Author Topic: yak 54  (Read 61240 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
yak 54
« on: November 11, 2014, 11:12:38 PM »
a evo i mene posle male pauze od DA 20 katane,u mom hangaru se nalazi i jedan akrobatcki avion  po imenu Yak 54 raspona 1.8m i motorcetom od 20ccm vec znate o kom se akrobatu radi , a prica sledi

nedavno pre par godina uzeo sam tog jaka ali nelezi vraze trebao sam da uradim par reparacija pa na letenja ali posto to nisam obavio po propisu i pravilu desilo se sto se nije smelo desiti i bi sta mu bi ,
let je trajao svega 29s ,dostigo visinu do nekih 70m i onda mali gremlini uradili svoje ,puko horizontalac napravio kocnicu i ajmo do zemlje u spiralu pritom i komande su otkazivale tako da u zadnjem trenutku udara uspeo sam da poravnam avion na noc i opalim krilima u zemlju,taj udarac je bio bas dobar,od sve te brzine propadanja i udara ,jednostavno krila su ostala citava a sam trup se svalio niz krila ,tako da sam prosao extra sa krilima dok trup i horizontalac odose u aut,ali eto dodje dan kad se da to sve srediti

cekao sam dosta dugo vremena i resaivao problematiku svega toga i na kraju sam odlucio da sam napravim trup i horizontalac

pre par meseci sam napravio horizontalac ali u nedostatku ideja za trup nisam hteo odmah da zapocnem ovu pricu vec kad mi sine ideja za trup da je objavim . i eto najzad je doslo sve na smom mestu

opisacu rad oko horizontalca i trupa i posle okaciti slike

horizontalac sam radio po istovetnim komadima ostataka pa cak i odradio ga mnogo lakseg a cvrsceg ,koristio sam samo probranu balzu kako bi to sve licilo na predhodni od odrginala,kinez kao i kinez ono je stvarno dobro osmishljeno ali sami spojevi nisu dobri ,verovatno rad na brzinu ili sta vec ,ali da ne polemisem ,moj je  rucne izrade i dobro ulepljen ,tako da za nove startove se necu sekirati oko njega

trup, njega sam precrtao po istoivetnom modelu ali nisam koristio onaj njihov bedan sper od 2mm troslojni vec sam uzeo pravio avio sper od 3mm petoslojni ,crtez na kompu sam radio bogami vise od mesec dana i vodio racuna da se ne pogubim oko sastava i samih zareza gde sve samo na sebi naleze (videcete slike),lutajuci kako cu ovo sve da izvedem a da ga ne cepkam ,posto je ipak veliki komad spera ,bio sam se razmishljao dal na laseru ili rucno ,imao sam par probnih detalja na laseru ali kad sam video vreme secenja samo ta dva detalja onda sam se krenuo ka rucnoj izradi ,malo busenja,malo testerisanja,malo smirglanja ,bogami namucio sam se nije da nije ali na kraju kad pogledam elemente bez ikakavih tragova gareza i zvrljotinna sam sam se sebi zadivio kako sam mogao tako to da izvedem
isecanje trupa  svih elemenata je pozamasit posao i dug proces, trajanje svega ovoga mesec ipo dana


e posto sam se ja ovako lepo ispricao i prepricao sta sam ja to sve radio u zadnjih tri meseca vreme je da vidite par slicica o cemu sam kucao ovoliki tekst

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: yak 54
« Reply #1 on: November 12, 2014, 11:04:56 AM »
Uuuu Deki. Lepo si iseckao, ali nemoj nas muciti da gledamo ove parcice.
Sigurno si ti to vec sklopio. Daj slike sastavljenog. :)
Sta ces raditi za kapotaz i kabinu? Jesu li stradali prilikom pada?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #2 on: November 12, 2014, 01:41:42 PM »
e Misho necu da vas muci ,tek sad pocinje muka uklapanja svih ovih elemenata ,slika kao i slika nevidese das lepo detalji ivica ,moram sad da ih fino isturpijam kako bi sva ona rebra nalegla na svoja mesta i plus sve one zareze da obradim kako bi kanatice nalegle jednu na drugu ,slike cu da kacim postepeno kako budem uklapao elemnt po element

sto se tice kapotaza on je ostao citav a kokpit se bio malo izlomio ali sem sve to sredio i naravno koristicu sve  od istog modela


tek sam sinoc tj nocas poceo da uklpam rebra i zareze , bice slika

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: yak 54
« Reply #3 on: November 13, 2014, 03:17:32 PM »
Lepo odrađeno  (work)  I ja čekam kako će izgledati trup u komadu

Offline pilotrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 64
Re: yak 54
« Reply #4 on: November 13, 2014, 10:26:13 PM »
svaka čast  (work) lepo urađeno

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #5 on: November 16, 2014, 03:48:34 AM »
kao sto rekoh procice par noci da uklopim prvi deo trupa i evo kako to izgleda

malo se vise turpijalo nego sto sam zamislio ali uz malo rakijice,po koje pivo i naravno lepog domaceg rozea da se srediti i uklopiti ,ipak je ovo rucni rad i stvarno treba tosta strpljenja i naravno dobre volje, ceo problem je nastao prilikom testerisanja na proksonu ali eto da se popraviti i lepo umetnuti ove elemente trupa

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: yak 54
« Reply #6 on: November 16, 2014, 10:06:34 AM »
Bravo bata Deki, koliko ja vidim, bice ovo opasan model, svaka cast i samno napred! Odusevljen sam tvojim radom..  (res) (res)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #7 on: November 20, 2014, 03:49:15 AM »
evo jos par zahvata na trupu i maltene doso sam do kraja sklapanja trupa,ostalo je sad josh stiropor i koje letvice od blaze i trup moye da se presvuce i potom ubaci elektronika

kako to izgleda moyete videti na ovim slicicama

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: yak 54
« Reply #8 on: November 20, 2014, 09:20:54 AM »
Svaka ti cast Zarine,radis ga bolje nego 100 Kineza,sta planiras kao pogon na ovom modelu?Veliki pozdrav iz Krusevca.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #9 on: November 20, 2014, 01:46:06 PM »
gore u prvom postu je navedeno sve o modelu,velicina,tezina,pogonska grupa

glupo je da ponavljam

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: yak 54
« Reply #10 on: November 20, 2014, 07:48:34 PM »
lepo, lepo...


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #11 on: December 07, 2014, 11:59:08 AM »
kako se odaljava vreme od zapocetih radova tako i se i priblizava vreme zavrsetka radova na trupu ,evo u poslednjih dana sam radio na oplatam trupa pa sam to izveo ovako

mogo sam i malo konstruktivno ali eto posto nisam odavno radio sa stiroporom reshio sam da ovo odradim na ovaj nacin ,sobzirom da ima nekih radijusnih elemenata pa da se nebih cimao sa konstrukcijom te rebra te uzduznice ovo sa stiroporom je ispalo tip top

koristio stiropor 25g i mekanu balzu za oplatu od 2mm ,naravno onace da se osmirgla radi uklapanja sa spojevima ,ali uglavnom nece ni trebat neko veliko smirglanje 

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: yak 54
« Reply #12 on: December 07, 2014, 04:22:17 PM »
extra ti je ovo ispalo ;namig :)aplauz

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: yak 54
« Reply #13 on: December 07, 2014, 05:10:06 PM »
jeste ispalo kako treba ali muke  moje dok nisam skontao kako treba da radim i odakle da krenem sa povlacemjem cekasa

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: yak 54
« Reply #14 on: December 07, 2014, 08:43:41 PM »
Lepo nema šta