Author Topic: Šta kada servo vuče nenormalno struje?  (Read 23630 times)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« on: September 03, 2013, 09:31:21 AM »
Unazad par meseci par puta sam bio svedok gde su se modeli olivadili zbog neispravnih servoa tj. na zemlji sve radi normalno i ne ukazuje na moguć problem, nomalan let i u jenom trenutku pod minimalnim opterećenjem servo povuče toliko struje da ostavi prijemnik bukvalno bez struje, ili u jednom drugom slučaju povuče toliko struje da istopi kabal i uz to povuče u smrt prekidač... letelicu...

Da se razumemo odmah odgovori tipa firmiran, pouzdan servo ne piju vodu, pošto Hitec npr. spada baš u tu kategoriju firmiran i pouzdan servo.


Ono što mi jedino pada na pamet da se nekako neispravan servo stavi van funkcije kad krene da vuče više struje nego što je to uobičajeno npr da se stavi neki osigurač između svakog prijemnika i servoa,  koji bi prekinuo kolo naprimer kada servo povuče 2A, a u normalnom radu pri najvećem opterećenju ne vuče više od 1A, i time ostavio u funkciji prijemnik i ostale servoe, pa onda lavovska borba da se prizemlji letelica.

Kada nešto hoće da krene kako ne treba male su šanse da se spase model, mala visina, brišući let, sletanje, poletanje... ali opet na nekoj normalnoj visini ipak ima nade da se spase model.

Dakle interesuju me vaša razmišljanja, ideje predlozi sugestije...
« Last Edit: September 03, 2013, 09:51:33 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #1 on: October 09, 2013, 08:41:27 PM »
mislim da tu nije problem do servoa da on vuce puno struje ,jer ako servo povuce preveliku struju to znaci da je motor otisao u krajnji polozaj i jos dalje zeli da se pomera ili nesto slicno, nista na servou nema sto ce povuci preveliku struju nego samo motor ,medjutim mislim da je problem u raskoraku koji je dosao sa li-po baterijama koje imaju veci napon a servoi rade na starom naponu od 6 volti,gde dolazi do probijanja kontrolera i pravljenja kratkog spoja i svega tog sto si opisao.Zato bi trebalo uzimati duplo jace servoe od onih koji se preporucuju jer ako servo radi na 6 volti i konstantno je na maximalnom opterecenju postoji velika verovatnoca od pregrevanja i izgorevanja elektronike.
nadam se da sam barem malo razjasnio problematiku

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #2 on: October 09, 2013, 09:06:24 PM »
 (yay)
........
... Ako je sve to dobro onda mozda brlja
ESC koji na momente daje previsok napon, mnogo visi od 5V...
Au SloMi al ga ti "slomi" !
ESC nema blage veze s tim ! To što su na istoj pločici ne znači da su u direktnoj funkcionalnoj sprezi. Jedino im je "baterijski" deo zajednički ...

@nedbojša
U 90% slučajeva je mehanika uzročnik kvara servoa. Na zemlji je sve OK, ali u letu se dešavaju raznorazna opterećenja, po svim pravcima, usled čega dolazi do manjih ili većih krivljenja i uvrtanja konstrukcije, što može dovesti do totalnog "zaglavljenja" mehanike, recimo polugica-šipkica ili već, a servo nema dovoljno snage da to "odglavi" i, naravno, motor servoa stane ili u boljem slučaju "ošiša" zupčanik-e... Pošto je motor sa četkicama, čim se "nasilno" zaustavi rotor, kroz motor tj rotor prođe mnogo veća struja od nominalne što uzrokuje raznorazna sr...nja pa i topljenje kablića... Srećom, te struje nisu baš toliko velike i impulsno traju, tako da se retko desi trajno oštećenje motora, ali, to "impulsno" je dovoljno da poremeti rad prijemnika i gubitka svih komandi...
Kad se mehanika "odglavi" sve proradi normalno tj sve fino profunkcioniše i uopšte ti nije jasno šta se to desilo. Naravno, ako livada nije preblizu !
Da malo pojasnim i ono "impulsno", čisto zbog prozivke, a može i mnogo da pomogne ostalima.
Svi regulatori-stabilizatori napona, koji se sad koriste, a zavisno od tipa (BEC, SBEC, UBEC, ili već) imaju kolo za kontrolu max izlazne struje, izvedeno shodno tipu i vrsti regulatora. Uglavnom, svi imaju ulogu da onemoguće prekomernu potrošnju i pri tome dolazi do prekida izlaznog napona... Da sad ne objašnjavam previše, to mu je, recimo, ko da neko stalno pali i gasi svetlo, samo je ovo mnogo brže...
Kod tzv "POWER BOX"-ova, ovo je rešeno (ali ne kod svih) tako što se prijemnik i ostatak uređaja (servoi itd), ne napajaju iz istog stabilizatora, a kod boljih, svaki izvod tj kanal, ima svoj stabilizator, tako da, ako se desi ono, gore pomenuto, sve ostalo funkcioniše normalno !..
Naravno, postoji i 5% mogućnosti da je sam servo neispravan !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #3 on: October 09, 2013, 09:32:46 PM »
Dok sam pisao, prethodni post, Dejan je postavio svoj...
Složio bih se sa svim onim, što si napisao, osim ono za LiPo baterije, jer upravo regulatori napona i služe da "ponište" tu razliku. Naravno i to važi, ali samo za one koji direktno "zakače" 2S...

Pozdrav
Miša

PS
@SloMi
 :jaki:
Danas sam tek video post  :angel
#FFCC00

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #4 on: October 11, 2013, 09:16:37 PM »

Ono što mi jedino pada na pamet da se nekako neispravan servo stavi van funkcije kad krene da vuče više struje nego što je to uobičajeno npr da se stavi neki osigurač između svakog prijemnika i servoa,  koji bi prekinuo kolo naprimer kada servo povuče 2A, a u normalnom radu pri najvećem opterećenju ne vuče više od 1A, i time ostavio u funkciji prijemnik i ostale servoe, pa onda lavovska borba da se prizemlji letelica.
.

Kako ovo napraviti..  mmmm . moze neki crtez..  :mhm.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #5 on: October 11, 2013, 10:52:29 PM »
Quote
Kako ovo napraviti?  mmmm
Ovo ne treba napraviti. Sa isključenjem servoa gubi se i rad komande na koju je vezan, pa će model da padne zbog toga.
Ne komplikujte život. Ako se već zna da je jedan servo problematičan iz nekog razloga, treba ga zameniti i to je sve.
Lavovsku borbu, pa i samu misao na to, treba ostaviti za druge stvari, a u RC letenju treba da se uživa bez straha tipa, "a šta ako se desi ovo ili ono".


Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #6 on: October 11, 2013, 11:38:16 PM »
@teabeteagle gore je napomeuto da su servo bili ispravni tj. da ništa nije nagoveštavalo problem. Modeli su padali zato što su prijemnici prestajali da rade zbog pada napona, ili zbog prečidaća koji je otišao u večna lovišta pod nenormalnim opterečenjem, a koji je opet ostavljao prijemnik bez struje... A drugo koliko kapiram po tebi je bolje olivaditi model nego da nešto automatski isključi problematičan servo, i da se proba da se prizemlji model bez jednog fukcionalnog servoa. Po prvi put čujem nekog ko propagira takvu logiku, možda to ima logike na pink stik modelima niti košta puno parče stirodura, niti ima dovoljno kinetičke energije da povredi nekoga ili ošteti nešto, ali nije nimalo naivno kada model od par kilograma krene nekontrolisano da leti.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #7 on: October 12, 2013, 12:45:02 AM »
 :)aplauz :)aplauz  Slazem se u Full-u... ako krenu da se prave zastite, nikad kraja, najpametnija bi bila elektronska zastita od nas samih, i od besparice...
Ali kad smo vec kod zastita... novajlija sam u kvadovima... ali me odusevilo par vrlo prakticnih elektronskih zastita kod Blade 350QX, recimo kad zakaci jedan od rotora u nesto, znaci udari, valjda trenutno povuce vecu struju od predvidjene i ugasi sve motore... dobar stos (to je nesto na ovu temu..) a druga zastita je pomocu GPS Safe Cyrcle.. tu gde mu upalis motore i gde povata satelite, to mu je Home, Pilot mora da se udalji od letelice cca 5m, e sad u Smart Mode za pocetnike (kao Ja) koliko god da ga navlacis nazad na sebe nece uci u taj krug gde se nalazi Pilot u precniku od 10-tak metara, i jos jedna kontrola je gde god da mu je guza (zadnji deo) on na komandu ide napred/nazad ili levo/desno, mislim da se to zove inteligent .... ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #8 on: October 12, 2013, 01:23:39 AM »

Ono što mi jedino pada na pamet da se nekako neispravan servo stavi van funkcije kad krene da vuče više struje nego što je to uobičajeno npr da se stavi neki osigurač između svakog prijemnika i servoa,  koji bi prekinuo kolo naprimer kada servo povuče 2A, a u normalnom radu pri najvećem opterećenju ne vuče više od 1A, i time ostavio u funkciji prijemnik i ostale servoe, pa onda lavovska borba da se prizemlji letelica.
.

Kako ovo napraviti..  mmmm . moze neki crtez..  :mhm.

POWER BOX sa individualnim napajanjem, kao što sam već napisao u prvom, mom, postu ovog topika!
Ubacivanje klasičnih osigurača, nije baš preporučljivo, a najviše zato što nije u stanju da "proradi" po prestanku opterećenja, a osim toga, teško je definisati baš koji bi odgovarao. Ako staviš F-brzi, isključiće se tj pregoreti i kad ne treba. Ako staviš M-srednji (njih i nema kod nas) situacija je 50-50, a ako staviš T-tromi, može da se sj.be sve a da ne odreaguje...
Znači, najjednostavnije rešenje je ubaciti stabilizatore iz serije 7805 i 7806, a ima ih od 0,1A , 1A , 2A i 3A (kod nas) za bateriju od 2S do 4S maksimalno, ali je problem hlađenje, jer se greju i bez opterećenja što je veći napon baterije to više, a lepo je to što prekidaju napajanje pri nazivnoj struji i "pipaju" stalno, kad opterećenje padne ispod, ako padne, "prorade" normalno...
Bolje rešenje je LM317, jer "trpi" i 7S bateriju, ali je on ograničen do 1A, što za većinu malih servoa, može da prođe, pa čak i za HXT900 je 1A ni tamo, ni ovamo (?). Kad sam ga već pomenuo, istovremena komanda na tri HXT900, može da pravi smetnje tj poteškoće, jer su ESC-ovi za ovu klasu, sa BEC-om od 3A Max...
DC-DC konverteri bi bili najbolji, ali je skupa varijanta i nije baš imun na duže preopterećenje...
Postoje i još neka rešenja, ali ona, već, zahtevaju malo žešće poznavanje elektronike...

Za veće modele, kojima 200-300gr i nije neki problem, to je lakše rešiti - dodatna 2S baterija i 780x po kanalu, a prijemnik na BEC od ESC-a, a ako nije elektro tj nema ESC onda na poseban stabilizator...

Ima i najjednostavnija varijanta - kupiš na HK par gotovih BEC-ova i sklopiš od njih, gornju varijantu.

VAŽNO !!!
Bitno je odvojiti srednje kablove od prijemnika ka "kanalnim potrošačima", osim onog ka ESC-u ako se prijemnik napaja sa njegvog BEC-a, a ako je svak za sebe, onda se svi srednji odvajaju !

Ja lično, izmaltretiram mehaniku do besvesti i ako mi je nešto sumnjivo, naručim POWERBOX od "ELEKTRONIKA 2002" i ne se sekiram !

Pozdrav
Miša
« Last Edit: October 12, 2013, 01:52:41 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #9 on: October 12, 2013, 01:38:11 AM »
@zajko

To, o čemu ti pričaš, je zaštita od "GILJOTINE" tj samopovrede (GPS ili već pozicioniranje) ili od povrede drugih... Čim svi motori stanu, nemaš krila i neminovno padaš !..  :pop:

U slučaju svi potrošači zasebno, pri otkazu jednog -osim prijemnika, mogućnosti tj šanse za "meko" spuštanje postoje...  17aa

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #10 on: October 12, 2013, 03:24:09 AM »
Quote
i u jenom trenutku pod minimalnim opterećenjem servo povuče toliko struje da ostavi prijemnik bukvalno bez struje
Kako si to izmerio u modelu dok je leteo?  mmmm Ili samo predpostavljaš?

Quote
Ono što mi jedino pada na pamet da se nekako neispravan servo stavi van funkcije kad krene da vuče više struje nego što je to uobičajeno npr da se stavi neki osigurač između svakog prijemnika i servoa,  koji bi prekinuo kolo naprimer kada servo povuče 2A, a u normalnom radu pri najvećem opterećenju ne vuče više od 1A, i time ostavio u funkciji prijemnik i ostale servoe, pa onda lavovska borba da se prizemlji letelica..
Izvini ,ali ko ovo pročita od iskusnijih modelara valja se od smeha.  lol Ovo je potpuno pogrešna logika.
Probaj da sletiš model bez jedne vitalne komande, a svaka je vitalna, a da ti je ostao u nekom krajnjem položaju ili manje. Avio model nije oktokopter da može sleteti i bez 3 motora.

Quote
Po prvi put čujem nekog ko propagira takvu logiku,
Ja ne propagiram ništa, samo pokušavam na što razumniji način objasniti da ti nikakav električni osigurač niće spasiti model, pogotovo onaj koji eliminiše komande. Ovo si i sam konstatovao u prvom postu, evo
Quote
Kada nešto hoće da krene kako ne treba male su šanse da se spase model
male = 0

Modelu se neće desiti ništa ako se sve dobro uradi, stave se komponente odgovarajuće veličine i pedantno se ugrade. Svaka objektivna greška je posledice subjednivne greške, samo je ne vidimo odmah ili nećemo.  :-[

Još nešto. Nema mali i veliki avio model. Svaki funcioniše, leti i pada na istom principu.  :mhm
 (pijemo)




« Last Edit: October 12, 2013, 03:27:25 AM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #11 on: October 12, 2013, 08:50:09 AM »
MIslim da su ovu zastitu da se gase motori kad bar jedan udari u nesto, napravili vise zarad loseg sletanja pa ako opali elisom da ne lomi dalje... u vazduhu ako opali u nesto gotovo je pa je gotovo..., a i usta bi zveknuo u vazduhu ! :):)

Htedoh reci, dodatna elektronika, dodatna mogucnost da nesto crkne.. a i to kosta neke parice, pametnije i jeftinije je po mom skromnom misljenju umesto servoa od 2 $ sa HK kupiti neki malo skuplji i "Problem Resen", slazem se moze i on da crkne, ali sanse manje...
Za sve ove godine, ja ne mogu da se setim da mi je neki servo otkazao u toku leta... mislim da NE, jeste kod naglog sletanja, citaj pada aviona, u najvecem broju slucaja mojom greskom 99%... gde lomi sve zivo pa i servoe...
Kad bi smo uvek pred let, sto bi trebalo, malo iskontrolisali avion, na brzinu... i kad posumnjamo da nesto zeza, resili problem, modeli bi nam duze opstajali...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #12 on: October 12, 2013, 10:17:31 AM »
E moj Zajko, baci tu tvoju mnogoglavu ptičurinu samo sa dva metra, pa vidi šta će ostati čitavo  :big smile
To je zaštita da ne napraviš mleveno meso po publici koja je mnogo radoznala ili...

A ono drugo (yay) kad zaglavi mehanika, a to se dešava, pogotovu kod "sklepadžija" modela, ne pomaže ni najfirmiraniji servo, pa čak ni da je žestoko predimenzionisan - polomi, pokida i iskrivi sve živo, jedino što ne cimne nenormalnu struju, a i to se dešava.

Servo od 2$ iz HK  mmmm to može samo za one pinkaste i njemu slične, jer kad "roknu" i nije neka šteta, veća je šteta montirati servo od 10 i više $/€...

Inače, ako se ne varam, Nebojša priča o, citiram ili ti quote-iram:
Quote
.....
Da se razumemo odmah odgovori tipa firmiran, pouzdan servo ne piju vodu, pošto Hitec npr. spada baš u tu kategoriju firmiran i pouzdan servo.
.....

...........

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #13 on: October 12, 2013, 11:26:02 AM »
OK Dobro.. Mislio sam na manje slabije elektro modele...

Ako mislis na Sukhoi-a koji je u zavrsnoj fazi pred poletanje.. sa 2 m nista, posto ne moze da se baci sa 2m, trup je dugacak 3.1m a toliki je i rapson krila  (photograf) ali sa neke visine ozbiljnije kad bi se strmeknuo, pomogla bi jedino crna kesa i usisivac... a ne smem ni da pomislim sta bi bilo kad bi pao u publiku sa svojih 25 kg (recimo) i sa karbon propom od 32" ... pokolj....
ali da ne bedacimo previse, treba biti ozbiljan/oprezan i uzivati...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #14 on: October 12, 2013, 01:14:26 PM »
Quote
Da se razumemo odmah odgovori tipa firmiran, pouzdan servo ne piju vodu, pošto Hitec npr. spada baš u tu kategoriju firmiran i pouzdan servo.
Da, kako i miša2002 kaže, ne vredi ni najbolji pedigre servoa ako je on ne pravilno ugrađen, kablovan, napajan, nije odabrana odgovarajuća veličina i jačina za veličinu komande ili se postave neogdovarajuće poluge sa ne tačnim uglovima i odnosima krakova, pa se napreže u nekim položajima i sl.

Zajko wrote:
Quote
ako krenu da se prave zastite, nikad kraja, najpametnija bi bila elektronska zastita od nas samih
:)aplauz Ima već nešto. Prave se sada već razni sigurnosni robot fly dodac,i kako bi pomogli početnicima da ne ne naprave manevre, iz kojih ne znaju da izađu. Ako se to ipak desi, vraćaju model u horizontalni let sa pritiskom na dugme. Flybarless softveri su sve bolji, ali na pojave greške u elektronici i mehanici modela nemaju uticaja.

Za veće modele bi se moglo primeniti brzootvarajući sigurnosni padobran. Sa aktiviranjem na vreme se može spasiti model a i glave. Dobro je aktivirajuću kontrolu padpbrana staviti na neki poseban prijemnik, napajanje pa možda i predajnik.

Ja izlazim sa dosta rezervnih modela i ne razmišljam o ovakvim stvarima. Sa low budget modelima sam se rešio svih strahova i složenih i skupih sistema. A zabave ima na pretek.
 ;namig