Author Topic: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a  (Read 30140 times)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #30 on: February 29, 2016, 09:00:48 AM »
Brankelot,

Sto ne kupiš PM za APM ako mislis na napajanje kompa?
Jednostavno i elegantno rešenje, ako ti još treba neka pomoc posalji poruku ili zvrcni.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #31 on: February 29, 2016, 12:29:39 PM »
Ako sam jaa sve ovo dobro shvatio ja mogu da povezzem napajanje na bilo koji input.
Samo mi nije baas najjasnije dli da skidam dzamper ili ne, posto necu cu stavljati nikakve servoe .onda mi nije potrebno napajanje naa Output grani.

Hajd polako, ispocetka :)
Na linkovima od APM- a site- a imas objasnjeno kako da uradis napajanje APM- a, polako procitaj i vidi kako da povezes APM.
Koliko sam ja shvatio, imas APM 2.6, imas BEC na ploci (distribution board) i OPTO ESC- ove.
Bateriju povezes sa plocom (distribution board), ESC ove povezes sa plocom (distribution board), sa ploce, preko BEC- a dovedes napajanje na OUTPUT deo, a u slobodni pinout (5V), uklonis dzamper.
Sa drugog BEC- a (UBEC- a), dovedes napajanje (5V) na bilo koji INPUT pinout, posto sesti (6)  kanal na APM- u neces puno koristiti (ako se radi o quadu), na njega ubodes BEC. I to je to.
Ukoliko imas Power modul za APM, onda prvi deo (za OUTPUT) uradis kako sam opisao, uklonis dyamper a PM ukopcas u A12 pinout, pored I2C i obelezen je sa "PM". I to je to :) .
Damper ostaje ukoliko sa jednog BEC- a (UBEC- a) napajas obe strane (OUTPUT i INPUT). To je varijanta koja moze, ali je naj manje preporucljiva. 
PM je bolja varijanta, jer pored napajanja imas i ocitavanja napona i amperaze, kao i "cisto" napajanje. nije lose imati ga.

Ukoliko imas jos koju nedoumicu, slobodno pitaj. Stavi i koju fotku letelice...
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Bifrost

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 52
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #32 on: February 29, 2016, 05:26:31 PM »
Ako sam jaa sve ovo dobro shvatio ja mogu da povezzem napajanje na bilo koji input.
Samo mi nije baas najjasnije dli da skidam dzamper ili ne, posto necu cu stavljati nikakve servoe .onda mi nije potrebno napajanje naa Output grani.

Moja preporuka je da skines jumper u bilo kom slucaju. Kad se skine taj mali jumper odvoices "+" granu na output-ima od ostatka ploce, ako ti ikada tu bude trebao "+" dodaj ga posebno na odgovarajuce pinove outputa, elegantije je da potrosace napajas nezavisno od ostatka ploce.



Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #33 on: February 29, 2016, 11:05:47 PM »
Ako sam jaa sve ovo dobro shvatio ja mogu da povezzem napajanje na bilo koji input.
Samo mi nije baas najjasnije dli da skidam dzamper ili ne, posto necu cu stavljati nikakve servoe .onda mi nije potrebno napajanje naa Output grani.

Hajd polako, ispocetka :)
Na linkovima od APM- a site- a imas objasnjeno kako da uradis napajanje APM- a, polako procitaj i vidi kako da povezes APM.
Koliko sam ja shvatio, imas APM 2.6, imas BEC na ploci (distribution board) i OPTO ESC- ove.
Bateriju povezes sa plocom (distribution board), ESC ove povezes sa plocom (distribution board), sa ploce, preko BEC- a dovedes napajanje na OUTPUT deo, a u slobodni pinout (5V), uklonis dzamper.
Sa drugog BEC- a (UBEC- a), dovedes napajanje (5V) na bilo koji INPUT pinout, posto sesti (6)  kanal na APM- u neces puno koristiti (ako se radi o quadu), na njega ubodes BEC. I to je to.
Ukoliko imas Power modul za APM, onda prvi deo (za OUTPUT) uradis kako sam opisao, uklonis dyamper a PM ukopcas u A12 pinout, pored I2C i obelezen je sa "PM". I to je to :) .
Damper ostaje ukoliko sa jednog BEC- a (UBEC- a) napajas obe strane (OUTPUT i INPUT). To je varijanta koja moze, ali je naj manje preporucljiva. 
PM je bolja varijanta, jer pored napajanja imas i ocitavanja napona i amperaze, kao i "cisto" napajanje. nije lose imati ga.

Ukoliko imas jos koju nedoumicu, slobodno pitaj. Stavi i koju fotku letelice...

Da da to sam sve i uradio .. samo sam malko zipovao  pitanje :). Nisam se lepo izrazio .. Hteo sam da pitam dali treba da dovodim 5V na Output ako necu kaciti nikakve potrosace . Napajacu samo FC i rx . za sada nista vise .
Postavicu sutra slike sad me nesto zeza imageshack

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #34 on: March 01, 2016, 12:27:53 AM »
"...Hteo sam da pitam dali treba da dovodim 5V na Output ako necu kaciti nikakve potrosace . Napajacu samo FC i rx..."

Treba ti napajanje i INPUT i OUTPUT dela APM-a od 5v (stabilnih).   ;namig

Bez obzira sto na OUTPUT-u neces kaciti nista izuzev ESC- a (GND i signal), potrebno je napajanje od 5V za OUTPUT.
Preko INPUT dela napajas RX i FC, tako da je i za taj deo potrebno obezbediti 5V.

Ukoliko to radis sa jednim izvorom (BEC, UBEC), onda dzamper ostaje- to je manje dobra varijanta.
Bolje je posebno napajati INPUT deo (sa 5V), a posebno OUTPUT (takodje sa 5V), u tom slucaju dzamper uklonis.

APM je osetljiv na brownout, ili ti problem u napajanju, zato je pozeljno razdvojiti napajanje INPUT i OUTPUT dela APM-a. Jedan od nacina da se to predupredi je umetanje Power modula- PM, kojih imas dve vrste (sa BEC-om i bez BEC-a), a u zavisnosti od baterija koje koristis i amperaze koja ce biti upotrebljena. Imas ih vrlo povoljno, isplati se koristiti ga (http://www.banggood.com/APM-Power-Module-with-5_3V-DC-BEC-Available-with-T-or-XT60-p-1035032.html ).
Ukoliko INPUT deo napajas sa Power module-PM (bolja varijanta), onda kacis samo kompas i telemetriju. Ukoliko ces, eventualno, dodavati nesto na A pinout- e, onda ti treba snaznije napajanje od PM, ili koristiti baterije sa 4, 5 ili 6S (vecim naponima od 12,6V), onda koristis PM bez BEC-a i dodas UBEC da bi napajao INPUT deo.

 
« Last Edit: March 01, 2016, 12:37:50 AM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Bifrost

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 52
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #35 on: March 01, 2016, 04:17:46 AM »
On nema trecu zicu na ESC-ovima koja sluzi da dovede +5v napon u apm. Za njega je samo gnd i signal za ESC-ove na output-u. A APM i RX ce napajati sa kao sto je neko vec predlozio power module. Ako nema power module, moze se napaja sa tog nekog uBec-a ili sta cec koristi da dovede +5V i gnd na input ili one gore konektore, u svakom slucaju jumper koji odvaja "+" na output-u mu ne treba. Taj jumper sluzi sluzi samo i iskljucivo samo ako se APM napaja sa necim iz output-a. I postavljen je da moze da se skine bas iz razloga sto sto se na output kace potrosaci, i trebali bi da imaju neko zasebno napajanje, sto u slucaju njegovih ESC-ova nije potrebno, a ni u slucaju bilo koji drugih ESC-ova.

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #36 on: March 01, 2016, 07:05:19 AM »
@zbabic
O.k. shvatila baba :)aplauz . na obe grane kacim napajanje .PM mi je u planu da kupim , ali me treba sacekati jos jedno mesec dana da stigne . Zato vas ja davim sada.

@Bifrost
Ovi moji esc imaju trecu zicu .

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
« Last Edit: March 01, 2016, 08:25:17 AM by brankelot »

Offline Bifrost

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 52
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #38 on: March 01, 2016, 07:00:45 PM »
Ta treca zica, konkretno crvena, je +5V, ne mora da bude, neki ESC-ovi je imaju ali nijegde nije zalemljena za PCB od ESC-a pa sluzi samo kao ukras. Ti sa njom mozes napajas APM i sa APM-a RX ako ostavis jumper prikopcan. Ali ako napajas APM sa necim drugim potpuno je nepotrebna, kao i taj jumper. Da bi ESC radio taj upravljacki deo treba mu samo GND i signal, a drajverski deo ESC-a napajas direktno sa baterije.

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #39 on: March 01, 2016, 09:01:49 PM »




evo slike napokon .
Jos uvek je stanju suma peva  ;D

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #40 on: March 01, 2016, 09:19:24 PM »
Mogao si to malo približiti :)
Inače vidi sa Zajkom ili Vladom Rc Srbija da nemaju oni PM odmah imaš isporuku ili mozda neko od članova ima višak.
Meni je sve spojeno (+-s) vec 2 godine šljaka bez problema, PM koristim kao napajanje za apm

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #41 on: March 02, 2016, 11:27:09 AM »
Ovo ssam brzinski slikao . ") .
Pa za sada cu ovaako da furam . Uzecu novu plocu sa PM za apm

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #42 on: April 18, 2016, 11:47:42 AM »
Zdravo drustvo . Imam jedan problem oko APM 2.6. . Sta god da uradim komande su mi kao u ogledalu ,sve je naopako .Sve veze sam menjao . menjao mod avion helikopter i nista opet isto .
Sad vise nemam pojma sta da cackam

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #43 on: April 18, 2016, 12:02:50 PM »
Stavi na reverse...

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: pomoc oko pravljenja -sklapanja hexacopter-a
« Reply #44 on: April 18, 2016, 12:05:49 PM »
Stavio .  hvala na brzom odgovoru . Pokusavao sam na kontroleru da nadjem . Idiot nije dirao Stanicu  :sljus