Author Topic: Odabri profila  (Read 4236 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Odabri profila
« on: October 15, 2013, 08:37:38 PM »
Molio bih za pomoć.

U želji da napravim jedrilicu raspona 2.5m koja treba da što duže planira, krenuo sam sa nekim planom koji sam iščeprkao na net-u. Reč je o slope soaring jedrilici kojoj sam izmenio trup, jer hoću da bude elektro verzija. Malo zatim, modifikovan je i rep. Došao sam do krila i tu, koliko sam ja uspeo da shvatim, neke filozofije nema - ako znaš šta hoćeš, odabereš odgovarajući profil krila i to je to. Možda je ovo jako uprošteno ali suština je ista. Kada je reč o profilu krila imam dva pitanja:

1. Originalan profil je SD 7037 - da li ostaviti ovaj profil ili ići na neki drugi?
2. Ukoliko bi se išlo na neki bolji profil, kako se profil umanjuje u odnosu na rebra? Da pojasnim pitanje - na koji način se profil umanjuje da bi se dobio željeni broj rebara?

Hvala unapred na pomoći.

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Odabri profila
« Reply #1 on: October 15, 2013, 08:54:13 PM »
WRONG
cela filozofiofija je izbor profila......

ukratko.....informisi se ....imas forum, imas net
2pitanje...matematicki....nekad se to radilo sa milimetarskim papirom i digitronom
sad imas programe
poz
raddde
tko lijeti,
vredi

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Odabri profila
« Reply #2 on: October 15, 2013, 10:41:19 PM »
Raddde, u pravu si sa svime. Ali rekao si i to, da se čovek informiše na forumima. I ovo je forum i ako ne sa toliko iskusnih jedriličara.  ;namig

Milos 94,  je ne razumem tvoje pitanje. Šta je to "bolji profil"? Taj pojam ne postoji. Svaki profil je dobar za nešto. Nema sveznajućeg profila.
Veličina profila i broj rebara ne moraju da imaju posrednu vezu. Profil daje karakteristiku letelici, dok broj rebara zavisi od vrste i veličine konstrukcije. Ako imaš već neki dobar plan, sa izborom drugog profila se ne mora povećati ili smanjiti broj rebara. Naravno treba gledati da razlika ne bude drastična i da je srazmerna debljima ista u procentima. Ako se stanjuje profil, onda treba menjati i na jačini ramenjače i ostalo, što znaju samo iskusniji.
Treba da se uzme i to u obzir kod promene konstrukcije i izbora profila, da će imati i motor.
Stvar možda izgleda jednostavno, ali veruj da nije, ako želi nešto dobro da uradiš.
Da li si već pravio jedrilicu i leteo si ga?




Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Odabri profila
« Reply #3 on: October 15, 2013, 10:46:14 PM »
Ima tu previse price... nije samo izbor profila, vec i forma krila, opterecenje krila i milion stvari.... Ja sam tako iz zajebancije na krila od DLGa koji sam slomio zakacio motor i neki trup, islo je super brzo dok se u jednom trenutku krila nisu sklopila. Al ja sam to radio iz zezanja, i manje vise sam i ocekivao to kad tad. Zavisi sta hoces. Nista pametno nemam da ti kazem osim da poslusas radddeta, i da se informises na netu, jer niko ne moze da ti to isprica "ukratko". I ja kad imam slobodnog vremena sednem pa citam sve sto me zanima po netu.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Odabri profila
« Reply #4 on: October 15, 2013, 10:53:15 PM »
WRONG

Izrada jedrilice je filozofija. A odabir profila je samo sitna kap u moru plavom ()-()

Ne igraj se sa tim ako bas nemas mnogo iskustva. Ja sam moju jedrilicu isto tako radio od nule i mogu ti reci da nije ni malo lak posao. Ja sam jos moju odradio sve po PS-u i nisam dobio ono sto sam hteo. Mani se pametnih prepiski sa inostranih foruma sa interneta...i izrade ramenjace iz kamenog doba od letvica i balze...To vise ne pije vodu. Pogotovo za taj raspon. Mislim ako hoces nesto pismeno ili "fullhouse" masinu sa flapsovima i eleronima. Treba da letis jedrilice neko vreme da bi znao sta hoces. Veruj, to ako ih nisi leteo, sada ne mozes da znas. Ne mozes napraviti jedrilicu samo za "planiranje", ako je to izraz za termalno jedrenje. Posto mislim da je to izraz za termalno, nisam siguran. Imaces termiku na par stotina metara od sebe,a ako tvojoj jedrilici treba pola sata da dodje do tamo, ne mora ni da stize :big smile 
Jos jedna stvar, termalno jedrenje i slope soaring, to jest, padinsko jedrenje, gotovo da nemaju nikakvih slicnosti. Jedrilice za termalno jedrenje imaju sporiji, deblji, zakrivljeniji profil, dok se ove druge rade sa jako brzim profilima i tankim krilima.
Jedrilice su sasvim druga i mozda najkomplikovanija prica u modelarstvu. One profi ne kostaju onako bezobrazno eto sto neko tako misli da treba. Stvarno su z..ebane :big smile    Pusti Adamu pm pa ga pitaj oo))


2)Profil nikako ne moze da utice na broj rebara. A ako je tvoje pitanje bilo koliko rebara po metru, decimetru... to je vec nesto drugo. Verujem da i to moze da se izracuna, ali je taj racun malo nezahvalan, jer bi morao da koristis parametre materijala od kojiih bi radio krilo. Posto bi rebra radio od balze, na pocetku bi taj racun imao ogromnu gresku, jer balza nije homogen materijal. Da ne pricamo o istezanju folije, upredanju konstrukcije krila... Lepo je to sve, ali uzmes jedrilicu tvog raspona, prebrojis rebra i zavrsis posao :big smile

Moj ti je savet da odes kod nekoga ko ima slicnu jedrilicu kao sto hoces da pravis, probas, cujes sta kaze vlasnik i procenis da li je to za tebe. I to pre bilo kakve izrade (<--)




Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Odabri profila
« Reply #5 on: October 15, 2013, 11:11:20 PM »
Milose, kada doktoriras aeronautiku i naucis sve o profilima i jedrenju, skini program "profili". On ima bazu sa hiljadama raznih profila od kojih ce ti trebati samo 2-3. Najcesce se koriste MH-32, MH-45, RG-14...  kada u ovom programu odredis dimenzije rebara, on ce sam smanjiti debljinu profila na zadati procenat (pretpostavljam da je to bio drugi dio pitanja). U ovom programu takodje mozes da odredis poziciju ramenjace, olaksanje i jos mnogo toga. Mozes da profil snimis u dxf. file-u pa da ga posle otvoris u Corelu ako crtas pripremu za laser.
Samo navali, bez eksperimentisanja nema uspjeha.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Odabri profila
« Reply #6 on: October 15, 2013, 11:20:36 PM »
Preformilisaću pitanje.

1. Koji profil se najčešće koristi za termal jedrilice raspona 2.5m i projektovane težine do1.5 kg? Reč je o elektro-jedrilici.
2. Posle odabira profila, kako dimenzionisati veličinu (ne debljinu) rebara, odrediti međusobno rastojanje i potreban broj u odnosu na dužinu krila?


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Odabri profila
« Reply #7 on: October 16, 2013, 06:12:35 PM »
Možeš da izabereš bilo koji profil od gore navedenih ili njima po obliku sličan. Razliku nećeš primetit.
Rastojanje između rebara se ralikuje u korenu, sredini krila i na krajevima pogotobo ako se sužava. Prosečno je oko 1/3 dubine profila. Naravno ovo zavisi da li ima "D" box, odnosno prankirani prednji deo ili ne, sa čime se presvlači, kolika se opterećenost očekuje, odnsno nije svejedno da li će se jedriti na padini sa jakim vetrovima ili na mirnoj livadi, dali je krilo rastavljivo i na kom delu i još od mnogo toga.
« Last Edit: October 16, 2013, 06:16:29 PM by tibeteagle »

Offline saborp

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 199
Re: Odabri profila
« Reply #8 on: October 17, 2013, 10:33:37 AM »
ovde ima dosta toga sto te interesuje, a i detaljnih planova

planove je pravio Mark Drela, proguglaj pa ces saznati ko je on...

http://www.charlesriverrc.org/articles.htm
« Last Edit: October 17, 2013, 10:38:09 AM by saborp »