Author Topic: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.  (Read 13838 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« on: June 17, 2014, 12:29:37 PM »
Kao sto naslov kaze, Graupnerova dvometarska RC jedrilica BETA , pomenuta u  mojoj retrospektivi http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,1288.0.html   kao jedrilica sa pocetka moje RC karijere, 1984., napravljena prema Graupnerovom planu  iz kita za tu jedrilicu . Plan je velikodusno pozajmljen od Predraga Stankova, koji je napravio i leteo originalnu Graupner Betu.

Pa da krenemo sa retro slikama, Aerodrom Bagljaš , Zrenjanin , 1984-1985.









Letelo se sa ovom stanicom,  Graupner E8 27 mhz AM (SSM), bez nekih vecih smetnji.



Secam se da je stanica, sa 4 servoa,  kostala oko 400 maraka u to vreme.  Jeftin hobi.

Posto je Beta iz 1984/85 posteno odsluzila svoje, kao jedrilica, kao moto jedrilica sa COXom od 1,5 ccm na pajlonu, red je da se posle trideset godina vratimo prvim ljubavima, pa i nju vaskrsnemo, poput Dandy-ja  i Chica, ovaj put na elektro pogon.
« Last Edit: June 17, 2014, 01:07:29 PM by Nenad Miklusev »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #1 on: June 17, 2014, 12:33:22 PM »
Betu je Graupner izbacio na trziste 1977, sedam dugih godina sam je samo gledao po katalozima, dok je 1984/85  nisam napravio po planu.











Sacuvan je i taj originalni plan, doduse vec se raspada, ali posluzice za BETU V2.



Jedine modifikacije, elektro pogon, i drugi aeroprofil, umesto nekog No Name flat bottom, Eppler 387.


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #2 on: June 17, 2014, 12:39:02 PM »
Dan prvi

Juce, 16. juna.  sam rasprostro plan na radni sto,



Slozio elektriku na njega,  RC Timer 2830/11 i HK folding prop, 10x6



Pa popodne, lagano, slozio vertikalac i horizontalac, za razliku od Graupnerovog od pune balze, ovaj je resetka, , balza 5mm.



Predvece, dok se rep susio, odeljana rebra, balza 2mm i avio sper 3mm ,



Posle vecere, slozena rebra krila,



I ulepljene smrekove ramenjace, gore 5x4 dole 2x5,



Sve lepljeno Henkelovim  Moment wood expressom.

Ako sve bude islo po planu, za vikend ce biti letenja...  (<--) (<--) (<--)



« Last Edit: June 17, 2014, 12:41:20 PM by Nenad Miklusev »

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #3 on: June 17, 2014, 03:29:25 PM »
Bravo majstore, pa ti si bre produktivan ko mlada kineskinja u trecoj smeni  ;namig Ako ovako nastavis ce da izradjujes i po dva modela nedeljno (res)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #4 on: June 18, 2014, 12:10:30 AM »
Dan drugi, zavrsen,  krilo isplankirano, zatvorene kutije , za sutra ostaje napadna, terminezoni, rebro u korenu i smirglanje... Puno smirglanja.



Iskrojeni delovi trupa, ulepljene 5x5 balza letvice, za zaobljenje ivica trupa,



I sve slozeno, ulepljeno, pa na susenje, a sutra, opet smirglanje...


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #5 on: June 18, 2014, 09:21:09 PM »
Dan treci...

Nosac motora, montiran motor za probu, pa smirglu u ruke...



I posle visecasovnog hoblovanja i smirglanja , ciscenja&usisavanja radionice, spremno za presvlacenje, ali to, sutra...




Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #6 on: June 18, 2014, 10:44:03 PM »
Neso, svaka ti cast  (res)
Mislim da si svetski rekorder u brzini (i kvalitetu) izrade modela.
Sa velikim nestrpljenjem ocekujem da vidim u letu, legendarnu "Betu".

Pozdrav, Rale

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #7 on: June 18, 2014, 11:48:32 PM »
Sjajno uradjeno i veoma brzo. Prosto pozelim da radim neki model kada vidim ovako nesto.  :)aplauz

Obzirom da si menjao profil krila, da li ces menjati "sedlo" za krilo na trupu prema novom profilu i kako ce biti spojene polovine krila?



Nikola | rcfly.in.rs


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #8 on: June 19, 2014, 12:22:51 AM »

 Neso
 Tvoji tekstovi su prava inspiracija.
 Mozda bas zato sto se pronalazim u tvojim pricama o vremenima kada je modelarstvo bilo rezervisano za ljude sa neogranicenom ljubavlju prema modelima.
 Prelepo je to sto radis.
 

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #9 on: June 19, 2014, 12:57:00 PM »
Hvala na komentarima, pokusavam da zatvorim krug moje modelarske price, da modele koje sam prve radio i cija gradnja i letenje su mi pricinjavali zadovoljstvo pre 30+ godina, opet podignem u vazduh, ovaj put "na struju".

Brzina gradnje je obaveza (a i tradicija , prvu Betu sam napravio za jedan vikend), jer pored svih obaveza i zivotno - poslovnih  zanimacija,  mogu da odvojim max 5-7 radnih dana po modelu, pa onda, za 6-7 meseci, ponovo.

Krila idu na dva bajoneta, 5 i 3mm, "V" oblik, a sediste krila ce biti napravljeno pre presvlacenja, kada sve elemente budem imao na mestu, pa prema tome podesim i leziste i napadni ugao.

Sledeci je elektricni Kwik Fly, FTST size => (Fit to Stepway trunk size, 110/120 cm raspona). Ali o njemu, kad se vratim sa odmora...

« Last Edit: June 19, 2014, 12:59:03 PM by Nenad Miklusev »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #10 on: June 19, 2014, 02:07:47 PM »
Bravo za retro jedrilicu. (thumb)   Već sam i zaboravio miris balze  ???
Jedina mana ovih krila je da se u to vreme nije vodilo (toliko) računa o aerodinamici krajeva krila.
Predložio bih, ako još nije kasno, da se ubaci dodatno rebro od aero špera sa rupom za bajonet na krajeve krila. Sa time će se otvoriti mogućnost da se naknadno stavi neka vrsta pune- ili konstruktivne vinglete, a može i da se dolepi. Recimo ovako nešto kao dole na slici. Ona u mnogome može da podigne efikasnost pri jedrenju, pogotovo što je profil kraja krila kod ove školske jedrilice veoma dubok u odnosu na koren. Sigoran sam da si i ti već onda shvatio ovaj problem, gledajući prve slike modela sa skromnom varijantom vinglete. 





« Last Edit: June 19, 2014, 02:09:32 PM by tibeteagle »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #11 on: June 19, 2014, 02:21:50 PM »
Pozz Laslo,

Lepo si primetio, na staroj Beti sam postavio vinglete, ima ih na slikama.
Ali koliko god su bili  dobitak za letenje, bili su "pain in the ass" za transport, nebrojeno puta lomljeni, okrznuti, busili presvlaku...
Ovde sam se odlucio za klasicno vitoperenje, od korena ka vrhu krila, u minus, u milimetrima -7 , pod izlaznu na vrhu krila.
Mislim da ce za jednu relax a ne takmicarsku spravu, biti sasvim dovoljno.

Sve preko toga je preterano, sa 2200 mAh akumulatorom, i projektovanom tezinom oko 700-800 grama,  sumnjam da ce mi vrhunska "winglet" aerodinamika biti neophodna , par sekundi pod motorom i stizemo na bilo koje mesto na aerodromu.
Postavio sam neke prioritete, da Beta bude nalik originalnoj, da je laka za transport ( skidace se i ceo rep) a tek potom da leti vrhunski.
Secam se da je stara Beta, sa ravnim profilom ,  kao obicna jedrilica, imala tezinu oko 1 kg i da sam pravio letove od 6-14 minuta, ako ima termike i 3-4 bez .
Ova ce bez problema leteti "all day long" , koliko mi vrat od gledanja u nebo izdrzi.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #12 on: June 19, 2014, 10:58:35 PM »
Dan cetvrti...

Rebra zavrsetka korena krila, avio sper 1,5mm, brezov, isecena u grubo, obrada na meru, na kraju, bajoneti 3 i 4 mm, savijeni na "V" od 14 stepeni, dovoljno za krilo bez elerona.



Sve izmereno, krila po 97-98 grama svako, trup i horizontalac  jos skoro  toliko, komplet drvenarija oko 380 grama.

Elektronika, motor, elisa, spiner , servoi, akumulator 3s 2200mAh , bajoneti , prijemnik i ostala sitnurija, nesto ispod 400 grama.

Total , pre presvlacenja, oko 800, koliko ce dodati monokot, videcemo sutra.

Detalj rebra nosaca motora,







I na kraju, monokot spreman za seckanje...mislim da cu sa presvlacenjem krenuti jos veceras.



Za danas, toliko...
Pozz
« Last Edit: June 19, 2014, 11:01:26 PM by Nenad Miklusev »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #13 on: June 19, 2014, 11:38:47 PM »
Sjajno uradjeno i veoma brzo. Prosto pozelim da radim neki model kada vidim ovako nesto.  :)aplauz

Obzirom da si menjao profil krila, da li ces menjati "sedlo" za krilo na trupu prema novom profilu i kako ce biti spojene polovine krila?

Spoj krila je prikazan na slikama, dva bajoneta, celicna, u "v" obliku.

A leziste krila za E387, negde na netu sam nasao da je 2,87 stepeni napadni ugao najmanjeg propadanja i najbolje finese (oko 30) za E387 ( neki nemacki forum i program za racunanje karakteristika modela) , pa sam to resio i da primenim.



Po tome je uradjena i skica lezista krila, tvrda balza 6mm i na nju lepim sundjerastu gumu  od tankog mouse pad-a.



Ako ne bude valjalo u praksi, "podsprajcovacemo" gde fali.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Graupner BETA 1984-2014 i dalje.
« Reply #14 on: June 21, 2014, 12:47:36 AM »
Zavrsi se i dan peti...

Prosao u doradjivanju sedista horizontalvca/vertikalca i montazno-demontazne veze sa trupom.



Sediste krila i osnova poklopca kabine takodje zavrseni,



Pa se krenulo sa presvlacenjem, donje povrsine, Hobby King Monokot srebrne boje, kasnije ce doci i oranz trake za dobru uocljivost u vazduhu,







Naravno, nista nije sasvim naspanovano, dok se  ne kompletira i gornja strana, u original Graupner semi, belo, sa crveno zutim trouglastim trakama,



Tezina krila, posle presvlacenja, svako krilo je sa 97 otislo na 127 grama.  Nije bas malo, po 30 grama, ali je zato sve dobro naspanovano, ne uvija se i cvrsto je. Taman kako treba.
« Last Edit: June 21, 2014, 12:50:06 AM by Nenad Miklusev »