Author Topic: QX90 - dali ga neko ima  (Read 66088 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #60 on: November 15, 2016, 11:54:21 PM »
Ne znam šta da ti kažem.
Taj quad meni jako loše kostrukcijski izgleada i kao da ga je neko kostruisao namerno da bi se posle delovi prodavali.
Ako je quad 50 eura a samo kamera 25 tu onda nisu čista posla u startu.
Prvo su kameru isturili napred  bez ikakve moguće zaštite kako bi se najpre izlomila...
Frejm kao da je okrenut namerno naopačke pa nazad imate ruke frejma koje su pod uglom i štite ništa a napred ravne.
Drugo kažem ti ako već imaš 3d štampač po meni razmisli da konstrukcijski malo spustiš te zaštite za propelere jer tako kako stoje na motorima imaju jako velike poluge koje koje  prenose silu udarca direktno na koren motora i ruke frejma.
Razmili prvo šta ti je jeftinije da zameniš izlomljen propeler ili da menjaš motor i kupuješ frejm...
Treče na tako mali quad 5 grama nije mala stvar.  To ti je 10% njegove ukupne mase.
5 grama sam rekao a to je izgleda čak i 10 sa ovim zaštitama.
Ja bih čak razmislio da okrenem sve na drugu stranu jer su nazad ruke pod uglom a ima i onaj deo frejma koji je izbočen.
KOliko toliko bi zaštitio kameru i antenu pri direktnom čeonom sudaru a ne bi ti trebalo dodavanje nepotrebnog balasta.
Možda to i ne može da se uradi lako bez bušenja i karabudženja ali sve se može uraditi.
Najgore je što sva ta oprema nama nije tako lako dostupna pa kada recimo uzmeš takav quad zarad letenja po kući na zimu i rasturiš ga u prvim letovima treba čekati mesec dana da kinezi ponovo pošalju delove.
Blade nano qx kod mene je zgažen, padao pojma nema koliko, jednom mi je pukao propeler i jednom sam zamenio za skoro 2 godine 4 motora jer su uredno od korišćenja potrošene četkice.  Sada sam naručio kameru pa će da se leti fpv po lošem vremenu.
Jeste da nije baš toliko brz kao taj jer je slabiji ali za po kući je i više nego dovoljan, u nedostatku inducrtrix-a


The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #61 on: November 16, 2016, 09:12:42 AM »
Interesantan video za one koji vole ove mikro spravice.
The ground is the limit (or a water)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #62 on: November 17, 2016, 11:28:01 PM »
jedan od prvih letova :) nisam jos stigo da letim napolju  (<--)


Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #63 on: November 17, 2016, 11:54:04 PM »
 :)aplauz Dobro si uvezbao, a nema ni malo gubljenja video signala u drugoj sobi.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #64 on: November 17, 2016, 11:55:54 PM »
ej moram da testiram na maloj vecoj daljini :) probao sam da stavim quad u jednu sobu a da se popnem da drugi sprat sa nocarima i jos uvek sam imao signal :) samo me jebe to sto imam tajmer na stepenistu pa ce da mi se gasi stalno svetlo :P

ovo jes nije bio acro mod. ali planiram skroz da predjem na njega :) zato sam i uzeo ovog malog da vezbam

inace zastite su se pokazele kao super ideja. uspeo sam da polomim zastitu za antenu, nakon toga pao jos jednom i antena pocela da se krivi. sad sam odstampao jacu zastitu koja ce ja mislim duze da traje dok se ucim. 1 gram teza ali dok se ucim nek stiti antenu i quad :)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #65 on: November 20, 2016, 05:15:20 PM »
Evo mali dobio i fpv, morao sam da nabavim polulu dc-dc booster da ispravi napajanje za kamericu i predajnik, posto cim se motori upale ode slika. Moram jos da nekako snimim video (cekam pvr iz kine :). Leti super, mozda cak i prebrzo za letenje unutra :)

Kamera i antena su malo povuceni unutra, pa i kad padne, padne na propove ili bateriju - sto mi se ne svidja ali ne vidim nekog boljeg resenja a da ne utice previse na tezinu.

Inače za po stanu jurcati ne vidim neke prevelike potrebe za nekom drugom antenom, i ovako mi vuče lepo sliku kroz 2 (dosta tanka) betonska zida (penzionerski stil voznje, nema flipova i ostalog .. ionako nema nekog mesta po stanu).

Za 40tak dolara nema bolje zabave :)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #66 on: November 26, 2016, 03:33:45 PM »
Ako neko sastavlja svoj mini fpv i ima problema sa smetnjama na slici - tj gubitak slike - kad motori prorade, našao sam (uz polulu koji je dosta skuplji) i kinesku verziju dc-dc buck/boostera koji radi (u pola cene naravno :). Evo linka https://www.aliexpress.com/item/2pcs-DC-DC-Auto-Boost-Buck-Step-Up-Step-Down-Converter-Module-Voltage-Board-for-LED/32757288766.html?spm=2114.13010608.0.0.e2AIEb. Isprobano na syma x5c.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #67 on: November 26, 2016, 04:11:41 PM »
LC filter i sami možete napraviti.
TReba vam samo dve komponente a to je jedan kondenzator od 16V i 100mikroF i jedna zavojnica od 300 mikroH
Sve to možete naći po starim radio prijemnicima ili nekim starim pokvarenim telefonima recimo...
Suština je da se napon ispravi na kondenzatoru a da se filtriraju loše frekvencije pomoću zavojnice.
Evo i videa koji objašnjava kako se to radi

Naravno sve to može u manjem pakovanju sa manjim komponentama. Malo izguglajte i naćiete vrlo lako oznake za zavojnice...
evo vam i slika kako izgledaju male zavojnice u smb varijanti pa ih možete potražiti po starim elektronskim uređajima koji vam stoje ili su pokvareni
https://www.google.rs/search?q=smd+inductor+100uh&espv=2&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZvf_X2sbQAhUmLZoKHUXwBZ8Q_AUIBigB&dpr=1
« Last Edit: November 26, 2016, 04:13:52 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #68 on: November 26, 2016, 05:11:02 PM »

Probao to, ne radi brate .. imam i sa manjim i sa večim feritima, ručno navijenim na onaj zeleni ring, smd verzijama zbog veličine,  elektrolitima, tantalum kondenzatorima, keramikom, schottky diodoma za prevenciju pražnjenja nazad na motore .. svašta .. jednostavno ne radi. Pad napona u špicama na dole na 1s bateriji je prevelik (izmerio sam pad na 3.1V) . Možda bi radilo sa nekim kvalitetnijim video predajnicima (boljim naponskim delom), valjda imersion radi super, ali ja imam jeftine boscam module i jeftinu banggood kamericu. Ovo radi, zato sam i postovo a probao sam dosta toga, od onih 1s na usb 5v adaptera, pa do lc filtera kao sto si ti poslao link.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #69 on: November 26, 2016, 05:15:58 PM »
evo ga prvi let napolju :) jos uvek cekam na baterije pa zbog toga slabo letim :(




Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #70 on: November 26, 2016, 06:07:29 PM »
super :) ja bi trebao neke prop guardove da nabavim polako mi nestaje propova :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #71 on: November 26, 2016, 06:11:22 PM »
Na lazarovom snimku deluje sve ok ali on ima onu kameru sa predajnikom na sebi koja ide uz taj quad.
Ti vidim da imaš onaj uradi sam modul tj predajnik.
Koliko sam uspeo da pročitam na netu o njemu, kod nekoga to radi a kod nekoga ne.
Ja sam odustao od kupovine tih varijanti baš iz tog razloga ako, možda i valjda...
LC filteri ne pomažu kod gubitka slike nego samo kod horizontalnih smetnji tj linija koje se javljaju zbog šumova koje prave esc-ovi i to lc filter dobro odradi. Kod gubitka slike problem je najverovatnije kao što si već i rekao u velikim padovima npona što taj pololuloluolou ili kako se već zove dobro odrađuje.
Bilo kako bilo dobor je da imaš rešenje.
Nekda su ti moduli bili skoro džaba a sada koliko vidim jeftinije je kupiti gotov nego njih.
Da li zato što ih niko ne kupuje ili šta već ali vidim da su preskupi..
Kamera tu tebi nije problem jer nije ništa ni bolja ni lošija od ove koja postoji na lazarovom i ostalim quadovima.
cmos 600 tvl i to je to.  ()-()
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #72 on: November 27, 2016, 09:25:28 AM »
pololu ti je ovo

https://www.pololu.com/product/2123

zanimljiv site za elektro hobiste, i dosta kvalitetno uradjeni moduli .. pogledaj razliku u veličini izmedju njihovoh dc-dc buck/boostera i kineskog


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #73 on: November 27, 2016, 09:38:48 AM »
Znam šta je pololu video sam recenzije kada su izbacili to još davnih dana samo se zezam što se tiče imena.
Svakako dobra svar koja malo košta
Svakako lepo je što si rešio svoj problem i podelio to sa ostacima...
Ja imam jedan buster sa HK-a tj sa 1s na 2s varijantu ali ovo je bolje jer drži 5V bilo da je veći ili manji ulazni napon.
« Last Edit: November 27, 2016, 09:42:47 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline mikijus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 83
Re: QX90 - dali ga neko ima
« Reply #74 on: November 29, 2016, 02:34:14 PM »


krenula je zima a leteti se mora :)
...makar i po sobi...
cekajuci nove motore .... i lepse vreme :)