Author Topic: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC  (Read 14145 times)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« on: May 18, 2015, 04:18:48 PM »
Zdravo i pozdrav svim modelarima .Pa evo posto sam delimicno  pocetnik  sa avionima ,a pogotovu  dzet modelima ,pitanje za iskusnije modelare .Imam ovaj avion ,F 86 SABRE raspon krila oko 62 cm,(slike ispod) , pa me muci posto sam trazio po sajtovima i nemogu da nadjem gde je tacno CG kod ovog modela, pa molim modelare da mi pomognu oko ovog modela .Ja znam da je kod vecine modela 1\3 krila CG ali nije kod svih ,pozdrav  modelarima i unapred HVALA .http://prntscr.com/76ljxv,http://prntscr.com/76lkpo. (<--) (<--) (<--) (<--) (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #1 on: May 18, 2015, 04:55:34 PM »
Neki standar ti je 1/3 širine krila mereći od napadne ivice.
The ground is the limit (or a water)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #2 on: May 18, 2015, 05:03:52 PM »

Sasa ne slusaj ga, pogledaj ovaj pdf::
Strana 36 i 37

http://www.horizonhobby.com/pdf/F-86_Sabre_15_DF_Manual.pdf

Model je nesto veci od tvog pa preracunaj. i  namesti ga za pocetak tako da bude malko nosat.
« Last Edit: May 18, 2015, 05:05:50 PM by drjack »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #3 on: May 18, 2015, 05:24:13 PM »
Nije nikako na 1/3 krila kod ovog modela, ja sam ga imao i namucio sam se dok sam ga podesio kako treba, slobodno stavi na 1/4 krila ili manje u suprotnom jako tesko ce leteti, imas ovde na forumu i kalkulator za cg  probacu da ga nadjem....

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #4 on: May 18, 2015, 06:15:08 PM »
Ljudi, hajde da probamo po 1000-iti put na ovom forumu da razjasnimo pitanje tezista aviona.
 Jumbo jet, akrobatski avion, trener, jedrilica.....model...
Kod svih aviona teziste se postavlja ispred aerodinamickog centra, t.j tacke za koju je moment rezultujuce aerodinamicke sile, konstantan.
 Koliko god ovo rogobatno zvucalo, u dovoljno preciznoj aproksimaciji, dovoljno je teziste postaviti u odnosu na srednju geometrijsku tetivu krila.
 To vam je, ukratko i uprosteno receno, mesto ili presek na polurazmahu krila ( na polovini izmedju korena i kraja krila).
 U odnosu na taj presek, postavite teziste na 25-33℅ i moci ce te izvrsiti  let sa datim modelom.

 Nikada ne razmatrajte samo koren krila jer ce te u svim slucajevima, osim kada je krilo pravougaino, dobiti netacne rezultate.
 Polozaj tezista mozete projektovati sa datog preseka i na trup, ali upravno na uzduznu osu.
 Ako je model visokokrilac, teziste merite u uspravnom polozaju, dok ako je niskokrilac, okrenite ga naopacke.
 
Ne pokusavajte da nadjete jednostavnu jednacinu za proracun tezista jer je to slozen proracun za koni vam poprilicno podataka o samom avionu treba.
 Srecom, empirijski, teziste uvek bude u dijapazonu koji sam pomenuo.
 
 O ovome je pisano vec mnogo puta, ali se stalno iz pocetka trazi jednostavna jednacina, koja NE POSTOJI.

 Ljudi, citajte starije postove
« Last Edit: May 18, 2015, 06:18:02 PM by coka »

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #5 on: May 18, 2015, 09:02:58 PM »
Hvala ljudi sto ste se javili da mi pomognete,samo bez svadje molim vas.Gledao sam nesto po sajtovima na vecim modelima negde je cak prikazan CG na sredini krila,ali u svakom slucaju razmotricu sve vase predloge, i od prilike nesto malo znam da kod dzet modela je malo drugaciji CG u odnosu na klasicne modele,ali i to je opet od modela do modela.Ali opet kazem pogledacu dobro vase predloge pa cu videti sta cu. (<--) (<--)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: CG kod aviona F86 SABRE ,POMOC
« Reply #6 on: May 18, 2015, 11:48:22 PM »
Evo da napisem jos nesto u vezi ovog modela ,kad stavim bateriju napred 3s 1300mah  gde ima vrlo malo mesta poravnam ga tek  na polovini krila ,ako bih isao napred onda bi morao da dodajem olovo, sto po meni nema logike jer je original model .A kako vidim preporuka je baterija 3 ili 4s 850 mah pa ja vise nisam pametan sta raditi POZDRAV SVIMA .