RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

CNC sekač za stirodur (još jedan)

<< < (2/17) > >>

Vaci:
Posto koristim Mach3 za glodalicu, reci mi kako se povezuje sekac pene na mach3, gde ima neko uputstvo za setap? Jel ovi tvoji programi prave neki kod koji cita Mach3?

mikula:
Sve ide relativno jednostavno, stepper driver elektroniku kačimo na printerski port računara.
Programi su namenski tako da olakšavaju izradu crteža za četvoroosnu mašinu, a zatim generišu g-kod koji Mach3 interpretira.
Odavde (http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1167734) sam preuzeo screen za Mach3 koji vozi četveroosnu mašinu.
Sledeći (ne baš sjajna) uputstva proizvođača elektronike za pogon stepera konfiguriše se Mach3 tako da vozi 4 motora, recimo X,Y A i B koristeći printerski port (port address 0x378), kako sledi:

X osa: pin2 za step i pin3 za smer,
Y osa: pin4 za step i pin5 za smer,
A osa: pin6 za step i pin7 za smer,
B osa: pin8 za step i pin9 za smer.

Ovo naravno važi za TB6560 4v3 stepper driver.

mikula:
Ventilator u aluminijumskoj kutiji gore se pokazao suvišnim. Postavio sam ga zaplašen pričama o grejanju elektronike sa nekih foruma.
Napajanja za motore i žicu za sečenje sam napravio odvojeno.

Transformatore su donirali stari punjač za akumulatore od 24V (za pogon motora) i niški radio receiver HSR140 (za grejanje žice).


Ukupna potrošnja svih step motora u radu ne prelazi 5A. Prosečnu potrošnju procenjujem ispod 3A. Stabilizator koji ih napaja drži konstantnih 20V na izlazu.
Napajanje žice radi u "strujnom režimu" tj. podešenu struju održava konstantnom. Željena vrednost podešava se manuelno.
Kantal žica ø0.3mm koju koristim najlepše radi sa 1.2A - 1.3A.

mikula:
Zbog nedostatka prostora odustao sam od rama za zatezanje žice. Zatezanje žice vrše španeri sa oprugom u obliku arhimedove spirale (donatori opruga su rashodovane motorne kosilice za travu - to su one opruge što namotavaju kanap za startovanje).


Spirala je unutar onog velikog (ø85) aluminijumskog diska - kalema za namotavanje.
Pošto sila zatezanja žice u tom slučaju počiva na pokretnim tornjevima, mislio sam da je bolje da izbegnem standardno rešenje sa dve horizontalne šine na stolu i podigao sam jednu šinu visoko iznad druge.

Galanterija mora da se kupi (kolica sa linearnim ležajevima, vođice, oslonci za iste, ležajevi ...)



Prava navojna vretena su mi se činila kao preteran izdatak, pa sam pažljivo odabrao u gvožđarskoj radnji četiri ravne navojne šipke sa običnim milimetarskim navojem. Izabrao sam M16 zato što ima korak tačno 2mm pa se posle lako računa: 1 korak motora = 0.01mm posmaka.
Plastične navrtke za njih mi je pravio prijatelj na strugu, kao i ove metalne čaure za ležajeve i montažu step motora.

mikula:
Čaure - distanceri za montažu motora ujedno obezbeđuju saosnost motora i navojnog vretena.

Jeftin i elastičan način spajanja motora i navojnog vretena pomoću armiranog gumenog creva

i još malo doterivanja da sve bude savršeno na meru i u vinklu

i konačno namontiran motor

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version