RC MODELI AVIONA - SUS > TRENAŽNI MODELI

Pilot ACE-20S Reparacija

<< < (2/3) > >>

presko:

--- Quote from: Johann on November 29, 2017, 09:27:06 PM ---Folija kod takvih modela sa sus motorima je ujedno i zaštita od svega što može da kaplje i curi (a inače uvek nešto kaplje i curi...).
Presvuci folijom model, ko još farba modele od balze u 2017. to je možda bilo aktuelno 70-ih godina premazivanje lakovima...

--- End quote ---

Ја фарбам моделе.

Написати нешто, као што је горе наведено, је крајње некоректно. Модели су разни и постоје они које је исправније фарбати и они које је лакше пресвлачити фолијом. Како који, ствар је моделарског искуства и процене.
Модел из ове теме, ја бих пресвлачио фолијом.

Рад са фолијом је далеко чистији и бржи, али ...

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.msg113756.html#msg113756

... такође.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.msg116055.html#msg116055

По мени моделе погоњене сус моторима, поготово веће, је пожељније фарбати.

NoX2:
@ Presko, Hvala vam sto ste se prikljucili ovoj temi. Pratim vasu temu sa projektom М 1022 i moram reci da mi je jako zao zbog pada vaseg modela. Kako mala stvar moze ima katastrofalan ishod.
Takodje, dosta pametnih i korisnih saveta sam procitao tamo.
Uz moje razloge (vise estetske) zbog kojih nisam zeleo foliju, vasi razlozi su dodatno potvrdili da je bolje farbati bodel. Jedino sto mene ovde sprecava je, koliko vidim, velicina modela.

Pozdrav,
Nemanja

NoX2:
Pozdrav svima.

Na modelu se radilo, ali nisam bio azuran i kacio slike ovde. Evo ukratko sta sam sve do sada uradio...


Ostetio sam krmu prilikom odlepljivanja. Mozda je to moglo samo da se zagituje i da se zanemari deo koji fali jer svakako ide unutra. Ja sam to ipak ovako uradio...

Zatim obrusio 1mm i odsekao unisteni deo.

Posle sam dodao parce sto fali i preko zalepio 1mm balzu

obrusio i izgitovao


Ojacao sam spoj koji sam napravio sa epoxy-jem i fiberglass-om od 24g/㎡

Rep sam zatim ubacio u neki improvizovani kalup. Nacrtao sam u CAD-u kako bi trebalo da izgleda. Zatim zalepio poslednje rebro

Zalepio i 1mm bazlu sa obe strane



Ivice su mi bile zeznute na nekim mestima gde nisam dovoljno pazljivo skidao slomljene delove, pa sam to popunio epoxy-jem i piljevinom.



krila su imala dosta pukotina na balzi. Najvise na onom delu gde nalezu na telo aviona. Negde je bilo ojacavano sa epoxyjem i fiberglass-om, pa je bilo lakse skloniti tu balzu i uraditi opet, nego nestu tu popravljati



Krila jos nisu gotova. Ima jos sitnih pukotina koje treba resiti.
Pitao bih vas da li vi znate iz iskustva koliko bi na tezini dobio ako bi oblozio taj srednji deo komplet sa fiberglass-om? Predpostavljam da je to slaba tacka, pa bi da malo ojacam.

Sva drvenarija je sada teska oko 500 grama


I vec mnogo bolje izgleda nego ranije


Za kraj da sumiram pitanja. Da li je ok da presvucem fiberglass-om srednji deo krila? Mislio sam da isto uradim oko krme jer tu je bas slabasan. Tu je i bio pukao kod pada. Mislim da bi ga fiberglass lepo povezao i dosta ojacao.
Jos jedno izuzetno vazno pitanje. Sada vec treba da napravim mesta za servo motore i da vidim gde treba da busim za poluge za komandne povrsine. Koje servoe da uzmem? Ja sam za neke ranije projekte koristio EMAX ES9257. Dobar je jer je jako brz (0.08sec @ 4.8V), a pritom mu je obrtni moment 2.5 kg/cm. Tezak je oko 22g. Slikao sam ranije jedini servo koji sam nasao u avionu. Ne mogu naci njegove karakteristike. Deluje mi da ima veci obrtni moment, ali je zato jako spor. Ne znam da li je tolika brzina okretanja i potrebna. Zato bih voleo da mi kaze neko od vas da li je to ok servo i da li mogu za njega da pravim prostor unutra i po njemu da pravim polugice.

Toliko od mene za sada
Srdacno,
Nemanja

tibeteagle:

--- Quote ---Koje servoe da uzmem?
--- End quote ---
Na sredni krila je bio mini servo 14mm širine, ako sam dobro video. U toj kategoriji od 14-17mm širine, kineski Corona ima dobru i jeftinu ponudu. Ja bih stavio ovaj:
Corona DS339HV Digital Metal Gear Servo 5.1kg / 0.13 Sec / 32g
Cena je jako dobra a kvalitet iznad proseka. Naravno može da se stavi neki brend sličan servo za 10 puta veću cenu. Inače u ovoj veličini je mala ponuda, a da i cena bude dobra. Ovaj je sa digitalnom elektronikom sa ful metalnim zupčanicima i neunuštiv je.

Alternativa. Ako još nije prekriveno krilo sa folijom, bilo bi bolje da se stave posebno servoi za svaku stranu posebno. Za to je najbolja ova verzija
Corona CS-239MG Slim-Wing Analog Servo 4.6kg / 0.14sec / 22g
ili ova klasična izvedba od 13mm širine
Corona CS238MG Metal Gear Servo 4.6kg / 0.14sec / 22g
Oba su iste težine od 22g, a dva komada kao jedan veći. Tanja izvedba je razvijena za jedrilice sa tankim krilom i ima jako dobre dugačke servo ruke. Možda malo skuplje izađe nego singl verzija servoa, jer i kablovanje je potrebno uraditi sa bušenjem rebara, ali mehanički je mnogo bolje rešenje, jer se servo postavlja i priključuje na sredinu elerona, gde je rezultanta sile koja se javlja na eleronima. Tako se može staiti i nešto veći (dublji) eleron  za  oko 1cm, ako se pravi novi. Horizontalnu spiralu (roll) će moći mnogo brže da izvede.


NoX2:

--- Quote from: tibeteagle on February 20, 2018, 05:02:06 PM ---Ako još nije prekriveno krilo sa folijom, bilo bi bolje da se stave posebno servoi za svaku stranu posebno.
--- End quote ---
Ovo mi zvuci kao interesantan predlog. Ne znam koliko je za mene kao pocetnika bitno da mogu brze da uradim spiralu? Mozda se i odlucim za tako nesto.

Sto se tice presvlacenja epoxy-jem, da li je ok da malo ojacam rep i srednji deo krila?

Svako dobro,
Nemanja

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version