Author Topic: Trex 600  (Read 16654 times)

Offline ff7

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Trex 600
« on: February 01, 2009, 09:47:38 PM »
Da vam pokazem cim sam se zanimao u posljednje vrijeme.
Naime rijec je o preradi Trexa 600 nitro u benzinca.Ja sam se licno opredjelio za Trexa 600 Nitro pro sto neznaci da se nemogu koristiti Trex 600 sport ili nitro super pro.Samo je pitanje koliko mozete da se protegnete.

Kao sto sam rekao uzeo sam nitro pro verziju polovnu koju sam kompletnu rastavio pa ponovo sastavljao.U preradi se koristi novi ram posto orginalni Align neodgovara za motor koji se koristi.Naime rijec je o Zenoah 20 ei motoru koji je avionski i na kojem takodje treba da se uradi par stvari da bi se upotrijebio u helikopteru.

Pocetak rada je bilo rastavljanje helikoptera

i kontrola lezajeva i ostalih stvari sarafa,linkova itd.
Poslije toga sam poceo sa sastavljanjem helikoptera koristeci novi ram koji sam kupio gotov karbonski medjutim moguce je koristiti i neku  vrstu aluminijuma za izradu rama.


Poslije toga stavljena je glava i rep



Kod prethodno uradjenih stvari nije potrebno nista narocito sem puno sarafanja (work)

Poslije ovoga doslo je na red postavljanje zvona kvacila i novog zupcanika na kvacilu koji ima puno veci broj zubaca nego nitro.Naime novi pinion ima 27 zubaca za razliku od originalnog koji ima puno manje.Ovaj pinion mora da se koristi zbog razlike u broju obrtaja izmedju nitro i benzinskog motora.Sljedeca modifikikacija je bila u zvonu kvacila vezana za cluch liner.Kod nitro helikoptera razmak imedju kvacila i linera je oko 1mm a kod benzinaca mora da bude manja.Zbog toga skinut je originalni cluch liner i ispod njega je zaljepljen  komad debljine vizit karte a preko njega ponovo cluch liner tako da se dobije razmak izmedju kvacila i linera koji je neophodan za helikoptere sa bezinskim motorima.Nakon toga je zvono kvacila sa pinionom i lezajevima postavljeno u novi ram.


To bi bilo to sto se tice rama.
Sljedece na redu je bilo razradjivanje motora i njegova modifikacija da bi mogao da stane u ram.
Na motoru mora da se uradi par stvari.Mora da se odsjece jedno pero sa glave motora i da se skine avionski hub ili nosac propelera a da se stavi novi koji moze da prihvati kvacilo i ventilator.
Motor kakav dobijete kada se kupi

Skinut original hub i stavljen novi

Nakon toga smontiran ventilator i stavljeno kvacilo

odrezano pero sa motora

Nakon ovoga usljedilo je adaptiranje kucista ventilatora prema motoru


Poslije toga motor moze da se montira na nosac i da se postave stabilizatori koji su neophodni zbog vibracija koje imaju benzinski motori.Na motor moze da se montira i pull starter ili kako bi mi rekli kurbla sto sam i uradio ali nije neophodno jer moze da se starta kao i klasicni heli ako imate malo jaci starter.




Naravno poslije toga je usljedilo postavljanje motora u ram i fiksiranje svega.



Samim postavljanjem motora je i zavrsila modifikacija iz nitra u benzin. (yay)
Ostalo je montiranje elektronike kao kod svakog helikoptera i silna podesavanja.


Na heli sam postavio Futabina digitalna serva 9252 a za rep sam koristio isto digitalac Jr 8700 servo i Jr 770 3d ziroskop.
Posto sam trenutno stigao do podesavanja tu cu i zavrsiti sa temom.Preostaje jos puno posla,stimanja elektronike,podesavanja motora da bi moglo da sve funkcionise kao cjelina.
Sa temom cu nastaviti kad sve nastimam i upalim heli a mozda i  (<--).

 (pijemo)

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Trex 600
« Reply #1 on: February 01, 2009, 10:01:17 PM »
Veoma lepo i pedantno urađeno. Skidam kapu, svaka čast. Veoma me interesuje konačan rezultat ove prepravke. Mislim, ponašanje u letu.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Trex 600
« Reply #2 on: February 01, 2009, 10:57:04 PM »
Još je samo zaboravio reći da je sve ovo vidio u mene i fatio se kopiranja !
Inače ja i on non stop kopiramo jedan drugoga tako da imamo istu flotu ( skoro pošto imamo 4 ista helija i +on ima još Raptora ).
Ništa moj je već odavno gotov i čekam samo njega i lijepo vrijeme da ih zajedno isprobamo !

Offline ff7

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Trex 600
« Reply #3 on: February 02, 2009, 07:28:53 AM »
 :_D mislim kolega Darko da nista nisam zaboravio reci jer sve sto sam mislio gore sam vec rekao :hehe.
Nisam se jos dotakeo teme zbog cega mislim da nije lose uraditi ovu predradu,gdje uzeti dijelove i od koga je sve krenulo.Ali evo da bar kazem kako je krenulo.Ja cuo i vidio od tebe ti od amera a ameri od Paula,od covjeka koji je to sve nekako smislio i realizovao.
Sto se tice helikoptera mislim zavrsenog i probanog ponasa se ok bar sudeci po drugima posto ja jos nisam zavrsio sve pa nemogu da sudim o tome.Zavrsen heli je tezi od nitra za nekih 500 grama sto i nije malo kad se uzme u obzir da svaki gram u modelarstvu igra ulogu.Sto se tice letnih osobina nisu mu lose,bar tako kazu.Nije za nekakav narocit 3d let ali nije ni los.
Evo link do videa pa sami prosudite kako leti.


 (pijemo)
« Last Edit: February 02, 2009, 07:35:01 AM by ff7 »

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Trex 600
« Reply #4 on: February 02, 2009, 08:03:15 AM »
Bilo bi veoma lepo kada bi napravio spisak svih komponenti koje se trebaju zameniti ili dodati, kao i gde se mogu i po kojoj ceni nabaviti.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Trex 600
« Reply #5 on: February 02, 2009, 08:26:35 AM »
Lepa je to preprava i dobro fonkcionise, rekao bih samo da vam je izbor modela los jer to je vise namenjeno za T-REX-a700 negoli za njegovog malog brata 600 uzeci u obzir snagu motora.
A sad ko je od vas dvojice kopirao od drugog i nije bitno jer u svakom slucaju to prodaje GASSERMAN  http://www.gasserman.com/ za nekih 200$.
Postiji i verzija za RAPTOR 60 i 90.
A evo i da pogledate let mog helija RAPTOR90 ali ovg puta moja ideja i moj rad.       

Nenad A+
« Last Edit: February 02, 2009, 09:04:47 AM by nenad »

Offline ff7

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Trex 600
« Reply #6 on: February 02, 2009, 03:38:20 PM »
Da Nenade upravu si niti je on kopirao od mene niti ja od njega vec je upravo sve krenulo od Paula kao sto sam rekao a to je gasserman a to za kopiranje je sala jer imamo sve modele identicne.
A sto se tice izbora modela ja sam izabrao ono sto meni odgovara i za moj stil letenja je i vise nego dovoljan,a za raptora 60 ili 90 ili trexa 700 se koristi drugi motor(23cm3) a kao sto svi znamo dijelovi za ova tri helikoptera su skuplji pa je to jedan od razloga zbog kojeg sam se odlucio za trexa 600.
Sto se tice cijene konverzije od gassermana za trexa 600 kosta 150$.

Pozdrav
« Last Edit: February 02, 2009, 06:07:18 PM by ff7 »

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Trex 600
« Reply #7 on: February 02, 2009, 05:25:51 PM »
Pretpostavio sam da je to bila samo sala  :mhm
A sto se tice jacine motora razlika i nije velika jedan je 20cc  a ovaj drugi PUH 230 23cc (postoji i 26cc pa cak i 29cc ali time se ne dobija nista vise osim vece vibracije) tako da ovaj prvi moze da se montira u sva cetiri modela helija dok ovaj drugi je glomazniji a i tezi  znajuci da 20cc je sasvim dovoljno.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Trex 600
« Reply #8 on: February 02, 2009, 07:24:44 PM »
Pa sta da ti kazem druze moj ti to jako lepo radis! Jos da te ne mrzi da ides sam da letis! :)

Sale

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Trex 600
« Reply #9 on: February 02, 2009, 09:35:21 PM »
Pa sta da ti kazem druze moj ti to jako lepo radis! Jos da te ne mrzi da ides sam da letis!

Sale


?????????? ne razumem
Nenad A+
« Last Edit: February 02, 2009, 09:36:53 PM by nenad »

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Trex 600
« Reply #10 on: February 02, 2009, 10:02:49 PM »
Radi se o tome da moj drug Bojan ne voli da ide sam da leti, nego uvek mora neko sa njim da ide na letenje. Onda on tako ceka Darka iz Prjiedora ili mene iz Novog Sada pa se onda lepo naletimo. O tome se radi...

Sale

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Trex 600
« Reply #11 on: February 02, 2009, 10:50:28 PM »
Hvala na odgovoru Saler.  3aa
Nenad A+

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Trex 600
« Reply #12 on: February 02, 2009, 10:57:12 PM »
Evo za one koji traze RAPTOR-a 90 jeste da nije original vec samo kopija ali kvalitet je dobar a cena i te kako lepa.
http://www.rcmarket.org/a-tz90-deluxe-c-250-p-1-pr-9086.html
Nenad A+

Offline ff7

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Trex 600
« Reply #13 on: February 04, 2009, 10:20:06 PM »
Evo i par slika kompletno slozenog helija sa elektronikom.




Sve je smontirano i nastimano sad jedino da prestane kisa i da probam da upalim pa da vidimo da li ce sve da radi kako treba.

Sve sto se tice konverzije i svega sto mi je trebalo nabavljao sam na razlicitim mjestima.
Heli sam kupio polovan medjutim savrseno je bio ocuvan i ok stanju,naravno sve sam rastavio prekontrolisao i ponovo sastavio.Tu mozeta da uzmete sta vam odgovara mislim na novcanik jer sve verzije nitra dolaze u obzir.
Za ziroskop sam imao srece i na ebay-u sam ga kupio za 95$ sto je malo povoljnije nego inace.
Serva sam vec imao.
Motor sam kupio isto na ebay-u iz HK i bio je oko 350 $ sa postarinom ako se nevaram,medjutim i Hanson u USA ima ok cijenu.
A sto se dijelova za konverziju tice njih sam uzeo u ovoj radnji.
http://gasserman.com/catalog/index.php?cPath=27
I cijena je 149$ a u konverziji dobijete i pinion od 27 zubaca.
Treba obavezno kupiti i ovaj dio za Zenoah 20 ei motor jer bez ovoga nebi imali gdje smontirati servo rucicu.
http://gasserman.com/catalog/product_info.php?cPath=28_30&products_id=83
A ja sam jos kupio i ova dva djela zbog toga sto nemam jak starter a posto sam to uradio ostaje mi slobodno kao opcija da ugradim i generator koji bi napajao elektroniku.
http://gasserman.com/catalog/product_info.php?cPath=28_30&products_id=61
http://gasserman.com/catalog/product_info.php?cPath=28_30&products_id=60

Toliko za sada kad upalim i poletim javljam.
 (pijemo)
« Last Edit: February 04, 2009, 10:23:40 PM by ff7 »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Trex 600
« Reply #14 on: February 08, 2009, 08:52:46 AM »
Jako lepo nema sta, vidim da repni rotor ne ide preko kaisa vec preko torque tube-a sto je takodje jako lepo!
Nema sta sada cekamo izvestaj sa letenja pa neka je sa srecom!  (photograf) (<--)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER