Author Topic: Lipo ćelija  (Read 4932 times)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Lipo ćelija
« on: August 17, 2015, 01:05:04 PM »
Na Gensace bateriji 5S 4000mah 25C, nakon stajanja na storage modu 3-4 meseca, jedna ćelija je pala na 0,2V i punjač ne prihvata bilo kakvu operaciju sa ovom baterijom i izbacuje samo "voltage error". Ostale četiri ćelije su na 3.8V.
Ćelija je definitivno uništena, a razlog je verovatno to što sam jednom greškom dotakao + i -.
Da li je jedina mogućnost da se od  ove baterije napraviti 4S ili je moguće zalemiti novu ćeliju, ako uspem naći istu? Za sada sam samo na HK pronašao 5000 mah 25C ćeliju, pa me zanima da li je nju moguće dodati na posojeće četiri ispravne ćelije. Takođe dobrodošla bi bila informacija, ko zna ovo zalemiti?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #1 on: August 17, 2015, 01:29:31 PM »
Vrlo lako možeš napraviti 4s skidajući samo tu ćeliju i još samo treba malo modifikovati balance kabal koji treba da ima žice po redu. Tj da ide crna pa onda ostale boje kako idu inače samo onu poslednju eliminisati. naravno prethodne žice pomeriti na lemove koje bi odgovarali recimo 4s bateriji. Ako ti je jasno Ili još bolje da nabaviš balance kabal od 4s baterije i zalemiš ga redom kako treba). Nemoj da bacaš tu ćeliju ako se nije naduvala. Važno je da ima makar neki napon. Probaj da je odlemiš, spojiš + i - sa nekim kablomi spojiš na punjač. Pri tome na punjaču namesti NiMH baterije i budi stalno tu dok se ne napuni bar do 4V (puni je sa minimalnom jačinom struje).
Ako uspeš da je napuniš tako onda je ponovo zalemi gde joj je bilo mesto (NAPOMENA!!! nikako nemoj trgati lemove nego polako jer može da se desi da na krajevima polova baterija stoji punktovana pločica od bakra ili drugog materijala koji može da se lemi regularno sa lemilicom i kalajem pa ako je otrgaš džaba ti onda posao morać neko ponovo da punktuje. Kod GENSACE baterija je obično ceo izvod bakarni samo je presvučen tankim slojem zaštinog metala koji se lako ošmirgla i onda lemi bakar bez problema)
Nakon ponovnog vraćanja balansiraj bateriju zatim je isprazni na punjaču i ponovo napuni do kraja u balance modu. Možda uspeš da je vratiš iz mrtvih.
Napominjem još jednom da sve što radiš radiš na svoju ruku, bateriju moraš strogo paziti dok je puniš i przniš, voditi računa da ne spojiš + i - na bateriji ili nekoj ćeliji.
Na ovaj način možeš da vratiš bateriju u normalno stanje ali ne garantujem 100% uspeh.
U svakom slučaju u koliko se ne zapali nešto (jer inače lipo baterije su opasne po tom pitanju) i ne uspeš da napuniš ćeliju ostaće ti 4s baterija. Dodavanje različite ćelije nije preporučljivo a i sve te kineske ćelije koje kupiš nove vrlo lako može da se desi da nisu punktovane pa ti onda treba neko ko će je punktovati (na izovde od aluminijuma koji se ne lemi klasičnim putem spaja se posebnom metodom drugi metal koji može da se lemi).proveri kod zajka on je svojevremeno imao baš gensace pojedinačne ćelije!
The ground is the limit (or a water)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Lipo ćelija
« Reply #2 on: August 17, 2015, 01:47:24 PM »


Marko,hvala na odgovoru. Što se tiče lemljenja i razlemljivanja LIPO baterije, ne bi se upuštao u tu igrariju. Velike su šanse da zapalim kuću. Kod Zajka sam gledao i nema na ponudi ovakvu ćeliju, jedino ako bi moglo da se poruči. Pitaću ga.
Pravljenje 4S baterije, kao i eventualna zamena uništene ćelije novom, morao bi definitivno poveriti nekome stručnom. Problem je što mi je 4S  beskorisna, osim da je nekome prodam.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #3 on: August 17, 2015, 01:52:57 PM »
Ako znaš da lemiš nemoj se sekirati neće se baš tako zapaliti kuća. lemi negde gde nemš zapaljivih stvari.
SAmo plako i paziš i neće se desiti ništa strašno ako si stpljiv. A ako ne znaš da lemiš onda batali posao i kupi novu bateriju a tu pokušaj da prodaš nekom na forumu ako mu treba i ako su ostale ćelije ispravne.

The ground is the limit (or a water)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Lipo ćelija
« Reply #4 on: September 13, 2015, 10:15:09 PM »
Peta ćelija je napukla, pa je izvađena i sada je 4S.
Sad me buni balans konektor koji je za 5S. Žičica sa pete ćelije ka konektoru je presečena
i ne znam da li će funkcionisati balansiranje kada na punjaču izaberem "balance" za 4S bateriju, a konektor
uključim u mesto predviđeno za 5S.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Lipo ćelija
« Reply #5 on: September 13, 2015, 10:53:34 PM »
Ako ti ista znaci, ja vec dugo balansiram 3s baterije na 4s portu, ili nekom drugom, jer sam spalio 3s port. Punjac sam prepozna da je 3s baterija u pitanju.
Poz
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Lipo ćelija
« Reply #6 on: September 13, 2015, 10:57:29 PM »
Nisam još probao da ga priključim na balansiranje, ali nešto i ja razmišljam da bi trebalo biti tako.
U svakom slučaju probaću sutra, pa da vidimo.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #7 on: September 14, 2015, 09:29:20 AM »
Svi balans konektori su povezani na punjaču paralelno jedni preko drugih tako da za svaki sledeći se samo dodaje po jedan vod. E sada vrlo je bitno sa kog kraja ti je otišla ćelija da li sa -voda ili sa + voda.
Razmišjam logički gledajući adapter za punjenej 6 baterija od jednom od 1s do 6s koji se u punjač utačinje u 6s balance port. Prvo ide minus od prve ćelije pa plus od prve pa plus od druge pa plus od trće.....do šeste.
E sada kako konektor ima one dve bobice da bi se mogao utaći samo kako treba svaki sledeći konektor se ravna po minus vodu prvom. Ako je ćelija bila skinuta sa + strane glavnog kabla baterije ja mislim da nema nikakve prepreke da je puni kao 4s. Ali ako je ćelija skinuta sa - strane glavnog kabla i taj balans kablić presečen onda će se ceo red na balance kablu pomeriti za jedno mestu u napred što će rezultirati greškom na punjaču, odnosno prijavljivaće ti grešku u jednoj ćeliji. Smart punjač ako izabereš 4s mode on pušta struju samo na 5 žica i to prvih 5 računnajući od minus  žice tj. občno crne. Kada ti ubodeš u 5s konektor a izabereš 4s mod punjač će i dalje davati struju samo na 5 žica pa će u 5s konektoru poslednji vod tj onaj u koga ide crvena žica biti neaktivan. (jer za 5s treba 6 žica) E sada ako je varijanta gde si presekao tu crvenu žicu a ostala crana na balace kablu neće bit problema, a ako je varijanta da si presekao crnu žicu onda ti punjač sigurno prijavljuje 1 ćeliju da ne valja iako su sve uredne i izabarao si 4s mod jer ne detektuje onu prvu a zadnja ti je prikačena na naeaktivan vod.

Kako izgleda taj dodatak za punjenje paralelno baterija evo ti vode.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14856__Hobbyking_Parallel_charging_Board_for_6_packs_2_6S_XT_60_.html

Svi balance konektori su ravnati po crnoj žici tj minusu.

ovo bi trebalo po logici stvari da bude tako. Ako nije molim nekoga ko je 100% siguran da me ispravi!
The ground is the limit (or a water)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Lipo ćelija
« Reply #8 on: September 14, 2015, 09:47:12 AM »

ovo bi trebalo po logici stvari da bude tako. Ako nije molim nekoga ko je 100% siguran da me ispravi!


Није ми јасно зашто уопште пишеш о овако озбиљним стварима ако ниси сигуран да је то, што си написао, тачно?!
« Last Edit: September 14, 2015, 02:14:32 PM by presko »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #9 on: September 14, 2015, 11:04:24 AM »
Izvinite stariji gospodine ali ima te li vi neki problem , nešto protiv mene....
Ako nemate ništa pametnije da dodate bolje da se niste ni javili.
Ja sam stavio da nisam siguran čisto da sebe ogradim.
A nisam siguran jedino u to da li će punjač detektovati bateriju kao 4s ako je varijanta bila da je presečena crna žica na kablu tj ceo balance red pomeren u levo za jedno polje (ako se uopšte razumete u boje, jednosmernu struju, logiku, plus minus, lipo bateije, ćelije na istim, lemljenje, žice, pojmove balance....). Čak i kada je ovaj slučaj u pitanju ovaj problem se može rešiti odsecanjem balance konektora skalpelom ali tako da se odseče samo polje na kome je bila crna žica koja je presečena kao i poravnavanjem gornje strane konektora tj sečenjem onih sigurnosnih plastičnih delova koji vam ne dozvoljavaju da ubodete bateriju kako ne treba.
U tom slučaju morate biti veoma pažljivi kako okrećete konektor jer može da se desi da se pogrešno ubode.
U tom slučaju sledeća žica koja je bila do crne koja je presečena mora da se obeleži crnom bojom  da vam bude podsetnik da kada okrećete konektor i ubadate ga u slot ona bude sa desne strane ako vam su sigurnosni žljebovi (koji su bili odsečeni ili ošmirglati ili na drugi način uklonjeni) okrenuti ka gore. Ako su bili ka dole onda naravno sa leve strane. Sve ovo naravno važi za konektor muški koji se nalazi na baterieji, a po ženskom konektoru koji se nalazi na punjaču možete videti da li su sigurnosni plastični kako god da ih zovete okrenuti kagore ili ka dole to zavisi od punjača....
To što daki puni 3s bateriju na 4s portu ili nekom drugom to radi ali samo u slučaju da vodite računa o položaju crne žice na konektorima od baterije i da se kako sam rekao šmirglaju sigurnosne plastike kako ne bi razvaliali ženski konektor na punjaču jer svi imaju različite razmake za sigurnosne plastike. Odnosno kod svih ako su okrenuti ka gore ti sigurnosni palstični delovi prvi deo sa desne strane uvek paše ali onaj sa leve je različite razdaljine, pa tako može da se ukloni samo ovaj u dakijevom slulčaju da bi se normalno ubo 3s konektor u 4s ženski ili 5s ili 6s.... U slučaju koji sam gore napisao to neće da može jer se mora skratiti konetor a samim tim se dobija druga geometrija sigurnosnih plastika u odnosu na ženski konektor na punjaču.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
Još jednom ponavljam da za sve što sam napisao sam 100% siguran osim za slučaj koji sam gore naveo kada se pomera ceo balace red u desno za edno polje.
U tom slučaju neće se desiti da će nešto izgoreti ili zapaliti se nego će postojati samo dva moguća scenarija a prvi je da punjač neće detektovati bateriju kako treba i izbaciće eror a drugi je da hoće i da će ga puniti, mada ja u ovaj drugi scenario lično ne verujem jer mislim da je punjaču referentna tačka - žica tj crna kao prva!.
A vas gospodine presko molio bih da me se okanete ako je to moguće ako nizbogčeg drugog onda makar zbog BONTONA koji očigledno ne znate ni da postoji!
Ja sam ovde pod lupom za sve što napišem posebno od vas i vama sličnima tako da vas molim još jednom lepo da se okanete komentarisanja mene radi komentarisanja sem ako nemate TAČAN ARGUMENT da ste u pravu a da ja nisam!
The ground is the limit (or a water)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Lipo ćelija
« Reply #10 on: September 14, 2015, 11:35:38 AM »
Probao punjenje na 4S, a stari konektor koji je ostao od 5S uključio naravno u 5S.
Punjač izbacuje "voltage error" i neće da prihvati bateriju.
Onda pažljivo sklapelom odsečem na balans konektoru krajnju žicu od ćelije koja je uništena.
Sada lepo balans konektor pasuje u 4S port na punjaču i punjenje sa balansiranjem je obavljeno bez greške (yay)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #11 on: September 14, 2015, 03:54:15 PM »
Svaka čast drago mi je što si uspeo, znači ono moje razmišljanje oko kojeg nisam bio 100% siguran je ipak bilo korektno. Eto naučismo opet nešto pametno.
Samo mi reci da li si sekao crnu ili crvenu žicu tj onu krajnju žicu?
Mada kod nekih baterija kao što su gensace imaš samo crvenu i sve crne žice, dok kod drugih obično ide više boja a krajnje žice su uvek crvena i crna.....
The ground is the limit (or a water)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Lipo ćelija
« Reply #12 on: September 14, 2015, 05:25:41 PM »
Na balans konektoru se nalazi jedna crvena (prva sa jedne strane) i ostale crne žice.
Odsečena je crna, zadnja žica gledajući od crvene, jer je zadnja ćelija izbačena.
Tada sam kao što rekoh, odsekao zadnji pin na konektoru i to je upravo onaj u koji je bila ubodena zadnja ćelija.
Konektor je sada kraći i odlično ulazi u 4S port za balansiranje na punjaču. Srećom da je crkla krajnja ćelija, jer da je otišla neka u sredini tada ne bi
mogao ovo napraviti.
Hvala na savetima.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lipo ćelija
« Reply #13 on: September 14, 2015, 07:22:52 PM »
Desilo se upravo ono što sam gore napisao a to je da si sekao crnu žicu i da si pomerio balance red za jedno mesto tako da ti nije detektovao bateriju.
Svejedno da ne trućimo dalje čak i da je crkla neka u sredini ćelija uvek postoji mogućnost da se prelemi i napravi 4s.
Naravno treba voditi računa o spojevima između ćelija koji su uglavnom od aluminijuma (osim na gensace baterijama) na koji je punktovan materijal koji može da se lemi, pa kada se razdvajaju ćelije onda se seče makazicama tako da i na jednoj i na drugoj ćelije ostane po parče punktovanog materijala kako bi kasnije mogao spojiti ćelije.... Svejedno rešio si problem a isto tako si mogao da od neke stare 4s baterije ako je imaš prelemiš samo balance konektor  redom po bojama i kako idu žicei da imaš ono što ti je trebalo. Vodi samo računa da je ne utakneš kontra, Mada u tvom slučaju imaš onaj sigurnosni pin na konektoru bar jedan. Ali uvek može da se okrene kontra ako se ne pazi...
The ground is the limit (or a water)