Author Topic: NAPADNI UGLOVI  (Read 2402 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
NAPADNI UGLOVI
« on: June 28, 2015, 06:55:24 PM »
Zanima me i hteo bih malo vise da se informisem/edukujem u vezi napadnih uglova krila u odnosu na horizontalne repne povrsine, zanima me i u kakvoj je sprezi odabir aero profila kod konstruisanja modela sa napadnim uglom(krila) . Da li neko zna gde bih mogao da nedjem neku literaturu na tu temu ili nesto slicno..neka informacija iz prve ruke recimo ;)


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: NAPADNI UGLOVI
« Reply #1 on: June 28, 2015, 07:32:59 PM »
Prilikom mog kopanja ranije nasao sam da je to 0-2 stepena raspon glavno krilo u odnosu na horizontalac. Mada, to bukvalno posle podesavanjem CG i stelovanjem elevatora menjas u zavisnosti od setapa i nacina na koji zelis da ti se ponasa letelica. Naravno zavisi i od tipa letelice, i tako to. Nadam se da ovo nesto pomaze.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: NAPADNI UGLOVI
« Reply #2 on: June 28, 2015, 08:06:35 PM »
mene najvise zanima kako ce promena aeroprofila na nekom vec konstuisanom/proracunatom modelu da utice na letne karakteristike, npr zameniti clark-Y za neki polu simetricni profil (recimo iste debljine)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: NAPADNI UGLOVI
« Reply #3 on: June 28, 2015, 08:49:09 PM »
mene najvise zanima kako ce promena aeroprofila na nekom vec konstuisanom/proracunatom modelu da utice na letne karakteristike, npr zameniti clark-Y za neki polu simetricni profil (recimo iste debljine)

Nekako mu dodje logicno da (ako zadrzis ostale dimenzije krila) ako zamenis profil sa vecim CL i CD sa profilom koji ima manji CL i CD da ces dobiti krilo koje ide brze (npr RG 14). Takodje, kako se priblizavas simetricnom profilu, tako se poboljsava recimo ponasanje u invertovanom letu. Mada ako pravis brze krilo, onda sem profila treba menjati i geometriju krila, i jos neke stvari. Mislim, ne razumem, jel hoces da neki spori avion ucinis brzim promenom krila? Ili se cisto zanimas o dizajnu generalno?