Author Topic: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint  (Read 37467 times)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #15 on: June 16, 2017, 11:54:15 AM »
To za kanal mi je danas rekao i drugar ali avaj možda je problem bio u lepku, ko zna, uglavnom nije izdržalo.
Čekamo prvi let  (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #16 on: June 16, 2017, 01:38:51 PM »
Ovaj model ne sme da se leti sporo a ni prebrzo. Potrebna je brzina pri poletanju i sletanj najmanje oko 25km/h, jer je jedinično opterećenje oko 56g/dm2 što se smatra nešto većom od normalnog za ovoliki model. Na punom gasu može da postane nestabilan zbog veznika krila i drugih neaerodinamičnih delova. Treba paziti na nagib modela (eleroni) i dobro ga držati, jer su krila teška zbog vrste konstrukcije i podupirača a koji daje inercioni probmem. Model ima 4 kraja krila umesto 2 koji  aerodinamički  mogu čudno da deluju. Uostalom dobro je prvo pogledati neke video klipove kako je drugima leteo i da se unapred pripremi za viđeno.

Problem slabog nosača motora su neki rešili predefinisanjem originalnog crteža.
Drugi problem je "hladni var" vlakana (zeleni motor) koji se baš tamo javio nekome gde je puklo i tebi.
Pogledaj pažljivo slike na ovom topiku ove stranice u postu 33. i 36. i sve će biti jasno oko problema koji se može javiti kod ove vrste tehnologije, kao i precrtani 3D crtež.
 ;namig
« Last Edit: June 16, 2017, 01:49:58 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #17 on: June 16, 2017, 03:10:07 PM »
U nekim klipovima model baš lepo leti... Ne znam sad da li je do štampanja problem, ili... Inače u međuvremenu je stigao drugi držač motora. Ovih dana namontiram i prvom prilikom ide na Čenej.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #18 on: June 16, 2017, 03:49:51 PM »
Quote
Ne znam sad da li je do štampanja problem
Ne mora da je. Da se ovo desi potrebna je velika sila. Ako je elisa (bila) u disbalansu, od vibracije može da se sila umnogostruči na određenom obrtaju. Snaga rezonancije je čudo. Zato obavezno treba koristiti kvalitetnu kompozitnu APC elisu a nikako ne drvenu. APC kompozitne elise imaju besprekorno simetrične lopate sa homogenom strukturom. Drvene to nemaju i nikada se ne mogu potpuno izbalansirati. Drvo je živi materijal i menja gustinu i geometriju na promenu temperature i vlažnosti vazduha.
 ;namig
« Last Edit: June 16, 2017, 03:53:57 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #19 on: June 16, 2017, 03:52:55 PM »
Aham... Pošto imam spremno i kompozitnu elisu, u sledećem pokušaju on ide na model. Što se tiče balansa, to je 100% u redu, jer svaku elisu kontrolišem, i po potrebi balansiram. U svakom slučaju, hvala za savet  ()-()

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #20 on: June 16, 2017, 04:02:33 PM »
Quote
Što se tiče balansa, to je 100% u redu, jer svaku elisu kontrolišem
Drvena elisa može da bude statički 102% izbalansirana, ali ako se uglovi samo malo razlikuju na lopatama, takođe dolazi do vibracije. To se ne može slobodnim okom videti. Tako elisa nije ravnomerno opterećena pri okretanju i tako se javlja vibracija na osovini. Zato nije dovoljna statička provera, već treba probati i dinamički.
To praktično znači da treba elisu staviti na motor i videti da li model rezonira od njega na raznim obrtajima. Ako se primeti da se pojavio čudan zvuk u modelu i oseti se sa dodirom ruke da je vibracija porasla, ta elisa ne valja za taj model.
Kada je još bilo samo drvenih elisa, od 10 komada se birao jedan. Zahvaljujući kompozitnim krutim plastikama i preciznim CNC tehnikama izrade alata za brizganje plastike, kvalitetne brendirane elise se ne moraju balansirati.
 ;namig
« Last Edit: June 16, 2017, 04:20:57 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #21 on: June 16, 2017, 04:11:43 PM »
Hvala na objašnjenju  :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #22 on: June 16, 2017, 04:57:35 PM »
Sve ovo izgleda lepo na prvi pogled, ne samo ovaj, nego bilo koji 3D lab štampani model, ali to je daleko od kvaliteta.
Ja sam ih printao, pa znam iz prve ruke, zato sam i batalio celu priču.

Prvo, treba nenormalno vremena da se model odštampa.
To zna Vlada, znam ja.
Nema ekonomske osnove. Za Edga treba preko 40 sati rada printera!!!!

Za ovog dvokrilca treba i daleko više. No, vi to ne znate, jer ste modele dobili za dž.

Idemo dalje, spojevi su tanki, štampano je u lejerima i ima milion mesta gde će model pući pri prvom malo grubljem sletanju. A sletanja  moraju biti gruba jer je model pretežak i leti kao tane.



Ovaj mali Spitfire debelo je prelazio 900 gr i još je trebalo olova da se dotera težište.
Modelčić je 800 mm razmaha krila, a 900 gr!!!!!!

Jako sam ljubopitljiv da vidim kako će leteti dvokrilac, ali bolje doplatite Vladi za stalak, dok je sve u komadu, pa na policu... ;namig

Moje skromno mišljenje, daj bože da grešim...

 (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #23 on: June 16, 2017, 06:25:59 PM »
Quote
Prvo, treba nenormalno vremena da se model odštampa. To zna Vlada, znam ja. Nema ekonomske osnove. Za Edga treba preko 40 sati rada printera!!!!
Da, ali nije svejedno da li toliko radi samo mašina, a vi možete da radite nešto drugo, ili će se toliko ili mnogo više raditi ručno sa alatima isti model u nekoj drugoj tehnici sa složenim sirovinama i skupim poluproizvodima. Razlika je ogromna.

Da, ovaj vid jeftinog štampanja uopšte nije izmišljen da pravi profit nekom vlasniku. To nije ni bio cilj onima koji su ga razvili, a razvile su ga hobi komune. Ko je kupio samo za to, pogrešio je. Zapravo može se ako se eksploatiše najmanje 10 komada odjednom. Za proizvodnju ima mnoštvo drugih rentabilnijih klasičnih tehnologija za preduzetnike ta 10x do 100x više novca ali nisu pametni kao 3D štampa. Samo radi poređenja. Koliko koštao jedan CO2 laser za rezanje ploča, a da radi samo 5-10% od onog posla što treba da se uradi na modelu da bi model poleteo?  3D štampač završava model od 80-100% gotovosti.

Ima već 3D štampač tehnologija koji mogu da odštampaju ovakav pa i veći model u jednom komadu ako treba za veoma kratko vreme i to od veštačke  epoksi smole. Pokriven je sa nizom patenata, pa će se u komercijalnom vidu hobisti i mali proizvođači još sačekati da ga koriste za izradu modela. Bi će pogodni i za izradu velikih skala modela. Balza je već davno napustila modelarstvo a kompoziti će uskoro za njom.  :mhm

Dakle ovaj vid 3D štampe je idealan za kućnu potrebu i za male hobi projekte i zamenjuje gomilu ručnog alata koji su zajedno skuplji od samog štampača. Koristi najrasprostranjeniji materilaj, a to je polimer plastika. To što su žice na koturu skupe i tako se isplati, jer je oblik univerzalan. Nema limova, cevi, šipki, plankova, folija i još mnogo specijalnih materijala i to u bezbroj dimezija i boja, koji su potrebni za izradu jednog modela.

Ovo sa aviončićima je veoma smeli 3D projekat i daleko je još od sarvšenog. Najveće prednosti ove tehnike nad drugima je automatski dobijanje sitnih skala detalja, pa i nitni ako hoćete. Kako je to u svemu prirodno u ljudskom radu i ova mlada tehnika prolazi kroz razvoj i uvek se pokazuju slabe tačke sistema, koje se brzo mogu rešiti sa promenog oblikovnog rešenja u 3D crtežu, drugim materijalima ili poboljšanjem tehnoloških rešenja.

Quote
Jako sam ljubopitljiv da vidim kako će leteti dvokrilac, ali bolje doplatite Vladi za stalak, dok je sve u komadu, pa na policu... ;namig
Ovo nije baš neko ohrabrenje za modelarskog kolegu.   :)
Ovaj model će dobro da leti u rukama hrabrog i veštog pilota kao Gabor. Pošto on voli i zna da leti opušteno bez straha, uspešno poletanje je zagarantovano.
 ;namig


« Last Edit: June 16, 2017, 07:28:43 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #24 on: June 16, 2017, 07:19:00 PM »
Quote
Ovaj mali Spitfire debelo je prelazio 900 gr i još je trebalo olova da se dotera težište.
Modelčić je 800 mm razmaha krila, a 900 gr!!!!!!
Nije svejedno da li je 800mm ili 975mm raspona. Razlika je dosta velika iz aspekta tehnike, tačnije 1.8 puta može da bude teži od 800mm raspona. Prosečan model od 800mm teži 500g x 1.8 = 900g Toliko stoji i u opisu:
https://3dlabprint.com/wp-content/uploads/2016/11/userguide_Spitfire_MkXVI.pdf
Po tačnim parametrima konstruktora za model koji ste naveli, sve je uredu za jedan mali brzi vatreni borbeni model sa preporučenom težinom od 840g i opterećenošću krila sa 50g/dm2. U brze modele kao ovaj se ne stavljaju veliki akumulatori da duže leti, jer se oni ne leteti intenzivno više od 5 minuta, jer će se zavreteti u glavi pilota. Isprobao sam mnogo puta i ne može.

Šteta što ga do sada niste imali hrabrosti da ga poletite.  :-\  Eto ja vas ohrabrujem da probate. Ako ne smete, dajte Gaboru u ruke.  :)

« Last Edit: June 16, 2017, 09:44:47 PM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #25 on: June 17, 2017, 02:14:26 PM »
Fala bogu, ja sam se modela rešio, poklonio sam ga, a setup prodao...

Juče sam kucao "iz glave", pa nisam napisao tačan raspon, nije ni važno i za metar raspona je preteško.

A što se tiče hrabrosti, kad svi vi, zajedno sa Gaborom (izvini druže spomenuo te Lacika) poletite to što sam ja poletao, leteo i letim, onda ćete mi se javiti.

Sa ovim sranjima od modelčića neću ni da gubim vreme. Prvi sam ih štampao i znam o čemu se radi, a vi ih Lacika (verovatno) niste ni videli uživo.

Kako god, da ovo ne predje u našu raspravu, jer se ja vama nisam lično obraćao (do sada) nego sam napisao svoje mišljenje o avionu, a vi ste počeli da me prozivate, puno vas sve pozdravljam iz moje lepe Sente...

Ajd...

 (pijemo)
« Last Edit: June 17, 2017, 02:16:02 PM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #26 on: June 19, 2017, 11:30:25 AM »
Pošto moj stav nije takav da ako nešto ne funkcioniše iz prve, onda se otarasim od njega, ili kačim ga na zid, već  bacimo se na rešenje problema. Kako sam već ranije pisao, Vladimir je odštampao drugi držač


Model je vraćen na radni sto. Da bih imao lakši pristup, skinuo sam gornje krilo i scale motor sa njega


Ušrafio sam motor u nov držač


Nastavak radova, sledi...





Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #27 on: June 22, 2017, 02:12:46 PM »
Nakon što sam ga stavio na trup, i pokušao da ga pokrenem, primetio sam da se motor teško okreće. Ne vredi ovako, kablovi ipak dodiruju zvono motora. Tačno se vidi da ostaje trag od silikona.


Skinuo sam držač, i opet sam u ruke uzeo taj koji se polomio. Pošto imam sve delove, zalepio sam ih. Za kablove sam napravio otvora, da ih sa spolja provučem.


Otvor sam obradio sa lemilicom, da ne bi krenulo da puca. Sa spolja sam ga premazao sa lepkom. Ako sad opet pukne, onda dižem ruke od modela dok ne stigne deo, odgovarajuće mere i jačine


Vratio sam gornje krilo, i proverio sam kako to funkioniše


Sve je u najvećem redu, za sad. Jedina mana je da se vide kablovi od motora. U svakom sličaju, dok ne bude bilo odštampanih delova, malo većih prečnika, može i ovako da služi.


Sad se pitate zašto nisam postavio taj crni držač? Odgovor je jednostavan. Ako bih njega ostavio, isto bi morao probušiti. Za tog nemam scale motor , a sa starog ne bih mogao da skinem a da se ne polomi nešto. Ovako, sa lepkom ojačan sigurno će bolje da funkcioniše. Prvom prilikom ide na teren, i sledi drugi pokušaj letenja

Izveštaj, sledi...
« Last Edit: June 22, 2017, 02:16:14 PM by Gabor »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #28 on: June 22, 2017, 03:09:36 PM »
Model izgleda odlično šteta je što nema manja varijanta. Jedina mana je što je nikakvo hlađenje esc-a i motora.
To bi trebalo nekako rešiti.
The ground is the limit (or a water)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #29 on: June 22, 2017, 04:17:22 PM »
Igore, iza maske motora, ima toliko mesta, da prolazi vazduh bez problema. Tamo sam provukao i kablove od motora.