Author Topic: ko kaze da od modelarstva ne ....  (Read 15519 times)

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
ko kaze da od modelarstva ne ....
« on: January 01, 2009, 02:13:45 AM »
ko kaze da od modelarstva ne moze da se zivi????



snasli se ljudi i profesionalizovali hobi, svaka im cast, upravljanje modelom helija i kontrolisanje kamere a jos ima i vajde...

bravo za pilota
ex pseudonijum: mat

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #1 on: January 01, 2009, 12:55:18 PM »
Svaka im čast! Stvarno odrađeno kako treba,nema šta... Ali sa kvalitetnom opremom i prvenstveno sa znanjem oko letenja nije teško napraviti interesantan klip. (:good)
« Last Edit: January 11, 2009, 06:38:41 PM by SABURO »

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #2 on: January 01, 2009, 01:09:02 PM »
Da, stvarno prelepo! Svaka cast!

Sale

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #3 on: January 01, 2009, 04:51:13 PM »
ex pseudonijum: mat

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #4 on: January 27, 2009, 10:13:48 PM »
Danas sam dobio informaciju da je valjda juce ovaj  helikopter pao negde u gradu sva sreca na nekog golfa a ne na nekoga jer bi ga ubio ko od sale!!!  :sljus

E sad nemam druge informacije pa ako neko zna nesto neka napise!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #5 on: January 28, 2009, 12:02:12 AM »
Jeli to neka zajebancija ili je stvarno pao ?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #6 on: January 28, 2009, 12:07:06 AM »
Pa stvarno sam ja tako cuo stim da ne znam ko je leteo ali znam d nije SaleNS (SaleR)!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #7 on: January 30, 2009, 12:00:12 AM »
 Modelari dobro vece.
 
Letacka sezona mi je pocela sa velikim BANG. Prosle jeseni angazovan sam od strane firme LOOP da pilotiram modelom helikoptera JR VOYAGER. Kako vec poduze imam vrlo lepu tehnicku saradnju sa pomenutom firmom, kada su nabavili pomenutu letelicu I kada sam je sklopio, pozvao sam u pomoc g-dina Saleta Rackova iz Novog Sada, ne bi li doprineo da celu stvar vinemo u vazduh. Sale (SaleR) je vrlo studiozno izvrsio probne letove, podesavanja I trimovanja, pa smo jesenas odradili I prvi posao, snimanje memorijalnog koncerta Toseta Proeskog u Makedoniji.
 Na moju veliku zalost, saradnja Loop-a I Saleta se nakon toga prekinula, tako da od tada ja u celoj stavri ucestvujem I kao pilot.
 Bilo mi je mnogo lakse da se bavim tehnikom I da kada dodje do letenja, sednem na stolicu, takodje I odrzavanje helikoptera mi je predstavljalo veliki izazov I zadovoljstvo, jer ipak je to masina o kojoj sam do skoro mogao samo da mastam.
 Elem, u kasnu jesen, odradimo posao sa snimanjem hotela u Kovilovu, zatim Trga republike, ulice Strahinica Bana, Kotorske tvrdjave…a moje letacko iskustvo koje je bilo vec poprilicno zaribalo, je polako pocelo da se raskravljuje. Do velikog “praska” izvrsio sam 97 letova, bez I najmanjeg ostecenja. U pocetku je bilo: plasim se ja njega, plasi se on mene, ali je vremenom razvijen jedan lep odnos medjusobnog postovanja, tako da smo ja I gosn VOYAGER postali pravi drugari.
 Sta se ustvari desilo?
Zimus smo angazovani da periodicno snimamo iz vazduha radove na BELVILU, naselju pored Delta city-ja. U decembru smo izveli prvo snimanje, koje je proteklo bez problema, ali je jako dugo trajalo jer je ukupna deonica dugacka oko 4 km. Letove smo izvodili tako sto sam poletao, leteo oko 200-250m, vracao se, sletao, peske prelazio na novu lokaciju, pa sve ispocetka.
 Sada smo se odlucili na novu varijantu. Nabavili smo dva auta sa velikim siberdasima (krovnim prozorima), a ja sam vireci do pola kroz krov pilotirao. Takodje smo ustanovili da je klacenje helikoptera mnogo manje ako se krece progresivno, nekom brzinom krstarenja, koja je, ispostavilo se malo veca od 50km/h. Ceo posao smo odradili za manje od sata. Vreme je bilo prelepo, oko podne, bez vetra, a raspolozenje fenomenalno.
 Tada je sve krenulo nizbrdo. Pred poslednji let (9i toga dana), pokvario nam se predajnik koji kontrolise polozaj kamere u toku leta. Posto su za naredne dane najavljivali pogorsanje vremena, odlucili smo da kameru fiksiramo u jednom polozaju I napravimo jedan duzi let, iz koga bi se mogli izdvojiti klipovi od po 10-ak sekundi. Poleteo sam I sve je teklo savrseno. Napravio sam nekoliko krugova nad naseljem, dva brisuca leta na 30-ak metara visine duz ulice Jurija Gagarina, huverovao nad upravnom zgradom, leteo do Delta city-ja I kada je vec bio trenutak da se slece, nalozeno mi je da jos jednom prebrisem ulicom   I da  napravim krug preko Delte I nazad.
I tada se to desilo.
Krenuo sam u desni zaokret, na oko 50m visine, I odjednom vise nisam prepoznao polozaj helikoptera. Ucinilo mi se da je krenuo repom prema meni I da je zapoceo pad repom u nazad. Zato sam dodao gas I gurnuo palicu ali se I dalje nije desavalo to sto je trebalo. Kada mi je zamakao iza zgrade Delta city-ja, skinuo sam gas I setio se da sam pre dve godine gledao Zolija iz Vrsca kako je na isti nacin pogresio u Subotici sa T-rex-om. Ocigledno mi to nije bio dovaljan nauk.
 Ono st zelim da znate je da se ovakve gluposti dese u delicu sekunde I to bukvalno, tako da pazite…VRLO.
 Merenjem smo ustanovili (po GOOGLE-ovoj mapi da je u trenutku pada helicopter bio 450m udaljen od mene (mereno po zemlji). Sto je mnogo-mnogo je, ali ako uzmete u obzir da Voyager leti 70km/h, kada ga malo”poterate”, a to je 20m/s, jasno je da vam je potrebno 20-ak sekundi do tacke “bez povratka”.
 Pregledom crne kutije, t.j snimka sa kamere, video sam da se helicopter ustvari okrenuo u desno oko vertikalne ose, a to je ono sto nisam bio u stanju da primetim. Verovatno sam ga u zaokretu previse usporio I cim se ne krecete progresivno u napred, ovo se vrlo lako moze desiti. Pred sam pad, potpuno se ispravio I skijama je sleteo na krov Golfa 2, kome je blago receno j… sve po spisku.
  Znam da to deluje glupavo leteti u gradu, ali sudbina ovog Voyagera I nije bila da leti za dusu pilota po livadama I da mu se svi mi divimo, vec da radi I snima. Snimanje livade vam bas I ne bi platili…
 Na svu srecu, niko nije povredjen a steta na golfu je 200-ak E, st smo naravno coveku uz veliko izvinjenje nadoknadili.
 Steta na helikopteru, iako je na prvi pogled izgledala velika, je u nekih 14 delova, koje smo narucili I koji ovih dana treba da stignu. Sve ostalo je vec popravljeno. Ovo nas je nateralo da umnogome izmenimo system nosaca kamere I sada je u izgradnji novi koji je stabilizovan sa tri ziroskopa u sve tri ose. Ako vas to bude interesovalo, napravicu retrospektivu sva tri nosaca koja smo probali I postavicu to na forum.
 Neverovatna je stvar da se na snimku leta posle pada cuje dodavanje gasa, kao I ibertura motora kada je puklo kvacilo, koja je trajala do zaribavanja klipa. Sigurno znam da sam motor ugasio, tako da je evidentno da su nakon pada zavladale neke smetnje. Kada smo dosli na crime scene, narvno, sve komande su radile.
 Ipak, GRESKA JE MOJA, otisao sam predaleko.
 Na svu srecu,snimak je ceo, ne ostecen I mogu vam reci da je ovaj poslednji let jedan od najlepsih koji smo izveli.
 Cim se resim ovog sporog dial-upa, postavicu I nekoliko slicica ovog avio udesa.
 
                                                                              Pozdrav PREDRAG PANTIC-COKA

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #8 on: January 30, 2009, 05:13:01 AM »
uffff ! zanimljiva prica...drago mi je da niko nije povredjen i da "zmaj" moze da se popravi.

pozdrav,
Igor

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #9 on: January 30, 2009, 08:16:22 AM »
Sta reci osim steta, ali to je sastavni deo takvog posla i odlicno je sto niko nije povredjen. Sve ostalo se da popraviti. Puno srece i dalje i naravno da zelimo da vidimo kako cete da naravite taj nosac sa 3 ziroskopa!

Sale

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #10 on: January 30, 2009, 09:44:31 AM »
Bas steta, sva sreca sto je sve dobro proslo. A sto se pada tice on se skoro uvjek desi na kraju : " e, ajd jos jednom pa idemo."

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #11 on: January 30, 2009, 10:13:37 AM »
coko,
mozda ti ovo pomogne oko gimbola kamere (kupovina ili dodatne ideje kako da se napravi)

http://www.cloudcaptech.com/gimbal_tase.shtm

http://micropilot.com/products-cameras.htm

pozdrav,
Igor

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #12 on: January 30, 2009, 10:29:50 AM »
Sve u svemu to je proslo i sada treba nastaviti dalje pouceni ovim iskustvom i mnogo ozbiljnije prilaziti svemu (ne kazem da ste neozbiljno radili vec da se sve digne na veci nivo)! Ako se to desilo jednom Coki onda se to moze desiti svakome ali mislim da je svakako potrebno da su na licu mesta uvek bar dva pilota ne da bi jedan drugom dodao stanicu vec ovaj drugi mozda bolje oceni situaciju i recima pomogne pilotu!!!
I naravno sujeta ne sme da postoji uvek treba pitati za savet ili razmeniti iskustva jer smo mi jos jako mladi piloti RC helikoptera ali su neki stekli prilicno iskustva i to nam je sto nam je moramo jedni od drugih da ucimo jer mislim da se niko jos uvek ne istice kao najbolji medju nama.
Ako ne zelite da nas direktno pozovete na neko snimanje mozete ga recimo objaviti na forumu i neko bi sigurno dosao i svima bi bilo jednostavnije i lakse a narocito pilotu!

Ivan Djeorgievski
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #13 on: January 30, 2009, 11:44:13 AM »
Sva sreca sto se na kraju sve zavrsilo dobro,materijalna steta je najmanji problem.Ako nije neka poslovna tajna interesuje me koju stanicu i prijemnik ste koristili za upravljanje helikopterom.Pozdrav i sretno u sledecim letovima.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: ko kaze da od modelarstva ne ....
« Reply #14 on: January 30, 2009, 04:02:24 PM »
Evo da se i ja nadovežem na ovu priču oko pada helikoptera . Sve je super dok se završilo samo sa materijalnom štetom , važno je da niko nije povređen.
Meni lično , najveći problem kod letenja helikopterom je ta trenutna dezorjentacija , kod aviona to nije veliki problem dok kod helija ako se ne zna tačan položaj helikoptera u datom trenutku pad je neizbježan !
Pošto me prilično interesovalo vazdušno snimanje na RR sam proveo dosta vremena čitajući postove o tome , a i sam imam Predatora benzinca koji se takođe može koristi u tu svrhu i iste je veličine kao i GSR !
Pored te stabilizacije postolja , koja je važna sa aspekta što kvalitetnijeg snimka , postoji jedna stvar bez koje se niko ozbiljno ne bavi tim poslom a to elektronska stabilizacija samog helikoptera ! Jedan od vodećih proizvoda je Helicommand koji se može naći u nekoliko verzija ( osnovna , 3D , captron i profi ) Cijena varira od 500 dolara pa do 6000 koliko je Profi !
Kod profi verzije postoji nekoliko kamera koje se koriste da bi procijenile položaj modela u datom trenutku i onda među sobom upoređuju podatke.
Ukoliko pilot dođe u situaciju da ne zna gdje je model pušta palice i uređaj ga dovodi u nulu ili ga kada je potrebno na određenoj visina " parkira " i uključi stabilizaciju.
Evo ovde ima jedan korišten skoro za pola cijene novog !   

 http://www.runryder.com/helicopter/t490392p1/

Vjerovatno znate o čemu govorim , jeste skupa stvar ali ako služi za posao onda se isplati !
« Last Edit: January 30, 2009, 06:17:07 PM by darko »