Author Topic: Živanović Dušan - DuleMCSE  (Read 12379 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Živanović Dušan - DuleMCSE
« Reply #30 on: February 21, 2009, 11:22:48 AM »
Dok sam kucao ovu moju filozofiju, Gos'n MODELAR je vec napisao ono sto sam i sam hteo reci, pa cu samo potvrditi njegov stav (telegram podrske za Modelarovo izlaganje) i nastaviti sa par mojih iskustava.

Koji je model najbolji za pocetnika, tema je poput one, sta je starije, kokoska ili jaje.

Iz mog skromnog iskustva, jer sam sticajem okolnosti obucio letenju bar 20-30 modelara, prva i osnovna stvar je instruktor, znaci neko ko ce biti pored vas, dovesti vas model u letno stanje, natrimovan i podesen da bezbedno leti. Tada nece biti bitno koji je model u pitanju, jedrilica, motorna jedrilica,trenazni visokokrilac ili sportski niskokrilac, sa ili bez elerona...
Neko ko ce vam objasniti osnovne procedure, da se uvek polece i slece u vetar, da se odradi konstrukcija skolskog kruga za sletanje ,da se pripreme procedure za vanredne situacije, poput prestanka rada motora, i slicno.
Neko ko ce vas model poleteti, podici ga na bezbednu visinu i dati vam stanicu u ruke, ili leteti uz vas preko kabla.

Simulator je idealan za upoznavanje, sticanje nekih rutina ali, da izvinete na poredjenju, let na simulatoru je kao sex sa gumenom lutkom, bezbedan ali nekompletan.
To je samo simulacija a ne realni let , iako su ga krstili REAL Flight...

Uz instruktora saznacete i pravila ponasanja na letelistu, sto se uveliko obradjuje na drugom topicu, upoznacete ostatak ekipe.
Modelari su cudna sorta, voljni da pomognu i uvedu novog clana u svoju zajednicu.

Zato preporucujem da investiras u par piva, kafu ili sl i pronadjes nekoga voljnog da sa tobom odradi par startova i letova, postepeno ti prepustajuci sve veci i veci deo leta, zavrsavajuci sa poletanjem i sletanjem.
Jednom kad proceni da si bezbedan za samostalno letenje, dozvolice ti kompletan let i nadzirati te dok ne budes spreman da i sam dolazis na leteliste i pustas svoje modele.

Takvim pristupom ustedeces vreme, novac a najvise zivce. I ulazak u ovaj hobi bice ti manje traumaticno iskustvo.

Stara izreka, Vreme je novac, se kroz modelarsku praksu tumaci kao "strpljenje je novac", jer ako strpljivo odradis te uvodne korake, isplatice ti se visestruko.

Ajd, Vedro nebo za vas pocetnike.
« Last Edit: February 21, 2009, 11:25:51 AM by Nenad Miklusev »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Živanović Dušan - DuleMCSE
« Reply #31 on: February 21, 2009, 12:17:29 PM »
Vidim da su mnogi poceli da me napdaju pa samo dodajem: nikoga nisam prisiljavao niti predlagao odredjeni model, samo sam iznosio moje zapzanje. Takodje mislim da toliko tema ima o pocetnickim modelima, da je suvisno postavljati vise komentara.
pozdrav

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Živanović Dušan - DuleMCSE
« Reply #32 on: February 24, 2009, 02:06:44 AM »
 mmmm

Sta bi sale, jel pala odluka i za koji model.

Spremaj sta nemas, zima polako prolazi i uskoro dolaze lepsi dani za  oo)) (leprsanje).

 (pijemo)
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)