Author Topic: Raketni paranoja eliminator DIY  (Read 25980 times)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Raketni paranoja eliminator DIY
« on: November 08, 2014, 11:23:18 PM »
Pre 2 meseca mi je palo na pamet da se malo igram sa daljinskim aktiviranjem raketa za vatromet preko RC stanice i raznim varijacijama na istu temu.

Jedna varijacija je bila montiranje rakete na multikopter i ispaljivanje na komadu sa stanice.

13007-0



Druga varijacija je bila lanser za više raketa koji bi mogao da se rotira 360 stepeni, da ispaljuje više raketa i u budućnosti ima promenjivu vertikalnu elevaciju:

13009-1


Za obe ove namene trebalo je izabrati odgovarajuce rakete koje bi bile pouzdane i bezbedne kao i resiti nacin njihovog aktiviranja preko RC stanice.

Ovde ću opisati realizacije "električne šibice" koje sam ja koristio.


Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #1 on: November 08, 2014, 11:46:49 PM »
Za realizacija električne šibice su potrebni:
  • električni prekidač
  • baterija koja pali šibicu
  • neki električni grejač

Električni prekidač služi da na komandu sa stanice prespoji bateriju na grejač, koji svojom toplotom pali fitilj.

Električni prekidači

Ja sam koristio ove dve vrste prekidača:

13011-0

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46040__Turnigy_Receiver_Controlled_Switch.html


13013-1

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12615__Multi_Remote_Receiver_operated_on_off_Switch_.html

Prvi je prosti jednokanalni ON/OFF prekidač.
Dok je drugi 7 kanalni prekidač koji ima nekoliko modova rada koji mogu da se izaberu.

Mana prvog je što će grejač da radi dokle god vam je prekidač u on položaju, ako zaboravite da ga isključite nakon što je raketa ispaljena.
Drugi ima modove koji su podesni za ispaljivanje raketa jer na komandu generše impuls ograničenog trajanja tako da se grejač sam ugasi.

Baterija za paljenje šibice

Za paljenje sam koristio bateriju 2S 460 mah, koju sam imao i koja se pokazala kao odlična za te namene.

13015-2


Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #2 on: November 08, 2014, 11:59:36 PM »
Električni grejač

Prvo sam koristio DIY varijantu sa cekas žicom 0.6mm.
Nju sam kupio na metar jednoj maloj elektromehaničarskoj radnji na dorćolu malo posle Bajlonijeve pijace.

13017-0  13019-1 13021-2

Komad cekas žice sam omotao oko fitilja i ostavio dva kraja dovoljne dužine da mogu da ih uvučem u ženski JXT konektor.


Prilikom testiranja sam koristio i ove namenske štipaljke :

13023-3

Ova štipaljka u sebi sa unutrašnje strane ima komad tanke cekas žice koja se greje kada joj se dovede napajanje.

Nekoliko takvih štipaljki sam dobio u radnji gde sam kupovao rakete http://www.vatrometi.co.rs/ u Bulevaru Kralja Aleksandra 455.
Oni ih ne prodaju ali ih koriste za vatromete koji oni uslužno prave.

13029-4

Ovde se vidi kompletan setup koji je samo potrebno povezati na prijemnik.
Obratite paznju da su spojene mase sa kabla koji ide u prijemnik sa zicom na kojoj se nalazi masa baterije, bez ovoga prekidac ne bi radio !!.

« Last Edit: November 09, 2014, 12:48:58 AM by nebeski »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #3 on: November 09, 2014, 12:11:08 AM »
Na mutikopteru raketu sam smestio na sledeći način:

13027-0

Kao nosač i "lanser" sam korsitio komad alu cevi od nožice za helikopter.
Drveni nosač rakete sam prethodno šmirglao da bih zaoblio ivice kako bi što manje zapinjale prilikom izletanja.

Nožicu sam omotao ALU folijom kako bih je zastitio od plamena rakete. Ova zastita je bila sasvim dovoljna.
« Last Edit: November 09, 2014, 12:13:00 AM by nebeski »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #4 on: November 09, 2014, 12:24:37 AM »
Važno

Da biste sveli mogućnost neželjenih posledica na minimum i da bi ovo ostalo samo zabava, predlažem da obratite pažnju na sledeće:

  • Neka kablić koji ide na grejač ima konektor na drugom kraju i vežite ga na prekidač uvek nakon što prethodno npr. nekim test svetlom ili na drugi način proverite da je električni prekidač isključen.
  • Podesite OBAVEZNO failsafe na prijemniku za kanal koji koristite za ispaljivanje tako da bude u OFF polažaju kada nestane RC linka.
  • Imajte pri ruci i aparat za gašenje požara.
  • Ako koristite obični jednikanalni električni prekidač nemojte da zaboravite da ga isključite kada raketa poleti.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #5 on: November 09, 2014, 12:42:23 AM »
 :)aplauz
Ovo sa ovim daljincem i ostalo mi je jasno…. zanima me kod ove KANTAL/CEKAS zice vidim ima je sa raznim otrporima, nekako mi je loginco tanja zica veci otpor, isti napon 7.4v valjda veca temperatura i ona u jednom momentu pregori valjda, kao osigurac…
Ja hocu da daljinski palim/aktiviram ove bjornax patrone za SMOKE

morao bih malo da ih zabusim i da stavim taj komad zice u ovu smesu, da bi je zapalilo, i da eventualno taj prah koji ispadne vratim unutra da zadihtujem upaljac, ali onda nema kisika, da pocne da gori !?
One nemaju izvucen fitilj…
Do sad sam ih palio pre poletanja upaljacem, treba 2-3 sec plamen da kresne smesu, napravi fire, pa dunem (da izvines) i onda pocne sama smesa da gori… Zajebano ako je Glow/Gas motor, od propuha elise ne meres upalit !!!

E sad ako bih busiom, pretpostavljam na  otvorenom delu, da dim ide vanka i valjda sagoreva sa vrha, znaci treba plitko burgijati…

A dobro je i sa ovim raketama, jel cimne multirotor kad izleti, okrene ga, pomeri ga !?
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #6 on: November 09, 2014, 01:21:12 AM »
ona u jednom momentu pregori valjda, kao osigurac…

Žicu treba izabrati tako da ne pregoreva u kombinaciji sa baterijom jer bi se u suprotnom moglo desiti da pregori pre paljenja rakete.
Zato sam i napomenuo da se prekidač obavezno ugasi nakon lansiranja, kako zagrejana žica nebi nešto zapalila i trošila bateriju.

morao bih malo da ih zabusim i da stavim taj komad zice u ovu smesu, da bi je zapalilo, i da eventualno taj prah koji ispadne vratim unutra da zadihtujem upaljac, ali onda nema kisika, da pocne da gori !?
One nemaju izvucen fitilj…

To za kiseonik mislim da nebi trebalo da bude problem jer će čitava žica biti zagrejana, kako dio unutra tako i onaj deo gde ulazi u patronu a gde sigurno ima kiseonika. Možda bi dodatno pomoglo da se u tu rupu gde se stavlja zica stavi i malo fosfora sa drvenih šibica da bi i on ubrzao paljenje.
Trebalo bi se igrati i probati ali mislim da ne bi trebao biti problem da se to reši.

A dobro je i sa ovim raketama, jel cimne multirotor kad izleti, okrene ga, pomeri ga !?

Što se tiče cimanja prilikom ispaljivanja ne oseti se uopšte, ko da je ispaljujem iz MIG-a  :big smile.





Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #7 on: November 09, 2014, 01:43:17 AM »
Hvala … Bumo probali prvo SMOKE, a posle neke rakete i vatromet
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #8 on: November 09, 2014, 08:46:00 AM »
Par stvari, lep i funkcionalno ali ne i preterano praktično, kantal 0,6 ima premali otpor, treba mu sigurno oko sekunde da ugreje . Tanja žica brže zagrevanje, ako pukne žica znači da je temperatura prešla otprilike 1200°C tako da je trebala da upali fitilj. Dalje nepraktičan je deo gde cekas obmotan oko fitilja nepotrebno komplikovanje i kašnjenje od par sekundi od komande do starta rakete. Jednostavna i sigurna varijanta sa tim kantalom je da samo saviješ katal nalik žici za raklicu i gurneš do kraja kroz malznicu, a krajeve koji vire zakačiš žicom sa kontrolera paljenja i sve to osiguraš ili selotejpom ili još bolje da neko parče gume ili drvce zaglaviš u mlaznici.

Kisonik iz atnosfere u pirotehnici je nepotreban, sve pirotehničke smese pa i raketna goriva sadrže dve bitne komponente gorivo i jak oksidans koji obezbeđuje potebnu količinu kisonika kako bi smese gorele. Najčešće korišteni oksidansi su kalijum nitrat, amonijum nitrat, kalijum horat, i kalijum perhlorat. Ovaj poslednji ti je načešće upotrebljavan oksidans u pirotehnici.

Glave šibica kao booster mogu da posluže ali su nepraktične one su napravljene od sa kalijum hloratom kao oksidansom ali imaju manu da su sitne, hidroskopne, nepraktične... Kao najbilji buster u ovoj primeni posebno u zabavnoj je crni barut, koga je teško kupiti ali se lako pravi. Druga stvar kada treba neki binder buster lak i praktičan za apilikaciju tipa nalepiti črejač na neku površinu... Odlično se pokazao NC barut koji je jeftin, svaka prodavnica oružja ga ima i nisu potrebne nikakve dozvole. Par grama npr. 2 -3 staviš u neku posudu preliješ acetonom i sačekaš malo a onda nekim drvcetom promešaš cilj je da dobiješ smesu kao gustine kao med. I takav naliješ na željeno mesto preko grejača tj. Mostića šibice i sačelaš kratkp vreme da ispari aceton. Najbolja i sve prosutna  kombinacija u pirotehnici je  50/50 crni barut/nc barut... Ukoliko ne želite da se zezate sa pravljenjem bindera od NC baruta, prečica je Nitro Lak koji je sam po sebi već rastvoren NC barut, razlikuje se minimalno po performansama smesa pravljena sa njim u odnosu na diy varijantu i duže mu treba vremena za sušenje zato što je totalno drugačiji rastvarač u odnosu na aceton, kao i da je znatno ređa smesa.

Ne mogu pre kraja nedelje ali zajko i nebeski pustite mi  pp sa adresama da vam pošaljem neke uzorke šibica.
« Last Edit: November 09, 2014, 09:08:36 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #9 on: November 09, 2014, 11:15:48 AM »
Par stvari, lep i funkcionalno ali ne i preterano praktično, kantal 0,6 ima premali otpor, treba mu sigurno oko sekunde da ugreje . Tanja žica brže zagrevanje, ako pukne žica znači da je temperatura prešla otprilike 1200°C tako da je trebala da upali fitilj. Dalje nepraktičan je deo gde cekas obmotan oko fitilja nepotrebno komplikovanje i kašnjenje od par sekundi od komande do starta rakete. Jednostavna i sigurna varijanta sa tim kantalom je da samo saviješ katal nalik žici za raklicu i gurneš do kraja kroz malznicu, a krajeve koji vire zakačiš žicom sa kontrolera paljenja i sve to osiguraš ili selotejpom ili još bolje da neko parče gume ili drvce zaglaviš u mlaznici.

Hvala na savetima i sugestijama, sledeći put ću da probam da stavim žicu direktno u mlaznicu a da ne palim sam fitilj (thumb) .

Ne mogu pre kraja nedelje ali zajko i nebeski pustite mi  pp sa adresama da vam pošaljem neke uzorke šibica.

Poslato (pijemo).

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #10 on: November 09, 2014, 04:29:13 PM »
Ima još jedna caka, koja je za nijansu bolja od obmotavanja kantala oko visco fuse aka. fitilja a to je da se isti prošije, kantalom, tj probušiš kantalom visco i naparaviš konatakt sa jene i druge strane "fitilja". Time skaraćiješ kantal na minimum tj samo je ona površina 3mm koja prolazi kroz kanatal dok za obomtaveanje treba barem par cm. Time skraćuješ vremw zagrevanja kantala možeš visco da probušiš uz samu mlaznicu i tu dobijaš na brzini aktivacije...
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #11 on: November 09, 2014, 08:34:31 PM »
Malopre sam rastavio jednu raketu , ovo su slike sa "obdukcije" :

13055-0 13057-1 13059-2

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #12 on: November 09, 2014, 08:35:30 PM »
13061-013063-1
13065-2

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #13 on: November 09, 2014, 08:37:49 PM »
13067-013069-1
13071-213073-3

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Raketni paranoja eliminator DIY
« Reply #14 on: November 09, 2014, 08:53:44 PM »
Kad si raskantao sve to ajde molaba, da izčupaš visco tj. Fitilj i izmeriš prečnik i dubinu kanala. Inače motor je barutni.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."