Author Topic: Henschel Hs 132  (Read 7087 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Henschel Hs 132
« on: July 06, 2017, 12:09:44 PM »


 

 Prica o ovom avionu me je zainteresovala cim sam je procitao.

 Odavno mi je poznat avion Heinkel  162 Salamander i on mi se oduvek cinio kao idealan kandidat za scala jet model.

 Konstrukcija mu je jednostavna a ono sto bi trebalo da bude glavni adut je to sto je turbine smestena u gondoli, koja se nalazi iznad trupa.

 Dakle pristup motoru kao i njegova montaza ne bi bili skopcani sa gomilom opreme koja se po pravilu nalazi u unutrasnjosti  trupa.

 Dalje, stajni trap se nalazi ugradjen u trupu, sto je pogodno iz razloga sto bi se krila mogla skidati na bajonet, a da pri tome ostaje trup koji i dalje moze da stoji na trapovima.

 Dakle velika olaksica za drzanje i manipulaciju modelom.

 Nemacki konstruktor je ugradnjom dva vertikalna stabilizatora vesto izbegao potencijalne problem mlaza mlaznog motora, a u aerodinamickom smislu, avion bi trebalo da se po pravcu  ponasa veoma stabilno.

 Kod pravog aviona, koji se jos naziva i “Volksjager”, narodni lovac, nakon testiranja, ugradjeni su mali vingleti, oboreni na dole, koji su smirili “dutch roll” ponasanje prvih prototipova.



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #1 on: July 06, 2017, 12:11:44 PM »

  Zbog svega sto sam vam sada rekao, od kada sam zasao u svet mlaznih modela, polako traje potraga za jednim  modelom ovoga aviona.

 Razmera o kojoj sam razmisljao je oko 1600-1800mm duzine trupa i mase od oko 6 kg, jer bi turbina Ram 500, koju imam, bila idealan pogon za ovakav model.

 Kako to obicno i bude, kada se necim pocnete baviti, na videlo izlaze i negativni aspekti cele ideje.

 Generalno, Heinkel 162 Salamander je bio los avion.

 Napravljen je u period kada je Nemacka, pred kraj rata, bila u velikoj krizi.

 Usled nedostatka materijala krila su izradjivana od drveta dok je ostatak zmaja bio metalni.
 
Motori “ Bmw 003” su bili nepouzdani, tako da su mehanicki otkazi kao i katastrofalni udesi bili veoma cesti.

 Kako ja to volim da kazem : “Bio je toliko dobar da je pobio vise pilota koji su ga leteli nego onih protiv kojih se borio”.

 Sada moram da vam kazem, u cilju narednih poredjenja koja cu izneti,  da je avion bio osmisljen kao cista  lovacka masina.

 Sagledavsi celu konstrukciju malo bolje, zaista, polozaj trapa je takav da je  trag glavnog stajnog trapa poprilicno uzak.
 Pri tome, avion je nezgrapno visok, pa je kompletno ponasanje aviona na zemlji veoma problematicno.

 Kada sam se pre dve godine doselio u Afriku i zapoceo ozbiljno bavljenje crtanjem u Solid Worksu, puno puta sam pomislio “Eh, da je avion samo malo drugaciji”….

 Ta potraga  za “malo modifikovanim Salamanderom” je dovela do pronalazenja jednog relativno nepoznatog aviona Henshel 132.



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #2 on: July 06, 2017, 12:14:04 PM »

  Na zalost odmah vam moram reci da od 4 prototipa koja su napravljena, ali ne i zavrsena, ni jedan avion nikada nije poleteo.



 Ideja je bila interesantna jer su krila kod ovog aviona bila u sredini trupa (srednjekrilac) dok je sada stajni trap modifikovan tako sto je smesten u krilo.

 Time se za moje kriterijume izgubio kvalitet  modela koji ce i sa skinutim krilima stajati na svojim tockovima, ali se sa druge strane dobio sirok i robustan stajni trap.

  Ovo je otvaralo i mogucnost koriscenja klasicih mehanizama stajnog trapa, koji za model  pomenute  velicine i mase , ne bi trebalo da zahtevaju prodaju jednog od bubrega kako bi ih nabavili.

 Polozaj i sirina trapa su jasan pokazatelj da je konstruktoru bila zelja da doskoci svim problemima ponasanja na zemlji.
 Dakle…idealni.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #3 on: July 06, 2017, 12:20:28 PM »

  Najinteresantnija je ideja da se pilot u trupu nalazi u lezecem polozaju.


 

 Ova ideja je opravdavana cinjenicom da ljudsko telo bolje podnosi optercenja kada je u horizontalnom polozaju, oslonjeno celom povrsinom na podlogu.

 Drugo, poprecna povrsina trupa moze biti daleko manja, pa je i sa aerodinamickog smisla, ovo intersantno resenje.

 Trece je tvrdnja da je veca verovatnoca prezivljavanja manjih udesa, sto je inace, po meni veoma diskutabilno.

 Kao manu su naveli jedino losu vidljivost iznad aviona.

 Da bi se to koliko toliko poboljsalo, trup je imao poveci prozor iznad ledja i glave pilota.

 Bez zelje za preteranim hvaljenjem nase aeroindustrije, podsetio bih da je na pocetku drugog svetskog rata iz nase zemlje u Nemacku odnesen jedan avion tipa  451.



Ni o njegovoj sudbini se nista ne moze pronaci a u nasem muzeju se nalazi jedan primerak izradjen nakon kraja rata.

 Ideja o polozaju pilota, kao i slicnost samih aviona meni dovoljno govore.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #4 on: July 06, 2017, 12:22:52 PM »

  Da se vratimo na Henschel hs 132…

  Avion je osmisljen kao bombarder koji bi iz obrusavanja vrsio bombardovanje.

 Naravno, ni jedan od prototipova nije sacuvan i sudbine su im nepoznate.



 Jedan od njih, koji je bio nadomak zavrsetka i probnog leta, zarobljen je i odnet u Cesku, ali, kao sto sam vec  rekao, o njegovoj sudbini  nista nisam mogao da pronadjem.



 Sve sto sam imao pred sobom, bile  su ove slike.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #5 on: July 06, 2017, 12:26:00 PM »
  Jedino sto je ikada letelo a moze se nazvati Henshel-om 132 je jedan EDF model.

 Kada sam odgledao video koji vam sada postavljam, cela prica se iskristalisala.



  Velicina modela koji ste upravo videli na klipu je odgovarajuca onome sto sam zeleo.

  Uz to, model ove velicine moguce je pogoniti manjim turbinama, potiska 50-70N, kao i mnogim Edf sistemima.

 Cak bi se i pogon fenskim sistemima sa sus motorima mogao primeniti uz manje prepravke same gondole.

 Za sada, nastavak cele price mozete pratiti ovde:

    http://www.rcfly4um.org/index.php/board,27.0.html

« Last Edit: July 06, 2017, 12:31:19 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Henschel Hs 132
« Reply #6 on: July 07, 2017, 12:25:11 PM »