Author Topic: koju stanicu da izaberem  (Read 6004 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
koju stanicu da izaberem
« on: October 03, 2014, 09:15:58 PM »
Zdravo svima. Pošto sam početnik u ovome prvo bih želeo da nabavim stanicu i resiver.
Dvoumim se između dx61 i Turnigy 9x
Interesuje me i ovo. ako imam 6 kanalnu stanicu da li na nju može pored flapsova, elevatora, rudera, alereona, i gasa može da se prikači i nekakva telemetrija koja bi pokazivala makar stanje baterije? i da li dx6i ima podršku za telemetriju?
Ili da li je bolje da uzmeem dx8 koja je svakako skuplja pa da rešim sve svoje probleme za budućnost?
Voleo bih mišljenje o svemu ako može
« Last Edit: October 03, 2014, 09:18:34 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #1 on: October 03, 2014, 09:43:37 PM »
Cuo sam price da je DX61 bolja od Turnigy 9X, tako da planiram i ja da je uzmem kao pocetnik.. Mada ni 9X nije losa, ali ipak DX je DX.. :D Videces sta kazu i ostali.. :) Ali od mene toliko..
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #2 on: October 03, 2014, 10:05:13 PM »
Turnigy 9x je interesantna jer ima otvoren softwer i mozes svasta nesto da radis sa njom sto sa dx6 ne mozes!
ex pseudonijum: sova

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #3 on: October 03, 2014, 10:30:21 PM »
Zdravo svima. Pošto sam početnik u ovome prvo bih želeo da nabavim stanicu i resiver.
Dvoumim se između dx61 i Turnigy 9x
Interesuje me i ovo. ako imam 6 kanalnu stanicu da li na nju može pored flapsova, elevatora, rudera, alereona, i gasa može da se prikači i nekakva telemetrija koja bi pokazivala makar stanje baterije? i da li dx6i ima podršku za telemetriju?
Ili da li je bolje da uzmeem dx8 koja je svakako skuplja pa da rešim sve svoje probleme za budućnost?
Voleo bih mišljenje o svemu ako može
Telemetrija nema veze sa kanalima, ili stanica ima softwere ili nema… Pored ovih kanala recimo da 6 kanal moze biti GEAR ili vec ??? STanica treba da bude Telemetry Ready, da ima softwere pripremlljen za istu, sto DX6i NEMA…
KOD SPEKTRUMA TELEMETRIJA POCINJE SA DX7S.. pa dalje… ako imas takvu stanicu, treba ti i Telemetry Modul, senzori razni zavisno od tvojih zelja i potreba…. Vremenom, su se razlike u cenama smanjile, nikada DX8  nije bila jeftinija, niti ce biti, pojavila se nova zamena za ovu DX9, sa nekim dodatim opcijama, ali je razlika takoreci duplo i uvek ce tako biti… Kad izadje novi model sa novim stvarina, nova cena, stari model cena pada itd… Ali realno DX8 dosta toga zavrsava i naprednom pocetniku je  i vise nego dovoljna naredne 3 godine… a tada ko zna !?
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #4 on: October 04, 2014, 08:18:10 AM »
Znaci ako sam dobro razumeo telemetrija može da se poveže samo na stanicu koja ima telemetriju.
Zanči modul zauzima 1 kanal na resiveru.
OK a koliko se senzora može povezati na jedan modul i kojih?
i šta mislite o Futaba T8J?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #5 on: October 04, 2014, 11:01:26 AM »
Koja ima softwere za telemetriju…
Ne zauzima kanal, jer ima poseban "DATA" port i dalje ima slobodnih kanala koliko inace ima…
senzor za bateriju Rx, pogonsku batt, ampermetar, brzinomer, visinomer, GPS, RPM, termometar it'd… a sa dodatkom sTI
mozes sve te podatke, takodje ocitavati na iPhone ili iPad-u, i snimiti sve te parametre na disc i ceo let, ako je ukljucen GPS…   sve ovo vazi za Spektrum DX6, DX7s, DX8, DX9, DX10, DX10T, DX18, DX18QQ sa odgovarajucim Receiverima AR8000 ili napredniji
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #6 on: October 04, 2014, 01:46:41 PM »
ok sada mi je malo jasnije.
Ali interesuje me seldeće.
DA li postoji neka telemetrija koja može da radi sa dx6i i da (obzirom da ta stanica nema podršku za telemetriju) podatke očitavaš na android telefonima.
Takođe mene bi za početakinteresovalo da nabavim recimo senzor za merenje voltaže baterije, i gps u koliko se nešto dogodi nepredviđeno da mogu posle model da nađem preko gps koordinata.
DA li je tako nešto izvodljivo na dx6i ili moram da imam minimalno dx7 ili dx8
odnosno interesuje me pošto kupujem stanicu a hoću da to bude za poduži peiod i nešto kvalitetnije jer mi je muka iše od kineskih nekvalitetnih stvari koje kupiš više puta pre nego što shvatiš da si ispao MAGARAC i na kraju kupiš nešto što valja i košta te duplo skuplje.
Odnosno pošto nameravam da se bavim samo avionima i eventualno brodovima a da imamo gore navedeno da li mi recimo dx6i radi posao ili da uzmem dx7 ili dx8?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #7 on: October 04, 2014, 01:51:30 PM »
Jesi li pogledao Auroru9?
 
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #8 on: October 04, 2014, 02:07:13 PM »
Trenutno je, apsolutni best buy, dx6i kod Zajka za 130e. Ako si pocetnik, par godina ti ne treba bolja stanica sigurno. Da sada, na pocetku pljunes 400-500e za stanicu i da sa njom letis 2-3 godine neke stiroporce, a da pritom ne iskoristis ni 5% mogucnosti stanice, to je sasvim suludo.
Ovde kod nas ako ima 5 ljudi koji koriste vise od 6 kanala na avionima koje lete, lete, a ne da skupljaju prasinu u podrumu, onda se situacija drasticno promenila u zadnje vreme. Jos ih je manje koji koriste telemetriju. Dok dodjes na taj nivo, da su ti zaiste potrebene sve te zezalice na stanici, izaci ce neke nove, jos bolje...naprednije stanice...i uzmi je tada. Za sada ti je dx6i, za te pare vrh. Jedina mana su joj punjive NiMh baterije...to ako moze da se resi sa nekom Lipo ili Life baterijom...miran si par godina sigurno.
Te pare u razlici u ceni bolje ostavi za neke kvalitetnije komponente, da ne mucis muku sa glupostima na pocetku. Bolje kupi dobar punjac, koju bateriju vise i neki lep pocetnicki model od Epo pene da naucis odmah da letis. Ne da lepis i smirglas po mesec dana a u vazduhu 15 sec, pa opet u krug...
Za te 9x stanice...to je jbga...uzmi je u ruku i sve ce ti biti jasno. Radi to lepo, ali... nije to to...nekako ne uliva poverenje. Mada je dosta ljudi ovde koristi i zadovoljni su
 (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #9 on: October 04, 2014, 06:13:58 PM »
Slažem se sa Grebićem u 99%… ima samo jedna stvar, ne znam da li zna..
Pojavila se DX6 (bez onog i), to je nova slična, čitaj savremeno doradjena DX6i, antena fiksna bolja, 250 Memo, novi softwere, priča na pet jezika, Telemetry Ready it'd  it'd …

Generalno DX6i/DX6 je prva u nizu stanica sa softwerom, kako stara, tako i ova nova… Druga nova generacija… i malo savremeniji design…
http://shop.malaivanca.com/kupi/spektrum-dx6-dsmx-6ch-tx-rx-ar610-402811
Za razliku u ceni, ako ti nije velika…

Zaista, najveci problem je sa baterijama,za novu i staru verziju DX5/DX6i/DX6, Akumulator ne može, napajanje 4.8v i kutija u samoj stanici je tolika da samo ovo knap stane, mogu punjive baterije na primer Gens Ace 2200Mah
http://shop.malaivanca.com/kupi/2200mah-1s-1-2v-ni-mh-baterija-4-kom-pakovanje-402299
i stiže za koji dan kod mene adapter 220V Wall, koji se ubode u stanicu i puni ih…. originalni Spektrum
http://shop.malaivanca.com/kupi/ispravljac-za-punjenje-baterija-u-spektrum-dx5-dx6-402849

U svakom slučaju, za Telemetry, osnovni Rx u letelici mora biti savremeniji DATA portom, na koji se priključi Telemtry RX, dodatni ima za helije sa manjim dometom (TM1100) i avionski (TM1000), u  njega ubadas senzore, razne ili GPS…
Ovde GPS ne služi za traženje aviona kad padne, već ti izbaci karakteristike leta na nekom ekranu iPhone Ipad, preko google map (mislim), a to možeš i da snimiš i da natenane analiziraš sebe…svoj let… Ide jedan prijemnik STi koji se ubode u iPhone/iPad, prima signal Telemetrije, iz tog TM1000/1100 koji je u letelici… Senzor napona je prosta zica koja se kaci na bateriju, meri napon… Moje licno misljenje je da je GPS sasvim dovoljan i zabavan za vecinu
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #10 on: October 04, 2014, 06:39:06 PM »
Trenutno je, apsolutni best buy, dx6i kod Zajka za 130e. Ako si pocetnik, par godina ti ne treba bolja stanica sigurno. Da sada, na pocetku pljunes 400-500e za stanicu i da sa njom letis 2-3 godine neke stiroporce, a da pritom ne iskoristis ni 5% mogucnosti stanice, to je sasvim suludo.
Ovde kod nas ako ima 5 ljudi koji koriste vise od 6 kanala na avionima koje lete, lete, a ne da skupljaju prasinu u podrumu, onda se situacija drasticno promenila u zadnje vreme. Jos ih je manje koji koriste telemetriju. Dok dodjes na taj nivo, da su ti zaiste potrebene sve te zezalice na stanici, izaci ce neke nove, jos bolje...naprednije stanice...i uzmi je tada. Za sada ti je dx6i, za te pare vrh. Jedina mana su joj punjive NiMh baterije...to ako moze da se resi sa nekom Lipo ili Life baterijom...miran si par godina sigurno.
Te pare u razlici u ceni bolje ostavi za neke kvalitetnije komponente, da ne mucis muku sa glupostima na pocetku. Bolje kupi dobar punjac, koju bateriju vise i neki lep pocetnicki model od Epo pene da naucis odmah da letis. Ne da lepis i smirglas po mesec dana a u vazduhu 15 sec, pa opet u krug...
Za te 9x stanice...to je jbga...uzmi je u ruku i sve ce ti biti jasno. Radi to lepo, ali... nije to to...nekako ne uliva poverenje. Mada je dosta ljudi ovde koristi i zadovoljni su
 (<--)
Kao što rekoh 99% se slažem…. Telemetrija je preko leba, pogača dobra za dodatno zezanje, kad već udjes u fazon…
Sve te baterije, pogonske su projektovane za min 5/6 min leta pa i do 20 min. što je dovoljno.. na stanicama, većini imaš tajmer podesiš i telemtry ti i realno ne treba… e sad koliko struje vuče motor, senzor košta malo parica, ili koliko se vrti motor, ili koja je temperature, neko je seo i to sve sredio umesto nas i šta te briga.. ćuti i leti/vozi… GPS je zabavan i zanimljiv i menja dosta tih senzora, zajedno na gomilicu.. STi je dobar je daje prikaz/snimanje na iPad-u pa možesš kao da analiziraš ako te zanima…
Što se tiče izbora stanice… po meni, prva treba da bude neka iz RTF-a, najeftinije, najbolje, kakva god da je… kad naučiš i vidi šta ti treba, šta te pali ideš 20/30% ispred i miran si neko vreme. Ako voliš da pratiš nove gadžete i imaš para za to, OK…
Menjaš svakih 6 meseci.. prodaš/kupiš novo… Jeste DX6i je best bay ako je početik u pitanju, ako nije neki koji će avione da menja svakih 15 dana, pa da brzo prelazi gradivo… onda neka odmah ide na WEATRONIC koji još zvanično nije izasao za 1700 EUR… Ali, ako se lepo napreduje i ako se ima para, brzo se troše kanali.. lako može da se dodje do xx kanala.
Moj Sukhoi koji još nije poleteo, čeka se Dule & Mladja, da pregledaju motor, je sa osnovim komadama + SMOKE došao na 12 kanala…
Opet mislim da početnici treba se se okušaju sa nekim RTF modelom, nauče MANUALNO bazu letenja, sve prosto, bazno, bez mikseva i ostalih pomagala, vide šta ih pali.. pa odaberu neku stanicu shodno svojim budućim željama i sadašnjim mogućnostima, akro, war birds, scale it'd it'd… akro traži generalno najmanje kanala, i dobru ruku, scala/warbirds, traži milion zezalica i kanala… sve na gomilu pre svega traži osnovno znanje letenja i ruku.. a to se meri brojem letova i brojem olupanih aviona (ISKUSTVO) mmmm :sljus
Kad je baza u rukama, onda .. možeš kako hoćeš i koliko možeš (<--)
« Last Edit: October 04, 2014, 07:00:47 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #11 on: October 04, 2014, 09:20:57 PM »
hvala vam svima na savetima ali našao sam jako ali jako povoljno dx7s stanicu sa 7010 resiverom i to za nešto više para nego dx6i.
Mislim da će mi ova stanica raditi dosta toga i u budućnosti jer ne želim da letim kako je zajko naveo suhoji od 5 metara raspona krila i slično.
Mene lično interesuje za početak neki dobar trener ali ne ispod 1300 mm raspona krila i ne bez sva 4 kanala makar i već sam i video par stvari a onda posle sam nameračio da idem na neki ratni modelčić sa niskim krilima kao što je bf 109 ili eventualno corssair ali one malo ozbiljnije varijante ne park modeli kao što je i recimo mustang sa stajni trapom i eventalno falpsovima.
Naravno nakon toga ide i neka akrobatika verovatno. ali sa trenerom počinjem tek na proleće jer sada sa skrckao novca za stanicu pa ću preko zime malo da se igram simulatora. trenutno imam neku jedrilicu koja mi radi neke poslove.
nije baš da ranije nikada nisam leteo ali je to bilo davno pa sam zaboravio. pa se nadam da ću se brzo podsetiti. A što se tiče baznih komandi mislim da one mogu lešše da se koriste na recimo dx6i nego na nekom riccs đubretu!
I imao bih još samo jedno pitanje a to je koliko je realno slično voziti simulator i voziti stvaran avion sličnih ili istih karakteristika?
I još nešto taj gps može vrlo lako da se iskoristi za traženje modela i t na ovaj način.
REcimo ako otkaže neka komanda dok je avion van dometa i da nema šanse da avion vratiš a on se olupa o zemlju tamo negde gde nije na vidiku. i racimo da ti sve snimaš već gore pomenutim iphone ili sličnim i uređajem koji to šalje na google earth odnosno prikazuje položaj. Lepo prbaciš podatka na laptop i očitaš tačne koordinate pada. Onda lepo uzmeš fon u ruke i ukucaš u navigaciju iste podatke i voila eto ti način da pronađeš brzo model. bar je to neko moje razmišljanje.
I da još nešto me zanima a to je da li postoji neka varijanta da se to sve vidi na android telefonima pošto i-nešto uređaje prezirem i ježim se na samu pomisao takvih?
« Last Edit: October 04, 2014, 09:34:34 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #12 on: October 04, 2014, 09:39:39 PM »
 :)aplauz dobar izbor, dobra kupovina
na Simulatoru vezbas glavu/prste i princip letenja, nije isto, ali vredi svaku paricu.
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #13 on: October 05, 2014, 02:01:43 AM »
Nije ni RICCS za bacanje,za tih 35e imam 4 kanala,V-mix i reverse funkcije i port za simulator,ja sam zadovoljan sa njom,jedino je problem ako se pocetnik odluci da koristi dva servoa za elerone.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: koju stanicu da izaberem
« Reply #14 on: October 06, 2014, 09:48:52 AM »
 (plz) 2a
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."