Author Topic: 3D štampani modeli  (Read 11725 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
3D štampani modeli
« on: February 28, 2018, 09:13:02 AM »
Jedna češka firma, koja se zove "3DLabprint", uvela je, najzad, maketarstvo u RC modelarstvo.

https://3dlabprint.com

Ideja je inženjerska i opravdana sa tehnološke tačke gledišta, ali u potpunosti poništava graditeljske veštine modelara... ipak, vredna tema pažnje. Ko ume da projektuje u Solid Works paketu i ima 3D printer može da napravi kakav i koliki hoće Scale model. Sa druge strane, model je plastični pa ne može da istruli... Evo jednog primera:



ŠTA VI MISLITE O OVOME?
« Last Edit: February 28, 2018, 02:25:31 PM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: 3D štampani modeli
« Reply #1 on: February 28, 2018, 10:49:48 AM »
iskreno ovo je namenjeno za prve prototipove necega i da se vidi funkcionalnost a sto se tice avio modelarstva balza je balza i to se nece menjati jos dugi niz godina

ima svrhu sitnih delova ,tipa hornova,viljuskica,nosaca servo upravljaca.mozda motora,neki ukrasni element na modelu ili stampanje unutrasnjice kokpita ,instrument tabla,sedista,palice i sta sve ide unutra

sto se tice nosecih povrsina i ostalog mislim da je ne zamenljivo sa klasicnom konstrukcijom eventualno livenjem krila i trupova u carbonu ili stakloplastici


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: 3D štampani modeli
« Reply #3 on: April 24, 2018, 04:23:59 PM »
3D štampa, jednostavno rečeno, menja sve. Jedna stona tehnologija i samo jedan materijal za kratko vreme izrade, naspram skupe klasične gradnje sa puno materijala i tehnika sa jako puno utrošenog vremena je kvantumski skok za modelare svake vrste. Informatička era konstatno menja mogućnosti već poznatih tehnologija. Nove mogućnosti se ogledaju delom u integraciji starih poznatih tehnika uz pomoć veštačke pameti, a pronalaze se novi sa kojima se formiraju tela aditivnim postupkom.
3D štampanje metala nosi najveći udeo u oblasti industrije već danas, a razne plastike i smole će da se koriste uskoro i kod velikih skala modela. Više neće biti nemoguće da bilo ko ima svoj model od 2-3 metara samo za nekoliko sati čekanja kod kuće.
Za sada je jednostavna i za svakoga dostupna tehnologija realna na bazi jeftinih polimera. Iako su plastičke žice dosta skupe po kilogramu koje se koriste, mnogostruko se isplati sa njma raditi. Evo do sada nejvećeg skala modela na bazi ove tehnike, a ove godine će da bude još puno ne samo velikih već i interesantnih dobro poznatih modela-crteža od ovih čeških momaka.

Raspon krila je 1900mm a težina je skoro 6kg.



https://3dlabprint.com/shop/vought-f4u-corsair/

 ;namig
« Last Edit: April 24, 2018, 09:55:58 PM by tibeteagle »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: 3D štampani modeli
« Reply #4 on: April 24, 2018, 11:18:45 PM »
Ljudi, hvala vam svima na veoma konstruktivnim i pametnim odgovorima. S obzirom na to da je ova tehnologija još uvek u povoju, zaista ima mesta za oba načina razmišljanja u vezi sa njome.

Moja mišljenja su podeljena... Dok sam radio u Omanu, bogati Arapin (gazda) nam je kupio 3D štampač jedne američke firme MAKERBOT. Mi smo ovaj 3D printer koristili da napravimo modele glisera i jahti u razmeri, kako bismo ih prezentovali budućim kupcima ili njemu lično. Potom je on poželeo da mu pravim igračke za decu... Svašta sam projektovao. Ponegde sam nalazio i gotove 3D modele i samo ih stavljao na štampu.

Prilikom korišćenja te sprave primetio sam nekoliko nedostataka. (Verujem da današnji modeli više nemaju te probleme.)

Filament (plastična šipkica koja je namotana na kotur) prilikom izrade 3D štampe prolazi kroz grejnu glavu koja treba da ga topi i ređa prema softverskim instrukcijama. Ta grejna glava ima potisni mehanizam koji progurava filament kroz grejno telo. Ovaj mehanizam su nazubljeni točkići koji često umeju da proklizaju i onda iz glave aparata više ne izlazi materijal za građu, a program se nastavi... Tako sam često dobijao do pola izrađene modele... Često sam morao da stojim pored mašine i guram filament kroz grejnu glavu, od čega sam ludeo.

Drugo, 3D štampanje traje satima, ponekad i danima i to je toliko dugotrajan i mukotrpan proces da se čoveku smuči da nadgleda mašinu... Ostavljao sam je da radi sama preko noći, samo da bih ujutro zatekao delić štampanog elementa. Naravno, zaglavio bi se filament.

Pa ipak, ovo je genijalna tehnologija i u potpunosti se radujem što živim u vremenu kada se jedna takva mašina pojavila. Siguran sam da će za desetak godina ovo biti jedan od najboljih načina za stvaranje i graditeljstvo... U trenutku kada ovde pišemo, Kinezi već zidaju kuće 3D tehnologijom, a ta se ideja proširila čitavim svetom očas posla:

« Last Edit: April 24, 2018, 11:23:38 PM by Stanko BG »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: 3D štampani modeli
« Reply #5 on: April 25, 2018, 09:13:40 PM »
Quote
Ovaj mehanizam su nazubljeni točkići koji često umeju da proklizaju i onda iz glave aparata više ne izlazi materijal za građu, a program se nastavi... Tako sam često dobijao do pola izrađene modele... Često sam morao da stojim pored mašine i guram filament kroz grejnu glavu, od čega sam ludeo.
Možda nije bio problem sa mehanizmom, jer je on veoma jednostavan. Trebalo je proveriti da li motor dobija dovoljno struje? Jačina struje se može podešavati na drajveru svakog motora. Ako je motor slab, pod opterećenjem često gubi korak i izostavlja. Kasnije krene, pa ponovo izgubi korak i tako redom.

Quote
3D štampanje traje satima, ponekad i danima i to je toliko dugotrajan i mukotrpan proces da se čoveku smuči da nadgleda mašinu...
Tome "uskoro" može doći kraj. Novi SLA printreri na bazi LCD panela mogu da štampaju brzinom od 10mm u minuti pa i brže i to bez obzira na složenost oblika predmeta. Materijal je tečna UV osetljiva epoksi smola, koja je bolja od većine polimera. Homogenost je potpuna, kao kod laserskih SLA štampača. Ima već na tržištu manjih verzija sa nekoliko dm3, a kada bude i većih, to će moći da zameni sadašnje amaterske ekstruderske na bazi polimera. Ova tehnika je potpuno bešumna i ekološka.
« Last Edit: April 26, 2018, 12:38:28 AM by tibeteagle »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: 3D štampani modeli
« Reply #6 on: April 26, 2018, 08:18:12 AM »
Da li ima neko sa foruma da radi usluzno stampanje ,recimo treba mi zvrzdasti motor imitacija precnika jedno 20 cm slicno kao sto je Gabor uradio na onom modelu pt 17 ako ima neko evo moj broj 066/953-8291 ili bratislavbraca @yahoo.com

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: 3D štampani modeli
« Reply #7 on: April 27, 2018, 02:11:28 PM »
Ipak ce balza morati da se angazuje za izradu ove kopije zvezdastog  motora  4e

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: 3D štampani modeli
« Reply #8 on: June 15, 2018, 03:15:58 PM »
Novo u ponudi 3D crteža takođe iz Češke. Veoma lepi, univerzalni, jednostavni i aerodinamički visokoefikasni modeli sa elastičnim stajnim trapom.  mmmm

https://www.eclipson-airplanes.com/


« Last Edit: June 15, 2018, 04:15:46 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: 3D štampani modeli
« Reply #9 on: June 15, 2018, 10:24:36 PM »
Ipak gore nije češki sajt, već je španski.  :-\