4Yv0&feature=youtu.be


Sutra...Ako vreme bude kako treba, i nista nepredvidjeno novo ne iskrsne …. (<--) (<--)

 :)aplauz :)aplauz :)aplauz  (thumb)
Nije sramota učiti !!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SUKHOI 26MM 3.1m iz "Male Ivance"
« Reply #44 on: November 24, 2013, 07:36:11 PM »
Hvala momci na lepim zeljama Ivan3D i Rajker… ali … taman sve zrihtali, baterije, gorivo, suva proba, ostalo jos samo da na stanici DX18 podesim ON/OFF za Spark Swich… a kod nje ima neko dodeljivanje prekidacima i podesavanja… i ne radi mozak, kako da dodjem opet do tog ekrana… i nece… a vec malo nervoza i hladno.. i ostavismo za drugi put, a nadjoh i neku manu na elektro delu ispod kapotaza, zbog LED koje idu na poklopac kapotaza radi paljenja, pa cu to sve pod snegom ovih dana da malo doradim , pa onda Brmmmm… Bice valjda jos dana…

A taman jutros svratili "fizikalci"da prebacimo zrakoplov iz kamin sale na "letilišće" … Hvala dećki na pomoći !


http://www.youtube.com/watch?v=ils3IJaN11c&feature=youtu.be

Biće dana… a biće i belo …. samo da ne bude brzo a kuso  (<--)

« Last Edit: November 24, 2013, 08:15:32 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior