Author Topic: Nadimanje LiPo baterija  (Read 14674 times)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #45 on: November 15, 2014, 08:26:07 AM »
Razlika vrednosti je, takoreći, zanemarljiva. Slažem se da prihvatiš vrednosti na punjaču, kao tačne.
Nastavi da ih puniš istom metodom i verujem da ćeš ih još mnogo puta puniti bez problema...
Hvala na odgovoru i samo jos jedno pitanje nisam nasao na punjacu nigde opciju sa koliko c puni, pretpostavljam da nije vise od 1 jer i charger i balance modu puni po 60-90 min

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #46 on: November 15, 2014, 09:15:28 AM »
To podesavas sa amperazom kojom punis. 1c je jedan kapacitet baterije. Ako je baterija 5000mAh onda je punis sa 5000mA i to je 1c

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #47 on: November 15, 2014, 10:29:59 AM »
To podesavas sa amperazom kojom punis. 1c je jedan kapacitet baterije. Ako je baterija 5000mAh onda je punis sa 5000mA i to je 1c
Tako sam i mislio, hvala puno na odgovoru :-)
I jos jedno pitanje da li bih mogao paralelno da punim bateriju 4s 25-50 c 5000 mah i bateriju 4s 4500 mah 50-100c

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #48 on: November 15, 2014, 12:06:16 PM »
Generalno gledano, možeš (?), ali ne sa tim punjačem. Da ne objašnjavam zašto i zbog čega...
U svakom slučaju, ako voliš svoje baterije, puni svaku posebno, bez obzira da li su nazivno iste ili ne.
Na Lixx baterijama imaš, uglavnom četiri oznake: S, P, C i još jedno C.
S-označava broj ćelija vezanih na red - zavisno koji ti je napon potreban
P-označava broj ćelija paralelno vezanih po svakoj ćeliji posebno - gledaj da uvek bude 1P
prvo slovo C je kolikom strujom možeš opteretiti bateriju, a ono / je max opterećenje koje može da podnese, ali samo par sekundi
drugo slovo C je max dozvoljena struja, kojom mogu da se  pune

NAZNAČENE VREDNOSTI ZA OBA "C" SU U VIDU MOGUĆNOSTI, ALI IH NIKAKO NE TREBA SHVATITI KAO PREPORUKU ZA PREPORUČENO KORIŠĆENJE !  ") UH, BAŠ GA SLOŽI  mmmm


#FFCC00

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #49 on: November 15, 2014, 07:25:40 PM »
Hvala mišo sad mi je dosta stvari jasnije ,iskreno totalni sam laik za to .
Npr ovo bi sljakalo samo kad bi baterije bile identicne
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14856__Hobbyking_Parallel_charging_Board_for_6_packs_2_6S_XT_60_.html
Naručih jos jednu ovu vortex samo sa vecim propustom struje ,ajde taman i tu da te malo mucim,ako baterija daje vise struje a quad vuce bas malo struje da li je to problem i dal da uvek gledam da mi taj C bude veci na bateriji ?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #50 on: November 16, 2014, 02:50:54 AM »
Quote
P-označava broj ćelija paralelno vezanih po svakoj ćeliji posebno - gledaj da uvek bude 1P

Ovo 1P je jedna ćelija i to preporučujem. Svi ovakvi adapteri povećavaju taj broj. Ovaj, sa tvog linka, konkretno ga povećava do 6P !
Da me ne shvate pogrešno, ovaj adapter se može koristiti, ali ga ja ne preporučujem !

Što je struja manja, to je bolje - duže je vreme leta! Manja struja sigurno ne škodi!
Recimo:
Taj tvoj kvad, max "povuče" struju od, recimo, 100A. Baterija ti je od 5.000mA = 5A i C je 30, što znači da je možeš izmaltretirati do 150A !
Znači Q*C = 5 * 30 = 150A
Kako vreme leta raste, tako opada kapacitet (oni miliamperi) i napon baterije, tako da u nekom trenutku ne može da se ispuni uslov u kom može baterija da "normalno" radi... Pošto bi ograničenje velikih struja bilo vrlo glomazno, a samim tim i težinski-gramski teško, izabrana je samo naponska kontrola...
Bla, bla, bla...
#FFCC00

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #51 on: November 18, 2014, 05:57:14 PM »
Evo i ja da napisem svoje iskustvo. I ja sam u pocetku bio skeptican po pitanju punjenja vise baterija preko paralelnog adaptera.Medjutim, posto dosta baterija trosim u toku leta onda sam bio primoran da ga i isprobam. I za sada imam VRLO POZITIVNO misljenje o paralelnom adapteru za punjenje. Do duse na njemu iskljucivo punim baterije iste starosti i iste ili priblizne istrosenosti.npr. ako mi je napon jedne baterije na 11.1, druga, treca ili cetvrta  su najvise do 11.5V, znaci po nekim tudjim iskustvima i citanjima po netu, savetuju da napon izmedju nekoliko baterija ne bi trebao da prelazi vise od 0.5V razlike.