Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182415 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #495 on: February 05, 2016, 05:48:07 PM »
Ma ljudi, navlače na nas ludačku košulju i u ovome još i hoćete asistirati? Većina vas je brzo poklekla i odmah ste spremni na kapitulaciju sa malim izmenama. Šta se sa njima rešava suštinski? Ništa. :-[ A da, 500 na 850g. Bravo.  :)aplauz Treba znati da u mnogim zemljama RC modeli do 2kg se smatraju igračkama. Baš ste neinformisani i još predlažete još tesniju košulju.
« Last Edit: February 05, 2016, 05:58:52 PM by tibeteagle »

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 284
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #496 on: February 05, 2016, 06:28:15 PM »
Ma ljudi, navlače na nas ludačku košulju i u ovome još i hoćete asistirati? Većina vas je brzo poklekla i odmah ste spremni na kapitulaciju sa malim izmenama. Šta se sa njima rešava suštinski? Ništa. :-[ A da, 500 na 850g. Bravo.  :)aplauz Treba znati da u mnogim zemljama RC modeli do 2kg se smatraju igračkama. Baš ste neinformisani i još predlažete još tesniju košulju.

Onda koji je konkretno predlog pa da znamo jer pravilnik(nakarada)je od 01.01.na snazi?Hvala unapred na odgovoru.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #497 on: February 05, 2016, 06:38:47 PM »
Kosulja je odavno navucena, moj tibetski Orlu.

Ovo je samo koprcanje... Mislis li da ista od onoga sto je bilo napisano na ovom forumu ima promil uticaja na situaciju?

Ako neko ima vezu (poznaje nekog tamo gde se to smislja) to ima uticaja sto puta vise od ovoga....

Mozda cak i ti iz tog DCV_a nema nikakav uticaj na tu uredbu, mozda mu je samo receno: "Uradices ovo i tacka!". I sta ce onda covek...

Ko zna, mozda je doslo do loseg prevoda sa engleskog jezika (recimo bukvalnog prevoda), te uredbe.... jedino mi onda nije jasno iz koje je branse taj sto je prevodio i da li ima iko tamo ko poznaje vazduhoplovne izraze... ili mozda i zna dobro da prevede i poznaje izraze, ali namerno hoce da modelare onesposobi.... Nadam se da nije ovo trece...

U svakom slucaju sta god bilo, dodje kraj svakoj imperiji pa ma koliko je velika. Doci ce kraj i ovoj... A ko ima pameti nek misli, ko nema, nema ni problema, mislice neko drugi...

pozzzz


Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #499 on: February 05, 2016, 07:04:40 PM »
Znaci nece nista da se menja cim su potrcali da napisu ovu slikovnicu, da su planirali nesto da menjaju sacekali bi sa ovom slikovnicom.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #500 on: February 05, 2016, 07:13:22 PM »
Quote
Onda koji je konkretno predlog pa da znamo jer pravilnik(nakarada)je od 01.01.na snazi?Hvala unapred na odgovoru.
Već sam napisao ovde nedavno, ali evo još jednom naglašeno.

Ako se ne postigne da se avio modelrastvo u potpunosti izuzme iz pravilnika za "dronove", sve je uzaludno.  Jednostavnim brisanjem čana 2.3) koji izjednačava vazduholplovni model sa pojmom bespilotna letelica, sve se može rešiti za čas. Kako je već više puta konstatovano, pravilnik je svakako pisan za "dronove" koji su do sada pravili nerede po gradovima i radi izbeljivanja njihove ilegalne privredne delatnosti. To je uredu, a mi klasični RC hobi modelari sa time nemamo nikakve veze.
Obrazloženje, argumenti i pozivanje.
Kanadski i evropski pravilnici za "dronove" ne regulišu ni na koji način kategoriju za sportske i rekreativne svrhe do 25-30kg, pa i da je to multikopter sa kamerom za rekreaciju ili sport,  pa tako će se moći reći da je potpuno EU kompatibilan sa ovom malom promenom. Kako će se modelari organizovati radi bezbednijeg letenja na livadama sa ili bez osiguranja, je sasvim druga priča za drugi topik.


Ni jedan zakon nije sveto pismo da se ne može bilo kada menjati, bez obzira da li je na snazi. Što više, odmah je moguće sve da se ukine. Čak se i sveta pisma menjaju po potrebi, jer ih je pisao čovek.

Nema na čemu. Ciljevi su nam isti.  ;namig



Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #501 on: February 05, 2016, 07:18:46 PM »
Citam ovu prepisku danima i ja bih neke dileme resio ovako.
Znamo svi da je vek postojanja svakog modela relativna stvar, verovatnoca ostecenja je velika i neretko popravka neisplativa....koja je onda svrha registrovanja svakog modela od penastih materijala,koja je procedura ako prodas model koji je registrovan na tvoje ime a neko sa njim napravi stetu...tu se opet otvaraju neka druga pitanja. Po meni je logicnije da svako ko polozi za RC pilota dobije svoj trajni broj koji bi morao da bude ispisan na svakom modelu koji leti.Dozvola bi se obnavljala u neko razumnom periodu od dve ,tri godine .
Ovako barem razmisljam ja koji sam nov u ovom hobiju, prosle godine sam napravio pet,sest modela od penastih materijala, dva letela pristojno, ostalo promasio...kako bi to bilo da sam svaki registrovao....model kosta crvenu a registracija tri... mmmm



« Last Edit: February 05, 2016, 07:25:39 PM by alzo »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #502 on: February 05, 2016, 07:19:11 PM »
Iz slikovnice gore se jasno vidi da je pravilnik usmeren samo na RC multikopter dronove letelice. Dakle na RC avio modele i helikoptere ne.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #503 on: February 05, 2016, 07:22:16 PM »
Odlicno, iz ove slikovnice ja vidim da se odnosi iskljucivo na multikopter letilice , nigde nema RC aviona , jedrilica  ili helikoptera  :)

p.s.
Ah T.E. pretekao si me za par minuta u komentaru.... (pijemo)
« Last Edit: February 05, 2016, 07:29:29 PM by firebird »

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 284
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #504 on: February 05, 2016, 07:27:37 PM »
Naravno da su nam ciljevi isti.Ja bi bio prvi sretan da sve funkcioniše kao ranije ali moraće neko ko bi nas zastupao da se sastane sa ljudima koji su ovu nakaradu od pravilnika "pustili u promet" ,da bi bilo kakva promena nastala.Pozdrav i hvala Tieteagle..
Inače u našoj državi punoj paradoksa koji svojataju Nikolu Teslu(inače prvog rc modelara ikada)kad im to padne napamet i kad im to odgovara, ukidaju svojim delovanjem jedno od dela koje nam je ostavio u amanet.Neka se zapitaju ima li to logike.
Verovatno je ovde i reč o sujeti "gospodina V."jer mu je ceo stadion skandirao posle tog događaja sa dronom...znate već šta...a mi smo naj...li ...
« Last Edit: February 05, 2016, 07:31:25 PM by trivajuve »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #505 on: February 05, 2016, 07:35:07 PM »
Ja to ne vidim sto vi vidite, ali vidim nesto drugo...

Vidim da je (srecom) onaj ko je pisao to neupoznat sa vazduhoplovnom terminologijom i (srecom) izgleda nije maliciozan.

Vidi se lepo da covek ne zna sta je to maksimalan dolet jer ona slika govori sama to za sebe.

Nacrtan helikopter na 10m visine i 15m daljine od modelara, da je dolet helikopter bi bio na zemlji a ne na 10m visine...

OK, ako je ovako, moze taj zakon nekako i da prodje... Samo tu gresku moraju prepraviti, da zamene reci maksimalan dolet sa maksimalnim rastojanjem od modelara (ili operatora kako to oni kazu...).

pozzz

Komplikacija je i zajebancija, ali da se uraditi...


Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 284
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #506 on: February 05, 2016, 10:38:30 PM »
Naravno 1000 dinara bez elektronike koju "selim" iz modela u model kad odsluži svoje i ladovina...od 5-7 modela godišnje parkflajera.Kako lete zna ekipa sa Čeneja i 13-ice ko je bio letos...

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #507 on: February 06, 2016, 08:11:56 AM »
Ako bude neko okupljanje spreman sam sa flotom od izloacije  :big smile

Mada lično mislim da bi ibilo bolje da ih okupimo na nekoj neutralnoj livadi koja je dalje od grada i bilo kakvog naselja čisto da vide da većina nas koji smo pogođeni ovim pravilnikom letimo na potpuno BEZBEDNIM mestima čak i po pčele, kukce, muve i komarce a kamoli ljude. (pod ljudima ne smatram nas modelare i hobiste koji letimo mmmm) :big smile

Zabava je u ovom topiku vidim počela a da ja nisam uzrok nje....
Što se radujem ovome.... (yay)

Prezentacija će po meni biti delotvornija od gomile predloga koje će mo im prosuti čak i kao nekakva organizovana skupina.
 (<--)

The ground is the limit (or a water)

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #508 on: February 13, 2016, 10:42:11 AM »
Vidim tema je malo zamrla, pretpostavljam da svi vredno uče za ispit i prikupljaju dokumentaciju  :big smile
Eno na DCV sajtu sadržaj ispita, pa ako neko hoće da pravi puškice  lol

Ne znam da li je kačenje linkova dozvoljeno (ako nije Moderator će ga već obrisati), ali evo linka do uputstva:
http://www.cad.gov.rs/docs/letacko/ispiti/Sadrzaj%20ispita%20za%20sticanje%20%20potvrde%20za%20upravl%D1%98anje%20bespilotnim%20vazduhoplovima.pdf



Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #509 on: February 16, 2016, 11:19:35 AM »
Jel ima neko da je citao evropski pravilnik i da li moze da ga linkuje ovde?

Upravo citam neki dokument i naidjem na sledecu recenicu, naravno evropski propisi su u pitanju.
https://www.easa.europa.eu/system/files/dfu/204696_EASA_concept_drone_brochure_web.pdf

Poglavlje broj 5 ( 5.Privacy/data protection, security and spectrum ) poslednji pasus, gde kaze da na osnovu nekog dokumenta iz 2004 modeli ispod 20KG ne podlezu osiguranju.

Quote
Additionally and similarly to model aircraft flying today in most of the Member States, a third party liability
insurance is foreseen for the 3 categories of operation. Current Regulation (EC) No 785/2004 on insurance requirements
for air carriers and operators does not require insurance for model aircraft of less than 20 kg.

Nikola | rcfly.in.rs