Author Topic: LiPo uputstvo  (Read 4769 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
LiPo uputstvo
« on: May 04, 2015, 11:11:01 AM »
Nasao sam vrlo lepo i detaljno uputstvo kako pravilno i sigurno koristiti LiPo baterije. Jedini problem je sto je na nemackom, a google translate izgleda bez veze.
Bilo bi super ako neko dobro zna nemacki i ima volje da ovo prevede na srpski ili engleski. Dobro bi doslo mnogima koji ulaze u RC hobi, a ne znaju sta i kako sa baterijama.

http://www.stefansliposhop.de/liposhop/LiPoFAQV15c.pdf

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: LiPo uputstvo
« Reply #1 on: December 24, 2015, 09:07:21 PM »
Da ne otvaram novi thread.

Jedna F-Lite 3s 3000mAh baterija mi se nadula. Stalno sam je punio strujom 1A.
Kada se napuni , voltmetar pokazuje 12.2V
U normalnom letu je ok, ali cim dam nagli gas , momentalno se upali crvena lampica na  trupu B350qx2 .
Da li je zrela za bacanje ?
Nisam je punio vise od  oko 15 puta.

Hvala.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: LiPo uputstvo
« Reply #2 on: December 24, 2015, 11:33:06 PM »
Verovatno je u pitanju baterija sa malim C brojem, pa ne trpi veca opterecenja.
Ako se malo nadula mozes da je koristis mozda za napajanje monitora ili neki drugi mali potrosac.
Ako se dosta nadula bolje je nemoj koristiti vise ni za sta.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: LiPo uputstvo
« Reply #3 on: December 25, 2015, 12:18:27 AM »
Nema veze koliko si je puta punio, dovoljno je da si je jednom previse ispraznio i onda se sve LiPo se naduvaju.

Struja se leti na stopericu, napravis tipican let od 5 min pa vidis koliko dopunis bat. Dodajes vreme letenja sve dok je ne dopunis sa 80% nominalnog kapaciteta. Znaci za 3.000mAh maksimalno se prazni, tj. dopunjuje sa, 2.400mAh. Temperatura vazduha isto utice na kapacitet tako da ispod 15C i preko 25C spoljnih smanji za jedan minut. Oni alarmi na ESC ili dodatni zvucno vizuelni uglavnom prekasno reaguju, u stvari su tu da ti kazu da je krajnje vreme da sletis ili ces ostati bez modela.

Ako ovako budes koristio baterije dugo ce ti trajati. Baterije se idealno pune vece pred let, a drze se na 3,7-3,8V po celiji kada se ne koriste.

poz
Veljko

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: LiPo uputstvo
« Reply #4 on: December 25, 2015, 08:40:47 AM »
Zahvaljujem Vam se .

Baterija je 30C.

Znaci da posle 5 minuta leta, treba da izmerim voltazu baterije ?
Treba da kupim neki battery checker ? 
« Last Edit: December 25, 2015, 08:48:47 AM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 143
Re: LiPo uputstvo
« Reply #5 on: December 25, 2015, 09:19:03 AM »
Napon nije merodavan, jer se baterija nakon opterecenja "oporavlja" i napon se podigne nakon sletanja, treba da meris po kapacitetu koji se dopuni punjacem kao sto je rekao magic:

Struja se leti na stopericu, napravis tipican let od 5 min pa vidis koliko dopunis bat. Dodajes vreme letenja sve dok je ne dopunis sa 80% nominalnog kapaciteta. Znaci za 3.000mAh maksimalno se prazni, tj. dopunjuje sa, 2.400mAh.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: LiPo uputstvo
« Reply #6 on: December 25, 2015, 12:49:04 PM »
.....
Treba da kupim neki battery checker ?

Pogledaj temu "Jos jedan RC BatteryChecker" ja ga koristim. Vidim ovde nesto nije naisao na pozitivna misljenja ali sam primetio par puta na nekim linkovima da narod po svetu ga koristi. Prikazuje preostali kapacitet baterije (izmedju ostalog).
E sad moje iskustvo povodom vremena leta modela koje ces da zadas timer-u na stanici, koji je naravno vezan za bateriju. Teorijski se pokazalo poprilicno tacno u praksi sledeca stvar: kapacitet baterije podelis sa "maksimalnom strujom" koju vuce motor i dobijes broj sati koji ce baterija da izdrzi na punom gasu. Tu struju treba da izmeris a ne da se oslanjas na HK podatke.
Struja koju motor vuce drasticno menja u zavisnosti od gasa koji das. I to nije linearno. Realno je racunati je 60-70% makismalne struje da je neka prosecna struja. Obicno modeli (treba da) lete u horizontali na 50% gasa.
Medjutim ja timer setujem na pola minuta manje od sracunatog vremena (po gornjioj racunici) - bezbednosti radi.
I na kraju i to je vrlo bitna stvar kao izvor (source) za timer, setujes TH%. Ovo kao posledicu ima da timer otkucava brze sto je jaci gas a sporije sto je gas manji. Prakticno sekunda na satu ce biti sekunda na stanici tek sa punim gasom. Sto je slabiji gas, sekunda na timer-u ce biti "duza" od sekunde na satu. Na ovaj nacin ja mirno letim.

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: LiPo uputstvo
« Reply #7 on: December 25, 2015, 06:58:56 PM »
Na zalost HH ( Blade 350qx2 ) je veoma rigorozan po pitanju podataka vezanih za motor.
Ono sto znam je da su esc deklarisani na 10A.
Ako sam dobro razumeo,  matematika je 2700 mAh/ 4x10A= 67.5/100= 0.0675 * 60 = 4 minuta na punom gasu. ?
Do sada sam timer setovao na oko 7 minuta, ali ne TH%.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: LiPo uputstvo
« Reply #8 on: December 25, 2015, 08:51:05 PM »
350 QX2 leti bezbedno do 15 min, sa ispravnom baterijom, bez dodataka, mislim na kameru/gimbal, sa ovom opremom nesto krace, sto je razumljivo 10-12 min...
Tu normalno zavisi i od stila letenja... sporstsko letenje skracuje vreme leta...

ESC je 10A a motor 1100KV, Fabricki preporučena baterija 3000Mah 3S 30C, sa kojom se i isporucuje...

http://www.horizonhobby.com/brushless-outrunner-motor--1100kv%3A-350-qx-blh7802
http://www.horizonhobby.com/10-amp-brushless-esc%3A-350-qx-blh7803

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior