Author Topic: Porodjajne muke-Projekat EA-1  (Read 3816 times)

Offline turboyoyo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Porodjajne muke-Projekat EA-1
« on: March 20, 2015, 07:58:35 PM »
Pozdrav,

Vec skoro godinu i kusur dana, pratim ovaj forum i mogu vam reci da ste sjajni. I od prilike tacno toliko vremena mi je i trebalo, da se odvazim i krenem u hobi.

Po oprobanom receptu, zasto moze lakse kad moze teze, odlucio sam se za samogradnju od nule, jer smatram da cu tako moci vise da naucim a i da se ne lazemo, zabavnije je i ako je skuplje. Klasa aviona je park flyer, spor i ne nesto manevarbilan sobzirom da je trenazer. Pogon je elektricni, Turingy Park 450, 890KV motor koga pogoni 3S LiPo baterija. Servoi su mikro, hoby king analogni. E sad, ESC je isto Turingy, medjutim prejak je za ovaj tip motora sobzirom da ima 45A dok motor trazi 20A. Razlog za ovo je nadogradnja sa jacim motorom ako se dizajn aviona pokaze ispravnim. Od ostale elektronike, avion nosi na sebi monitor za bateriju koji salje stanje iste nazad na zemlju kao i zastita napona koji bi trebalo da omoguci konstantan napon za predajnk. Tu su i feritni prstencici za servoe u slucaju da bude bilo nekakvih smetnji, mada koliko sam video oni imaju vise smisla kod digitalnih servoa nego kod analognih ali dobro, da se osiguramo a i ako ne budu bili potrebni lako ce se skinuti.


E sad, problem je u elisi i collet adapteru. Onaj koji je dosao uz motor, ispostavilo se da nije izbalansiran dok ovaj koji je kupljen posebno, funkcionise besprekorno sa tom razlikom da je znatno veci i tezi. Osovina motora je 4 mm i elisa koja se preporucuje je izmedju 9x6 o 11x38 i prema specifikacijama motor moze da ima potisak izmedju 425 i 850 grama u zavisnosti od elise. Kod nas imaju da se kupe 9x6 ali nemaju 11x38. Stoga pitanje je da li moze da ide 10x3.8 umesto 11x3.8?

Unapred hvala i svako dobro forumasima.
« Last Edit: March 20, 2015, 08:05:21 PM by turboyoyo »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Porodjajne muke-Projekat EA-1
« Reply #1 on: March 20, 2015, 09:11:58 PM »
Ja nisam ekspert, kakvih ovde ima, ali ono sto ja mogu da ti kazem je sledece:
1. Nema veze sto ti je ESC za 45 A kad motor (po specifikaciji) vuce 20A - manje ce da se greje a motor ce da vuce onoliko koliko njemu treba
2. Razliku u propeleru izmedju 10x3.8 i 11x3.8, skoro neces ni primetiti. Ja sam donedavno na svom trenaznom modelu koristio 10x4.6 pa sam onda stavio 11x6 (inace inicijalno je model dosao sa 12x6) i tek neznatno primecujem razliku u smislu trimovanja modela za horizontalni let. Ostali manevri gotovo da ne vidim razliku. Mislim da je razlika u jacini struje koju ce motor da vuce izmedju 9x6 i 10x3.8 nesto sto nije za neku veliku akciju (da ne kazem zanemarljivo). Narocito kod trenaznog modela (pretpostavljam da je spor model).
Jedino sto mozes da vidis razliku je u vremenu za koje ce se baterija potrositi. Ali i tu mislim da moze biti razlika do max 2 minuta. Ako ti je baterija oko 2000mAh, verovatno ces moci da letis do 15 min. Uostalom to mozes i da proveris pre nego poletis tako sto ces motor da zakacis za radni sto, priheftas na punu bateriju pa podigni gas na 100% i drzi ga tako jedno 15 sec, onda spusti na nekih 60-70% i drzi tako dok baterija ne iscuri. Naravno zakacis elisu na motor. Obavezno setuj safe mode na esc-u da ti sam oduzme gas kada baterija padne na nekih 3.9V po celiji (ili kako vec moze). Dakle da ne bude cutoff na 0 vec da redukuje gas na nekih 40% kako bi mogao normalno da sletis.

Mozda ce neko da me demantuje :)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Porodjajne muke-Projekat EA-1
« Reply #2 on: March 21, 2015, 01:02:13 AM »
obrati paznju da kupis SF -slow fly elise tj za sporo letenje ;)

Offline turboyoyo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Porodjajne muke-Projekat EA-1
« Reply #3 on: March 26, 2015, 09:03:37 AM »
Hvala puno, naravno ide SF elisa. Sledeci mesec se kupuje punjac za baterije kao i sama baterija, tako da cu onda imati sve i gradnja pocinje :)