Author Topic: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!  (Read 11528 times)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« on: April 26, 2015, 01:07:05 AM »


Raspon krila 1570mm
Baterija Turnigy Nano-Tech 3300mah 3S 35-70C dishcarge
Letna tezina: 1170gr

Niko ne zaboravlja svoj prvi let u ovom hobiju, a i ja verujem da necu nikada zaboraviti s obzirom da kao totalni pocetnik sam odmah uzeo da vozim ovu jako jako brzu letelicu. Ali 2-3 godine na simulatoru su me solidno pripremile za ovaj dan da ne duzim evo dva snimka:

Prvi let:


Jedrilica ima extra odaziv, brza je, nisam morao uopste da je trimujem, okretna i sve to ali to je EDF kada joj se ugasi motor treba joj vreme da uhvati opet zalet, zbog toga sam na ovom prvom klipu izgubio brzinu i pao, sa pola gasa sam krenuo na gore i jedrilica je otisla u stall  a nisko sam leteo tako da nisam imao vreme da je ispravim.
Od ostecenja jedino su napukli drzaci za krila gde se srafe za trup, zeljan letenja resio sam da skarabudzim kako znam i da je odmah pustim na Drugi let:



Jedno krilo je bas vuklo u stranu, a ja sam se tek posle par minuta oslobodio i da prvi put i trimujem i ispravim malo to, ali drzaci za krila su bili dosta labavi tako da nisam ni mogao niti smeo da je vozim brze od pola gasa.
Ostecenja od prvog leta sam zalepio sa epoxy 5 min, sad je skoro kao nova, ali moram ipak da nadjem resenje da ojacam drzace krila za trup, citao sam i po forumima da tako fabricki je lose resenje uradjeno sa drzacima krila za trup. Ali ovako jedrilica je bas jaka i dobro je istrpela prvi pad, napravljena je od super kompresovanog elapora, kao kamen tvrda.
Inace ne verujem da jos neko u srbiji poseduje ovaj model, ako ima jos nekog voleo bih da razmenimo iskustva.
« Last Edit: April 26, 2015, 01:18:42 AM by MAVERICK »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #1 on: April 26, 2015, 09:08:37 AM »
Ono što možda mogu da primetim je da je expo bio mali, ja bi ga lično malo povećao. Nekako je mnogo pipav u letu.  A i čini mi se da ti je baterija bila pri kraju, deluje kao da nije imao snage kao na početku. Koji je bio napon baterije na kraju? EDF je malo zahtevniji po tom pitanju od klasičnih motora.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #2 on: April 26, 2015, 09:43:58 AM »
Fino fino za prvi let.Samo sto vise letova i eto prakse  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #3 on: April 26, 2015, 11:26:41 AM »
Nisko i brzo za prvi let, bar po meni!Idi kontra, visoko i sporije, dok se bolje ne upoznate.Da bi ti baterija sto duze trajala, prazni je do 3.7V po celiji i izbegavaj konstantno pun gas....Skroz interesantna ptica, a i lepo leti!

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #4 on: April 26, 2015, 01:17:23 PM »
Ono što možda mogu da primetim je da je expo bio mali, ja bi ga lično malo povećao. Nekako je mnogo pipav u letu.  A i čini mi se da ti je baterija bila pri kraju, deluje kao da nije imao snage kao na početku. Koji je bio napon baterije na kraju? EDF je malo zahtevniji po tom pitanju od klasičnih motora.
Po defaultu meni stoji EXPO: low rate 100% high rate INF. Tako i za elerone i elevatore i ruder. Koliko da stavim?
Nisam pogledao na kraju napon baterije, ali nije slaba nego ja nisam smeo da dajem pun gas zato sto je jedrilica i na pola gasa prebrza, pa odmah nakon poletanja sam smanjio gas.

Nisko i brzo za prvi let, bar po meni!Idi kontra, visoko i sporije, dok se bolje ne upoznate.Da bi ti baterija sto duze trajala, prazni je do 3.7V po celiji i izbegavaj konstantno pun gas....Skroz interesantna ptica, a i lepo leti!
Ne znam kako da se oslobodim visine, plasim se da je podizem mnogo visoko da ne bih je izgubio iz orijentacije zato sto brzo leti i sa iskljucenim motorom. A problem je i sto ova jedrilica ne moze sporo da se vozi, ako se previse smanji gas izgubice jako brzo visinu. Barem takav imam osecaj posle prvog pada, pa panicim da ne smanjujem gas mnogo manje od pola. Obicne jedrilice kad bacis iz ruke malo ce lebdeti pre pada, a ovu kad bacis iz ruke i sa motorom na pola gasa pasce kao cigla.
« Last Edit: April 26, 2015, 01:21:28 PM by MAVERICK »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #5 on: April 26, 2015, 02:08:00 PM »
Poenta jedrilica je da jedre.
Ako jako brzo gubi visinu problem ti je što ti je NOSATA tj težište ti je pomereno tako da ti je nos težak pa zato brzo gubi visinu. Koriguj težište.
Ovakav let koji je prikazan na prvom klipu je više za neke warbird avione i male zujalice ali nikako kao početnik sa jedrilicom ovako.
Poenta je sledeća. Jedrilica se podigne sa motorom na neku visinu ne mora to odmah da bude 100m ali tek toliko da možeš da oceniš u kojem je položaju. A i poenta velike visine za početnike je da u koliko napraviš grešku i vidiš da je praviš da imaš vremena da odmah napraviš kontra potez kako bi je ispravio, a to na malim visinama se neće desiti nego ćeš poljubiti zemlju.
Nemoj ovako da brzo voziš nego je digni na neku visinu i vežbaj jedrenje malo levo malo desno...
Motori na tim jedrilicama služe samo za postizanje visine u koliko to ne uspeš sa nekim temalom.
E sada kako ti volja
The ground is the limit (or a water)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #6 on: April 26, 2015, 03:20:56 PM »
Nisko i brzo za prvi let, bar po meni!Idi kontra, visoko i sporije, dok se bolje ne upoznate.Da bi ti baterija sto duze trajala, prazni je do 3.7V po celiji i izbegavaj konstantno pun gas....Skroz interesantna ptica, a i lepo leti!
Ne znam kako da se oslobodim visine, plasim se da je podizem mnogo visoko da ne bih je izgubio iz orijentacije zato sto brzo leti i sa iskljucenim motorom.


E pa nemoj da se plasis od visine jer ona ti obezbedjuje vise vremena da odreagujes na komandama.A da brzo leti,,,,,, mmmm pa ja sa speed xs brzo letim a raspon krila je samo 70 cm a ti imas metar i jos po koji cm.Ja ga ne gubim iz vida ,kako ces ga onda ti  ;namig  Zato samo napred u visine  :big smile




Nije sramota učiti !!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #7 on: April 26, 2015, 03:37:33 PM »
Nije me niko pitao, ali ako se ne ljutis.. zeleo bih da primetim sledece:

Sve je pogresno !!! A to se najbolje vidi na oba snimka, a na prvom na 2:43.... mislim na letenje... Full THRO, bez prsta na istom sve vrme a pomeranje palice ELE/AIL sporadicno, bez kontuiteta, takozvano drkanje palice, sto i rezultira takvim letenjem modela.. koji kod da je, mislim da si ovde imao srece jer je valjda ovo koliko toliko stabilan model...

NARAVOUCENIJE: Svaki model se, koliko da ja znam, polece sa podizanjem gasa od 0 do 50% i onda na kratko full (ne mora uvek) da se pobegne od zemlje u visinu, cim se dobije zamisljena visina, model treba probati kako se ponasa i gde mu je neka donja granica gasa da opstane na istoj visini, negde verovatno oko 50%, a kod dobrih jedrilica na 0%, pretpostavljam, s tim da desnu palicu ELE/AIL, treba stalno drzati i korigovati po malo model gore/dole levo/desno, po malo nezno i polako, da ide ravno na odredjenoj visini i odredjenoj brzini, tako bi trebalo, bar za prvi let po meni, pogotovu za pocetnika...

Ono ne bi bilo zgoreg kad vec imas Spektrum DX6i, i koji ima u sebi ugradjen D/R i EXPO, kao malu pomoc i to podesis, recimo za prvi let D/R jedno 60-70%, a EXPO recimo +40, zivot a i RC letenje ce pre svega tebi biti prijatnije, dok upoznajes svoj model...
Palica gasa ima hod od 0-100%, kod tebe vidim samo 100%, a cak u jednom delu 2. snimka, vidim da si pozeleo da je guras, povremeno i na dalje, ali nece.. to nekako nije objasnjivo, mislim nekako ne bi trebalo...
Hteo nehteo moraces da naucis, kad vec do sada nisi na simulatoru, da ti neki prst (recimo palac) leve ruke bude uvek na palici THRO/RUDD a palac (recimo) desne ruke na palici ELE/AIL... i oni se ne pomeraju tako sto se cusnu (kako rekoh drkaju) vec polako i pomalo u zeljenom pravcu kretanja modela, u kontinuitetu i sa zadrskom, pa ako treba jos malu u plus ili minus...
Kao sto i sam vidis, moze i tako, kako si lose navezbao na simulatoru, ali ovog puta si imao srece jer je prastajuci model, na nekom drugom, bi verovatno bio samo jedan vrlo kratak snimak, od strane drugara...

Ovo je dobronamerno zapazanje sa moje strne,  ti ces normalno/naravno leteti kako god Ti sam pozelis...

Uzdravlje    (pijemo) (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #8 on: April 26, 2015, 04:02:30 PM »
Ovaj model je daleko drugaciji od nekog standardnog glajdera, ,em je edf, em niskokrilac i mnogo je zahtevniji za letenje, narocito za pocetnike. Drago mi je sto je uspesno obavljen prvi let, posto je avion bio u mom vlasnistvu  ()-()

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #9 on: April 26, 2015, 04:03:10 PM »
Nije me niko pitao, ali ako se ne ljutis.. zeleo bih da primetim sledece:

Sve je pogresno !!! A to se najbolje vidi na oba snimka, a na prvom na 2:43.... mislim na letenje... Full THRO, bez prsta na istom sve vrme a pomeranje palice ELE/AIL sporadicno, bez kontuiteta, takozvano drkanje palice, sto i rezultira takvim letenjem modela.. koji kod da je, mislim da si ovde imao srece jer je valjda ovo koliko toliko stabilan model...

NARAVOUCENIJE: Svaki model se, koliko da ja znam, polece sa podizanjem gasa od 0 do 50% i onda na kratko full (ne mora uvek) da se pobegne od zemlje u visinu, cim se dobije zamisljena visina, model treba probati kako se ponasa i gde mu je neka donja granica gasa da opstane na istoj visini, negde verovatno oko 50%, a kod dobrih jedrilica na 0%, pretpostavljam, s tim da desnu palicu ELE/AIL, treba stalno drzati i korigovati po malo model gore/dole levo/desno, po malo nezno i polako, da ide ravno na odredjenoj visini i odredjenoj brzini, tako bi trebalo, bar za prvi let po meni, pogotovu za pocetnika...

Ono ne bi bilo zgoreg kad vec imas Spektrum DX6i, i koji ima u sebi ugradjen D/R i EXPO, kao malu pomoc i to podesis, recimo za prvi let D/R jedno 60-70%, a EXPO recimo +40, zivot a i RC letenje ce pre svega tebi biti prijatnije, dok upoznajes svoj model...
Palica gasa ima hod od 0-100%, kod tebe vidim samo 100%, a cak u jednom delu 2. snimka, vidim da si pozeleo da je guras, povremeno i na dalje, ali nece.. to nekako nije objasnjivo, mislim nekako ne bi trebalo...
Hteo nehteo moraces da naucis, kad vec do sada nisi na simulatoru, da ti neki prst (recimo palac) leve ruke bude uvek na palici THRO/RUDD a palac (recimo) desne ruke na palici ELE/AIL... i oni se ne pomeraju tako sto se cusnu (kako rekoh drkaju) vec polako i pomalo u zeljenom pravcu kretanja modela, u kontinuitetu i sa zadrskom, pa ako treba jos malu u plus ili minus...
Kao sto i sam vidis, moze i tako, kako si lose navezbao na simulatoru, ali ovog puta si imao srece jer je prastajuci model, na nekom drugom, bi verovatno bio samo jedan vrlo kratak snimak, od strane drugara...

Ovo je dobronamerno zapazanje sa moje strne,  ti ces normalno/naravno leteti kako god Ti sam pozelis...

Uzdravlje    (pijemo) (<--)
(:good)
Nije sramota učiti !!!

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #10 on: April 26, 2015, 08:00:20 PM »
Nesto sto ti niko nije rekao, izbor modela ti je potpuno pogresan. Treba ti model koji ima nisku brzinu krstarenja. Drugo, letenje treba da ima nekog smisla. Da se prave skolski krugovi, pa osmica itd... Ovo tvoje izgleda kao da model leti gde hoce a ti se trudis da ostane u vazduhu. Barem 50% ljudi sa foruma tako leti, sto moze da se vidi na snimcima, ali to ne znaci da tako i treba. Plus sve ono sto ti je Zajko rekao.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #11 on: April 26, 2015, 08:16:24 PM »
Ja ovaj model sam kupio pre 8 meseci, u medjuvremenu sam se trudio da kupim neki pocetnicki model ali nije mi se dalo, sa aliexpresa sam cekao 3-4 meseca i nista, jurio tako neke jedrilice po oglasima ali nista na kraju.
Meni je ovo bilo na poslednjem mestu da ja kao totalni pocetnik vozim ovako zahtevan model, ali 8 meseci da posedujem stanicu i model i sve a da ne letim je bilo previse tako da sam otisao cim se prolepsalo vreme da letim.
Inace hvala zajku na detaljne savete, samo sto nije u pravu za ono sto je rekao da sam stlano na 100% drzao, ja na 100% sam drzao samo pri poletanju i jos 2 puta u toku leta, ovako i na klipu se cuje kako jasno pricam da vozim na 50% gasa i da ne smem brze zato sto je mnogo brza jedrilica.
Hteo sam danas da letim, posto sam je sredio i ojacao ali nije mi bilo nesto dobro tako da sam odlozio let za drugi dan. Inace hteo sam ovoga puta da pokusam drugaciji nacin letenja da je popnem sto vislje pa da glajdujem ali eto to mi je u planu za sledece letenje.
Sada sam barem malo upoznat sa ovom letelicom pa cu bolje reagovati i opustenije voziti...Ipak mi je ovo prvi put u zivotu da letim sa bilo cim

Ovo tvoje izgleda kao da model leti gde hoce a ti se trudis da ostane u vazduhu.
Pa naravno da tako izgleda, to je bio prvi let i prezivljavanje da ne poginem :D Kakve osmice i krugovi, koma bila dok sam vozio
« Last Edit: April 26, 2015, 08:22:20 PM by MAVERICK »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #12 on: April 26, 2015, 08:19:50 PM »
Zelim ti lep provod sa avioncetom  (fiu) da se lepo i dugo druzite

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #13 on: April 27, 2015, 05:07:04 PM »
Zelim ti lep provod sa avioncetom  (fiu) da se lepo i dugo druzite
Hvala!

Leteo sam opet danas ali je bio bas jak vetar, drhtale mi ruke dok sam je upravljao, popeo sam je malo na 30-40 metra  ugasio motor i letela je odprilike oko 2 minuta, vetar je nosio. Definitivno joj godi vetar, ali neiskusan sam jos za vetar zato sto je jako brza jedrilica, sece vetar kao zilet. Isla je istom brzinom sa ugasnim motorom niz vetar kao pre 2 dana sa punim gasom bez vetra:D
Ali odmah nakon par kruga sam je spustsio dole uz vetar i glajdovala  je jos 50 metra.
« Last Edit: April 27, 2015, 05:14:23 PM by MAVERICK »

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Zephyr V-70 PRVI LET U SRBIJI!
« Reply #14 on: April 27, 2015, 05:24:19 PM »
GAMA 2100 EPO ARF Model Motor Glider. ovo ti je za pocetnika jedrilica.imam je licno i mogu ti
reci da je fenomenalna a imas ih jos par koje su bas za pocetnike.
mess with the best,die like a rest