Author Topic: Izrada prvog trener modela  (Read 74702 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #30 on: June 30, 2015, 08:30:30 PM »
Hmmmmm.... nadam se da nisam nesto permutovao prilikom crtanja  :-X
Pravo da ti kazem i mene bi bilo strah. Ipak bih pipnuo - kraj unimerom i neku masu, ili bih pogledao da li ima oznaka minus na ploci... ili minus kraj elektrolita ako postoji na plocici. Skroz levo je signal, ali sad ni ja nisam siguran u samog sebe. Ipak proveri biperom na unimeru, jer mi je neverovatno da je obrnuto od standarda i mislim da sam se zajebao u zurbi. Tu su bili prikljuceni serboi ko i svi drugi, i Plush ESC.... Ma sigurno sam se zajebao, proveri to.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #31 on: June 30, 2015, 08:41:02 PM »
Proverio bih ja kada bih znao kako da povezem ESC na prijemnik da bih dobio struju na izlazima za servo motore.
Ako spojim ovako kako mi stoji Bela,Crvena pa Crna
Onda ispada da ide signal,+ pa -
A ako je na prijemniku signal,- pa + da ne izgori prijemnik kada pomesam + i -.

To me je strah.
Da znam koji je koji pin da prikljucim ESC znao bih i kako da povezem servo motore.

@Vaci
Ajde pogledaj ako nije problem na ESC i servo motore koje si kacio na ovaj prijemnik koji je raspored signala,+ i - pa proveri sa nekim drugim prijemnikom radi odredjivanja pinova.
Ili ako mozes sliku konektora sa ESC i Servo motora koje si kacio.

Hvala

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #32 on: June 30, 2015, 09:10:57 PM »
Raspored je isti kao i na tvojim servoima, to je standard. (-) pa (+) pa signal. Nikada nisam nista suprotno imao. Bocni ESC na throttle tako da ti minus ide uz kraj, isto tako povezi i servoe i probaj. Dakle, obrnuto od slike na kojoj drzis ESC. Mislim da je tako, zapravo sam 99.99999% siguran.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #33 on: June 30, 2015, 09:27:51 PM »
Znaci treba da bude ovako
Ovo mi je vazno da je tacno
Na prijemniku zadnji desni red je minus , serdina plus i levo signal

Na servo motoru Braon (-), Crvena (+) i narandzasta (signal)

Na ESC Crna (-) , Crvena (+) i bela (signal)


I da probam.

Mislim da je zadnji desni pin (-) posto sam sad zagledao na prijemniku po crtezu koji si mi poslao tamo gde se kaci Elenor i Elevator sa zadnje strane primetio sam da su (-) pinovi spojeni.

Evo i slike. Nije mi logicno da su spojeni (+) pinovi.

Probacu sutra pa da vidim
Ako nesto izgori jeb.......

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #34 on: June 30, 2015, 09:47:35 PM »
Da taj raspored. Uz kraj plocice minus, pa plus, pa signal, znaci kao na ESCu i servu i svemu sto imas.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #35 on: June 30, 2015, 10:11:07 PM »
Ok

Probacu

Znaci ovo je raspored na servo motoru
Na servo motoru Braon (-), Crvena (+) i narandzasta (signal)


Imam jos pitanja
Potreban mi je konektor za ovu bateriju
Na bateriji ima konektor ali na ESC nemam
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__35817__Turnigy_2200mAh_3S_20C_Lipo_Pack_EU_Warehouse_.html
Da li je to XT60 muski konektor?

Takodje mi trebaju i produzeni kablovi za Servo motore od 15-20cm
Propeler 9 x 5 ili 9 x 4.7

Hvala

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #36 on: July 01, 2015, 06:17:20 PM »
Vidi ovako što se tiče kablova esc, prijemnik, servo....
Svi imaju identičan raspored.
DA li ti okrenuo kako treba ili kontra nikakve veze po bezbednost bilo kog od uređaja samo će se desiti da radi ili ne.
Zato je i stavljen + uvek u sredinu. Znači ubodeš pa ako radi sve si dobro namestio i tada onu najsvetliju žicu bilo da je bela, narandžasta, žuta obeležiš kao signalnu i tako ređaš ostale kablove na prijemnik (na prijemniku taj red obeležiš na prijemniku ako nije već obeležen).
Kod kineskih prijemnika kao što je orange i slični možeš ubosti kako god hoćeš pa će ili raditi ili ne, dok kod futabe ili  recimo spektruma ulazi su tako namešteni tj. plastika na prijemniku je takva da tačno možeš samo tako da ubodeš konektor a nikako pogrešno.

Nemoj nikada da pamtiš da li je braon, žuta ili kako već što se tiče žica za veze komandi ili esc-ova.
Uvek je plus sredina, tamnija žica je minus bila ona crna, braon il kako već, i svetlija uvek signal bila bela, naradžasta, žuta.
Ima raznih kombinacija tih kablova pa i nemoj da se opterećuješ sa tim. Zapamti da ti je uvek najsvetlija žica signal, najtamnija - a plus je obično crven i ponaljam još jedno UVEK U SREDINI. Nikakva paljevina se neće desiti već sam rekao ako promeniš tj obrneš konektor nego samo uređaj koji si spojio neće raditi.
Ti žuti konektori su XT60 i uvek je na bateriji ženski a na esc-u muški (ja ih zovem tako iako onaj od baterije ulazi u onaj od esc-a ali ESC-ov konektor ima 2 pozlaćena klina koji ulaze u rupe koje se nalaze na baterijskom XT-60 konktoru) ako nije jasno postavljam slike. Kod ovog hobija je poželjno da naučiš da lemiš (što nije nikakav bauk samo ti treba lemilica, dobar kalaj i neko sredstvo za čišćenje vrha lemilice kao što je prirodni sunđer natopljen vodom ili kalafonijum. Savetujem ti da kupiš kalaj najtanjeg prečnika u kojem uvek ima paste i neki kvalitetniji ako može. Nisu skupi ali rade posao. Zašto najtanjeg pa zato što ćeš nekada trebati nešto sitnije da zalemiš pa je bolje koristiti njega. lemilicu ako nemaš isto vidi da kupiš makar onu sa promenljivim vrhovima tako da možeš da lemiš i sitne i krupne stvari.)
The ground is the limit (or a water)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #37 on: July 01, 2015, 07:02:09 PM »
Pozdrav,

Evo dansa dosao sa posla i resio da probam da povezem i vidim dali radi.
Povezao sam tako da bela i narandzasta budu signal.

Za divno cudo nisam nista sprzio i radi sve kako treba.
Sada imam ponovo pitanja.

Koju zicu da zalemim za antenu na prijemniku?
Moze li bilo koja ili neka posebna?
Koju duzinu antene da stavim?


Povezivanje servo motora sa elenor, ruder i elevator
Koju zicu da koristim za povezivanje?
Od kartice cu praviti delove koji ce se zalepiti za elenor, ruder i elevator.
Ima li neki poseban oblik i ima li neko crtez kako treba da izgleda?


Produzene dablove za servo motore sam nabavio i XT60 muski prikljucak.

Koji kalkulator da koristim za proracun propelera koji mi je potreban za ovaj model.
Da li mi uopste treba proracun ili da stavim 9x5 slow fly?


I zadnje pitanje vezano za punjac.
Kupio sam neki punjac za auto.
Da li moze da se koristi za napajanje punjaca za baterije? Sad vidim da nemoze posto je izlaz 5.4V 500mA a treba minimum 9V

U prilogu slike punjaca i ispravljaca.









Hvala svima unapred.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #38 on: July 01, 2015, 07:24:53 PM »
Vec imas zicu na prijemniku, ne znam zasto bi to cackao sada. Antena bi bila 31.25mm, ili 62.5mm ili 125mm. Kod tebe je zalemljena najkraca. Zica je obicna.
Eleron rudder i elevator povezujes klavir zicom. Znaci celicna zica malog precnika, 0.5 do 1mm, zavisi. Obavezno napravi V ili Z petlju da sacuvas servoe.
Kalkulatora imas vala.... da ne guglam umesto tebe. Cak ima i ovde na forumu postavljeni linkovi negde.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #39 on: July 01, 2015, 07:56:12 PM »
Hvala @Vaci

Zicu sam uspeo da pokidam to jest uspela je da odpadne sa prijemnika.
Zalemicu naravno nije problem samo sam hteo da pitam dali da stavim mozda drugu duzu ili ovu istu.

Evo proracuna sa kalkulatora dali moze li misljenje nekog iskusnijeg.




Hvala svima

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #40 on: July 01, 2015, 08:25:39 PM »
Zalemi tu koja je bila,antena mora da bude proracunata tako da tu bas ne pije vodu ono sto duze to bolje....za elerone i ruder nadji celicnu zicu od 1 mm a pogledaj neki video pogotovo ovih sa Flite testa , sve lepo objasne oko izrade a racunaj da imas od mene 9x5 propelu GWS,
radila kod mene, radice i kod tebe posao, skoro su isti motori...pozzz

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #41 on: July 01, 2015, 08:50:03 PM »
Za spajanje serva i pokretnih povrsina koristim zicu sa kisobrana,na kraju samo stavim neku tanju zicu,na primer onu u obliku opruge sa kalendara,pa to pricvrstim heat shrink-om,ili kako se to vec zove,kreditne kartice kao i obicno za rucice,ima tu po forumu takodje kako rentgen film koristiti kao spojnice,@tibeteagle je najbolje objasnio.Imam slican motor za takve najbolje ide 9x6,8x6 nisam neki ljubitelj GWS-a,mi smo danas leteli i sa 7x4 i to za gasne motore,super smo prosli,dok ne stignu bolje. Eto toliko od mene,svasta moze da se koristi samo sto kreativnije.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #42 on: July 01, 2015, 10:09:54 PM »
Sa žicama za antenu se nemoj igrati jer je ta koja treba i ne sme se čačkati da ne bi bilo smetnji i gubitka signala.
Ako kupuješ punjač za baterije moj ti je savet da kupuješ one koji mogu da se koriste na automobilu tj 12V jer će ti trebati nekada i na livadi pa onda samo zakačiš na akumulator od kola.
A napajanje od 12V se napravi vrlo lako od PC napajanja. Imaš ovde gomilu tema o tome a i na netu tutorijale.
The ground is the limit (or a water)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #43 on: July 02, 2015, 05:06:52 PM »
Pozdrav,

Znam za napajanje koje se pravi od PC napajanja.

Quote
Ako kupuješ punjač za baterije moj ti je savet da kupuješ one koji mogu da se koriste na automobilu tj 12V jer će ti trebati nekada i na livadi pa onda samo zakačiš na akumulator od kola.
Bas sam pitao za taj koji moze da se ukljuci u upaljac u automobil ili da se poveze direktno na akumulator.
Da li moze neko da mi kaze koji treba. Ovaj koji imam a prikazao sam na slikama nemoze posto ima izlaz od 5.4V i 500mA. Na punjacu za bateriju pise ulaz od 9V do 15V cini mi se .
Kolike snage treba da bude recimo 12V i koliko mA?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #44 on: July 02, 2015, 07:32:04 PM »
Šta znam koliko vidim ovaj svi hvale jer je dosta kvalitetan
http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028
Mada po meni bar neka verzija sličnog od 80W nije za bacanje.
Što više w to ćeš moći da puniš za kraće vreme veće baterije sa više ćelija.
Ili možeš paralelno puniti više baterija za kraće vreme.
Jačina struje kojom puniš zavisi koje baterije puniš pa tako maksimalna jačina struje z ovaj gornji punjač je 6A ali to zavisi od napona.
On može da puni 6A bateriju sa jednom ćelijom ali ne onu od 6 ćelija.
Uglavnom se uzima za maksimalan napon po ćeliji 4.2V
Pa kada puniš bateriju koja ima 1 ćeliju podeliš 50w koje ima punjač sa 4.2 i vidiš sa kojom maksimalnom strujom možeš da puniš.
Ali tu treba gledati kapacitet baterije pa tako ne bi trebao da puniš bateriju preko 1C ili ti preko 1Xkapacitet baterije. Što će reći ako imaš bateriju 1S od na primer 800 mAh znači da je ne bi trebao puniti sa strujom većom od 0.8A. Svaki taj punjač ima mogućnost podešavanja napona i maksimalne struje u stupnjevima od po 0.1A
Naravno ako imaš 3S bateriju sa 3 ćelije to znači da 50W deliš sa 12.6V i dobijaš maksimalnu struju punjenja na tom naponu. Ali opet gledaš bateriju i njen kapacitet pa vidiš koliko stvarno možeš da puniš.
Kada imaš dodatak za paralelno punjenje više baterija koji je oko 15 eura onda je napon isti ali se kapacitet svih baterija sabira pa tako možeš puniti sa većim strujama. Na taj način napuniš recimo 6 baterija za vreme za koje bi ti trebalo da napuniš recimo jednu ili 2 baterije što opet zavisi od mogućnosti tj jačine punjača. Zato kažem za početak je sasvim dovoljno 80W mada i onaj od 50 radi posao...
Nadam se da ti je malo jasnije.
The ground is the limit (or a water)