Author Topic: Spark F3A - Krill Model  (Read 29679 times)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #30 on: February 18, 2020, 01:53:35 PM »
 :)aplauz (res) :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #31 on: February 23, 2020, 08:49:53 PM »
Genijalno, Nikola!

Samo hrabro. Znam da ćeš uspeti u svojoj zamisli. Zaista je F3A najlepše i najkompletnije letačko iskustvo - čitav smisao života u jednon kutiji na nebu  :)aplauz

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #32 on: February 25, 2020, 10:28:22 PM »
Hvala Stanko i Rajker, videcemo. :)

U medjuvremenu sam naisao na jedan jako dobar kit F3A modela, a povrh svega Alex je dao fajlove besplatno za koriscenje!

https://www.rcuniverse.com/forum/rc-pattern-flying-101/11665994-vortex-f3a-build-thread.html

Vredi posvetiti malo vremena ovom divnom projektu.
« Last Edit: February 25, 2020, 10:29:58 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #33 on: March 04, 2020, 08:07:58 PM »
Pogledao sam thread koji si nam ovde postavio. Moram priznati, izuzetno vešto i dobro sagrađen model. Za svaku pohvalu. S obzirom na to da F3A modeli koštaju 3000 $ pa naviše, ovaj pristup ima mnogo smisla. Kit je izuzetno dobro zamišljen - počev od helinga za izradu komponenti koji su u crtanju modela dodati na rebra, preko ideje da je i kapotaž sastavni deo konstrukcije i pomaže u prenošenju vučne sile motora, pa do aerodinamičkih procena, ovaj čovek je detaljno proučio čitavu stvar. Naročito pohvaljujem graditeljsku veštinu i rad sa drvetom. Da ne pominjem da je kapotaž i kabinu izlio vacuum baging tehnikom. Genijalno. Veliki trud - uživao sam gledajući. Prelepo!

Ako imaš snage i volje, Nikola, da praviš ovaj model, podržavam te u potpunosti i pomoći ću koliko god budem umeo i znao. 

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #34 on: May 01, 2020, 01:24:05 PM »
Pogledao sam thread koji si nam ovde postavio. Moram priznati, izuzetno vešto i dobro sagrađen model. Za svaku pohvalu. S obzirom na to da F3A modeli koštaju 3000 $ pa naviše, ovaj pristup ima mnogo smisla. Kit je izuzetno dobro zamišljen - počev od helinga za izradu komponenti koji su u crtanju modela dodati na rebra, preko ideje da je i kapotaž sastavni deo konstrukcije i pomaže u prenošenju vučne sile motora, pa do aerodinamičkih procena, ovaj čovek je detaljno proučio čitavu stvar. Naročito pohvaljujem graditeljsku veštinu i rad sa drvetom. Da ne pominjem da je kapotaž i kabinu izlio vacuum baging tehnikom. Genijalno. Veliki trud - uživao sam gledajući. Prelepo!

Ako imaš snage i volje, Nikola, da praviš ovaj model, podržavam te u potpunosti i pomoći ću koliko god budem umeo i znao. 

Slazem se, odlicno osmisljen model. Svidja mi se.  Mozda se odlucim pa krenem u izradu jednog (samo da stigne porucena balza iz Kine), jer ovde je jako tesko naci 2,5mm balzu i jos da je takmicarska.

Dok traje vanredno stanje, iskoritio sam priliku i očistio sam reduktor, zatim podmazao i motor vratio na model. Prošlo je 6 godina od kako sam to poslednji put uradio. Savet je da se na svakih 50 do 70 letova reduktor skine, očisti i podmaže. Sećam se da sam ga tada čistio pred takmičenje u Mađarskoj, a onda nakon takmičenja sam moza sve ukupno napravio 30ak letova.. Tako da je svakako bilo vreme da se odradi servis.

Motor se lako demontira, reduktor još lakše skida. Mast iz reduktora sam uklonio ubrusim i koji su natopljeni benzinom.. trudio sam se da što manje kvasim benzinom sam reduktor, kako ne bih oštetio ležajeve. Postoji napomena u Hackerovom uputstvu, da se ne koriste hemijski preprati za uklanjanje stare masti. Srećom, sve sam uklonio relativno uspešno.

26372-0

26374-1

26376-2

26378-3

26380-4

26382-5

Svaki igličasti ležaj sam detaljno prebrisao iznutra, a zatim podmazao na način da se prstom drži jedna polovina zatvorenim, dok se špiricem gura nova mast koja popunjava unutrašnjost igličastog ležaja.

26384-6

Zatim se svaki ležaj navuče/vrati na osovinu na način da se kažiprstom zapuši ležaj, kako bi pri navačenju na osovinu mast zašla u igličast ležaj.

Kada se sva tri ležaja vrate na svoje osovine, treba vrlo malo popuniti izmedju njih prostor i vratiti reduktor na motor.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #35 on: May 01, 2020, 01:30:54 PM »
Auh, kakva lepotica od reduktora, Nikola - planetarac  :jaki:

Svaka čast na Hacker pogonskom sistemu - remek delo brushless tehnologije. Sviđa mi se mnogo. Vidiš i sam kako izgleda posle lepe satnice rada...

Samo cepaj, prijatelju!

Nemam nigde snimak kada podmazujem konične ležajeve točka, prilikom ugradnje na auto, ali obavezno utiskujem mast unutra, koliko god mogu. Tako si i ti uradio sa igličastim ležajevima - baš kako treba.
« Last Edit: May 01, 2020, 01:36:31 PM by Stanko BG »