Author Topic: Pocetnik  (Read 36467 times)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Pocetnik
« on: May 30, 2015, 11:53:06 PM »
Pozdrav svima

Posto sam od skoro poceo da se zanimam za RC modele aviona resio sam i sam da se oprobam.

Trenutno me sprecavaju neki drugi poslovi oko kuce da bih krenuo odmah sa kupovinom stanice najverovatnije DX6i i ostalih potrebnih stvari za prva dva model koji za koji sam se odlucio u samogradnji FT 22 i Su 37.

Takodje nameravam da napravim Ampmaster AMP JR ali ne za letenje vec kao maketu.

Sada imam nekoliko pitanja
1- Da li ove modele FT 22 i Su 37 mogu da pravim od karton pene 5mm ili od cega se prave?
2- Da li neko moze da mi posalje planove za samogradnju Ampmaster AMP JR koji je "drjack" pravio i detaljno opisao na ovom forumu u temi http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,5594.0.html
3- Dok se ne odlucim za prvi let i ne kupim svu potrbnu opremu valjalo bih nauciti da letim na nekom simulatoru. Da li ima neko da proda polovnu opremu za simulator letenja sa svim dodacima koji trebaju.
4- gde ima da se kupi simulator u okolini BG ili u BG.
5- Najvaznije. Sta mozete da mi preporucite kao iskusni letaci. Kako da pocnem, od cega da krenem, da li su ova dva modela dobra za totalni pocetak.
6- Da li mi preporucujete kao pocetniku da kupim DX6i stanicu ili neku drugu.

Molim za pomoc iskusnih letaca da bih lakse i pravilnije pristupio ovom zanatu.

Do sada sam pomalo radio oko modelarstva ali uglavnom camaca sa RC komandama iz autica koje je sin vozao po bazenu.
Trenutno sam u izradi camca 60-70cm

Hvala unapred svima

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pocetnik
« Reply #1 on: May 31, 2015, 10:59:05 AM »

Molim za pomoc iskusnih letaca da bih lakse i pravilnije pristupio ovom zanatu.

Do sada sam pomalo radio oko modelarstva ali uglavnom camaca sa RC komandama iz autica koje je sin vozao po bazenu.
Trenutno sam u izradi camca 60-70cm

Hvala unapred svima

Dopala mi se ova misao sa zanatom.... Mislim da prvo treba ući u RC Hobby, pa ako mu se dovoljno posvetiš prelazi u zanat..
Hteoh reći, trebalo bi prvo savladati prve korake, uz pomoc simulatora, pa letenje/osnovno, pa kad ti sve to udje u prste, predješ na zanat, pravljenje aviona...u većini slučajeva ispadne (samo)obuka kvalitetnija i jeftinija, ali mislim da većina ne deli moje misljenje, jer bože moj, sve je to lako i prosto i u kratkom roku napustaju celu pricu, kao lošu avanturu....
Predlažem ti neki RTF Trainer set, gde sve dobijes fabricki sklopljeno u kutiji (80 do max. 200 evrica sa sve stanicom, simulatorom, baterijom punjacem itd...i oma udaris u obuku i u 2/3 dana poletis.... (zavisno od slobodnog vremena i volje), ima trenera sa kojima mozes ODMAH na livadu, uz nečiju malu pomoc... Na ovaj način prištedis dosta parica, sebe nevolja i pitanja (zilion), a zaista letis RC model aviona (početnički)... kad to izgustiras ostaje ti neka osnovna-bazna oprema ''zanat"

Kod mene je trenutno, za porudjbine do 31.maja, znači do večeras, na promociji Spektrum DX6i (Tx + AR610) uz koji ide Besplatan USB Simulaltor Phoenix i još neki koji su po meni lošiji, ali je 6 ch, se novo normalno... evo ga link, trenutno je dosta toga na promociji, malo prošaraj, do dna svake stranice koja te zanima
http://shop.malaivanca.com/kupi/spektrum-dx6i-dsmx-6ch-tx-rx-ar610-402757#

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pocetnik
« Reply #2 on: May 31, 2015, 11:50:47 PM »
 Urose, dobro dosao.

  Iz tvojih redova shvatio sam da volis da pravis modele jer si spomenuo da pravis i maketu.

 U tom smislu, kategoricki se ne slazem sa savetom koji ti je dat.

 Covek bi morao da pokusa da pronadje svoju sveru interesovanja.
 Ako je to pravljenje modela, a nakon toga letenje, onda bi, po meni, pravi put bio da nastavis sa pravljenjem modela, a za pocetak ipak nabavis neki manji, jeftiniji i izdrzljiviji model.
  Taj model bi trebao da te sto bezbolnije uvede u letenje, bez stresa zbog svega sto ce mu se dogadjati.

 Nekim  ljudima je letenje opredeljenje i onda im ne bih mogao savetovati ovo sto sam rekao.

  Poceti sa gotovim modelima, pa nakon odredjenog broja modela ili proteklog vremena, zapoceti sa pravljenjem,  za moje pojmove je tracenje energije, ako ti pravljenje vec od samog pocetka pricinjava zadovoljstvo.
 
 Ono sto mislim da je najvaznije je da pronadjes nekoga ko se vec bavi ovim hobijem, a poseduje  slicne afinitete kao ti.
 Ceo ulazak ce ti biti u mnogome olaksan.
  Kao najdobronamerniji savet, nemoj zapocinjati mnogo projekata od jednom. Pogotovu u pocetnoj fazi bavljenja modelarstvo, ukusi se menjaju, a afiniteti izgradjuju.
 Ono sto ti se sada cini interesantnim, mozda ti za sezonu-dve, vise ne bude
 Nemoj stedeti na radio uredjaju.
Kupi nesto sto je vec probano i lako dostupno.
 
 Naravno, niposto nemoj preskociti simulator, ali neka te on ne odvuce od izlazaka na livadu.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pocetnik
« Reply #3 on: June 01, 2015, 12:35:50 AM »
1. Sve moze da se napravi od svega, samo sto ne moze svako.
2. ....
3. Najbolje je kupiti stanicu koju ces koristiti na simulatoru, a kasnije i na modelu. Da ne bacas pare na simulator/stanicu i posle pravu stanicu.
4. Kada imas stanicu, ako nemas kablic za simulator, kupis njega. A onda se snadji za softver, internet je cudo... skini negde.
5. Niko ne moze da ti kaze sta ti volis, cak ni ti sam to ne znas. Coka je lepo napisao, moras sebe pronaci vremenom. A i kad mislis da si se pronasao, mozes da se predomislis, ljudi se menjaju, nista nije za stalno.... sve se menja. Probaces svasta tokom godina, a najbolje pocni od onog sto ti je na srcu. Pravi koliko volis/imas vremena, leti takodje koliko volis. I da iskopiram jos jednom Coku, ako mozes da nadjes nekog ko se bavi time, nema tih para koliko bi ti to iskustvo znacilo.
6. Mozda zvuci kontradiktorno, ali najjeftinije je da ulozis najvise para. Naravno ne mislim na ludorije od 500-1000e. Ali recimo Taranis.... recimo. Najgore je kupiti ono sto ti vrsi samo trenutno posao, jer ces rasti kao modelar/hobista, pa ce ti prohtevi takodje rasti. To vazi pogotovu za osnovnu opremu, kao sto su stanica i punjac. To kupi dobro jer te moze sluziti godinama, da ne kazem decenijama bez potrebe da menjas i ponovo se trosis.

Naravno, ovo su misljenja ljudi koji svet gledaju iz svog ugla, ti najbolje znas koliko vremena imas za sve ovo, koliko para mozes da odvojis.... ali konzumiraj i nabavljaj stvari polako, ali uzimaj kvalitetno. Inace ce ti se hobi pretvoriti u frustraciju. Pozdrav.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Pocetnik
« Reply #4 on: June 01, 2015, 11:01:36 PM »
Hvala svima na savetima

Danas sam odstampao planove za izgradnju FT 22 i FRCFOAMIES SU37 MK2.
Nasao sam karton penu 100cmx140cmx5mm po ceni 1300din po ploci.
Ovih dana imamo neku proslavu u firmi pa nemogu da odem da kupim ali se nadam da cu za vikend uzeti i polako pocinjem sa izgradnjom prvog RC.

Sto se tice stanice najsigurnije cu uzeti http://shop.malaivanca.com/kupi/dx6i-dsmx-6ch-tx-only-403064 ali za sada cu prvo na simulator.

Sto se tice gore pomenutih modela neznam koje komponente su mi potrebne.
Za FT 22 u planovima stoji sledece:
1300KV 24gram motor
10-25amp
500-1300mAH 3s (20g)
(2) 9 gram servos

Za FRCFOAMIES SU37 MK2 u planovima stoji sledece:
2200KV -2700KV Brushless outrunner
Up to 2200MAH 3S lipo
30-50A Brushless ESC
2x micro servos

Moze li mi neko pomoci oko pronalazenja potrebnih delova za recimo prvo FT 22 a ako imate vremena i za FRCFOAMIES SU37 MK2.
Gde mogu da kupim potrebne delove?
Ima li u shop.malaivanca potrebnih delova ?
Ako mozete linkove ili kome da se obratim u vezi kupovine.

Postavljacu slike kako napreduje gradnja.

Hvala jos jednom na velikoj pomoci.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Pocetnik
« Reply #5 on: June 01, 2015, 11:49:05 PM »
Nadji neki detaljan plan za izradu na kome imas sve specifikacije za zahtevane elektronske komponente a i sa druge strane detaljan prikaz ce ti omoguciti da napravis sve potrebne elemente i sklopove.
Govorim ti iz iskustva jer sam celu pricu zapoceo sa losim planom tj koji nije imao detaljne prikaze pa sam se mucio. Iz ovih tvojih podataka niko ti ne moze reci koji motroe, kontroler i bat su ti potrebni..to je malo kompleksnije pitanje koje zahteva jos dodatnih informacija. Komponente mozes poruciti iz neke od dve rc prodavnice u srbiji ili pak iz inostranstva sto je opet dodatna komplikacija. Moze te pokolebati ako svako pitanje i sve bude puno komplikacija pa bih ti savetova da bar nesto olaksas sebi i uradis na jednostavniji nacin (kad vec neces da kupis gotov avion) mada nece biti najjeftiniji.

pozdrav

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pocetnik
« Reply #6 on: June 02, 2015, 12:16:28 AM »

Sto se tice gore pomenutih modela neznam koje komponente su mi potrebne.
Za FT 22 u planovima stoji sledece:
1300KV 24gram motor
10-25amp
500-1300mAH 3s (20g)
(2) 9 gram servos


baterija u opsegu 500 Mah 3S, a tek 1300 mah 3S nikako ne moze biti 20 gr, ni ta manja od 500mah a pogotovu ne veceg kapaciteta
primera radi recimo da je 1300MAH 3S 30C oko 120 GR.

tako da...

uzdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Pocetnik
« Reply #7 on: June 02, 2015, 08:34:42 AM »
Pozdrav,

Ovo su detalji sa planova od dva aviona koja sam nasao.
U tim planovima stoje ove specifikacije.

Posto se ne razumem tazim savet za te RC avioncice.

Da li je neko mozda pravio ovakav avioncic pa da mi da predlog za nabavku potrebne elektronike.

http://www.parkjets.com/su-37-jr2/
http://www.parkjets.com/f-22-tomhe/

Hvala unapred

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Pocetnik
« Reply #8 on: June 02, 2015, 10:26:54 AM »
Pozdrav,

Ovo su detalji sa planova od dva aviona koja sam nasao.
U tim planovima stoje ove specifikacije.

Posto se ne razumem tazim savet za te RC avioncice.

Da li je neko mozda pravio ovakav avioncic pa da mi da predlog za nabavku potrebne elektronike.

http://www.parkjets.com/su-37-jr2/
http://www.parkjets.com/f-22-tomhe/

Hvala unapred
Za F22 mozes upotrebiti 2 najobicnija hextronik servoa neki prijemnik od 4 kanala esc 25 ili 30 A recimo HK Plus ,motor 2826 1400kV sa elisom tgs 7*4,5 ili 7*5 sa 3S baterijom od 1300mAh 20C. Let je negde oko 6minuta.Avioni tipa f22,mig 29,f16,eurofighter,itd sve moze sa ovim setapom.Provereno  ;namig pogledaj snimke u mom topiku,,,,,, Becej snimci by Rajker,,,,,,,,,,,, pa nadji tamo ready for maiden flight modele od izoflora  mmmm

Inace svaku semu koji skines ,najverovatnije ces naci sa rupom za elisu od 6 inc neznam zasto ali su uglavnom svi stavljali motor 2200kV i elise 6*4
« Last Edit: June 02, 2015, 10:28:43 AM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pocetnik
« Reply #9 on: June 02, 2015, 08:37:45 PM »
Bez uvrede Uroše ali mani se tog modela i ćorava posla.
Takve male modele posebno pravljne jedva i iskusniji modelari mogu da obuzdaju a ne neko ko nikada nije leteo.
Poslušaj Zajka i nabavi prvo neki trener ili ga pravi sa nekog plana.
U protivnom će te ako kreneš odmah sa takvim modelima ovaj hobi koštati jako jako skupo.
Idelna bi ibla neka jedrilica za početak sa motorom a pre nje simulator dok ne dosadi.
A ti kako ti volja.
The ground is the limit (or a water)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pocetnik
« Reply #10 on: June 02, 2015, 08:56:44 PM »
Bez uvrede Uroše ali mani se tog modela i ćorava posla.
Takve male modele posebno pravljne jedva i iskusniji modelari mogu da obuzdaju a ne neko ko nikada nije leteo.
Poslušaj Zajka i nabavi prvo neki trener ili ga pravi sa nekog plana.
U protivnom će te ako kreneš odmah sa takvim modelima ovaj hobi koštati jako jako skupo.
Idelna bi ibla neka jedrilica za početak sa motorom a pre nje simulator dok ne dosadi.
A ti kako ti volja.

Bas tako. Mislim da ne treba da uzmes u ruke nista ispod 1m raspona i nista sto je mnogo brzo. Kad ti se koordinacija usadi u refleks radi sta oces. Ali da bi uzivao najbolje da ne padas, lomis, i frustriras sebe. 1-1,5m raspon lagana jedrilica ili slicno i uzivaj prvo neko vreme.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Pocetnik
« Reply #11 on: June 02, 2015, 09:37:18 PM »
 :sljus A ja  :sljus ja napravio prvi model mig 29 kad sam poceo da se bavim sa modelarstvom.Izgleda da sam jako pogresio u odabiru aviona  (:sok:)
Nije sramota učiti !!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pocetnik
« Reply #12 on: June 02, 2015, 09:59:27 PM »
:sljus A ja  :sljus ja napravio prvi model mig 29 kad sam poceo da se bavim sa modelarstvom.Izgleda da sam jako pogresio u odabiru aviona  (:sok:)

Pa kad si Nooooooob hehehe  :hehe salim se. Ma sve je moguce. Ja sam pokusao da letim prvo avionce P51 od Zajka,  onaj od pola metra raspona. Naravno svi su mi rekli (i Zajko) nemoj bre neces moci. I ja sam znao da ce biti tesko, ali avionce je bilo tako lepo napravljeno, mnogo mi se svidjao.... I nije bilo tesko, bilo je nemoguce :) Mozda neko moze, neko ne moze, ali sigurica je po meni najbolja. Evo ga stoji mi pored monitora, i dalje je prelep.... (<--)
A lepo nastelovan i utrimovan DLG moze i beba za vozi. Moj drug vozi Radijana, i odusevio se kad je probao DLG kako je zivahan ali poslusan. Na kraju ipak svako krene od onoga sto ga najvise svrbi  :_D valjda je normalno tako.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Pocetnik
« Reply #13 on: June 02, 2015, 10:31:38 PM »
Hvala svima

Bez uvrede Uroše ali mani se tog modela i ćorava posla.
Takve male modele posebno pravljne jedva i iskusniji modelari mogu da obuzdaju a ne neko ko nikada nije leteo.
Poslušaj Zajka i nabavi prvo neki trener ili ga pravi sa nekog plana.
U protivnom će te ako kreneš odmah sa takvim modelima ovaj hobi koštati jako jako skupo.
Idelna bi ibla neka jedrilica za početak sa motorom a pre nje simulator dok ne dosadi.
A ti kako ti volja.

Neznam koji je model jednostavniji od ovog
http://www.parkjets.com/f-22-tomhe/

Zar nije ovaj model lako napraviti i u slucaju da se prilikom leta srusi i polomi lako je napraviti drugi model. Dok se ne izvezbam malo.
Kasnije moze i neki ozbiljniji modeli.

Ispravite me ako gresim.
Koji model da napravim da bih naucio da letim (normalno uz dosta leta na simulatoru prvo)
Simulator mi stize za koji dan pa krecem sa vezbom.
Dotle imam jos vremena da se odlucim za pravi izbor modela za vezbanje.

Predlozite neki model.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pocetnik
« Reply #14 on: June 03, 2015, 12:42:37 AM »
Prertpostavljam da si mlad, samim tim mozda lakoveran i malo iskusan, da ne kazem neiskusan...
U svakom slucaju tio zelim puno uspeha u ovom hobiju.. ali...

Mislim da je za pocetnika losa postavka tipa
 "Zar nije ovaj model lako napraviti i u slucaju da se prilikom leta srusi i polomi lako je napraviti drugi model. Dok se ne izvezbam malo.
Kasnije moze i neki ozbiljniji modeli."

To meni nekako znaci pravicu, lupacu, pravicu... pa kasnije mozda i poletim... nemislim bukvalno...

Logicnije mi je da pocetnik razmislja ovakio... Zelim, volim , zelim da sto pre poletim, naucim bazno letenej, bice tu i po neka mala steta, zakrpicu i opet leteti, a onda cu kad udjem u pricu da napravim avion, kad skapiram kako sta i zasto radi, kad steknem neko iskustvo...

Pretpostavljkam da nisi mnogo upucen u osnovne pojmove letenja, nisam bio ni ja, ali vremenom hteo nehteo udjes u pricu, da bi bolje leteo, bolje okrpio svoj avion ili ga bolje podesio ili sklopio ARF, sto je pola puta do svojih ruku delo...  Naucis kako i zasto rade Aileroni, Elevatori, Rudderi, sta je CG, sta je D/R pa EXPO itd..itd.. svasta tu nesto ima, kako se programira stanica, kako i zasto se trimuje avion i mnogo malih i korsnih caka...  Slazem se danas je to sve dosta uprosceno novim tehnologijama i materijalima, ali neka "OSNOVA" je ostala ista kao i pre 30 godina...

Uvek, od kad sam ja u ovome od '97 a kazu i ranije, postoje neka nazovimo ih pravila za prve letove i ucenje RC letenja
Visokokrilni avion, recimo V krila, raspona oko 1.6m, u ono vreme Glow motor, pa po meni i danas, ali danas su to elektro motori, dobro i iskusno sklepan avion, drugar/prijatelj/voljni poznanik sa iskustvom u RC letenju i na livadu da ti on poleti sleti avion, a ti se malo poigras u vazduhu na bezbednoj visini, samo da liznes cokoladu, jos ako ste na duplim komandama, bice i letenja, i tako nekoliko casova.. i da te malo popusti zelja i andrenalin... Danas je tu i simulator, koji pomaze puno, ali ne moze da zameni uzbudjenje, kao na prvom letu, ili prvim letovima... koji su krucialni za pravilnu obuku...

Ovako ces verovatno i posle simulatora, koji ako nista vise bar malo upozna tvoju stanicu ruke i glavu, imas sliku kako to treba da fercera, ali kad odes na livadu sa svojim prvim modelom aviona, pa jos si ga i sam napravio, a iskustvo na simulatoru si stekao na 100-inu raznih modela, jer ces sigurno sve probati, sto je negde i razumljivo, a pored sebe nemas nikoga sa iskustvom, ko ce da sve to , da izvines, da proveri i prekontrolise..... let ce ti trajati kratko, verovatno manje od 5-10 sec... pa sledeci isto tako i vecina njih isto tako... a ti ces krpiti i praviti nove na isti sablon, a ne znas gde gresis, dal je greska u avionu ili u tvojim rukama, ili najcesce oba razloga... potrosices vreme, zelju, volju, novac i nista... Ne zelim ti ovo, nemoj pogresno da me razumes, ali je obicno tako... imamo tu na forumu , takodje jednog mladog coveka sa takvim iskustvom, bio mi je simpatican poslao sam mu fabricki sklopljen RTF model, , isto tako brzo i kuso...ako se ne varam, a ne znam, mislim da nikada nije poleteo RC avion, bar da lici na neko letenje, nisam pratio... od tada vise nemam taj obicaj da saljem avione pocetnicima... jer oni uvek idu svojim zacrtanim putem.. nazalost nisi jedini.. ima prilican broj slicnih ovde na forumu, koji cete podrzati u svemu ovome i tvojim namerama, retki su koji ce priznati da su gresili, da su se mucili, trosili vreme, zelju, volju, novac i da je to dalo traljave rezultate, ima i onih koji su shvatili da su u zabludi i na vreme poceli onako kako bog zapoveda... i recimo uspeli...
A ima i ovih iskusnih, starijih po stazu i i skustvu ali prevazidjenih, koji su sve nasiroko u projektima i kombinacijama, pa iz daleka pametuju (a sami su sa sobom u svadji i kontradiktorni, da i pateticni) pa sole pamet naokolo, da pohrane svoju sujeticu... izvinjavam se ali nisam mogao da se obuzdam da ne prokomentarisem na fin nacin, tesku filozofiju (onaniju)   mala digresija...

Elem ti ces svakako uraditi kako si zamislio, sto je tvoje pravo i sloboda izbora.. cisto da ti malo probam pristedeti truda, vremena i novca i da te probam navesti na neko drugacije delovanje u prvim koracima...

Zbog svog posla kojim se bavim, zilione aviona je proslo kroz moje ruke, daleko od toga da sam najpametniji, najprecizniji, najpedatniji modelar, a kamoli letac, recimo RC Hobby letac, koji voli RC letenje recimo brzim, u zadnje vreme i velikim avionaima, koji ne voli da ih pravi, sastavlja i popravlja, jer ima ovde ljudi sa zlatnim rukama i sa iskustvom u svemu tome, i to me ne zanima preterano... Ali slobodno mogu reci da imam svakojako iskustvo sa pocetnicima, i rezime bi bio, da ako su poslusali, dobro su prosli i ubrzo RC leteli, a bilo je i tvrdoglavih koji su i pored odvracanja od lepih (na oko), brzih i ne prilagodjenih aviona za pocetnike, pravili avanturu (nekoliko sati ili dana, zavisno od izbora modela aviona, i leteli cak i do 10 sekundi), pa ili batalili celu pricu ili krenuli nanovo iz pocetka...

Za tvoju INFO RC Hobby, nije poceo sa stiroporom i izolacionim materijalima, pre koju godinu, vec traje mnogo...mnogo.. duze, recimo u poslednjih 50 godina, neka me ispravi neko ko zna preciznije podatke, o tome bi mogao da ti isprica lepu (i opet pateticnu pricu), modelar iz dijaspore... posto je zaista jako dugo u ovoj prici, od malena... "skidam kapu dole", ali....

Uzivaj... i uzdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior