Author Topic: F3K - DLG jedrilice pravila i takmicenja  (Read 2902 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
F3K - DLG jedrilice pravila i takmicenja
« on: January 23, 2014, 12:10:31 AM »
S obzirom da je vec zagrebano po temi oko takmicenja u F3K kategoriji na forumu, otvorio sam novu temu gde bi je eventualno nastavili. Vidim da postoji zainteresovanost kog nekolicine ljudi pa mozda nije lose da ovde o tome i prodiskutujemo. Nekoliko ljudi ovde u srbiji i crnoj gori vec ima solidne jedrilice za inicijalno zezanje, a verujem da ce se taj broj povecati jer nije bas preterano skupa kategorija, da iziskuje brdo novca kao neke druge kategorije. Smatram ovu vrstu kategorije vrlo opustenom i pozitivnom za druzenje i zezanje.

Pre neki dan sam dobio poruku od hrvatskog reprezentativca Nikole Francic-a u vezi ove kategorije. Nikola je maher u toj prici, sto se da videti po njegovim rezultatima  (res)
Uvideo je da postoji zainteresovanost i ponudio nam se da pojasni pravila i najcesce birane programe koji se lete na takmicenjima, pa s toga u nastavku copy/pastujem njegov tekst za koji smatram da ce mnogima puno znaciti.
Da sve ovo dobije jos malo vise smisla, u hrvatskoj postoji ekipa ljudi koja leti uveliko na velikim takmicenjima ovu kategoriju, a takmicenja ce biti i tokom godine u hrvatskoj. Konkretno ove godine dva u 7-om mesecu, dok ce naredne godine (19.7.-26.7.2015.) biti organizovano svetsko prvenstvo!

Ovo su pravila igre:

Quote
Listu natjecanja za ovu godinu možeš naći ovdje: http://www.contest-modellsport.de/html/f3k_termine.html

Pa osnova pravila... Znači, na livadi gdje se održava natjecanje imaš jedno polje (ograđeno trakom vecinom) iz kojeg natjecatelj mora bacit avion i natrag u to polje sletit. Okvirno se dimenzije tog polja računaju 300 metara kvadratna po natjecatelju u grupi. Znači ako se u grupi nalazi 10 natjecatelja, polje bi trebalo biti 3000m2 ili 150mx200m (većinom na tekmama nije tako nego se svi drže toga da minimalno mora biti 100 x 50 metara pa na kraju bude velika gužva). Ako natjecatelj sleti van tog polja dobiva 0 za taj let.

Natjecanje se sastoji od više turnusa, a jedan turnus sastoji se od određenog broja grupa. Ako dođe 30 ljudi, oni će biti podjeljeni ili po 3 grupe po 10 ili  4 gupe di je u tri 8 i u jednoj 6 natjecatelja (potpuno otvorena stvar koju odlučuje organizator tekme). Koji natjecatelj ide u koju grupu se izvači slučajnim odabirom te se proba izbjeći da 2 ili više natjecatelja lete zajedno. Broj turnusa također određuje organizator, ovisno o vremenu kolko traje tekma, ako traje 2 dana, sa nekim normalnim brojem natjecatelja ~30, može se odletit 15 turnusa. Od ove godine ima samo jedno odbijanje najslabijeg rezultata i to nakon 5 odvoženih turnusa. Prošle godine smo letili tako da ako se na tekmi odleti 5 turnusa odbija se jedan najslabiji rezultat, nakon 9 turnusa 2, nakon 12, 3 i tako dalje. Ali su razlike u vrhu rezultata postale tako male da se pobjednik dobivao doslovno na 1 sekundu leta nakon cjelog dana tekme.

Zadatke koji se lete na tekmi odabire organizator. Znači, u pravilniku postoji mislim da 15 zadataka i organizaor odabire one koji se lete na tekmi.

Večinom su to ovi:

5 x 2 min
Radno vrijeme je 10 minuta, a unutar radnog vremena imaš na raspolaganju neograničen broj letova, ali se najboljih 5 broji za ukupan rezultat. Max je 2 minute (sve preko 2 min se ne računa). Idealno bi bilo da napraviš 5 leta po 2 minute, ali to je nemoguće jer je radno vrijeme 10 minuta (štoperica se zaustavlja kad sletis, a starta kad bacis avion). Znači tu je zadatak čim manje vremena izgubit na ponovno lansiranje modela. Recimo moja vremena na takvim zadacima izgledaju: 1:59, 1:59, 1:59, 1:59, 1:59, što znaci da sam ukupno izgubio 5 sekundi. U 99.9% slučajeva to je dovoljno za 1000 (maximalan broj bodova koji možeš dobit za svaki turnus, a pošto si letio F3M, vjerovatno kuzis..)

1, 2, 3, 4 min
Radno vrijeme je opet 10 minta, maxovi su ti 1 minuta, 2 minute, 3 i 4. Mozes ih rjesavat bilo kojim redosljedom, ali ako zbrojis 1+2+3+4 je opet 10 minuta i opet dolazis na to ko ce manje izgubit na start modela, ali ovaj puta moras i nesto odletit jer za recimo 5 x 2 minute u 99% to mozes bez ikakve termike, samo planiranjem, ali 4 minute je nemoguće odletit bez termike, ali 3 je ipak malo lakse.

Zadnji let 5 minuta
Postoje dvije verzije ovog zadatka, radno vrijeme ili 7 ili 10 minuta. Max je 5 minuta i broji ti se zadnji let (neograničen broj pokušaja). Ako je radno vrjeme 10 min imaš 5 minuta za izgubit i naći nekakvu termiku za odletit 5 minuta max. Znači imš vremena 3:19, 2:45, 1:30 i iz nekog razloga više ne letiš, za broj bodova u turnusu ti se broji 1:30 iako imas 3:19.

3 od 6
Imaš pravo na 6 bacanja i od toga ti se broje 3 najbolja leta, max je 3 minute, radno vrijeme 10, tako da imaš 1 minutu za igrati se, pa odletiš 3 puta po 3 min i to je 1000.

zadnji i predzadnji
neograničen broj startova, radno vrijeme 10 minuta, max 4 minute. Broje se samo zadnja dva leta koja si odletio.

3 zadnja
neograničen broj startova, radno vrijeme 10 minuta, max 3:20, kad zbrojiš 3 x 3:20 opet je 10 minuta znači ko je brži, al treba i odletit 3:20 3 puta za redom...

poker
Zadatak koji večinom me košta tekme :) Radno vrijeme 10 minuta, i ti si sam odrediš vrijeme leta za 5 startova. Obično ja tu radim 5 x 2 min jer je "ziher" a dosta sam brz tako da ne gubim puno, ali ti nemoraš reći svih 5 letova, možeš reći u jednom 9:58 min (to su se dogovorili kao da je maximalno iako je radno vrijeme 10 minuta zbog greške suca ili radnog vremena). Nemožeš preći na sljedeci let ako ne napraviš ono što si si zadao, znaci ako ne napravis 9:58 nego 9:38, to je 0. Ili ako si zadas 2 minute i ne napravis, moras opet radit te dvije da bi mogao ići na sljedeću licitaciju.

dizanje po 15
Radno vrijeme 10 minuta, negoraničen broj bacanja, kreneš od 30 sekundi pa ti svaki let mora biti za 15 sekundi duži (30, 45, 60, 75, 90, ... sec) nemožeš na sljedeći let tako dugo dok ne napraviš let prije (kao i u pokeru), a max je 2 minute..

Istovremeni
Svi natjecatelji bacaju istovremeno, max je 3 minute. Moze biti ili 3 ili 5 puta, znaci ili 3 x 3min ili 5 x 3 min.

Postoje još neka pravila koja se tiću kad smiješ zamjenit model unutar turnusa, seafty zone, ali u pravilu to ti je to...
Nadam se da si shvatio :)

I da, recimo da nije ko na F3J ili F5J natjecanjima, nemoras sletit zadnju sekundu kad je kraj radnog vremena, samo štoperica se zaustavlja na kraj radnog vremena, a ti moras sletit unutar 30 sekundi nakon kraja.


Ovom prilikom zahvaljujem Nikoli na izdvojenom vremenu za napisani tekst, kao i pozivu da se prikljucimo F3K prici.

 (pijemo)
 
« Last Edit: January 23, 2014, 12:19:54 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs