Author Topic: sredjivanje O.S.Max FL 70  (Read 5528 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
sredjivanje O.S.Max FL 70
« on: May 15, 2015, 12:58:14 PM »
Posto nisam znao da su ovi cetvorotkatni motori zahtevni za odrzabanje,misleci da je kao dvotaktni glov,sipas gorivo i teras,ovog puta sam se bas iznrnadio
Pocela sezona i mislim da to je ti imam dva modela i sad samo d letim,prvo sam par izlazaka leteo sa Yakom a posle resio sa Da20Katanom,izaso sa njom na skup vrteci se levo desno ,kao da je sve uredno oko Katane ,resio da letim kad ono motor ni da se oseti da hoce da upali,vrti vamo vrti onamo,motor nista,sta sad , okrenem motor naopako tj u normalan polozaj ,glava na gore ,kad jedva upali,rad nema veze sa vezom to se gusi,zalece,dimi ko blesav i mnogo se brzo zagrejao,stani ugasi pa da se vidi sta je,garaza je zakon
Otvorim motor kad ono ima sta i da vidim,radilica crna,bregasta crna,ventili jedva rade,tj oni rade ali podizaci nikako,zaglavili,razmontiram ceo motor po propisu ,naravno napravim i par fotki da se vidi ,operem sve to u etanolu i poceo da zagledam sta i kako dalje
Pogledam glavu motora gde su ventili ono risevi na izduvnom,naravno tusam nemocan ,pozovem dr. Milana (cale auto mehanicar u penziji) da mi pomogne i naravno sagledavanje je pocelo u detalj
Da ne nabrajam njegov tog razmatranja motora vec da nabrojim gde su propusti i sta treba novo napraviti a sta doraditi
Nregasta osovina i njeno naleganje u kucistu je na dve hilzne koje su razljokane ,trebaju dve nove,napravljene od bronze na strugu pod H
Poklopac kartera bez sisice za crevo i dihtunga,napravljeno
Ventile i glavu motora lepovati i staviti nov zaptivni prsten,podizace ocistiti ,sve to odradjeno
Dodje red na sklapanje,puno delova a redoslod pakovanja,mora da se zna ,nema preskakanja inace nesto ima da zafali
Sklopljen i pusten u rad,motor radi besprekorno ,cak bolje nego od kad sam ga bio namontirao na taj avion
Slike pa vidite nasta to lici

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #1 on: May 15, 2015, 01:00:56 PM »
Karter i dorada,nazalost glavu nisam slikao jel kad sam video te riseve onda sam se uhvatio za resavanje problema a ne fotografisanja

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #2 on: May 15, 2015, 01:03:47 PM »
Sa zadnje strane iza poklopca kartera

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #3 on: May 15, 2015, 01:37:34 PM »
Interesuje me u vezi ovog motora...el  moraju delovi da se redjaju na tvrdo presovani ili moze i na onaj 17-to gramski stiropor  mmmm.Unapred hvala.
A meni pricas kako je balza zakon u modelarstvu,a sto koristis onda stiropor  :hehe  :_D
« Last Edit: May 15, 2015, 01:39:46 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #4 on: May 15, 2015, 06:22:14 PM »
Stiropor xato sto nema prasinu,a mogo sam i stirodur da koristim,a ovo je samo radi efekta,bela podlogav a crni delovi pa da se vidi ,inace i dalje sam ljubitelj balze

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #5 on: May 15, 2015, 07:52:09 PM »
Koje gorivo si koristio?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: sredjivanje O.S.Max FL 70
« Reply #6 on: May 15, 2015, 09:46:45 PM »
Tornado sa 10% nitroa,ali taj motor je kod mene od 2009,poklon druga iz australije,nikad ga nisam startovao a on je imao problem sa njim i zato mi ga je poklonio,inace je nov i jedva je odtadio kod njega pola rezervoara ,dok je kod mene prosle godine sagoreo oko 17litara istog goriva