Author Topic: HK 450  (Read 117972 times)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: HK 450
« Reply #195 on: February 04, 2011, 08:24:45 AM »
JR,
Probao sam sa timingom, ne dobija se ništa.
Aco,
Što se tiče šrafova, moram da proverim, ali mislim da su oni ok. Jer zvuk je dobar do nekih 30% gasa, onda počne da trese, i kad pređe nekih 60%, opet je ok.
Juče sam se zezao dva sata, skidao sve i svašta. Probaću danas da nekako amortizujem motor na ramu, da probam sa nekom tankom gumenom podloškom ili nečim sličnim.

U celoj priči mi je najsmešnije što još uvek nisam pop***eo i bacio sve u kantu :) Moji kući me gledaju i ne sećaju se kad sam poslednji put imao toliko strpljenja oko nečega. To je valjda dobar znak :)


Gatti, u narodu se kaže "u strpljenju je spas", samo polako, riješit ćeš to. Ja sam se kroz ovaj hobi i kroz forum riješio mnogih loših navika a ujedno istrenirao živce i strpljenje koje nisam imao ;)

sorry za offtopic
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: HK 450
« Reply #196 on: February 04, 2011, 08:52:46 AM »
Pomenuo si da do 30% gasa nemas probleme i preko 60% problemi nestaju. Zakljucak je da imas rezonantnu ucestanost od 30% do 60%. Ovi problemi se desavaju zbog loseg balansiranja ili neke greske u drajveru motora. Labav ili los kontakt u sprezi sa vibracijama bi mogao da bude uzrocnik.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: HK 450
« Reply #197 on: February 05, 2011, 02:58:48 AM »
Moze da se desi da motor nije fabricki dobro balansiran, mada nisam bas siguran da su to tvoji simptomi, ali nista te ne kosta da probas da proveris balans:

Uzmi i zategni plasticnu vezicu (tie-wrap) oko rotora motora. Motor nemoj drzati u ruci nego ga stegni za nesto na stolu. Ona glava vezice sada glumi teg, kao kad balansiras gume na autu. Pusti motor u praznom hodu i osluskuj rad. Okreni glavu vezice i vidi na koju stranu se vibracije smanjuju, tj. zvuk je slabiji. Tako okreci glavu vezice sve dok ne dobijes najzdraviji, tihi zvuk. Obelezi to mesto flomasterom, skini vezicu i na to mesto nalepi parce izolir trake. Ponovi postupak odozgo, dodajuci komadice trake preko prethodno nalepljenog komada. Motor je izbalansiaran kada je zvuk najtisi.

Srecno!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: HK 450
« Reply #198 on: February 05, 2011, 10:46:19 AM »
Moze da se desi da motor nije fabricki dobro balansiran, mada nisam bas siguran da su to tvoji simptomi, ali nista te ne kosta da probas da proveris balans:

Uzmi i zategni plasticnu vezicu (tie-wrap) oko rotora motora. Motor nemoj drzati u ruci nego ga stegni za nesto na stolu. Ona glava vezice sada glumi teg, kao kad balansiras gume na autu. Pusti motor u praznom hodu i osluskuj rad. Okreni glavu vezice i vidi na koju stranu se vibracije smanjuju, tj. zvuk je slabiji. Tako okreci glavu vezice sve dok ne dobijes najzdraviji, tihi zvuk. Obelezi to mesto flomasterom, skini vezicu i na to mesto nalepi parce izolir trake. Ponovi postupak odozgo, dodajuci komadice trake preko prethodno nalepljenog komada. Motor je izbalansiaran kada je zvuk najtisi.

Srecno!

Dobra ideja,
samo ja ti ne bih savetovao da lepis izolir jer vrlo lako moze da se desi kad se motor ugreje da se izolir odlepi i eto bruke.Vidi da nadjes u trgovini onu sivu ili crnu armiranu traku(kao sto koriste kriminalci u filmovima),nije skupa oko 300 din,i jos nesto kad ga probno ucvrstis na stolu za ovo balansiranje gledaj da to bude na parcetu spera ili lima duzine 10 cm,jedan kraj fiksiraj stegom za sto a na drugi kraj stavi motor.Ovo je dovoljna duzina da ako motor nije balansiran pocnu da se javljaju vibracije.Aj javi sta si uradio.. ()-()

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: HK 450
« Reply #199 on: February 05, 2011, 08:15:05 PM »
Hvala vam svima što ste probali locirati problem, ali mi se čini da je ipak problem u motoru. Ponovo sam ga skinuo i povezao, ali sam ovog puta pažljivije pratio šta se dešava. Rad motora nije toliko miran i ujednačen kako sam na početku mislio. Na određenim obrtajima dolazi do izvesnih jako malih vibracija i razlika u zvuku. Čak u jednom trenutku nakon tih malih vibracija kao da rotor "legne" i jedva primetno ubrza. Pretpostavljam da alu ram od kog je telo helija te vibracije dodatno pojačava.
Da li se isplati otvarati motor i pokušavati popravku ili da poručujem novi? Ko uopšte može da popravlja ove stvari? Moći ću da ga iskoristim kao brushless upgrade na mom foamu, ako nije prejak.

Na žalost, odloženo je prvo poletanje :(
« Last Edit: February 05, 2011, 08:34:39 PM by Gatti.Gatozza »

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: HK 450
« Reply #200 on: February 06, 2011, 02:17:55 PM »
Koju mi bateriju preporucujete za moj HK450GT, aca405 mi kaze da ne bi bilo lose 2200mah 3S 25C, ali sam gledao po forumima da su neki za 20C zbog tezine?!
Posto sam pocetnik u Helikopterima (uglavnom sam do sad vozio RC OFF road autice na MiMh, koje planiram da zamenim sa LiPo) zeleo bih vas savet za LiPo bateriju, kao i od kod proizvodjaca.
Hvala.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #201 on: February 06, 2011, 03:23:01 PM »
naprimer ova ja teram sa ovim http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7365
 ili ova http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7635 odmah uzmi 2 imaces oko 7-10 min leta po bateriji
naruci i konekcije da spojis bateriju sa ESC prema bateriji ili koje ti odgovaraju
nemoj za heli da narucujes manje od 30C
« Last Edit: February 06, 2011, 03:25:46 PM by JRlotpi »

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: HK 450
« Reply #202 on: February 06, 2011, 04:32:02 PM »
Slažem se da treba imati rezerve u bateriji ali ne treba preterivati jer to dodaje težinu, skraćuje let i tako u krug.

Takođe, ako pogledamo i struju koje daje ova baterija, sa 30C je 66A a sa 40C (Burst) je 88A.
Ne verujem da je na HK 450 neko stavio tako veliki ESC ili tako jak motor koji će da povuče toliku snagu.

Mislim da treba ceo sistem dobro balansirati, da baterija ESC i baterija prate snagu motora sa određenom rezervom (manje opterećenje pa se sve manje greje) ali ne treba ići u krajnosti.

Ja koristim 20C baterije sa 30A ESC (40A burst) i to je sigurno slabije nego što bih voleo i planiram da za početak stavim veći ESC tj. 40A.

Napominjem da je moj nivo letenja početnički a o 3D ni ne razmišljam jer sam daleko od toga. Za 3D, verovatno treba više snage, pa ako planirate da letite 3D, tada mora da se ide sa boljom konfiguracijom.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #203 on: February 06, 2011, 04:53:39 PM »
leteo sam i esc 30A i grejao se dosta
 u mene je
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6316
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165
i baterije 3s 2200  30C
ubec 3A max brust 5a

nema grejanja ESC motor taman ,snage kolko oces ne letim ni ja 3D ali za rolove petlje itd
 lepo je kad  u mestu odradis sve to
Ne skracujes nista  imas vecu rezervu svega motor dolazi do izrazaja svojom snagom

 


Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #204 on: February 06, 2011, 04:55:34 PM »
Takođe, ako pogledamo i struju koje daje ova baterija, sa 30C je 66A a sa 40C (Burst) je 88A.
Ne verujem da je na HK 450 neko stavio tako veliki ESC ili tako jak motor koji će da povuče toliku snagu.
Ja sam  Bato :big smile

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: HK 450
« Reply #205 on: February 06, 2011, 06:54:15 PM »
Hvala momci.
Meni je na putu
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165
ali tu ne vidim koji su konektori?????

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: HK 450
« Reply #206 on: February 06, 2011, 06:58:48 PM »
Na ESC-u nemaš konektor, nego lemiš onaj koji ti odgovara.

Dve gore pomenute baterije imaju XT60 konektore
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9572

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: HK 450
« Reply #207 on: February 06, 2011, 08:28:22 PM »
@JRlotpi

Imamo skoro isti setup(motor, ubec, servo...) samo se meni odlepila nalepnica sa motora :)
ESC ću zameniti za 40A i kupiti jače baterije i zbog aviona, gde ću ih koristiti. Motor i ubec se ne greju, baterija je mlaka a ESC je prilično topao posle leta.

Kad sam rekao veliki ESC mislio sam na 60-80A koliko daje ta baterija, ovo sa 40A je optimalno. U vreme kada sam naručivao HK450, većina ljudi koji su ga imali su bili u ovoj varijanti sa 30A, danas bih i ja krenuo sa 40A.

Inače, imam na njemu VOLTAGE MONITOR i dešava se da zapišti pri nekom manevru u toku leta, što znači da je neka od ćelija na bateriji pala ispod 3,3V. Definitivno je potrebno nešto jače od 20C, samo da li baš 30C, videću još. Trenutno razmišljam o 25C. :)

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #208 on: February 06, 2011, 08:33:33 PM »
mala je razlika u ceni ,a dosta dobijas veruj procitaj komentare na netu

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: HK 450
« Reply #209 on: February 24, 2011, 09:47:04 AM »
HK450 GT PRO

Da li ima neko ko je sklopio ovaj model?
Uzeo sam DS480 servo ali vidim da je po dimenzijama mali i da za ovaj model treba veci servo znaci ne Micro nego Mini servo, da li znate koji?
Za motor nisam dobio srafove za ontiranje na heli....?