Author Topic: IMAC 2013  (Read 72013 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2376
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: IMAC 2013
« Reply #30 on: October 07, 2013, 10:44:31 AM »
Prvo bih hteo da se zahvalim Nikoli, Goranu i svima od koga sam dobio pohvale da sam se napredovao. To svakom takmičaru puno znači. Prošle godine kad sam bio zadnji, još onda sam rešio da ću dati sve od sebe, da ću vežbati koliko god mogu, i plan mi je bio da budem između petog i desetog mesta. U tome sam i uspeo, i sad vidim i ja da ono što sam radio, vežbao, nije bilo uzalod i daje mi još motivacije, snage da to radim i u buduće.
Što se tiče takmičenja ubuduće, svakako nameravam da prisustvujem. Pošto je tema koji program da se leti, ja lično mislim da nije nemoguće uvežbati Sportsman ili Intermediate ali možda bi trebalo razmišljati o varijanti, da npr. prvi turnusi budu Basic, pa posle prvih pet lete složeniji program... Naravno, ovo je samo jedno mišljenje, Vama, organizatorima ostaje da odlučite o tome.

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: IMAC 2013
« Reply #31 on: October 07, 2013, 01:25:31 PM »
Jbg izgleda da sam poplasio i ovo malo takmicara sto imamo... :sljus

Pored Gabora, koji je napredovao u letenju, moram da izdvojim i Atilu koji je sa hrabroscu leteo svoj model, po vetru koji je prejak za njega...nazalost znam da svi nemaju adekvatne modele za ovo takmicenje. Nisam ni ja imao adekvatan model 2010 i 2011, ustvari nemam ga ni danas... 2011 sam leteo sa Angel-om 50 protiv Extre od 2.6m i tezinom od 12kg... jbg vazno je izaci na crtu. To je Atila iskusio i siguran sam da je makar malo osetio nalet adrenalina i necega sto izaziva pozitivno u njemu.
Mile koji je takodje jako lepo leteo, nazalost bez treninga. Da je trenirao mogao je daleko bolje da prodje.
Bata me je iznenadio napretkom za razliku od prosle godine.
Radovan, nazalost ima prelagan model koji je takodje izgleda podesen za 3D, pa je u nekim kljucnim momentima vetar dosta uticao na njegov let.
Veljko, zbog obaveza i propratnih stvari (trazenja jedrilice) nije bio u elementu tako da je stigao da odleti samo jedan turnus, bez treninga takodje.

Ovo takmicenje je dobro iz vise razloga. Pored toga sto terate sebe kontrolisano i osmisljeno da letite, ujedno kada izadjete na crtu kontrolisete i naboj adrenalina u sebi, tremu i sl.

Ja cu probati da napravim novi topic sa nekom vrstom "skole" za Basic i Sportsman program za naredu godinu i tu cete moci sve da pitate sta god da vas zanima u vezi figura.
Nadam se da ce biti makar par zainteresovanih za ovu temu.

S druge strane zao mi je sto pored toliko dobrih pilota koji imaju modele se nisu pojavili na takmicenju, medju njima je Stefan Subin, Ivan Djeorgievski (ima Yak-a) Srđan Spasojević, Bane Zaklan, Bane Uzvar, Mladja itd.. ovo su samo par ljudi za koje znam da jako dobro vladaju avionom, a siguran sam da ih ima jos minimum toliko u celoj Srbiji. Za drugare koji su juznije od Beograda izgelda da ova tema ne zanima, pa otuda nema nikoga u ovoj prici, ili je nesto drugo u pitanju?

Za Suboticane znam da su jako dobri piloti i da su skoro svi u jedrilicarskoj prici i ostvaruju vrhunske rezultate na takmicenjima. Mozda bi oni mogli da podele sa nama nacin kako da radimo na unapredjenju akro letenja
« Last Edit: October 07, 2013, 11:27:22 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2376
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: IMAC 2013
« Reply #32 on: October 07, 2013, 03:48:41 PM »
 (:good)   (res)

Ja sam već odštampao redosled za 2014.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: IMAC 2013
« Reply #33 on: October 07, 2013, 04:58:01 PM »
Pozdravljam sve takmičare, sudije i učesnike takmičenja IMAC 2013,
i čestitam svima na lepom takmičenju. Pobednicima čestitam na dobrim rezultatima.

Ja nažalost ove godine nisam mogao da prisustvujem vašem takmičenju,
ali sam iz priloga mogao da osetim dobru atmosferu na takmičenju.

Odmah mi je palo u oči da je duvao pojačan vetar a i temperatura je bila
nešto niža bar u početku takmičenja. Kada se uzme u obzir da ni cele
prethodne nedelje nije bilo dobrog vremena onda se mora odati priznanje
svim takmičarima na iskazanoj spremnosti i hrabrosti da se takmiče i
postignu što bolje rezulate. Ni broj takmičara nije omanuo, jer za tu klasu modela
12 je solidan broj. To što kvalitet akrobatskih figura nije bio vrhunski i 
nije neko merilo uspešnosti takmičenja. Lepo se kaže: Koliko para,
toliko muzike. Svako se trudio da pokaže najbolje što ume. Svima je
to hobi, I to je za svaku pohvalu. Nema tu profesionalizma. Ako ga bude
biće i priča drugačija. Pa onda, tu je bilo druženja, upoznavanja novih
lica i modela, dobar ručak, dobro raspoloženje, i sve u svemu susret
koji se pamti ...

Kada bi se ovo takmičenje održavalo bar 2-4 puta godišnje na različitim
mestima u Srbiji pa i van nje, bilo bi sugurno i više letenja, treninga i 
priprema i rezultati bi sugurno bili bolji. Ovako, ja gledam takmičare,
ali budući da ne poznajem sve poimence, ne zamerite, vidim da je to
bio susret Beograda i Novog Sada sa širom okolinom. Znam da je
Gabor iz Bečeja, ali vidim nema Subotice, Niša, Valjeva, ... a možda i
grešim.

Dakle bitno je letenje sa ciljem. Letenje kao peglanje vazduha
verovatno je korisno za zdravlje i psihu, ali ne donosi novi kvalitet u izvođenju
akrobatskih figura. I da ne zamaram dalje: posebno čestitam Gaboru i
Bati čiji napredak je primećen. Mislim da to pokazuje najviše volju tih ljudi
da postignu nešto, i oni su postigli vidan napredak, leteli su ciljano...
Još jedanput svima čestitke na održanom takmičenju, Bravo !

Pozdrav, Slobodan

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: IMAC 2013
« Reply #34 on: October 07, 2013, 05:09:52 PM »
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio sa mojim vidjenjem i pisanjem. Pokusavam samo da budem konstruktivan i da dam okvirno prednosti i nedostatke u ovoj temi takmicenja. Ako nema kritike, sugestije nema ni napretka, jbg. Znam da nisu svi za ovo precizno letenje, mala smo grupa ljudi.
Lepo je Slobodan napisao, nije ovo profesionalno takmicenje i nije ovo taj nivo za koji mislim da treba da bude. Mozemo i da ostanemo na ovome nivou gde smo sada i svi srecni i zadovoljni. Meni licno je sve jedno.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: IMAC 2013
« Reply #35 on: October 07, 2013, 05:26:40 PM »
Eto, mora neko da bude i zadnji na tabeli :) Veljka kao poslednjeg ne računam, jer je leteo samo jedan turnus.
Očekivalo se da će Gabor biti mnogo bolji nego prošle godine, prosto, čovek je na livadi svakih par dana i prilikom svakog izlaska on izleti po jedan basic, pa rezultat ne može da izostane. Coka je izleteo kao da je robot, nema šta da se priča.
Vežbanje na simulatoru nije dovoljno, mora da se vežba na livadi, eto mog primera. Basic sam prvi put uživo pokušao da izletim pred sudijama, i to nije ličilo ni na šta. Čak sam u pola prvog turnusa, kada me je vetar oduvao u Surčin, bio jako blizu da osustanem.
Hoću ovom prilikom da se zahvalim Miletu i njegovom smirenom karakteru, na ispomoći tokom letenja. Takođe, da se zahvalim Nataliji koja mi daje njen auto da idem na letenje  :)aplauz i koja me podržava u ovom hobiju. Nadam se da ću do sledeće godine moći da priuštim neki avion koji je barem po gabaritima približniji ostalim takmičarima. Do tada, probaću da avionom koji imam prilikom svakog (na žalost retkog) izlaska na livadu izletim po jedan Basic program pa da vidim da li će biti razlike sledećeg puta, a prijavljujem se već sad za sledeće takmičenje.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: IMAC 2013
« Reply #36 on: October 07, 2013, 05:36:19 PM »
Nikola,

Sa jednim takmicenjem godisnje ne moze se mnogo vise ocekivati.
Ocigledno ce se vremenom izdvojiti mala grupa ljudi koji ce sve
izvoditi vrhunski, dok ce osta vecina uglavnom biti sa minimalnim
napretkom.

Neki vidniji napredak mogao bi se postici kada bi se odrzavali kratki
kursevi u gradu sa objasnjenjima figura, komandama krilcima,
ilustracijama, videima, i komentarima, i to prakticno izvodilo na
livadi, ali tu dolazi ono "Koliko para toliko muzike..." Nisu svi ni
toliko imucni, ni toliko spremni, da odvajaju i novoc i vreme za
ovakve stvari.

Ali mozda postoje i drugi nacini, samo ih ja ne vidim...
Ovo sve sto sam napisao nije kritika vec moj pokusaj da
pomognem ....

Pozdrav, Slobodan

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: IMAC 2013
« Reply #37 on: October 07, 2013, 07:43:41 PM »

Mile koji je takodje jako lepo leteo, nazalost bez treninga. Da je trenirao mogao je daleko bolje da prodje.


Priča se da mu je Dule čitao program u nazad...  :big smile
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: IMAC 2013
« Reply #38 on: October 07, 2013, 08:20:17 PM »
Čestitam svima na dobrim rezultatima i na lepom RC druženju.  :)aplauz Sve je više dobrih RC pilota i modela.  (thumb)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: IMAC 2013
« Reply #39 on: October 07, 2013, 08:45:17 PM »

    Ja sam morao da grbachim ceo dan, nisam mogao da se izvucem, subote su meni sve radne.. Zhao mi je sto nisam video svoje drage drugare, al sta je tu je, opstanak...

    Obecavam da se ovo vise nece ponoviti, i chestitam svima !!!                            (pijemo) (pijemo)

Offline dule

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: IMAC 2013
« Reply #40 on: October 07, 2013, 09:09:35 PM »
E meni je ovo bilo najbolje okupljanje do sada. Nikad nisam bio ceo dan a da je tako bilo aktivno.
Prvo takmicenje , tri turnusa, pa klopa a onda vezbanje DLG izbacivanje.Da je bilo takmicenje u DLG izbacaju nas drugar Magic bi briljirao.
Sto se tice takmicenja , ja nazalost nisam trenirao uopste tako da je Nikola u pravu. Jedva sam i motor upalio.
Ja sam dosao zato sto mi trebaju adrenalinski sokovi i mnogo mi prijaju. Miletu sam govorio figure tek kad on zavrsi istu i umalo me nije iscepao pred sudijama al sam mu se izvinuo i druga dva turnusa saputao nezno na uvce i na vreme.
Sto se tice takmicenja , ono sto je bitno , je pocetak oslobadjanja treme i panike. Sve izgleda u redu i mislis da mozes ali kad stanes pred sudije sve se menja. E to je pojenta da se istrenira i da se nereaguje na tremu i adrenalin a onda nastupa ono sto si uvezbao.
Basic je idealan jer ne zahteva nikakve specijalne modele niti izdatke u vidu finansija.Samo malo treninga , malo trimovanja i rezultat kakav god da je, ipak je neki rezultat. Meni je zao sto vise ljudi nije ucestvovalo jer ipak je u pitanju druzenje pre svega.
Pohvalio bih organizatore i sve hrabre ucesnike.
PS.
Gde su slike sa urucenja novcanih nagrada i pehara ?
Ocu da vidim kako su se iskrivile uske na Branekovu glavu(hehheeiiii)
Do sledeceg takmicenja pozdrav svima!!!

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: IMAC 2013
« Reply #41 on: October 07, 2013, 10:03:56 PM »
Provod odlican, celodnevno druzenje je proslo za cas.  Tosa i ja smo bili zaduzeni za prikupljanje i unosenje rezultata.
Neki su se vrzmali oko nas i pokusavali malo da podmazu ali nije vredelo. Za sledece takmicenje se odmah prijavljujem i
rezervisem sebi unapred zadnje mesto. Valjda tako ide redosled . Bilo bi dobro da program sastavite odmah, pa da imamo
dovoljno vremena za vezbu   :big smile

Dajte stvarno jos malo slika ko ima...
« Last Edit: October 07, 2013, 10:07:08 PM by drjack »

Offline mai2sky

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: IMAC 2013
« Reply #42 on: October 07, 2013, 11:28:59 PM »
Pozdrav svima!

Ponajprije čestitke za utakmicu.  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Kao da gledam retrospektivu događanja kod nas jedno 7 godina unazad. Fokus je bio na broju i popularizaciji a imali smo več teži i lakši program. Zašto diferenciacija. Vrlo jednostavno ima više pokala i tako i više motivacije za početnike (večinom mlađi). Pokali su jeftini.
Onda je došla odluka, da idemo na FAI programe. Najprije P09, pa P11 in P13 (za 2012 i 2013). Lakši program smo pravili sami a mogli smo uzeti i austrianski RC3 ili skandinavski. Klase smo sve otvorili - bez limita modela. Tek u 2011 zatvorili smo kod FAI na pravila za F3A a lakši basic ostao je otvoren.

Nije bilo lako ali isplatilo se. Danas imamo (ako dođu svi) 8 pilota koji mogu odleteti P13 a čak ni neznam koliko koji mogu basic. Imamo siguro 3-4 koji mogu otiči (več i jesu) u inostranstvo na utakmice. Imajte na umu, da nas je stanovnika skoro 5 puta manje nego kod vas.

Sve u svemu neka vam ne bude težko iči dalje sa težinom programa. Imate izvanrednog Nikolu koji može puno pomoči. Poslao sam mu prezentacije koje mi koristimo za naobrazovanje pilota i sudaca. Več smo imali tri kurse i u 2014 je planiran četvrti. Bez naobrazovanja ne ide dalje. Neki od vas su naučili več puno toga gledanjem u inostranstvu i letenjem (Nikola, Veljko).

Jedino neznam zašto su Hrvati i onda i vi otišli u IMAC programe. To se po Evropi i baš ne leti. Možda je i u tome mala kočnica. Ne ove i naslednje godine nego kasnije. Time ste krug takmičara puno sužili gledano sveukupno. Mi bi sigurno došli na vašu utakmicu i na hrvatske ali zašto, da letimo IMAC kad mora da treniramo puno teži FAI program.
Imali smo i kod nas želje po IMAC i puno modela 2-3 m ali povečinom su otišli sa krizom. Stvar je puno skuplja. Ne letenje tek tako nego kada treba puno trenirati to košta jer ti modeli serijom uništavaju servo motore. Pa i drugo. Koji 3 m model ima preko 500 letova?

Sa Nikolom več sva popričala,da možda dogodine dođemo 3-4. Onda ćemo sa Nikolom imati posebnu prikaznu utakmicu FAI P15 program.

Ovako, druženje je prvo i bit svega. Ostalo je preferencija i još jednom ne ustručavajte se korak dalje. Nikola nije neuhvativ po letenju. Ali vodi sa pristupom. Ja letim na takmičenjima od 1999. Organizovao 11 utakmica sa znanjem, da kada si i organizator ne ide ti na utakmici. Nikad pobjedio, 15 pehara a i ponekad poslednji. Ali BITNO nikad odustao. Uzor mi kod toga Wolfgang Matt.

Sa pozdravom iz Slovenije.

Igor Makovec


Offline sesa.milos

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: IMAC 2013
« Reply #43 on: October 08, 2013, 12:56:26 AM »
bas mi krivo sto nisam mogao da dodjem ali jbg. vikendi su mi uglavnom radni.
Vidim da ste se lepo druzili i uzivali.
Sl. put dolazim!!!  :mhm

Offline mile

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
Re: IMAC 2013
« Reply #44 on: October 08, 2013, 10:22:57 AM »
Pošto sam prozvan da i ja dodam po neku  :) .

Jeste bilo problema u prvom turnusu, ali da se imalo malo više vremena da se utrimuje model i da se bar jednom odleti program sa nekim ko će da ti bude pomagač, onda bi i rezultati bili bar malo bolji. Bio sam i takmičar i pomagač i u oba slučaja se video nedostatak rutine i vežbe. Ali nema veze, sledeći put će sigurno biti bolje.
 
Gatti nema na čemu, svaki put kad zatreba pomoć tu sam. Dule hvala na pomoći.

Što se tiče samog okupljanja ovo mi je bilo jedno od najboljih do sada. Dan mi nikada brže nije prošao. Svemu tome je verovatno doprinela i pokazna vežba izbacivanja DLG-a, ko će višlje, po principu "pustite mene ja sam spretniji".   lol.
Mare tebra, ako možes okači snimak sa dodele nagrada.

Do sledećeg puta,
pozdrav svima.