Author Topic: Laze li se na netu o performansama motora?  (Read 12526 times)

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #30 on: February 10, 2015, 11:58:50 PM »
Pre svega, da vam se zahvalim na komentarima i na dragocenim savetima. A, evo i par približnih odgovora:
Hakera sam odabrao jer ga u svojim Extreme Flight EXTRA 300 (60" ili 1,52m) leti jedan dobar deo američkih modelara koji su se okupili oko pitanja koji servoi i koji motor najbolje prija ovom modelu. Pročitao sam prepisku, oko 2.500 pisama. Jedan drugi, ali i manji tim se opredelio za AXI, treći je poslušao preporuke proizvođača Extreme Flight (EF) i koristi motor Torque 4016 i servoe Hitec HS-7245MG (greška na njihovom sajtu, MG na postoji već MH).

U poslednje vreme pojavio se jedan broj vlasnika Extre koji je sa pomenutih motora prešao na MOTROLFLY DM-4315. Stavljajući na ovaj motor elisu 16 x 8 kažu da su dobili neviđene performanse, naročito u vertikalnom letu. Hvale snagu (1800W) koja je značajno viša u poređenju sa pomenutim motorima, zatim odlične termičke performanse i sve to u 300gr. Na žalost ovaj motor se ne može kupiti u Evropi, a i u Americi se žale da ne mogu lako da dođu do njega. Probaću.

Zajedničko za sve je da svi ovi modeli, sa bilo kojim od pomenutih motora vrlo lepo lete. Njihova neutralnost, stabilnost i akrobatske performanse (mada kažu da Extra 300 nije pravi 3D) se može videti na mnogim snimljenim klipovima. Uglavnom su to i odlični piloti.

Moja dilema vidim, ostaje i dalje, a to je motor Scorpion SII-4020-420KV (ili 540K/V). Veljko, tvoja loša iskustva sa ovim brendom verujem da potiču od motora prve generacije. Novi motor prema specifikacijama ima stvarno odlične performanse, a nije preskup. Uporedi ga sa bilo kojim Hakerom i Axijem iz iste kategorije (do 300gr ili 50mm, 6S) i primetićeš da je znatno bolji.

I sada može da se postavi pitanje: "Laže li se na netu o performansama motora"? Kada pogledam ove tabele koje sam sastavio ovih hladnih dana, rekao bih da se ne laže snažno, ali da se farba, - pa, farba se, i to slojevito. Ko se dobro ne udubi, može lako da pogreši. A, zbog manjka podataka, često smo u situaciji da zaključke donosimo empirijski. Uvek se treba podupirati iskustvom prethodnika.

Inače, za Extru sam pripremio servoe Spektrum A5060 HV Digital Hi-Torque MG itd, itd. ESC je Talon 90 Castle sa integrisanim 8V, 10A (20A pik) BEC-om. Nadam se da ove komponente nisam previše promašio.

Modelarstvo je velika tema. Ljudi se mnogo konsultuju, vidim po malo i svađaju, ali izgleda da samo tako mogu da dođu do dobrih odgovora i na kraju do korisnih zaključaka.

Na moje duboke dileme o ovoj temi, najbolje mi je sugestije dao naš drug Zajko: "Slobo, prvo što vidiš uzimaj i to ti je to"!


 

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #31 on: February 11, 2015, 12:58:20 AM »


Na moje duboke dileme o ovoj temi, najbolje mi je sugestije dao naš drug Zajko: "Slobo, prvo što vidiš uzimaj i to ti je to"!


 

Ovo ne bih komentarisao.

 Kao prvo, moras nam reci sta zelis. Da li da ti neko kaze da li se laze o performansama motora ili savet oko odabira setup-a? Na prvo pitanje si sam sebi odgovorio. A na drugo mozes dobiti odg onoliko koliko si zainteresovan za iste. Mi samo iznosimo svoje misljenje. Nije ti Veljko rekao da Scorpion ne valja samo zbog svog motora, ali necemo o tome... Ne bih da ti drzim predavanje o tome kako manje kompanije pokusavaju da sustignu one koje su na trzistu jako dugo i imaju dobru reputaciju...a izgleda da je to odg na tvoje nedoumice. Iz istog razloga ne bih nikada stavio te servoe, koji su inace preskupi i za te pare si mogao da kupis neke mnogo bolje i proverenije. Bez obzira na to sto mnogi misle da su to rebrendirani Savox, ipak nisu :big smile Prekopirani tehnicki mozda, ali ne bih o materijalima, procesu proizvodnje, testiranjima i sl...Iako je Spektrum relativno dobra marka za neke druge stvari, za servoe mozda i nije najbolji izbor.
Sto se tice motora, prica je skoro identicna. Bitan je svaki detalj....a najvise materijal od kog su izradjeni. Ako uzmes odgovarajuci kineski motor imace iste performanse kao i Torque kog si uzeo kao reper. A da li je identican, naravno da ne. Ista je prica sa Scorpionom, samo je razlika manja. Jedan lezaj koji se nalazi u tim motorima kosta u rasponu od nekoliko, pa do nekoliko desetina $. Sta mislis u kom motoru ce biti ovi bolji? A proces, i preciznost izrade je ono sto ih ponajvise razdvaja...Mogu jos detaljnije ako treba, posto vidim da si sumnjicav...
Poenta moje dosadne price je da shvatis, da, bar ja, ne iznosim svoje misljene tek onako. I da, kada kazem Axi, znam zasto ti to govorim. Mada, na kraju sve zavisi od tebe. Suludo je stavljati neki tako napucan setup a da uzmes i peglas vazduh i vrtis levo desno 5-6min...Ili ne izbalansiras dobro elisu pa bude ne valja ovo, ne valja ono...Ako zelis nesto vise...onda ispred sebe imas dva izbora. Ili da poslusas nekog drugog ili da uzmes to sto si naumio pa vidis koliko ce da sluzi...
To sta ko stavljla u taj model, uzmi sa rezervom. Jer kako ti mozes da znas koliko ko zaista leti taj model. Mozda stoji na polici?
Mozda je najbolje da postavis pitanje ko bi ugradio kakav setup i vidis kakve ces odg da dobijes. Samo, daj neki podatak. Tipa: do koliko novca, mesto nabavke, nacin letenja...i mozda ti se i svidi neki od odg
Pozdrav (<--)
« Last Edit: February 11, 2015, 01:01:53 AM by grebic »

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #32 on: February 11, 2015, 02:47:30 PM »
Pre svega da pojasnim, da iskustva koje sam naveo nisu moja. Moja je samo procena tih komentara. Mnogi od njih su tehnički dobro obrazloženi a neke sam ozbiljno razmatrao. Na žalost, ova vaganja i premišljanja mogu čoveku da uzmu pola života, tako da ona Zajkova "hitno rešavaj" sad ima najveću težinu.

Pre mesec dana sam dobio odličnu ponudu od Zajka za AXI 4120 na koju sam skoro zaboravio. Odavno znam da je AXI cenjena kompanija pa nakon ovih saveta, koliko sutra ću naručiti ovu mašinu. Ipak, moram malo da kritikujem dizajn ovog motora jer su mu otvori za hlađenje nedopustivo mali, a u odnosu na konkurente je teži i ima manje snage. Očekujem da AXI ima ponekog keca u rukavu koga sada ne vidim. Moderno dizajnirani motori imaju veći prečnik radi veće čeone površine i manju dubina i pri tom skoro da nemaju prednji i zadnji poklopac (dance) sve zbog nesmetanog hlađenja. Poslednji Hakeri imaju upravo ovakav izgled, ali na žalost, za sada se rade samo sa većom snagom, a startuju sa 400+ evra.
 
Jutros sam naručio i mnogo hvaljeni MOTROLFLY DM-4315 ukoliko moj partner iz USA uspe da dođe do njega. U fioci već imam BL50-525 iz mog Splendora za koga E-Flite ne daje nikakve podatke i novi Gens ACE, motor u ovoj klasi, Mars-BL4841-550KV, pa ćemo da vidimo ko je lažni, a ko pravi kralj.

Jedina dilema je koji AXI 4120 odabrati, 465 ili 515 RMP/V? Već imam pet batrija od 22V (6S), 3.3A , tako da bi sa ovim setap za Extru od 2.5kg bio završen. Elisa će biti verovatno izbor između 15 x 7 i 16 x 7 ili 8, naravno balansirana.

Čitajući karakteristike proizvođača, A5060 servoi od Spektruma su najbolji izbor trenutno za ovaj tip modela. Imaju znatno više performanse od konkurenata, 8,5kg/60 stepeni, 0.11s, 8V, a i za 6 do 8gr. su lakši. Ovo je već kupljeno, cena visoka, šta da se radi. U svakom slučaju javiću kako su se pokazali da neko ne ponovi grešku ako je bude. 

Grebiću, još jedanput ti se zahvaljujem na savetima, dobro su došli.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #33 on: February 11, 2015, 04:48:59 PM »
To sa hladjenjem motora preko tih otvora je samo sarena laza. Gotovo da je zanemarljivo...Motor se hladi tako sto ga dobro opstrujis vazduhom. Bez obzira kakve otvore da ima, ako nema cirkulacije oko motora pregrevace se. To apsolutno ne treba da te brine. Prednost Axi motora ces uvideti tek nakon neke duze eksploatacije. I nakon par godina ekstremnog letenja ti motori mogu da budu kao novi. To je njegov kec u rukavu! Ne mogu da nadjem link ka tekstu jednog Nemca sa kojim sam se dopisivao pre par godina... On je hteo da promeni Axi posle nekoliko gdoina letenja i posle ga vratio, a taj novi motor bacio. Ne secam se tacno koji. Tako da, nemoj da te zavaraju podaci testova...ako Axi bude malo slabiji.
Ako ocekujes da ce tezina modela biti oko 2.5Kg, a imas 6s baterije onda definitivno taj sa manje Kv-a. A model ce ti biti jako "overpowered". Taj motor na 6s je za 3d modele od preko 3Kg. Pogledaj sliku



Tako da, ni o snazi ne treba da mislis, ali uopste...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #34 on: February 11, 2015, 06:08:25 PM »
Dobro, posto sam vec prozvan, da kazem kratko koju….

Nisam rekao kupi prvi koji vidis, vec nesto tipa prvo od svih koji su u toj klasi i koji drugi preporucuju koji imaju taj avion…
Prvi za koji se zalepis… Ima ih najmanje , pretpostavljam 5 slicnih karakteristika, od cega zasigurno po jedan Skorpion, Hacker i Axi, a to svi po meni svi vrh brendovi sto se tice BL motora, koji god da uzmes neces pogresiti, cene verovatno visoke i slicne, sto po meni zasluzuju, ali je pitanje koliko je u dzepu… Rekoh da mogu da nabavim AXI posto imam dealership, a ove druge NE, sto i dalje stoji…
Rekoh da treba gledati, pored karakteristike, brenda, cene i to kako je i na koji nacin nama dostupno, jer u protivnom moze biti komplikovano, skupo i na dugackom stapu i pored toga sto ga ima na monitoru, zna da bude daleko i mnogo skuplje dok stigne na astal kod tebe…

A ovde kod nas na forumu zna da izbije i sorka (maltene) kad se sakupe mislioci i filozofi, teoreticari….

Te finese da li je ovaj motor ovog brenda ovo ili ono, smem da se kladim da neces ni osetiti, niti znati za njih… Bez ljutnje, ali ti jos nisi stigao sa tako preciznim letenjem, da bi sve to zasmetalo, eventualno…

Samo, moj predlog je da ako taj avion vec kosta, a kosta, i stavio si mu, ili ces mu staviti sve dobro, najbolje, onda i elisa mora biti u toj klasi, odlicna… da ne bude neka kineska za 5-6 eura, jer onda dzaba sve ovo….

Uzdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior