Author Topic: Pozdrav!  (Read 4159 times)

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Pozdrav!
« on: February 07, 2015, 09:48:25 PM »
Moje ime je Aleksandar Boskovic,zivim u Spuzu (desetak km od Podgorice) i imam 44 godine. Slucajno sam naisao na ovaj forum i zainteresovao se za ovaj hobi iako se nikad nisam bavio necim slicnim. Elem pregledajuci forum pokupio sam osnovne upute i narucio uglavnom sa HK turnigy 9x stanicu i punjac kao i setup za jednog f-22 od izoflora(za kojeg sam skinuo plan sa sajta tomhe.com) i potrebne konektore za baterije i regler. Baterije za stanicu i model stigle su sa BG za 15 dana i pristojnu cijenu za razliku od HK koji deru sa postarinom.Uglavnom depronac je gotov,konektori zalemljeni,regler i motor spojeni(imao sam problem sa gasom,obrnuta komanda ali sam rijesio podesavanjem u stanici-reverse) bindovan resiver jos samo da poletim ali... Uvjek neko ali srecu kvari,ne mogu da podesim elevatore(drugi servo upste ne reaguje u 6 ch a u 7ch uspio sam da podesim samo za dizanje i spustanje tj.kad rade zajedno u istom smjeru za skretanje lijevo -desno radi samo jedan,onaj sa 2ch.Podesio sam u stanici u elevon po uputama i program mix takodje ali negdje grijesim ocigledno. Let se odlaze i nestrpljene raste,nema veze bice sladje kad  konacno poletim. U medjuvremenu ocekujem postara sa simulatorom i pravim jednog pajper cuba od deprona.

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Pozdrav!
« Reply #1 on: February 08, 2015, 04:07:06 PM »
Zdravo Aleksandre i ja imam godina isto ko ti ,evo ti mojih saveta.Kao prvo dobro je obezbedio si se stanicom ,i lepo je sto imas taj model , moja preporuka cuvaj ga i nabavi ili napravi neki trener model za pocetak .Kao drugo i osnovno, ne poleci ni jedan model dok se dobro  ne obucis na simulatoru, i to moras da provedes sate pored njega dok ne naucis sve zezancije, inace ovako lupas model garant ma koliko mislis da si siguran .Pravi tog pajpera udri simulator pa prvo njega u vazduh .Ali prvo i osnovno simulator ,simulator  i budi strpljiv  POZDRAV SASA (work) (<--) (<--) (<--) (<--) (<--)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pozdrav!
« Reply #2 on: February 08, 2015, 04:31:45 PM »
Pozdrav Aleksandre, dobro dosao!
Moraces malo bolje da objasnis sta je problem, prvo koji software imas u stanici? Originalni ili ER9X?
Opisi malo bolje gde si i kako spojio sve komponente na avionu? Sto bolje opises bolje cemo ti pomoci.

Pozz Ivan.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Pozdrav!
« Reply #3 on: February 08, 2015, 04:39:13 PM »
 :)aplauz Sretno u ovom sportu  :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pozdrav!
« Reply #4 on: February 08, 2015, 04:53:01 PM »
Ajd da probam ukratko da ti objasnim:
 
Jedan servo ubadas u AIL a drugi u ELE, to su ti prvi i drugi kanal, (sesti i sedmi kanal se obicno koriste kad koristis DUAL AILERON mode t.j. kad imas fizicki odvojene elerone koji zahtevaju dva servoa ubodena u dva odvojena kanala ).

Pretpostavljam da imas originalni software kog ja nazalost nemam kod sebe pa ako pogresim neka me neko ko ima slobodno ispravi.
U meniju pronadjes ELEVON i stavis na ACT odn. aktivirano. Na istom ekranu imaces opciju da podesis End Point-e za te kanale t.j. procentualno hod servoa i to odvojeno gore ili dole, levo ili desno +100% ili -100%

Moze da se dogodi da recimo servoi idu na istu stranu po eleronu ili po elevatoru mozda ces trebati:

-Da zamenis konektore servoa izmedju AIL i ELE
-Da reversujes kanal za AIL
-Da reversujes kanal za ELE

mozda i sva tri...

Mislim da bi to bilo to.... ajd probaj pa javi...

Pozz
« Last Edit: February 08, 2015, 05:02:25 PM by ivanmagd »

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Pozdrav!
« Reply #5 on: February 08, 2015, 05:45:35 PM »
Hvala drugari na dobrodoslici! Problem rijesen,prvi servo u prvi kanal a drugi u drugi kanal i sve radi kako treba. Mix je bio dobar samo sam drugi servo povezivao u pogresan kanal. Stanica je sa fabrickim postavkama samo sam spojio lipo bateriju i radi odlicno. Poslusacu vas za simulator mada izgoreh od zelje da poletim model prvi put.Kad pominjem simulator,mogu li na antenski kabal staviti neki konektor pa kad vadim modul iz stanice raskacim konektor i ne brinem da cu otkinuti zicu? Jos jednom hvala na dobrodoslici i pomoci! :)aplauz

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pozdrav!
« Reply #6 on: February 08, 2015, 06:07:46 PM »
Odlicno, drago mi je da sve radi, a to sto izgore od zelje da poletis...pa evo i tebi kao i ostalima koji se posle ceskaju po glavi kako su izgubili orijentaciju i eventualno model da kazem da ako nemas iskusnijeg modelara pored sebe za prve letove nemoj ni pokusavati bez simulatora pogotovo model kao sto je f22 koji je veoma vrckav i nestabilan dok ne naucis kako da ga bacas i kako da mu kontriras dok ne poleti.
Znaci simulator pod br 1 pa nakon bar 5 sati simulatora livada ali sa nekim ko ce model da sleti i poleti a tebi da da letis na sigurnoj visini.

Nisi prvi koji nisi poslusao pa olivadio model, ako ipak to i uradis saznaces da je i lupanje sastavni deo ovog hobija.

U svakom slucaju dobru zabavu ti zelim!


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pozdrav!
« Reply #7 on: February 08, 2015, 07:36:39 PM »
Pozdrav Aleksandre

Malo mi je čudno da si morao da uradiš "reverse throtle". TURNIGY 9x nema potrebe za tim, osim ako ti položaj palice nije pogrešno upisan u programu tj da ide od 100 do -100 ili pogrešno shvataš položaj palice.
Nemoj da me pogrešno shvatiš, ali minimalni položaj gasa je na dole, a maksimalni na gore tj ka anteni, a upis ide od -100 ka 100%..
Kod, recimo, Futabe, ide reverse...
Pretpostavljam da nisi uradio "throtlle range". Ako nisi, obavezno uradi, pre prvog leta!
-Uključi stanicu pa podigni palicu gasa skroz gore i drži je u tom položaju
-Uključi model i sačekaj da ESC "otpeva pesmicu"
-Povuci palicu skroz dole i opet sačekaj pesmicu
-Iskljući model
-Stanicu ne moraš isključivati, ali palica treba da bude u donjem položaju
-Uključi model
-Sačekaj ESC "pesmicu" i podizanjem palice startuješ motor...
#FFCC00

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Pozdrav!
« Reply #8 on: February 08, 2015, 09:04:57 PM »
-ivanmagd-avatar ti je haos,Dzoi je legenda. Za sve si u pravu,probacu da se drzim simulatora pa poslije model. Ali znas kako da mi radimo samo ono sto je pametno i logicno ovo se nebi zvao balkan. Dok ne lupim glavom ne vjerujem da je tvrdo iako poslije bude  :sljus.                                                                                                                                                                                                                 

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Pozdrav!
« Reply #9 on: February 08, 2015, 09:24:19 PM »
misa 2002-radio sam throtle range po upustvu za fs9ch sa youtuba ali mi je min. gasa bilo u gornjem polozaju palice a max u donjem polozaju (prema displeju) i tek kad sam u reverse prebacio na THR u desnu stranu ono crno polje,radi normalno tj. kako guram palicu prema anteni tako se pojacava gas i obratno. Sad jesam li negdje pogrijesio u postupku ,moguce ali posto je sad kako treba radije ne bih cackao vise da opet nesto ne zeznem.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pozdrav!
« Reply #10 on: February 08, 2015, 10:01:04 PM »
misa 2002-radio sam throtle range po upustvu za fs9ch sa youtuba ali mi je min. gasa bilo u gornjem polozaju palice a max u donjem polozaju (prema displeju) i tek kad sam u reverse prebacio na THR u desnu stranu ono crno polje,radi normalno tj. kako guram palicu prema anteni tako se pojacava gas i obratno. Sad jesam li negdje pogrijesio u postupku ,moguce ali posto je sad kako treba radije ne bih cackao vise da opet nesto ne zeznem.

Ja od kad sam prestao da poravljam ispravne stvari spasao sam se velike glavobolje!!!

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Pozdrav!
« Reply #11 on: February 12, 2015, 11:41:45 PM »
Nisi prvi koji nisi poslusao pa olivadio model, ako ipak to i uradis saznaces da je i lupanje sastavni deo ovog hobija.
                                                                                                                                                                                                                         Nisam poslusao,model olivadio.Lose odredjeno teziste,model vukao njuskom,letio pod 90 stepeni skoro cijelo vrijeme. Podigao ga poprilicno,agonija trajala minut-dva dok mu se od silnog cimanja nije raskacila cicak traka i ispala baterija.Steta-izoflor i propeler(imam rezervni),ostalo ok.Vrijedilo svake pare,nakon nazovi leta bio hapy kao dijete na tuti. Sklopio sam jedan euro fajter i jedan f-16 pa cu jednog da osposobim za let. Danas stigao simulator,sad cu da vjezbam neko vrijeme.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Pozdrav!
« Reply #12 on: February 13, 2015, 03:46:40 AM »
Nisam imao 9X u ruci ali znam da spektrum ne dozvoljava da se upali stanica ako gas nije skroz prema dole tj na minimumu isto je i sa flapsovima....
Tako da nisi ti ništa pogrešio nego je verovatno setovanje bilo loše ili ti je bio uključen neki drugi flight mode gde različito stoje kanali i odnosi gasa. Svejedno rešio si problem i sam i drago mi je. Dobrodošao u klub zavisnika! (sam ćeš shvatiti zašto je ova zavist gora od drugih kao narkomanije, alkoholičara...)
Čak imamo na forumu i sobu za predstavljnje kao i oni (Hi i am Ben and i am alcoholic...Hi Ben) :)))))

Ako voliš izoflor moj savet it je daposetiš sajt flitetest.com gde ćeš naći dosta jednostavnih planova za modele od deprona, izoflora, karton pene i sličnih stvari. Ima tamo par dobrih i jednostavnih trener modela za kojih ti za sastavljanje treba 3-4 sata i malo kreativnosti sa bojama ako voliš. Taj f22 ostavi na ormar ili ga okači u radionici neka sačeka neko vreme dok ne savladaš neki trener model a pre njega dobro savladaš simulator. Puno sreće i malo ljubljenja livade sa modelima želim
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Aleksandar CG

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Pozdrav!
« Reply #13 on: February 14, 2015, 01:57:33 AM »
Da klub zavisnika,ostavio sam duvan a o necemu moram biti ovisnik. Ovo bar nije stetno po zdravlje. Hvala za savjete  i lijepe zelje. Pozz.