Author Topic: Сечење ЛАСЕРОМ  (Read 44240 times)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #60 on: March 18, 2017, 09:23:11 PM »
Nema uzduznih letvica. Samo 2 koje se vide na slici koje su 3x3mm. Bocne stranice plovaka su takodje avio sper 1mm
Ko sto rekoh nije klasicna konstrukcija.
Nije moj plan niti sam ista modifiklovao od originala osim montaze motora, svakako nemam iskustva u tom spajanju i ne bi da experimentisem niti odstupam od planova.
Ako kojim slucajem firma koju sam nasao ne moze da mi isece, seci cu rucno ko sto se nekad radilo.

Ovo bi trebalo da je konacan proizvod.




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #61 on: March 18, 2017, 10:22:34 PM »
Quote
Nije moj plan niti sam ista modifiklovao od originala
Treba pogledati i druge planove, zašto drugi rade drugačije. Treba biti jako skeptičan prema "original" planovima sa neta, foruma i sl.  :-\
« Last Edit: March 18, 2017, 10:55:28 PM by tibeteagle »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #62 on: March 18, 2017, 10:39:30 PM »
Nema potrebe da budem skeptican prema ovome. Dosta modela ima uradjeno po njemu, izmedju ostalog i jedan moj poznanik iz slovenije kod kog sam video i probao camac uzivo.
A vecina hydroplana je uradjena ovako.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #63 on: March 18, 2017, 11:12:14 PM »
U pitanju je unlimited hydroplane 1/10 kjoji bi trebalo da sabija oko 100kmh. Udarac u vodu pri toj brzini nije nista meksi od udarca u beton tako da nastavljanje ne bi radio. Poprecna rebra nece drzati kao sto bi drzala kod klasicnog V trupa, niti je katamaran pa da ima 2 plovka celom duzinom. Te 2 uzduznice su jedino sto ide celom duzinom camca, plus su unutrasnje strane plovaka. (zuto na crtezu)



Svakako je planirano da se svaki strukturni deo pre ugradnje presvuce stakloplatnom sa obe strane i lepo natopi epoxy smolom.
Elem, izgleda da sam nasao ko ce da sece, poslao sam crteze, sad cekam odgovor.

Душане, апсолутно грешиш што избегаваш продужење елемената уз ојачање композитом (епокси смола и стаклено платно). Уз правилан одабир дебљине платна и броја платана на месту споја, он ће бити далеко чвршћи од остатка елемента. Уколико цео елемент, са обе стране, пресвучеш композитом, добићеш изузетно јаку сендвич конструкцију. И немој да натапаш смолом, само онолико колико је неопходно. У супротном ћеш само, непотребно, повећати масу.  Само платно даје чврстоћу, док смола служи као везивни елемент и да, по сушењу, задржи облик рађеног дела.
 

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #64 on: March 19, 2017, 02:02:23 PM »
Smolom se natapa zbog vode, 18g platno se stavlja da ojaca jer su skoro svi delovi od 1mm spera. Ko sto rekoh vec, nemam iskustva u tom spajanju i pridrzavam se proverenog originalnog projekta koliko god je moguce. Jedina izmena ce biti sto gornja oplata kao i oplata kabine nece ici od spera 1mm nego od balze 1mm i spojler nece ici konstruktivno nego iz komada balze 5mm.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #65 on: March 20, 2017, 12:13:16 AM »
Smolom se natapa zbog vode, 18g platno se stavlja da ojaca jer su skoro svi delovi od 1mm spera. Ko sto rekoh vec, nemam iskustva u tom spajanju i pridrzavam se proverenog originalnog projekta koliko god je moguce. Jedina izmena ce biti sto gornja oplata kao i oplata kabine nece ici od spera 1mm nego od balze 1mm i spojler nece ici konstruktivno nego iz komada balze 5mm.

Ако смолом натапаш због воде, онда  то радиш са смолом разређеном ацетоном. Значи помешаш епокси смолу и одговарајући учвршћивач, а потом то разредиш ацетоном у односу 1:1. Овим премазујеш дрво и то без икаквог платна. Овако разређена смола много дубље продире у дрво и импрегнира га. После, око 24 h, када се ово осуши, можеш конструкцију или појединачне елементе ојачати нормалном смолом и платном (композитом). Платном од 18 g/m2 нећеш ништа ојачати. Оно је претанко. Користи се пресвлачење балзе, с обзиром да је она премекана. На овај начин се повећава тврдоћа површинског слоја и врши припрема за даљу обраду шприцгитом, гитом и бојом. Авио шпер је већ довољно тврд па му ово није потребно. А ако желиш да повећаш чврстоћу елемената од авио шпера, онда то ради са платном од бар 163 g/m2. Један слој овог платна повећава дебљину елемента, на који се наноси, за одприлике 0.1 mm до 1.2 mm.

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #66 on: March 20, 2017, 02:00:51 AM »
A samo sam pitao ko sece tablu tih dimenzija...

Smola je namenska bas za impregnaciju drveta i jako je tecna pa nema potrebe za razredjivanjem. Platno sluzi samo da smanji elasticnost drveta kako bi se eliminisalo uvijanje elemenata pod snagom motora (2kW).
Vec rekoh da necu da experimentisem i odstupam od proverenog plana osim u nekim sitnim detaljima, pre svega za ubrzavanje i pojednostavljenje gradnje. I ovako sam jako slab sa vremenom i ne bi da neke stvari moram da radim ispocetka jer sam eksperimentisao sa necim sto ne znam da radim.
Svakako je projekat ovakav kakav je proveren i isproban, i nemam ni najmanje razloga da sumnjam u isti.

Da samo izbegnem nesporazum. Ne sumnjam uopste u vase znanje sto se tice gradnje aviona, ali nit radim jak camac prvi put, i radim po planu i uputstvima coveka koji je 30 godina u brodomodelarstvu a U-1 mi je jedna od omiljenih klasa...

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #67 on: March 20, 2017, 02:05:22 AM »

 Pitanje je bilo kratko i jasno, moze li neko da isece tablu ovih dimenzija?



 
« Last Edit: March 20, 2017, 02:07:45 AM by coka »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #68 on: March 20, 2017, 11:17:32 AM »
Ponekad odgovor može da promeni pitanje, pa i tok cele gradnje, jer takvog uputsva nema da se ne daje neka alternativna mogućnost ili se sam ne pribegne tome. Uslovi nikada nisu idealni, pa ni na zapadu, pa se ne smeju ograničavati stvari tipa, ništa drugo ne dolazi u obzir, jer se sa time sebi stavlja kamen pod noge. Do istog cilja uvek ima više puteva. Treba biti hrabar i pronalaziti onaj na koji još niko nije kročio. Možda je to pravi put.  mmmm

Još nešto. Nema avio-, brodo-, auto-, drono-, maketo- modelarstvo. Sve je to isto.

 ;namig
« Last Edit: March 20, 2017, 11:35:32 AM by tibeteagle »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #69 on: March 20, 2017, 11:19:07 AM »
Problem je sto pored sve filozofije ja nisam dobio odgovor na moje pitanje. U startu sam naglasio da se radi po tom projektu i da necu da menjam iz vise razloga. Zao mi je sto te razloge ne mozete da prihvatite, al odluka je svakako iskljucivo moja i ja sam jedini koji ce snositi posledice ili uzivati u njenim plodovima....


Elem... Nasao sam firmu koja moze da sece tolike table, verujem da ce jos nekima znaciti.

http://xtim.co.rs/kontakt/
« Last Edit: March 20, 2017, 11:22:36 AM by dusan.milenkovic »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #70 on: March 20, 2017, 11:30:49 AM »

  Apsolutno tacno.

  Ovde se ipak radi o duznoj dozi postovanja, da ako neko TRI puta izjavi da nesto zeli da uradi na neki odredjen nacin, iz bilo kojih svojih licnih razloga, putem ovog foruma mu se pomogne.

 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #71 on: March 20, 2017, 11:47:16 AM »
Quote
  Ovde se ipak radi o duznoj dozi postovanja, da ako neko TRI puta izjavi da nesto zeli da uradi na neki odredjen nacin, iz bilo kojih svojih licnih razloga, putem ovog foruma mu se pomogne.
Coka, da nisi poštovao plan Ekip modela i počeo malo da sam razmišljaš unapred, ne bi se blamao sa njim.  :(
D.M. lako može da prođe tako, a to je konstantan tok u današnjem modelarstvu. Skini "originalan" plan sa koznaodkud.com,  sa ne razrađenim vitalnim detaljima, drži se samo toga i na kraju ti ne gine puffff.
Nazdravlje. ()-()
« Last Edit: March 20, 2017, 11:51:17 AM by tibeteagle »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #72 on: March 20, 2017, 12:07:45 PM »


 Te, nisam se obracao samo tebi, ali kada si se vec nasao prozvan...
 Posto te vec Ekip toliko golica, znaj samo da sam u tom projektu koristio tehnologije i naucio ono sto ti nikada neces.

 Drzi se ti lepo googla i tastaure , upropascavanje tema i lecenje sujete ti stvarno lepo polazi za rukom.

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #73 on: March 20, 2017, 12:08:04 PM »
 Znaci ne citas uopste sta pisem nego guras svoje. Ajde jos jednom... Radim po proverenom projektu i proverenom planu uzetom od coveka koji mnogo iskustva ima sa time, izmedju ostalog i camac napravljen bas po tom planu koji sam imao prilike licno da probam. Na ovom gore crtezu je samo jedan mali deo... Ceo plan je veoma detaljan i razradjen. Kako nisi isti video niti si ikada pravio ovako nesto ne znam na osnovu cega dajes sebi za pravo da me proglasis za idiota? Pokusavam da objasnim zasto tako ali ocigledno niko ne cita sta pisem.

Ovim je sa moje strane rasprava na tu temu zavrsena.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #74 on: March 20, 2017, 02:37:33 PM »
Quote
Posto te vec Ekip toliko golica, znaj samo da sam u tom projektu koristio tehnologije i naucio ono sto ti nikada neces.
Koje tehnologije? Grebanje stirodura sa kuhinjskim nožem?  :big smile Ja sam to već davno automatizovao.  (fiu)



Odaću ti jednu tajnu, a možeš slobodno da kažeš svakome. Vazduh ne pita za tehnologije i materijale već samo za oblik. Ako je to OK onda će leteti, pa da je od pite sa jabukama dovoljno suv da bude kruto koliko treba. Možda je tome trebalo posvetiti više pažnje nego rezbarenju stirodura.  :-[


@D.M. laknulo mi je, tako da više ne brinem.
 ;namig