Author Topic: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi  (Read 31266 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #60 on: January 11, 2015, 01:44:07 PM »
TErmobužire imaš u svakoj bolje opremljenoj prodavnici elktro opreme (sijalice, prekidači, lusteri....) I to imaš i onih većeg i manjeg rečnika, čak imaš i u bojama ako voliš
Takođe tamo imaš i silikonske kablove raznih debljina samo kažem malo su krući bar ovi koje sam janašao jer imaju manje licni ali rade posao.
Što se tiče preseka žica izmeri koji su preseci na samom motoru i escu pa vidi koji je tanji.
I uzmi isti taj tj te debljine.
Jer džaba ti i ako staviš deblji kabal i zalemiš ga za tanji koji je kod motora ništa nisi postigao jer će ako se nešto desi izgoreti onaj koji je tanji tj uglavnom su tanji na motorima. A veruj mi ti kablovi koliko god da su tanki oni su deklarisani na maskimalne jačine struje koje motor može da izvuče u normalnim uslovima i pri odabiru adekvatnih elisa na određenom naponu što opet proizvođač uz svaki motor da.
Ne treba preterivati a debljinama kablova. Jedino što treba da vodiš računa to je da ti kabal sa baterije bude deblji od onog koji ide na anpajanje glavno ESC-ova. Jer on u teoretski punom opterećenju treba da izvuče 4X jaču struju nego što vuče jedan motor ako je quad u pitanju dnosno onoliko puta koliko imaš motora....
Zanči uzmeš motore, pročitaš karakteristike, nabaviš adekvatne esc-ove koji mogu da izdrže malo više nego što će motor povći, zatim pomnožiš makcimalnu struju jednog motora sa brojem motora i dobiješ maksimalnu struju koji će vući svi zajedno i prema tom parametru određuješ debljinu kablova koji idu od power distributon-borad-a ili zalemljenih žica do baterije. Ali opet ne treba preterivati da ti se ne desi da imaš deblje kablove nego što su na bateriji samoj. jer opet ako je veća struje gore ti sigurno kablovi na bateriji.
Takođe treba obratiti pažnju i na bateriju tj koliko C može da izdrži odnosno ako piše 20C i imaš bateriju od 2000 mah to kada pomnožiš dobijaš cifru od 40000 mA ili ti 40 A  e ta cifra ne sme da bude manja od ukupne maksimalne struje koju vuku svi motori da ti ne bi baterija vrisnula.
ok je kada na bateriji piše 30-40C to znači da joj ništa neće biti pod stalnim opterećenjem od 30C a da će izdržati i opterećenje do 40C na trenutke ili katke intervale....
o svemu ovome treba strogo voditi računa pri gradnji da se ne bi desilo da ti plavi ili beli dim izađe iz modela a onda neka komponenta  :pop:
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #61 on: January 11, 2015, 02:04:10 PM »
to sam vec proucio i pravio neke racunice :) samo sto sam ja gledao da baterija bude onoliko koliko su ampera sva 4 ESC-a. tipa ako imam 4 od 15A da baterija moze da izgura 60A kad se gleda druga C brojka :)

pre nego sto sve porucim postavicu ovde da vi koji ste iskusniji od mene bacite pogled. ali mislim da sam manje vise sklopio stvari tako da nece biti nekih vecih problema :)

thx na ovim informacijama. videcu onda kad mi stignu delovi onda da idem da kupim kablove :) mozda se cak sutra prosetam do par radnji u nisu koje prodaju opremu za elektroniku da vidim sta nude. Mada znam da deru mnogo. tipa kad su mi trebale led diode kod njih je komad bio 40 din a na ebay-u iste takve tipa 0.7 din :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #62 on: January 11, 2015, 07:56:46 PM »
Srbija brale
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #63 on: January 12, 2015, 02:00:27 AM »
ovako nesto sam mislio da sklapam: https://docs.google.com/spreadsheets/d/16bfIQrAqkUdTdIabipXxTT9EZtXfuPzQsuDe0ggBNCU/edit#gid=0

sta vi iskusniji mislite o ovakvom setup-u?  (res)

mislim da nije mnogo izaslo ako se uzme u obzir da kupujem sve zivo posto pocinjem od nule i da sam gledao da uzmem ok motore i ESC :) plus da imam po jedan rezervni za pocetak :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #64 on: January 12, 2015, 05:53:08 AM »
Setup ima da leti i to je neminovno naze 32 je ok koliko sam skontao.
Ne treba ti Battery Strap, kojekakvi bužiri sem termo bužira da ne bi samo dodavao težine bezveze, ako hoćeš da izgleda lepo onda uzmi žice iste boje i iste boje termobužire i vezice koje ćeš i onako morati da koristiš, Battery Strap ti ne treba jer možeš sam da napraviš milion komada od čičak traka za odeću koje imaš da kupiš u prodavnicama tekstilne robe, dugmadi.... Širine su 5 cm i nešto su bagatela. SAm možeš da napraviš vrlo dobro uz malo lepka i konca, a izađe te jeftinije ohoho, termobužire sam ti rekao da imaš kod nas, za te motore mislim da je dovoljno 3S jer moguće da esc-ovi neće da rade preko 3s tj nisu rpedviđeni...
Proveri dobro. A 3s je sasvim ok. Mislim da može da idu i esc-ovi od 12 ili 15A koji su jeftiniji i lakši a preporučio bih ti HK blue seriju i da ih flešuješ na simonK ili da kupiš već flešovano. Ako sam raadiš treba ti USBasp koji je negde oko 10 ili manj eura i trreba ti kabal koji je isto tako nešto malo, a ako se razumeš u elektroniku možei bez tog kabla sa varijanotom koju ti napraviš... Imaš na netu gomiu slika i objašnjenja za gotovo svaki eSC kako se flešuje odnos uglavnom se svi isto flešuju ali pinovi ako nemaš kabal koji ide direktno na procesor se nalaze na različitim stranama kod različitih esc-ova. Kod HK serija uglavnom su idvojeni svih 6 tako da lako može da se napravikabal za flešovanje.... Postupak je krajnje jednostavan. Eto to t je to od mene ako ti išta pomogne...
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #65 on: January 12, 2015, 06:00:22 AM »
I još nešto.
PROP balanser možeš da izbegneš jer se vrlo fino blansiraju pomoću jednog lasera i ogledalceta, podledaj na sajtu flightest imaš tamo kako su oni radili. jednostavno je do bola ai dosta precizno jer direktno vidiš vibracije koje stvara propeler.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #66 on: January 12, 2015, 10:26:24 AM »
stavio sam 20A ESC posto ako koristim bateriju 4s onda ide struja i do 16A max :) a za ove ZTW spider pise da su 2-6Lip.

trazio sam blue series ali nisam naso. pogledacu danas opet da vidim da li mogu negde da ih nadjem.


thx posredicu listu u toku dana :)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #68 on: January 12, 2015, 01:30:23 PM »
mislis da je bolja ta kombinacija? meni se cini da nece da bude velika razlika u ceni posto cu da platim verovatno 20% porez 20% carinu posto je skupo kao paket :)

ajde napravicu racunicu kad stignem kuci ali mislim da je moj setup 20$ skuplji. mada mozda se i varam :D

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #69 on: January 12, 2015, 08:51:46 PM »
da sad kad sam proucio ovom gore fali i FC, zice, konektori za baterije :) nekako mi se cini da je ona moja kombinacija bolja :) mada mozda se i varam  mmmm

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #71 on: January 14, 2015, 07:52:11 PM »
Stigli su mi motorcici za x4. Zamenio sam ovaj jedan ali sad imam problem uzasno vuce napred levo. Nikako da ga podesim. Da bi bio u mestu moram desnu palicu da drzim dole desno. Sta da mu radim? :-(

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #72 on: January 15, 2015, 08:55:21 PM »
ako nekom bude trebalo ovaj model top selling X4 se podesava tako sto na povezete remote i quad, zatim stisnete levu palicu(cuce se neki BIP zvuk), posle zvuka i levu i desnu palicu povucete na dole levo i drzite jedno 3 sekunde u tom polozaju ( 2 led diode na quad-u koje su kao oci ce da zatrepere). kada ovo zavrsite ziroskop i ostali senzori se resetuju na 0 i ponovo mozete normalno de letite :)

sad ponovo mogu da se vezbam dok ne napravim veci quad :) skoro nisam bio ovoliko srecan  ;namig

imam 16 rezervnik prpelera i jos 3 motorceta :) sad jos samo da mi stignu 5 baterije i 2 punjaca ( nadam se ovih dana) i spreman sam za letenje :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #73 on: January 15, 2015, 09:15:34 PM »
Ala si se ti opskrbio opremom.
Ja na mom blade nano QX nisam ništa pipnuo do sada a letim svaki dan po njamanje 1-2, imam 2 baterije svaka izdrži po 10 minuta, zalepio sam ga milion puta u svašta, padao je kako nijedan nije, kačio se o zavese i ništa mi još nije riknulo, čak ni propelere nisam stavio rezervne.
Ipak je vredeo svaku paricu.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #74 on: January 15, 2015, 09:37:10 PM »
svi rezervni delovi koje sam porucio su mi izasli 18$ :)

kupio sam ih za svaki slucaj ako se desi nesto da ne cekam opet 30 dana :( inace ovaj motor je crko manje vise zato sto sam ja totalni pocetnik pa sam ga lupao 10 dana po 5 6 voznje dnevno :) a uz to su jos jedno 6 7 ljudi probali da ga koriste :) naravno nije bilo uspesno :P

za kucu mi zavrsava poso. cak i za trening :)

blade nano je bolji zato sto ima mogucnost da se veze na neku bolju stanicu. ali ipak je bio vise nego 2 puta skuplji od ovog mog :)