Author Topic: Montiranje glow motora i propelera  (Read 10299 times)

Offline jan.zloh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Montiranje glow motora i propelera
« on: March 24, 2014, 05:02:20 PM »
Pozdrav svima,

S obzirom da letna sezona uskoro počinje (za neke i počela), polako počinjem svoj prvi glow avion da pripremam za prvi let.

Imam dva pitanja za vas:

1. Desilo mi se da je prilikom petog pokušaja paljenja glow motora, spala elisa sa motora, na svu sreću ništa se nije desilo, osim polomljene elise.
Sad nisam siguran da li sam dovoljno pritegao maticu ili je nešto drugo problem.
Negde sam pročitao da ljudi dodatno stavljaju plavi thread lock kao dodatno osiguranje, jel to neko od vas stavlja?
Inače u pitanje je Evolution glow motor 7.5cc i sve je namontirano onako kako upustvo zapoveda.
http://www.horizonhobby.co.uk/aeroonline/e9evolution/e9_glow_engines/e9_tps.html
I da napomenem da sam za paljenje koristio starter.
Neki predlog?

2. Pitanje je slično prethodnom ali se odnosi na nosač motora.
http://www.google.com/imgres?biw=1920&bih=956&tbm=isch&tbnid=tHYJpY2Tus6LjM%3A&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.amain.com%2Fproduct_info.php%2FcPath%2F3_426_1667%2Fproducts_id%2F38998%2Fn%2FHangar-9-Universal-Motor-Mount-40-Size&docid=ekWdRWIiioUOpM&imgurl=http%3A%2F%2Fwww.amain.com%2Fimages%2Flarge%2Fhan%2Fhan40m.jpg&w=600&h=480&ei=lUwwU-zKC87Zsgbx-YDgAg&zoom=1&ved=0CF4QhBwwBA&iact=rc&dur=1026&page=1&start=0&ndsp=47
Kada sam montirao nosač na firewall, na svaki šraf sam stavio već spomenuti plavi thread lock.
Sad pitanje je, da li taj isti thread lock treba staviti i na šrafove kojima se pričvršćuje motor pomoću malih poluga na nosač motora?
Sad ne znam koliko se dobro vidi na prethodnoj slici, ali matice u sebi imaju neki plastični deo koji onemogućava da se ona odvije.

Biću vam zahvalan na svakoj pomoći.

Jan

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #1 on: March 24, 2014, 05:48:28 PM »
Nema predlog… ima savet, kako bog zapoveda Elisa mora da se stegne ljudski, da ruke zabole (ali da nesto ne pukne)… Mozda nije na odmet staviti kontra maticu (jos jednu iza postojece) i nju stegnuti, da ruke zabole…. tu ne treba stavljati lock… verovatno ce se skidati radi zamene…

Bilo je mnogo slucajeva gde ljudi kazu stegao sam elisu, ali ne dovoljno.. to vazi za sve motore i sve elise.. na osecaj… i razumevanje ;namig

Nosac motora i sam motor dovoljno je to sto je dala fabrika, te sigurnosne matice sa plastikom, ali opet se lepoooo stgene…

Ja licno, tamo gde koristim, koristim crveni, doduse ako dodje do skidanja treba malo prigrejati...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #2 on: March 24, 2014, 05:52:51 PM »
Prvo pitanje:

Sto se tice elise koja se odvrnula,mozemo reci da se desava ali vrlo retko.Moguce varijante zasto se to desilo jeste da nesto nije lepo montirano tj redosled redjanja elemenata nije dobar,da nije dovoljno stegnuto(kad pricamo o stezanju elise onda to mora dobro da se stegne),ili je motor radio u kontra smeru pa je olabio sraf.

Drugo pitanje:

Matice koje idu za stezanje motora na sebi imaju gumu koju si lepo primetio i to je osigurac protiv odvijanja tako da nije potrebno dodatno stavljati bilo sta na njih i opet muski stegnuti.

Napomena:

Posle uspesno izvedene letne sezone pozeljno je iskontrolisati sve srafove jer od stalnih vibracija srafovi koji drze motor i nosac motora znaju malo da se olabe.Ovo pricam iz licnog iskustva.Pozzzzzz

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #3 on: March 24, 2014, 06:44:41 PM »
ma, cudo su srafovi

ovaj 1/4 x 28 na radilici je u  kvalitetu i  trebao da se stegne sa 10Nm
ta sila je dovoljna da oblajzne obican kineski sraf M8  ili onaj za kljuc 13
stegni to dobro, pa kad mislis da je dosta, jos malo

poz raddde
tko lijeti,
vredi

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #4 on: March 24, 2014, 09:24:51 PM »
Od kada su ABC motori, samo kontra matica pomaže. Japanski OS MAX daje najbolju kontra maticu sa konusom, ali se i za druge može kupiti colovna od 1/4". Treba originalna, jer je boljeg kvaliteta i kaljena je u ulju. Kada se steže prva, moraju se držati oba kraka elise da ne pukne već u ruci. Druga se steže sa  2 ključa na maticama i ne džanjem elise.



Ovaj nosač motora je veoma grub i glup. Pametni su oni koji imaju rupe sa navojem na istom mestu kao na uškama motora. Naravno može se i ovaj "opametiti" u boljoj radionici sa bušenjem i rezanjem navoja, čisto da izgleda kulturno i da sugurno ne popusti, naravno i onda uz korišćenje opružne podloške i thread lock lepila.
Opet dobar primer od OS MAX-a.
« Last Edit: March 24, 2014, 09:28:58 PM by tibeteagle »

Offline jan.zloh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #5 on: March 25, 2014, 03:55:41 PM »
Sad mi je jasnije.
Prilično sam siguran da sam pritegao tu maticu malo jače ali očigledno ne i dovoljno verovatno u strahu da ne zeznem nešto.
Predlog sa kontra maticom jeste dobar, probaću i sa tom varijantom.
Hvala još jednom  (pijemo).

Jan

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #6 on: March 26, 2014, 01:30:57 PM »
Nikola i ja smo, po Savinom predlogu, OS Max-a na Mustanga montirali pomocu srafova za lim, plek srafova ili kako ih sve vec ne zovu. To se pokazalo kao sjajno resenje. Izbusis rupe u nosacu malo uze od precnika srafa, ali pazljivo da budu u 90 stepeni, uvrnes srafove koji se pritom bukvalno useku u nosac i to je to. Motor ne mrda.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #7 on: March 26, 2014, 10:20:39 PM »
Ako je nosač motora kao na priloženoj slici od plastike, ništa lakše, provereno rešenje je čelični lim šrafovi ili oni koji bravari koriste kod izrade građevinske bravarije. U nosaču se izbuši rupa manja za debljinu navoja šrafa tako da on može sebi da nareže navoj. Netreba nikakva hemija, šraf će se teško odvrnuti i šrafcigerom, a kamoli sam da se odvrne. Meni se dešavalo da mi je šraf pucao ako sam izbušio manju rupu nego što je potrebno.U tom slučaju nosač je praktično neupotrebliv jer nema sile koja će šraf izvaditi iz plastike. Kod metalnih nosača najbolje je rešenje sa dve matice na svakom šrafu osigurane plavim kapima. Najčešće je pozicija tih šrafova teško pristupačna pa svako otpuštanje traži vremena za skidanje auspuha i ko zna sve čega.
Što se tiče šrafa koji drži elisu za svaki postoji sila zatezanja. Znam slučajeve gde su ocvikali navoj na radilici, a bilo je i onih koji su hvatali zaklon i zalegali od nevaljale elise koju su "baš dobro stegli". Iskustvo me je naučilo koliko da stegnem taj šraf, toliko da se ne odvrne, a da ne otkine navoj. Koliko je to, pa otprilike kao kada bi me neko pitao koliko da okrene volan kada skreće ulevo.  mmmm
ex pseudonijum: licider

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #8 on: March 26, 2014, 10:30:34 PM »
ako je motor odvrnut na bogatiju smesu pa hoce da upali u suprotno ili zakucava veruj mi da je bolje da se elisa odvrne ,ako je to u tvom slucaju da se desava pri paljenju onda ti je to problem, medjutim ako ti se to desava u letu onda ne znam
ja moje alise ne stezem jako sve je to iz rucnog zgloba primereno m5 navoju ili vec koja je debljina osovine,treba da proveris i kakve su ti ricne na tj brazde na prtenu na koji naleze elisa ,ako su tupi i to moze biti problem

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #9 on: March 27, 2014, 08:43:10 AM »
Pa nisam nesto iskusan u ovom polju ali jesam malo sa mehanikom  :big smile Imas da kupis takozvane feder podloske pa probaj nju da stavis do motora, to ce pomoci ako je nazubljeni deo na motoru pojeden, ili do elise ispod safa u drugom slucaju, i uzmi sigurnosnu maticu.



Ako sam lupio neka mi neko iskusniji javi da brisem ovo da se ne blamiram  ;namig

A sto se nosaca i navoja tice kupi ovo, za hobi varijantu ce ti zavrsiti posao. Ja na masi stvari busim i urezujem iz ruke sa aku busilicom, tako da ti nije potrebna bas neka radionica za to  ;namig

http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=0270001
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #10 on: March 27, 2014, 01:50:41 PM »
Quote
Ako je nosač motora kao na priloženoj slici od plastike
Nije, od aluminijuma je (silumin). Samourezivanje šrafova u metale je moguće samo kada su tanki, odnosno limovi. U plastiku može bez problema.  (pijemo)

Quote
Što se tiče šrafa koji drži elisu za svaki postoji sila zatezanja. Znam slučajeve gde su ocvikali navoj na radilici, a bilo je i onih koji su hvatali zaklon i zalegali od nevaljale elise koju su "baš dobro stegli".
Da, baš je tako po pravilu. Nije slučajno izmišljen moment ključ. (thumb)


Quote
Pa nisam nesto iskusan u ovom polju ali jesam malo sa mehanikom  :big smile Imas da kupis takozvane feder podloske pa probaj nju da stavis do motora, to ce pomoci ako je nazubljeni deo na motoru pojeden, ili do elise ispod safa u drugom slucaju, i uzmi sigurnosnu maticu.

Osovina vratila motora koja nosi elisu je specijalniji slučaj od šarafa. Elisa mora pravilno da nalegne na flanšnu i to u što većem pračniku da bi se sila momenta prenela na nju bez proklizavanja. Standardna opružna podloška u prečniku je mnogo manja od potrebne. Nadalje, javljaju se ne normalno veliki dinamički trzaji od rada motora a koje inertno deluju na elisu, a koja u stvari odvrće maticu. Matica sa plastičnim osiguračem je veoma slaba da to izdrži. Dakle kao mašinac i kao veoma iskusan u radu sa ovakvim motorima ponovo navodim da je kontra matica jedino dobro rešenje kod modelarskih motora malih dimenzija.
Elise od drveta su bolje od plastičnih, jer se bolje kače za nazubleni rub motora, dok plastične lakše proklizavaju.

Quote
Ako sam lupio neka mi neko iskusniji javi da brisem ovo da se ne blamiram  ;namig
Korisno je da se postavljaju razne ideje i rešenja, jer je dobro znati svaku moguću soluciju, a diskusja na osnovu teorije i iskustva je da se vidi koja je bolja, bez da se gubi vreme na isprobavanju svake za početnike.
 ;namig

Quote
Ja na masi stvari busim i urezujem iz ruke sa aku busilicom, tako da ti nije potrebna bas neka radionica za to  ;namig
Nemoj tako da radiš. Pravilno bušenje i urezivanje navoja se radi sa pritezanjem obradivog komada u mengele. Ne smeju se davati ideje gde se ljudi mogu veoma lako ozlediti.



 ;namig

« Last Edit: March 27, 2014, 01:53:48 PM by tibeteagle »

Offline jan.zloh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #11 on: March 28, 2014, 01:59:25 PM »
Sad kad čitam prvo pitanje koja sam postavio, vidim da nisam baš najjasnije napisao.
Naime, nije elisa spala baš u samom trenutku paljenja već je motor krenuo da radi, na minimalnim obrtajima, i posle +/- 10 sekundi, elisa je spala.
Vidim da je Dejan spomenuo da to može da se desi kada je nameštena bogata smeša na iglama a ja sam baš bio u postupku podešavanja istih tj, čačkao sam igle  (work).
S obzirom da još učim o glow motorima, vrlo je moguće da su igle bile podešene na jaču smešu a i moram priznati da motor nije baš najbolje zvučao.
Tako da verovatno razlog spadanja elise je bio prethodno opisan problem sa smešom + nedovoljno pritegnuta elisa.
Inače motor je poptuno nov i još nisam poleteo sa njime.

Što ce tiče nosača motora, tu za sada neću ništa da radim, kako je tako je, eventualno da jače pritegnem. Posle par letova mogu eventualno da proverim da li je nešto popustilo, a ako ne, idemo dalje  (<--)

Hvala još jednom na svim konstruktivnim savetima  ()-().

Jan

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Montiranje glow motora i propelera
« Reply #12 on: March 28, 2014, 02:20:14 PM »
Jan…
Kod Evolution motora Glow ili Gas.. ne diras nista, a pogotovu ne igle za smesu… On je fabricki paljen i podesen, sa malo bogatijom  smesom za prvh nekoliko rezervoara, nakon toga kad malo proradi nakon 3/4 rezervoara samo malo u desno smanjis dotog goriva i sve je OK..
Inace Igle za smesu nemaju nikakve veze sa elisom i odvrtanjem matice…
Samo sve to lepo muski utegni i teraj  (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior