Author Topic: miodrag Sehovic - Beograd  (Read 15233 times)

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #30 on: January 11, 2009, 01:29:21 PM »
shelle, apsolutno podrzavam svaku sugestiju vezanu za upotrebu simulatora, naravno izbegavaj lose koji se daju sa ARF modelima jer ce ti samo uliti laznu sigurnost, njima je to i svrha jer nije prodavcu u interesu da naucis da letis sa prvim modelom vec da te uvuku u pricu pa onda.....

ali nisam za kupovinu trenaznih modela, smatram da su vecini nepotrebni posle vezbe na simulatoru. kod zajka u maloj ivanci je bio da se kupi RTF komplet mustanga sa nekim dodatcima za trener varijantu.
to toliko polako i stabilno leti da je prosto dosadan, medjutim kada se ti dodatci skinu dobijas odlican polu skala model divnih letnih karkteristika, koji moze da izvede skoro sve akrobacije bez problema.
ne reklamiram ti zajkovu radnju nego ti samo dajem jos jednu smernicu o kojoj ces razmisljati. moj drugar je uzeo taj komplet i veoma je zadovoljan.

protivnik sam trener modela jer na njima mozes steci ista iskustva kao na simulatoru i brzo ces ih prevazici. a to su onda bacene pare. i jos jedna stvar, treneri zbog svoje konstrukcije prastaju greske i njihova duza upotreba samo kasnije stvara problem pri prelasku na akrobate i 3D.

dakle ako mislis da letis iskljucivo visokokrilce kupi trenera ili nesto od igracaka tipa Easy Star i uzivaj u laganici, ako ne onda simulator i do besvesti, pa kad izadjes na livadu da imas sta da pokazes.
ja sam koristio AFPD mada kazu da je i G4 odlican.

naravno da je ovo moje misljenje koje sam stekao licnim iskustvom. mozda nisam u pravu ali kod mene je upalilo.
ex pseudonijum: mat

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #31 on: January 11, 2009, 10:51:06 PM »
Dragane,
hvala Bogu da ima neko ko misli kao i ja.

Evo moj primer.

Ja sam bio zaludjenik za avione od malih nogu. Sa RC modelima sam se susreo pre dve decenije. Zao mi je sto onda nije bilo simulatora.
Prvi put sam "leteo" ko zna koliko puta bacenu RC jedrilicu iz ruke (dosta je isla bar 100 m kad se dobro baci) imala je raspon 3.05m i bila je teska oko 3 kg.
Sve je islo glatko dok je jedrilica isla od mene.
Pokusao sam sa jednim drugarom iz Beceja Lazarom Sekulicem (mozda ga Mirce zna) da je vinem u nebo kao A2 (na konopac), ali nista od toga mi nismo mogli da trcimo ni trecinu toga kolika je njena minimalna brzina.
Tako smo odlucili da ugradimo motor i ugradismo OSMAX 10.
Bilo je lose vreme, vetar duvao u Mostaru, ali Laza zapeo, oce da startujemo jedrilicu, sad il' nikad i ako ja necu ide sam.
Odosmo na obliznji heliodrom i jednu veliku livadu koja je bila pored. Upali Laza motor, ja za komandama i baci Laza nju.
Prvo je bila igra sa divljim konjem dok je nisam malo ustabilio, kako je motor bio na gondoli kako dam jaci gas tako obara nos, trebalo mi je par sekudni da se priviknem.
Isao sam tako jedno dvesta metara od sebe, ali opasno sam se priblizio gomili MI8 helihoptera (bilo ih je jedno 6 - 7 komada) i rekoh, moram sad da skrenem inace udari u neki od helikoptera, a onda mogu da me izmedjuostalog izbace iz gimnazije, ma skreci, a za jedrilicu sta bude bude.

Ajd napravio ja jedan zaokret za 180 stepeni ni sam ne znam kako, ali mi se onda napravi zbrka u glavi i poceo je rodeo, ipak nekako sam uspeo da prizemljim jedrilicu a da se ne raspadne (malo sam je ugruvao..., kasnije je popravljena), pride sto je to bilo sletanje niz jak vetar...

Elem nisam znao za foru, a to je da podmetnem palicu ispod krila koje hocu da odignem kad model ide prema meni.

Proslo od tada dosta godina, zavrsio ja i gimnaziju i akademiju i napravio jednu elektro jedrilicu...

E ovog puta sam duze leteo (jedno 1 pun krug i 3/4), ali sam je tako otresao o zemlju jer vise nisam imao snage nekako mi je bilo uvrnuto u glavi kad krene prema meni i jednom sam izdrzao pritisak, kad je drugi put krenula prema meni odustao sam da se borim.

E to je, kad ne znas fore...

Jedan nastavnik (koji mi je pride spasio zivot jednom na startnoj, rekavsi mi da dodam koji procenat gasa...) kad je objasnjavao grupno letenje na ledjima je naglasio da ima ljudi koji se tad izgube i da ima fora da ako ti nije jasno "podmetnes" palicu pod krilo koje hoces da "dignes".

Proslo opet mnogo godina, napustio ja vojsku, opet stekao neku lovu i ajd Jovo nanovo.

Znaci do tada ja prakticno nisam imao iskustva sto se tice letenja modela jer iskustvo lomljenja modela nije isto kao i letenja, mora se priznati.

Ali sad (pre jedno 3 godine u mom slucaju) imaju simulatori i uvhatim ja da se igram na racunaru, setio se reci tog nastavnika i vidi za jedno dva leta, letim ja ko veliki... Onda sam vezbao do besvesti zaokret na jednu pa na drugu stranu (jer nekako u glavi treba da odlucis kad da predjes sa jednog nacina upravljanja na drugi - kad je model pod 90 stepeni.

Posle nekog vremena kupio ja od Mirceta SU31. To ti je 3D model, ali vrlo spor i poslusan.
Prvo sam nasao u G3.5 simulatoru slican model i vezbao do debilizma.

Elem prvi put sam leteo na jednom skolskom igralistu, samo da kazem da igraliste ima: dva kosa za basket, dva gola za fudbal, jedno 8 bandera i ogradu, a oko toga svega su ulice i kuce i ljudi....

E vidis ja sam po prvi put leteo 3D model prakticno sa iskustvom sa simulatora i sve te prepreke izbegao i sletao i poletao jedno 6 puta.
Elem nisam vodio racuna o baterijama i na kraju sam model ostetio (ne polomio), jer sam morao da sletim iz nezgodne situacije (nestalo corbe).

E sad, ne bi moglo da se kaze da sam ja isto sto i neko ko recimo (nemojte molim vas da se javljate na ovo ne mislim na vas... nikog) nije ucio aerodinamiku ko zna koliko i samo leteo na gomili aviona i tako dalje.

Znaci evo recimo neko ce reci da na simulatoru nemas dobar vidik ovoga ili onoga, jeste ali upotrebi mozak.

Ako avion ide prema tebi i ti sleces i ne vidis mu brzinu pa onda bar znas da mora da ide na dole jer je nemoguce kad mu oduzmes gas da recimo ides na gore... Kad nisi siguran kolika brzina treba da se nebi svalio na sletanju, a ti idi slobodno sa vecom brzinom, a onda na maloj visini recomo 1 m polako mu oduzimaj gas i on ce malte ne sam sleteti (nemoj samo da se trudis da ga do sloma uzgona drzis na 1m ....).

Eto to je moje iskustvo, znaci nisam mirisao izgoreli metanol i ricinus (jesam i to dosta ali na vezanim modelima, ali u RC_u nisam), a ipak sam malte ne bez iskustva leteo 3D model.

E sad, ima onih koji to osporavaju...

Pa ti vidi sam ko ti sta misli.

Pozzz, svima

PS. zaboravih da kazem da sam za prvi let SU31 smanjio otklone na pola (na stanici) plus stavio 60% exponential, znaci vredi imati dobru stanicu.
« Last Edit: January 11, 2009, 11:00:48 PM by petar »

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #32 on: January 12, 2009, 03:25:30 AM »
da petre, odprilike ista prica, no da ne ponavljamo, reci cu samo da je za start na simulatoru potrebno vezbati : 1. poletanje, 2. sletanje sa svim modelima na isti nacin i isto mesto, 3. kontrolu dolazeceg modela, 4. zaokrete bez gubljenja visine, 5. ledjni let. nakon toga moze se izaci na livadu sa nekim iskusnijim pilotom i napraviti let ali obavezno da taj pilot prvih par puta polece i slece dok se ne uhvate komande u ruke. naravno da moze i samostalno ali ne treba cackati mecku bez potrebe.
ex pseudonijum: mat

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #33 on: January 12, 2009, 12:51:02 PM »
Pozdrav Šele.

 Moj predlog je da obavezno u početku koristiš simulator tu nema dileme. ...
Za totalnog početnika najbitnije je da savlada logiku upravljanja modelom koja je malo drugačija nego iz pilotske kabine. Znači tačke 3 i 5 (upravljanje dolazećim modelom pa zatim leđni let) dok ostalo se mnogo brže uči.
Naravno da će proći izvesno vreme dok to ne uđe u prste i glavu i postane rutina, o kojoj ne razmišljaš -kao o disanje vožnja bicikla, hodanje.
 ...U čemu se moj predlog razlikuje je: da ne provedeš svo vreme na simulatoru nego da osetiš malo ukus stvarnosti i da poletiš sa easy starom ili sličnim početničkim trener modelom.

Moja iskustva su potpuno drugačija od Matićevog i Petrovog, ja sam imao samo FMS kojim sam upravljao preko tastature. Meni je zadatak bio samo da savladam taj rc prostor: šta je levo a šta desno ili gore dole u letu modela prema sebi i leđnom letu. I već skoro 2 god ne koristim nikakv simulator, jer je odradio svoje. (Ne kažem da neću ako budem kupio heli ili mi za 3d letenje treba više sati nego što mogu da priuštim na livadi)
U međuvremenu sam pokušavao da letim model čija je brzina 60km/h u mnogo manjem prostoru no Petar , dvorištu! poletanje i sletanje je bilo sa ravnog krova-terase, rekord tog mesta mi je 2 uspešna vezana poletanja i sletanja nije bilo praštanje greškama.  Kasnije taj isti model  je doživeo mnoge uspešne letove i obuku novih početnika.
 
A ta priča da će ti početnički model dosaditi je moguća al to nije argument, ja ne pozanajem modelara koji ima isti i samo jedan model od početka svoje karijere. Ja imam i čuvam sve svoje modele od početka a pritom  proširujem flotu kad mi modelarska mušica zazuji u uhu.
Nabrojću koje su sve prednosti posedovanja pitomog modela u floti.
Kako bi ti uveo svoje prijatele, devojku, decu u tu priču (ukoliko pokažu interesovanje)? Kažeš im sedi i guli G4 par meseci pa mi se onda javi? Ili 30s brifinga i stanica u ruke.
Kada letim na keju ljudi prilaze i pitaju svašta, neki bi i da probaju, koliko puta sam totalno nepoznatim ljudima dao stanicu u ruke (na bezbednoj visini naravno, i uz osnovna objašnjenja i demonstraciju) koji se ranije nikad nisu ni sreli sa tako nečim. I oni su uspešno izvodili tačku 4 (po Matu) i osnovne akrobacije-luping i valjak.  Još više njih sam odbio, a nekima sam dao samo da ih zaplašim.

 To su moja iskustva, i verujem da svako ima najbolje namere i daje najbolje savete ali svako sa svog stanovišta, to što su svi ljudi različiti (hvala Bogu) i što imamo različita iskustva i pristupe ne znači i da smo neprijatelji i da radimo jedni protiv drugih nikako.
Ti ćeš pronaći svoj put, mnoge staze su već prokrčene samo u mnoštvu treba odabrati i ne zalutati.
Patetiku na stranu, red simulatora, red livade pa filuj!
 
« Last Edit: January 12, 2009, 01:00:52 PM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #34 on: January 13, 2009, 01:54:13 AM »
Postovani prijatelji

Zelim da iskoristim priliku da Vam se zahvalim na svim postovima koje ste poslali kao i za sve savete, predloge, misljenja... Ono sto sada znam o RC svetu je malo, ali je PUNO u odnosu na pre 10-ak dana kada sam postao clan ovog foruma. Pocetna ruta mog bavljenja ovim hobijem je oformljena. Kao sto ranije rekoh, stupio sam u kontakt sa nekim clanovima (sto putem E-mail-a, sto telefonom). Vrlo sam zahvalan i ljudima koji su citali ove postove a nisu se pridruzili diskusiji, ali su tamo negde verovatno imali i sta da procitaju, ako nista, onda da vide kako drugi ljudi razmisljaju. Minus je odavno u nasim krajevima tako da je idealno vreme da se pocne sa planovima za sezonu. Tako cu i ja, koliko mi vreme bude dozvoljavalo, da se pozabavim pocetnickim delatnostima, pa da se na prolece vidimo na nekoj poljani...

Zelim Vam udoban i siguran let

Shelle

Offline grunff

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
  • Saric Darko
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #35 on: January 15, 2009, 10:12:52 PM »
Postovani prijatelji, (mladji i stariji)

 "EJ ENO GA ONAJ TIP STO MU JE POBEGAO AVION NA DALJINSKI..."

Nije za pohvalu ali nisi jedini, i meni je "pobegao" Astir na Čeneju pre par godina.....

Pozdrav
sarić Darko

« Last Edit: January 15, 2009, 11:19:09 PM by SABURO »
Chi Vola Vale, Chi Vale Vola, Chi non Vola, e' un Vile.

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #36 on: January 16, 2009, 02:16:29 PM »
Postovani prijatelji, (mladji i stariji)

 "EJ ENO GA ONAJ TIP STO MU JE POBEGAO AVION NA DALJINSKI..."

Nije za pohvalu ali nisi jedini, i meni je "pobegao" Astir na Čeneju pre par godina.....

Ma covece ne postoji tuzniji trenutak u mom zivotu (pijanoo), ne zbog para nego sto ode tamo negde...nekome...
Ali druga stvar je apsurdna: sto sam ja kao klinac kada je kod nas RC svet bio totalno nedostupan, da ja nadjem negde avion kome je nekom pobegao - pa sam sa drugarima isao Zvezdarom i trazio... A vidis, posle 25-30 godina dogodilo se suprotno. Nema veze, nekog sam tamo usrecio - znam kako bi se ja osecao kao klinac :-)

« Last Edit: January 16, 2009, 03:18:53 PM by SABURO »