Author Topic: KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109  (Read 11622 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109
« on: April 02, 2018, 11:58:11 AM »
Pre nekih 40 godina, negde 1977/78 , ušao sam u svet letenja kružno komandovanih modela ( CL / Kružnjaci) sa COX Super Stunterom, nabavljenim od Graupnera iz Nemačke.

Nisam se nešto preterano naleteo sa njim, par desetina letova, jedan jedini luping, dok "glindžavo" krilo od deprona , natopljeno Nitro gorivom nije popustilo i od Stuntera mi ostao samo motor , kasnije arčen na nekoliko balza kružnjaka.

Nedavno sam našao neke stare filmove, skenirao ih i na par musavih crno belih fotki našao i COX Me 109, pa me je to inspirisalo da pokušam da ga opet napravim.

Na EBAYu se povremeno nađe taj model, cene su realne, od 100-150 dolara, ali poštarina i očekivana carina ( da ne pominjem proces dostave od 2-3 meseca) i PDV potpuno obesmišljavaju narudžbinu takvog modela.







Tako da sam se odlučio za balza reinkarnaciju COX sto devetke, na webu ima dosta podataka , uradio sam skicu, i krenuo u posao,



Krilo je pozajmljeno od  Graupner CHICO RC rejsera (za kojeg sam napravio veće ), skraćeno na Stunterove mere a trup je samogradnja , od balze.







U međuvremenu, u procesu od pominjana 2-3 meseca, naručio sam motor, elise, monokot ( tamno zeleni i svetlo plavi) svećice, vagice, šrafove, štipaljke i ostale sitnice , neophodne za završetak modela.



Radovi na završetku mogu da se nastave i nadam se da ću ovog proleća ponovo. posle 40 godina zavrteti  Super Stuntera na Čeneju  .

EDIT.
U full coloru, Super Stunter izgleda ovako,



A u full flight modu, izgleda ovako,



« Last Edit: April 02, 2018, 12:38:48 PM by Nenad Miklusev »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109
« Reply #1 on: December 12, 2020, 01:22:32 PM »
Nisam bio zadovoljan težinom, a ni monokotom sa EBAY-a, koji je bio očajnog kvaliteta, te je ovaj rad usitnjen , završio u kanti za smeće, i sve krenuo iz početka, po novim planovima koje sam napravio po meri COX Me109 Super Stuntera.



























Jedini  COX originalni deo, pored motora je kabina,



opet sa :https://coxengines.ca/cox-me-109-canopy.html













Malo domaće radinosti, rezervoari,













Spreman za monokotiranje, opet Hobby King, via @ADAM , koji je odličan.



I gotov Super Stunter,































Ma k'o pravi,









Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109
« Reply #2 on: December 12, 2020, 05:25:36 PM »
Jednostavno fenomenalno!

Baš si mi ulepšao vikend, Nešo.

 (<--)  (res)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109
« Reply #3 on: October 18, 2021, 09:25:33 PM »
Sedamnaest meseci, od kad je završen, strpljenje je vrlina, danas prvi let Messeršmita, leti mnogo bolje nego onaj fabrički iz 1978.







« Last Edit: October 18, 2021, 10:24:47 PM by Nenad Miklusev »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: KRUŽNJAK COX Super Stunter a.k.a. ME-109
« Reply #4 on: October 19, 2021, 12:08:42 PM »
BTW, COX ECJ #28 Product engine , iz 1973.



Kupljen polovan na EBAYu iz Engleske, posle 48 godina, upalio iz prve, čak sam morao i da ga razradim sa 3 rezervoara na bogatoj smeši.