Author Topic: Nadimanje LiPo baterija  (Read 14686 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #15 on: April 04, 2014, 08:30:24 AM »

I nije tacno da ESC ili radi ili ne radi, moze i da radi ali lose.

poz

Meni je ESC (pokvareni) nedavno spalio motor ! Srecom na probnom stolu.

Offline NikolaSM

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #16 on: April 05, 2014, 07:51:14 PM »
Imam slican problem sa lipo baterijama. U pitanju su Turnigy Nano-tech 5300mah 2s 30-60c baterije. Koristim dva komada na ESC Turnigy Trackstar 120A sa Trackstar 2300KV motorom. Baterije sam dobio uz auto polovne, i u toku agresivnije voznje pod punim gasom primetio sam da posle 5-6 sekundi auto gubi pun gas. Nakon nekih 30min voznje kada sam ispraznio baterije, skinem masku sa auta i vidim da su baterije poprilicno naduvane i vruce, cak se na jednoj otvorio hard case. Kada se ohlade sve se vraca u normalu, napunim ih opet, sve u najboljem redu, hladne dok se pune, ne naduvavaju se u toku punjenja. Ubacim u auto, provozam, opet ista prica. Inace, punim ih sa onim obicnim plavim Turnigy 2-3s punjacem balanserom 12V/800mah. Da li je neko imao iskustva sa tim, sta bi moglo to da prouzrokuje i da li je bezbedno da i dalje koristim te baterije?
Unapred hvala na odgovorima. ()-()

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #17 on: April 05, 2014, 10:16:08 PM »
Po ovome bi se reklo da im je dosao kraj.. ali ako mogu da se koriste OK, samo bih ih ja punio i cuvao u zastitnoj kesi.. da ne dodje do Boooom ! pa posle bude  :sljus
oe su vec jednom nogom u  (rip..)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #18 on: April 05, 2014, 10:28:11 PM »
Ja o mojim baterijama nikako ne vodim racuna… a trebalo bi…
ali nikada nisam imao problem ni sa jednom, mislim ozbiljan problem… Boooom ili tako nesto..
Na 2/3 mi je otisla po jedna celija, izbacio je.. a bateriju i dalje koristim, smanjenu…
Retko na cemu kad koristim bateriju da postane mlaka, ali je nikad ne punim dok se ne ladne…. nikad ih ne praznim manje od 3.5-3.6V ne zbogbaterije vec zbog letelice, prvi let probam, malo proste matematike, podesim timer na stanici i tako se vladam... :)aplauz
kad je potrosim stavim je u kutuju u kojoj cekaju punjenje, pa kad imam vremena punim sa 0.5-1C, ali ih nikad ne ostavljam same… bez prisustva…
Znaju da stoje tako napunjene, mesecima… i nista im ne fali…
Ali se trudim da koristim sa sto visim discharge xxC… i da nikad nisu na suncu, koliko toliko na hladnijem mestu, na primer na podu…
Imam i olupanih zgnjecenih od pada aviona, pogledao, proverio, nista dirao nisam i dalje rade, samo su naguzvanje.. na srecu…
Od ne znam koliko, a ne znam ni kako, samo mi se jedna podgojila posle nekog vremena i zavrsila u Trash… odneo kod mene u Battery Shop, kao da ima dam za reciklazu.. kaze sta cu ti ja .. nosi se i ti i on a…. mislm Batt.  ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #19 on: April 06, 2014, 10:16:36 AM »
Ako možeš i naravno, ako hoćeš, navedi malo više podataka o ovome:  mmmm
................
Od ne znam koliko, a ne znam ni kako, samo mi se jedna podgojila posle nekog vremena i zavrsila u Trash…
................
#FFCC00

Offline NikolaSM

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #20 on: April 06, 2014, 05:27:20 PM »
Po ovome bi se reklo da im je dosao kraj.. ali ako mogu da se koriste OK, samo bih ih ja punio i cuvao u zastitnoj kesi.. da ne dodje do Boooom ! pa posle bude  :sljus
oe su vec jednom nogom u  (rip..)

Zajko bio si u pravu. Danas sam provozao auto i odmah na pocetku je drasticno gubio gas, nastavio sam da ga forsiram jos jedno 10 minuta i to me je za malo kostalo auta. Ispostavilo se da je problem bio u onoj bateriji kojoj se otvorio hard case juce. Ona je pocela da se dimi, srecom uspeo sam da je iscupam pre nego sto se zapalila. Prednji deo hard case-a oko konektora se istopio i cela se raspala. Kada se situacija smirila, prespojim ja onu preostalu samu na esc i vozio dok se nije skroz ispraznila, jedva da se zagrejala, tako da je sa njom sve ok. Pretpostavljam da se ona grejala i naduvavala zbog ove druge baterije, da li je to moguce? ???

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #21 on: April 06, 2014, 07:07:40 PM »
i vozio dok se nije skroz ispraznila, jedva da se zagrejala, tako da je sa njom sve ok

Ako baterije praznis do kraja mnogo je veca vrovatnoca da se ostete i naduvaju. Ja vozim na vreme a ne na to da mi ESC iskljuci bateriju.

Koliko razumem auto si vozio prvo na 4S pa onda na 2S. Kada se vozi na 2S vuce mnogo manje struje, zato se i nije zagrejala.

poz
Veljko

Offline NikolaSM

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #22 on: April 07, 2014, 04:47:13 PM »
i vozio dok se nije skroz ispraznila, jedva da se zagrejala, tako da je sa njom sve ok

Ako baterije praznis do kraja mnogo je veca vrovatnoca da se ostete i naduvaju. Ja vozim na vreme a ne na to da mi ESC iskljuci bateriju.

Koliko razumem auto si vozio prvo na 4S pa onda na 2S. Kada se vozi na 2S vuce mnogo manje struje, zato se i nije zagrejala.

poz

To za praznjenje znam, ali do sada sam sve autice vozio dok ESC ne upali zastitu od prekomernog praznjenja i nikad nisam imao problema. Kako da izracunam optimalno vreme voznje?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #23 on: April 07, 2014, 05:43:45 PM »
Za vožnju na vreme ti treba "osećaj" ili ti, podosta iskustva.
Ako hoćeš da voziš na taj način, tj na vreme, najjednostavnije ti je da itmeriš vreme do isključenja ESC-a, bar jedno pet vožnji u režimu koji inače voziš. Najmanje tj najkraće izmereno vreme skrati za, recimo, jedan minut i to ti je to!
#FFCC00

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #24 on: April 07, 2014, 06:21:57 PM »
Zanima me kako se vozi auto na vreme, osim ako vozis samo pravo sve vreme pod konstantnim gasom..... Kocenje menja potrosnju, naglo ubrzanje menja potrosnju, uzbrdice i tezi teren.... Cak i da svaki put vozis identicnu stazu nema sanse da svaki krug odvozas identicno, cak ni ako se vozi ko na pijacu....
Baterije imaju vek trajanja, i sasvim je normalno da dodju do kraja istog.... Uvek imam vise baterija nego sto mi realno treba jer kad neka crkne samo je bacim i narucim novu.... Kome je zao baterija.... neka kupi burago i drzi ga na polici...

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #25 on: April 07, 2014, 07:05:28 PM »
Zanima me kako se vozi auto na vreme, osim ako vozis samo pravo sve vreme pod konstantnim gasom..... Kocenje menja potrosnju, naglo ubrzanje menja potrosnju, uzbrdice i tezi teren.... Cak i da svaki put vozis identicnu stazu nema sanse da svaki krug odvozas identicno, cak ni ako se vozi ko na pijacu....
  :mhm

Po meni najbolje resenje je lipo-buzzer(alarm)!

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #26 on: April 07, 2014, 07:34:09 PM »
 (:good) (:good) (:good)

Offline NikolaSM

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #27 on: April 07, 2014, 11:27:21 PM »
Za vožnju na vreme ti treba "osećaj" ili ti, podosta iskustva.
Ako hoćeš da voziš na taj način, tj na vreme, najjednostavnije ti je da itmeriš vreme do isključenja ESC-a, bar jedno pet vožnji u režimu koji inače voziš. Najmanje tj najkraće izmereno vreme skrati za, recimo, jedan minut i to ti je to!

Pretpostavio sam da je tako nesto u pitanju, ali posto nemam bas puno iskustva sa lipo baterijama bolje da pitam. Hvala u svakom slucaju.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #28 on: April 08, 2014, 01:16:35 AM »
Zanima me kako se vozi auto na vreme, osim ako vozis samo pravo sve vreme pod konstantnim gasom..... Kocenje menja potrosnju, naglo ubrzanje menja potrosnju, uzbrdice i tezi teren.... Cak i da svaki put vozis identicnu stazu nema sanse da svaki krug odvozas identicno, cak ni ako se vozi ko na pijacu....
  :mhm

Po meni najbolje resenje je lipo-buzzer(alarm)!

:)aplauz :)aplauz Najeftinije, najpouzdanije resenje cim pocne da se dere  (:sok:) Vadi ga !!!
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Nadimanje LiPo baterija
« Reply #29 on: April 08, 2014, 12:19:58 PM »
Zanima me kako se vozi auto na vreme, osim ako vozis samo pravo sve vreme pod konstantnim gasom..... Kocenje menja potrosnju, naglo ubrzanje menja potrosnju, uzbrdice i tezi teren.... Cak i da svaki put vozis identicnu stazu nema sanse da svaki krug odvozas identicno, cak ni ako se vozi ko na pijacu....
  :mhm

Po meni najbolje resenje je lipo-buzzer(alarm)!


 (:good) (:good) (:good)

Batali osecaj i tajming, opusti se i vozi a lipo alarm nek misli o tome  ;namig
Make things as simple as possible, but not simpler.