Author Topic: Šta kada servo vuče nenormalno struje?  (Read 23629 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #30 on: October 14, 2013, 02:01:32 AM »
Ma kad rokne u simulatoru, to ne košta ništa!
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #31 on: October 16, 2013, 05:21:48 PM »
Quote
NEBOJSA po meni resenja nema. Crci ce svakako
Misha, u pravu si. I ti si potvrdio da nema rešenja. Niko nije ni obećavao da će model da bude spašen ni sa jednim predlogom, ako dođe do kvara. Ja sam bio prvi koji je to rekao.

Posebno napajanje sam predpožio zato, jer to omogućava pokušaj spašavanja modela bez jedne komande, a na čemu je nedbojsa 2 puta insistirao.

Osnovni problem je u lošem pristupu problemu. Sve moje ozbiljne preporuke su se bazirali na tome da takvu situaciji bolje preduhitriti, nego čekati da se pojavi i voditi neku nerazumnu lavovsku bitku. Da objasnim to na jednom drugom primeru. Nije onaj vatrogasac dobar koji brzo stigne da gasi poluizgorelu kuću sa super tehnikama, već onaj koji obilazi kuće i savetuje šta ljudi da rade da im se ne bi zapalila kuća.
Dakle kvalitetnija oprema u skuplje modele i ne treba leteti sa strahovanjem.

« Last Edit: October 16, 2013, 05:25:48 PM by tibeteagle »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #32 on: October 16, 2013, 09:23:30 PM »
Po ko zna koji put ponavljam. Mozete staviti servo od 5000 eur i on ce crci nekada, zbog necega.
Do sada niko nije uspeo niti ce, garantujem, uspeti da predvidi crkavanje do tada potpuno ispravnog servoa.
Dakle nema preduhitravanja necega sto ne postoji.  Da pojasnim na vasem primeru.

Nebojisa je trazio ne nekoga da trckara svaka 2 minuta oko kuce i da vidi ima li dima,
vec je pitao da li neko zna kako instalirati protivpozarni sistem u kucu.

Svi ponavljate neke prazne price, vrtite se u krug nekim brendiranjima, predvidjanjima, gatanjima i
odgovaranja na pitanja koja nisu postavljena, dok na postavljeno pitanje niko ne daje odgovor.
Naravno, ako neznam odgovor, ne javljam se.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #33 on: October 17, 2013, 01:17:49 AM »



  Steta sto se lepo i interesantno pitanje pretvara u raspravu koja samo moze rasterati forumase.
 Svako ko pogleda pocetak, videce sta je Nebojsa pitao.
 A sada, da vam kazem i cime je prouzrokovano to pitanje.

 Mnogi su videli moj sport jet koji sam prethodne dve godine leteo sirom Srbije.
 Oprema u njemu je bila vrhunska.
Za neverne tome, evo popisa:
 napajanje je bilo iz dve 2s lipo Gens baterije, preko powerbox dual prekidaca.
 Servoi na repnim povrsinama 2 hs 225 mg na elevatorima (dva odvojena elevatora) i dva hs 225 mg na ruderima(takodje dva odvojena)
na flapsovima dva hiteca, stvarno sada ne znam oznaku, ali metal gear, oko 7 kg, dva Graupner des na eleronima i jedan Spektrum 821 na prednjem tocku.
 Prijemnik je Spektrum 9 kanalni, sa dva satelita.
 Sva oprema je kupljena nova i ugradjena u avion, osim prijemnika koji je neko vreme leteo u Su 31.
 Svako ko je video ovaj avion mogao je primetiti koliko truda i pedantnosti je bilo ulozeno u postavku komponenti.
 Sve je bilo dimenzionisano perfektno i toliko proveravano, da sam sam sebi bio paranoican ponekada.
 Avion je leteo 27 letova, bez ijednog ostecenja ili cak grubljeg sletanja.
 Letovi traju oko 6 minuta i posle svakog letenja baterije su proveravane, praznjenje, punjene, balansirane...
 Letovi su bili akrobatski, ali lepe siroke akrobacije...

 Sta se desilo?

 U Leskovcu sam leteo 3 leta i sve je funkcionisalo super.
 U cetvrtom letu, nakon 2-3 minuta, kada sam pravio nizak prelet, avion je odjednom uradio snap roll i srusio se.
 

 Svasta smo nagadjali, ali sam uzrok ustanovio tek kada sam kuci svu elektro opremu ponovo povezao.
 Jedan Hs 225, na levom ruderu se bukvalno istopio.
U trenutku kada se to desilo, avion jeste leteo pri punom gasu, ali bez i jedne date komande, dakle servo se istopio iz stanja mirovanja.
 Velika struja koju je povukao je dovela do pregorevanja prekidaca, ali tako da se on zaglavio u upaljenom stanju i tako da je nesto u njemu pregorelo, pa je sav napoon na ulazu (2s lipo) propustio u prijemnik.
 I na tom naponu, sva elektronika i dalje funkcionise, tako da to  nije razlog pada.
 Problem je sto kada ukljucim taj neispravni servo u prijemnik, sve lampice u prijemniku se ugase, jer napon padne i u tom trenutku svi servoi poskoce u krajnji polozaj, dakle komanda za snap roll, kao sto se i desilo.

 Kada sam otvorio servo, unutra sam primetio da su tri dovodna kabla, pomalo prikljestena donjim poklopcem, ali nisam potpuno siguran jer je sve poprilicno stopljeno.
 Poluistopljen je i produzni kabl servoa, kao i dzek na njemu.
 Sve ostale komponentre su o.k.

 Mozda bih to primetio da sam otvorio servo, ali to mi stvarno, a verujem ni vecini vas, nije palo na pamet.

 Nakon ovoga kupio sam merac struje servoa koji pokazuje napon, struju koju servo vuce kao i snagu (mnozeci ove parametre).
 Hs 225 pri maksiumalnom opterecenju vuce okruglo 1a.
Graupner des, servo od 10ak kg, povuce i do 1.6a.

 Iznenadjenje je da neoptereceni servoi, kada vrtite palice u krug, vuku i do 0.5a, svaki.
 Dakle kada avion stoji na zemlji, a vi vrtite sve palice, moja oprema u tom avionu vukla je i do 3a struje.
 E to je to. 
Dakle, nove komponente, propisno ugradjene, sve funkcionisalo 27 letova pre toga, sve probano, sve radilo i 2 minuta tog leta i od jednom kraj.
 Moglo je da se desi i na zemlji, moglo je i da se ne desi nikada, ali desilo se bas tada.

 Pitanje o osiguracima je interesantno i voleo bih tako nesto da probam, ali mislim da cu ubuduce ipak koristiti posebnu bateriju za napajanje prijemnika a posebnmu za napajanje servoa.
 U tom slucaju, bar se ne bi desio onaj skok servoa koji je izazvao snap roll.
 Jos jedno razmislajne je podeliti servoe tako da se i oni napajaju iz dve baterije.
 Svi ozbiljniji avioni imaju duple servoe na komandama, tako da bi leva starna (levi eleron, flaps, levi elevator i ruder) bili napajani iz jedne a desna strana (...) iz druge.

 Avion bez imalo problema moze sleteti ako ne funkcionise jedan elevator (a imate dva) ili jedan eleron.
 Postavlja se samo pitanje da li zelim da imam tri baterije u avionu jer ovo sto se desilo mi se nije desilo za 37 godina bavljena modelarstvom, ali eto sada jeste.
 Verovatno se vise nikada nece desiti, a mozda se desi vec sutra.
 Pitanje je samo zelite li da se kockate.

 Ove je po mom znanju 4 put da se identicna situacija desava na nasimn aerodromima.
 Prvi put sam cuo da se desila kremi na Funtani, servo elerona je po identicnom scenario otkazao i doveo je do pada.
  Drugi put, Sale iz krusevca i njegov pojkojni Sopitfire.
 Trece, moj Jet.
 Cetvrto, Misa i njegovi 3003.
Covek lepo kaze, servoi kupljeni novi i to u Tower hobby -ju, dakle nema 1, 2,3 klasa, jer znamo da Ameri kao razmazena nacija moraju da imaju sve najbolje.
3003 je poprilicno slab servo ali bi trebalo da je kvalitetan.
 Moj Hitec 225 mg, slovi kao najkvalitetniji servo u toj klasi i poprilicno kosta.
 Naravno bio kupljen nov, montiran na gumicama, poluga fabricka, geometrija perfektna...

 Hocu samo da kazem , desava se.
 I kao sto moj drug Stephen kaze, svaki servo ce otkazati ako mu date dovoljno vremena.


 Razmislite i o ovome:
 ne mora servo da otkaze.
 Dovoljno je da vam se spoje dve zice na ulasku u dzek ili da vam nesto prikljesti jedan produzni kabl... i vrlo brzo ce te shvatiti o cemu pricamo.
 Moj drugi jet, F 15 ima bar 50 dzekova i bar 30 m kablova u sebi. Samo jedan ako otkaze i prespoje se zice napajanja, ....


 Hajde da probamo da kazemo nesto konstruktivno, ako imamo, a ne da se javljamo sa idejama kako mali perica zamislja otkaz i trudimo se da delujemo pametni.
 
 

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #34 on: October 17, 2013, 02:31:07 AM »
Pozdrav svima,

Iako sam pratio temu, nisam hteo da se javljam jer nisam imao previše šta pametno da kažem. Ali sada kada je Coka dao mnogo detaljniji opis problema dodao bih neku.  mmmm

Kakav je bio taj prekidač Coko? Neki elektronski? Moje skromno mišljenje, koje može biti potpuni pogrešno je da, po opisu, izgleda kao da je prvo taj prekidač stradao i da si ti sve leteo na 2S. I onda je prva komponenta kojoj je to bio previsok napon u jednom trenutku stradala, taj servo, i zatim sve ostale "poveo sa sobom". Pre svega prijemnik koji je se sigurno resetovao, kao što i jeste na stolu. I komandovao ostalim servoima pogrešno. Naravno, nisam video to, možda grešim. Voleo bih da vidim motor iz tog stopljenog servoa. Lično mislim da u tom servou ne bi bio problem da elektronika izdrži 2S, ali sam siguran da bi motor "patio".
Kažem sve ovo je moje nagađanje.

Što se tiče problema sa početka, kako da se takve stvari preduprede, ne dešavaju, nema jedinstvenog i jednostavnog rešenja.
PTC ne bi pomogao previše po mom mišljenju.
Neki elektronski osigurač za svaki servo je možda najbolje rešenje. Svakako nije neizvodljivo, ali je pitanje težine i cene i zahteva razmišljanje.
Izgleda ok predlog za posebno napajanje prijemnika i servoa. Mada, ako bi se sličan kvar desio i na toj grani, pitanje je da li bi i tada bilo vremena za reakciju ako se baterija potrošila tako brzo.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #35 on: October 17, 2013, 03:14:26 AM »
  Pozdrav Branek

 Drago mi je da cujem i misljenje jednog elektronicara.
 Naravno, organizovacemo se da pregledas servo i prekidac, jer i to sto si rekao ima mnogo smisla i jedan je od mogucih scenaria.
 Mene poprilicno kopka i zasto se desava onaj skok svih servoa.
On se desi uvek u sledecem scenariju, prvo ukljucim neispravan servo, tog trenutka pocne da se greje kabl tog servoa, o mirisu ne moram da ti govorim, lampice na prijemniku i satelitu se momentalno ugase, naravno nista ne radi, zatim ja iskljucim servo i u tom trenutku servoi skoce.
 Prijemnik se ne razbinduje a napon sam mogao pratiti na data logeru, koji sam imao u ovom avionu, ali to, greskom nisam ucinio, pa sada ne mogu da tvrdim do kog nivoa opadne.

 Po meni, najlogicnije je da je ipak servo prvi pregoreo.
Kada je povukao veliku struju, prekidac (sbec) je poceo da pregoreva i u jednom trenutku je otkazao. U jednom kratkom trenutku, kada je pregopreo, verovatno je prijemnik ostao bez napajanja i cim je posle nekog kratkog vremena poceo ponovo da radi, ali sada predajuci kompletan napon iz baterija, desio se skok servoa.

  Ovo sam simulirao na stolu i skok svih servoa se uvek desi kada iskljucim servo, u trenutku kada se ponovo popale lampice na prijemniku, t.j proradi prijemnik.

 Naravno, veoma sam zainteresovan da i ti pogledas celu stvar.

 Vec decenijama, u pravoj avijaciji, komponente se konstruisu po sistemu Fail safe, (siguran otkaz), dok su se ranije konstruisalče po sistemu safe life (siguran zivot).
 primer

 ako imate neku polugu, npr polugu komandne povrsine, mozete postaviti predimenzionisanu sipku, deset puta jacu nego sto je potrebno i taj deo nikada nece otkazati. Novi metod podrazumeva npr. ugradnju dve lake cevi, tako da ako jedna otkaze, bezbednost nije ugrozena jer druga preuzima funkciju.
 Zato recimo postoje dupli, trostruki ili cak i cetvorostruki sistemi kod pravih aviona.

 Mi u modelarstvu o tome nikada nismo vodili racuna, jedna baterija, jedan prekidac,  jedan kabl, sve bez osiguraca...
 Moja ideja sa baterijama bi otprilike pomogla u slucaju koji se desio jer bi prijemnik imao svoje napajanjer koje ne bi bilo ugrozeno servoom koji je povukao suvise struje.
 Posto je taj servo bio na levom ruderu, verovatno bi veoma brzo potrosio bateriju te grane servoa, pa bi avion "ostao" bez levog elerona, levog flapsa, levog elevatora, ali mislim da bi sa operativnom desnom stranom aviona mogao bezbedno da ga prizemljim.
 Naravno postoji scenario i da bi se nesto u avionu zapalilo, ali to je vec nagadjanje.
 U ovoj varijanti sa tri baterije, sistem je ranjiv samo u slucaju otkaza prijemnicke baterije, ali posto bi ona u ovom slucaju napajala samo prijemnik, veoma malom strujom, mislim da bi zbog toga ona i bila poprilicnop postedjena.

 Po mojim merenjima, servoi pri maksimalnom opterecenju (zaustavljeni) vuku izmedju 1 i 2 a struje.
 Voleo bih da znam, da li bi funkcionisalo da na svaki servo, t.j na kablicu blizu prijemnika, recimo na crvenoj + zici, ugradim brzi osigurac od 3a?
 Nisam izmerio, ali mislim da struja kratkog spoja daleko premasuje ovu vrednost.
 
 

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #36 on: October 17, 2013, 08:32:25 AM »
Jedan od prvih mojih POWERBOX-ova iz davne 1984god.
Rešenje još uvek nije zastarelo, ali to je početak daljeg razvoja...


Ovo je više za rasterećenje prijemničkog razvoda - 4 kanala. PPM-SELECT je za extender...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #37 on: October 17, 2013, 09:25:36 AM »
  Pozdrav Branek

 Drago mi je da cujem i misljenje jednog elektronicara.
 Naravno, organizovacemo se da pregledas servo i prekidac, jer i to sto si rekao ima mnogo smisla i jedan je od mogucih scenaria.
 Mene poprilicno kopka i zasto se desava onaj skok svih servoa.
On se desi uvek u sledecem scenariju, prvo ukljucim neispravan servo, tog trenutka pocne da se greje kabl tog servoa, o mirisu ne moram da ti govorim, lampice na prijemniku i satelitu se momentalno ugase, naravno nista ne radi, zatim ja iskljucim servo i u tom trenutku servoi skoce.
 Prijemnik se ne razbinduje a napon sam mogao pratiti na data logeru, koji sam imao u ovom avionu, ali to, greskom nisam ucinio, pa sada ne mogu da tvrdim do kog nivoa opadne.


To što servoi skoče meni je očekivano. Napon baterije je verovatno pao nisko ali ne na nulu. Mikrokontroler i RF deo u prijemniku bi trebalo da se resetuju tada, međutim, pitanje je da li se taj reset desio u istom trenutku, i verovatno je par "frejmova" signala prošlo "pogrešno" i usled toga se desio taj mali skok. To nije nemoguće.


Po meni, najlogicnije je da je ipak servo prvi pregoreo.
Kada je povukao veliku struju, prekidac (sbec) je poceo da pregoreva i u jednom trenutku je otkazao. U jednom kratkom trenutku, kada je pregopreo, verovatno je prijemnik ostao bez napajanja i cim je posle nekog kratkog vremena poceo ponovo da radi, ali sada predajuci kompletan napon iz baterija, desio se skok servoa.

  Ovo sam simulirao na stolu i skok svih servoa se uvek desi kada iskljucim servo, u trenutku kada se ponovo popale lampice na prijemniku, t.j proradi prijemnik.

 Naravno, veoma sam zainteresovan da i ti pogledas celu stvar.

Slažem se da može da bude i to.

U ovoj varijanti sa tri baterije, sistem je ranjiv samo u slucaju otkaza prijemnicke baterije, ali posto bi ona u ovom slucaju napajala samo prijemnik, veoma malom strujom, mislim da bi zbog toga ona i bila poprilicnop postedjena.

 Po mojim merenjima, servoi pri maksimalnom opterecenju (zaustavljeni) vuku izmedju 1 i 2 a struje.
 Voleo bih da znam, da li bi funkcionisalo da na svaki servo, t.j na kablicu blizu prijemnika, recimo na crvenoj + zici, ugradim brzi osigurac od 3a?
 Nisam izmerio, ali mislim da struja kratkog spoja daleko premasuje ovu vrednost.

Svakako je struja kratkog spoja veća od 3A. Mene brinu kratki impulsi struje ispravnog servoa u trenucima kada se komanduje drugačiji otklon od trenutnog. Plašim se da svi ti merači imaju brzinu uzorkovanja od par puta u sekundi do par desetina puta u sekundi. Možda čak i usrednjavaju rezultat pa je nemoguće registrovati kratke, a jake impulse struje. Pravo merenje bi bilo da se struja servoa pogleda na osciloskopu.

Nisam siguran za te osigurače, tu mora da se dobro porazmisli. Isto kao kod elektronskog osigurača, trebalo bi videti dinamiku sistema, maksimalne i minimalne struje u toku leta i onda izabrati vrednost na kojoj bi osigurač trebalo da reaguje.

Kao zanimljivost, recimo, skoro smo imali diskusiju sa jednom firmom koja se bavi RC helikopterima. Takođe traže rešenje za otkaz servoa. Oni traže da im projektujemo SBEC za velike helikoptere koji neće imati nikakvu strujnu zaštitu već će gurati struju sve dok se ne zapale ili heli ne sleti i pilot ne isključi napajanje.
Oni smatraju da će pilot (helikopteri su size 800 i veći) koji je iskusan, osetiti da nešto nije u redu i pre sleteti helikopter (u tih par sekundi do par desetina sekundi koliko ima vremena pre potpunog otkaza) da bi utvrdio kvar nego da SBEC prekine napajanje, makar i na trenutak pa da ostanu bez potpune kontrole.

Ne znam, nije lako rešenje šta god da se uradi. Za sada se odvojeno napajanje čini kao najrealnije rešenje.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #38 on: October 17, 2013, 12:23:16 PM »
Drago mi je što je tema nakon mesec dana krenula u pravom smeru. Zahvalio bi se Mishi, Coki i Braneku što su se uključili u priču i temu koja je bila gotova za brisanje, izveli na paravi put. Sam problem i ako izgleda prilično jednostavno, je ustvari vrlo kompleksna priča kada se uzmu u obzir svi parametri.

Ova tema verovatno neće rešiti problem ili ga iskoreniti no nije loše da prodiskutujemo argumentovano jer nikada se ne zna možda i zajedničkim snagama dođemo do nekog funkcionalnog rešenja.

Pozdrav!
Nebojša

« Last Edit: October 17, 2013, 12:33:17 PM by branek »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #39 on: October 17, 2013, 08:02:48 PM »


 Jedan od razloga zasto je ovaj 4um ponekada vise smoran nego edukativan je zelja pojedinih da pisanije skrenu ka samom sebi.
 
 Pisali smo o tehnickim resenjima, osvrtali se na dogadjaje, razmisljali sta bi sve moglo da se uradi...
 mora li uvek da se provuce sta je ko pre 100 godina radio, izmislio, vera u neku svevidecu i sveopstu zaveru potrosacke ideje?

 Svi su sve znali i pre nego sto nesto i o necemu napisete.

 Branek, mozda je vreme za makaze.

  Na kraju jos je samo i spot falio.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #40 on: October 17, 2013, 08:22:43 PM »
Ljudi držimo se tema na forumu. Zajebite prepucavanja...

Vidi se da ide zima! Sva sreća DLG može i zimi.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #41 on: October 17, 2013, 08:37:33 PM »
Jes, vala vidi se da ide zima, cak sam i ja poceo ponovo da pisem  :sljus.

Jedno moguce resenje za skupe letilice je totalno dupliranje komandi i servoa, kao i prijemnika a u slucaju Jetija cak i predajnika.

Posto ce mi svakako trebati nova stanica za Futuru (koja doduse nece skoro u vazduh) lagano krckam internet po ovom pitanju. Naravno ima svakakvih resenja a ono koje je najbolje i dosta skupo su Jeti duplex stanice koje imaju mogucnost dvostrukog predajnika ka dvostrukom prijemniku sa totalno odvojenim napajanjem za levu i desnu stranu aviona. Ima na netu dosta clipova za njihov DS-16 i kako sve to radi i kako se setuje. Nazalost cifra je pozamasna.

Drugo dosta jeftinije resenje koje nema duplu predaju ali ima razdvojen dupli prijem je od JR-a ali samo sa njihovim novim DMSS sistemom. Stanica XG14 sa dva X-bus 7-kanalna prijemnika nudi tu mogucnost. Postoje i tu clipovi koji sve lepo objasnjavaju.

I ja sam manijak kada je oprema u pitanju i na servoima i napajanjima stvarno ne stedim. Za neke je to preterivanje a za mene moj mir, nazalost vrhunski servo kosta i do 150 Eura komad. To zvuci suludo ali ako je u vazduhu 4.000 Eura onda to ipak dobije neki smisao.

poz
« Last Edit: October 17, 2013, 08:44:30 PM by magic »
Veljko

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #42 on: October 17, 2013, 10:15:10 PM »
Osim jeti-a tu je i Taranis sa duplim predajnikom i prijemnikom. Na interni predajnik se binduje jedan prijemnik i ako je u sbus modu dodele mu se naprimer kanali od 1-16 i na eksterni predajnik se binduje drugi prijemnik i dodele mu se kanali od 17-32 mada ne vidim kome treba 32 kanala, tako da mogu da se binduju 2 klasična prijemnika  jednom dodele kanali 1-8 drugom 9-16 ili kombinacija na oba prijemnika se dodele kanali od 1-8 i dupliraju se servoi, ili u sbus modu 16 dupliranih kanala.

Pošto imam taranis imam mogućnost da dupliram prijemnike i servoe u kojoj god kombinaciji želim. Pošto od proleća planiram da podignem u vazduh dva ozbiljnija modela čitava priča mi je poprilično aktuelna. Ono što mene interesuje je sledeća kombinacija, kako bi se ponašao servo u sledećoj situaciji. Dva servoa na jednom eleronu na dva prijemnika, jedan otkaže i ode u krajnji položaj, pošto su oba servoa istih karakteristika, da li bi ispravan servo mogao da kompezuje silu  crknutog serva i odradi željenu komandu na toj kontrolnoj površini.
« Last Edit: October 17, 2013, 10:25:10 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #43 on: October 17, 2013, 10:33:26 PM »
Ovo je vezano za temu u srži , kao i svi moji obrisani postovi. Možda nekog zanima od mlađih koji sada ulaze u modelarstvo.
U tehnici postoji jedno važno pravilo kojeg se svi ozbiljni graditelji sistema pridržavaju. A to se zasniva na dva važna pojma.
1. Što kvalitetniji delovi i
2. što manje delova.
Svaki dodatni nepotrebni element povećava broj izvora za kvar.
Japanci su dobro naučili ovu lekciju i danas su tata mata u tehnici zbog toga. Svako voli njihove mašine upravo zbog najveće sigurnosti.
Branek, ovo se i danas ovako uči u svim tehničkim školama. Verovatno da ti pojam nije stran. Ako ne smatraš tako, slobodno obriši. Sve ću razumeti zašto.  ;namig

« Last Edit: October 17, 2013, 10:36:42 PM by tibeteagle »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #44 on: October 17, 2013, 11:05:57 PM »
coka samo jedno malo pitanje, dali si siguran da je servo pregoreo pre loma? pri punom gasu ako se zabio modell moglo je svasta da se desi opremi!