Author Topic: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm  (Read 14787 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« on: March 02, 2009, 08:00:46 PM »
Evo da predstavimo novu pticu koja ce sigurno krasiti nebo iznad Podgorice a i sire u nastupajucoj sezoni   :)aplauz   To je Yak- 54 vlasnistvo Gorana Scekica.Raspon krila aviona je 2.2 m a motor je  benzinac 50 ccm.Sama prica oko nabavke ovog modela krenula je jos prosle godine pred kraj sezone a realizovala se evo pocetkom ove letacke sezone.Motor za ovu pticu je stigao jos prije 20 -tak dana a avion je iz Lindingera  u tri ogromna paketa stigao prije 7 dana.Poslije nabavke motora uslijedila je i razrada motora.U medjuvremenu Goran je nabavio i sve ostalo potrebno za kompletiranje modela pocev od servoa,elektronike...Od dana kad je model stigao do dana polijetanja proslo je 7 dana,znaci u tom periodu Goran je sve kompletirao i veliki dan D je stigao.
Naravno ovom prilikom u Goranovo ime se zahvaljum Dr.Lazi jer zahvaljujuci njegovim strucnim sasvjetima sve je islo mnogo bezbolnije,sigurnije i brze. Za sada za Lazu jedno virtuelno pivo    (pijemo)  do nekog susreta na livadi   (pijanoo)  .
Naravno svi smo bili puni adrenalina a kako je Goranu bilo on najbolje zna.Bice ovdje jos rijeci o ovome modelu,o tome sta je u njega ugradjeno i sl.a sada da sa Vama podijelimo ovaj fantastican dozivljaj.

  Dan D se desio 01.03.na lokaciji sportskog aerodroma.Ovaj dan je ujedno obiljezio i otvaranje letacke sezone.Poslije sklapanja modela,priprema i dugacke cek liste,izasli smo na pistu.Kako je to bilo od pocetka do kraja ovog prvog leta Yaka-54 pogledajte na sledecim fotkama a i neizbjezni video je tu.Vezite se polijecemo....                    (<--)






                                   
                             
 Let je trajao nepunih 5 min.jer se motor ugasio,slijetanje je bilo perfektno.Minimalna brzina pri slijetanju ovoga aviona nas je takodje odusevila.Poslije ovoga slijetanja Avion nije vise startovao jer je bilo sasvim dovoljno za prvi let.Sta reci nego model je odlican ali ne treba zaboraviti da je bio u rukama iskusnog pilota Gorana.Za sada toliko,naravno do sledecih fotki i videa.

The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #1 on: March 03, 2009, 10:09:35 AM »
Cestitam na jednom svakako velikom poduhvatu, uspesnom poletanju i sletanju. Posto sam se nekad dosta druzio sa dvotaktnim motorima (ali ne na avionima) kada sam gledao video cuo sam da kada se gas smanji postoje odredjena karakteristicna "pucketanja" u radu, sto je znak da je smesa dosta bogata. Pretpostavljam da je to tako jos uvek zbog faze razrade, a to je verovatno i bio uzrok gasenja motora. Skidanje svecice razresice dilemu. Isto tako na videu je motor bio jako glasan, dali je stvarno tako ili je to samo video? Pitam ovo posto je i meni jedan DL na putu pa razmisljam o nabavci drugog (jaceg i tiseg) izduva. Koji su servoi na modelu i koje baterija(e) za napajanje servoa a koja za paljenje?

Inace ja sam u kvadrilemi oko aviona, dali doticni Yak od EF, ili od H9 Carden, ili Somenzini ili pak CARF!??? Bilo bi lepo da pilot napise utiske mada je jos verovatno rano za to.

Pozdrav
« Last Edit: March 03, 2009, 07:49:52 PM by magic »
Veljko

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #2 on: March 03, 2009, 10:22:51 AM »
Sto se tice zvuka motora uopste nije bucan,ima prijatan zvuk sa ovim auspuhom to je na videu jaci ton,a pored toga sa zvukom motora mjesao se i zvuk bagera koji je ravnao zemlju pored piste.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #3 on: March 03, 2009, 10:41:37 AM »
cestitke na novom modelu i uspesno izvedenom prvom letu. stvarno prelepa ptica.
 medjutim moram vas malo nagrditi, pogledao sam par vasih snimaka i primetio da uvek postoji kopilot, kopilot koji glasno komentarise pilotu da li je dobar i sta da radi. nemojte tako jer to odvlaci paznju pogotovo kad je potrebna veca koncentracija kao sada.
ako nista drugo, u slucaju nekog pada, moze se desiti da vam pilot kaze "sta se koji Q dernjate? vidite sta je ispalo". druga stvar, pogledajte pazljivo snimak, videcete da je model u par navrata bio u niskom zaokretu sa malom brzinom ili u pocetku penjanja takodje sa malim gasom, kao u jednom momentu pri poletanju. prilikom prvih letova novog modela trebate da izbegavate takve situacije jer ne znate da li je motor sklon gasenu i da li ste bas sve uradili kako treba.
nemojte zameriti, ne solim vam pamet, samo vam kazem iz iskustva na sta da obratite paznju.

inace drago mi je sto polako prelazite na ozbiljniju avijaciju.

zelim vam uspesnu sezonu.

pozdrav dragan
ex pseudonijum: mat

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #4 on: March 03, 2009, 10:50:14 AM »
 :)aplauz

Ljudi, sve čestitke za izbor modela, avion je prelep. Btw, jel može ukratko opis opreme u modelu, serovi, power box, baterije...?
 (pijemo)
 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #5 on: March 03, 2009, 10:52:07 AM »
Goran nije na forumu, i ne mozemo ga nagovorit da se ukljuci, pa cemo ti ja i Fenix dati par informacija.
Ovo koristi za napajanje servoa:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8355&Product_Name=Turnigy_Dual_Power_Unit_for_large_scale_models


Baterije su:
za napajanje motora zippy 2S 2200 (sa UBEC-om)
za napajanje prijemnika i servoa zippy 3S 2200

Servoi su HXT metal gear od 12Kg (znam, steta ovakav avion na ovaj servo)

Sto se preporuke tice, EF je odlican, izrada kvalitetna  mada ako si u prilici da biras definitivno CARF.
Goran je htio njega da kupi ali niko od predstavnika nije bio voljan da mu odgovori na mail, i oni kojio jesu
nisu bas bili raspolozeni za neku saradnju.

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #6 on: March 03, 2009, 10:58:42 AM »
sve je super ali kako ovaj power box kada je samo za 4 kanala?
model je fantastican  (pijemo)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #7 on: March 03, 2009, 11:42:11 AM »
Na prvom letu dead stick!
Momci, ne letite depronca, proverite malo stvari pre letenja.
Ne zelim da vam prepricavam osecaj kad se ovako nesto slupa.
 ()-()
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #8 on: March 03, 2009, 11:44:30 AM »
Da jos jedna stvar, nemojte da vas zavarava da vion leti sporo.
To je samo subjektivni osecaj koji se dobija zbog same velicine aviona.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #9 on: March 03, 2009, 11:58:29 AM »
Pridruzujem se cestitkama sa zeljom da Gorana ovaj model dugo i lepo sluzi.
Pozdrav od Gileta
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #10 on: March 03, 2009, 12:10:31 PM »
 (<--)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #11 on: March 03, 2009, 12:28:06 PM »
sve je super ali kako ovaj power box kada je samo za 4 kanala?
model je fantastican  (pijemo)

Za servo gasa ne koristi power box , on ide direktno naprijemnik, dok komande idu preko power box-a.

Hvala svima u Goranovo ime, ja sam pisao u jednini obracajuci se Magicu ali vas se dosta javilo u medjuvremenu.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #12 on: March 03, 2009, 12:44:03 PM »
, evo jedan klip sa youtube-a, samo motor je DA-50.



 :o
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #13 on: March 03, 2009, 02:19:55 PM »
Model je izvanredan, set-up je onakav kakav je u okvirima raspoloživog budžeta (pretpostavljam), ali može solidno da odradi posao bez preteranih 3D pretenzija. Motor će takođe sigurno da sasvim solidno obavlja posao, ali se oko njega treba još dosta poraditi da bi se doveo u top formu.
Sve u svemu, ako hodaš po vlastitim kahonesima - ne skači. Drugim rečima, a sad nazad u laboratoriju. Znatiželja je zadovoljena bez posledica (na sreću), e sada treba hladne glave na tenane sve ispodešavati do perfekcije.

Osnovni principi kod podešavanja (razrađenog) dvotaktnog benzinskog motora su u najgrubljem sledeći:

1. Iglom malog gasa (L) se podešava motor da na leru radi na što bogatijoj smeši, stabilno i pri obrtajima koje propisuje proizvođač, a da pri tome mora trenutno i bez kolebanja da prihvata naglo dodavanje gasa.
Daklem, upališ motor, izmeriš broj obrtaja na leru (po potrebi se doteraju na propisano šrafom za ler gas), proveri se odziv na naglo dodavanje gasa. Ako se pri naglom dodavanju motor guši tromo reaguje na gas - smeša je prebogata, ugasiš motor, zavrne se L igla za 1/8 (oko 45 stepeni), pa ponovo iz početaka. Ako pri naglom dodavanju gasa motor "kašlje" i dobija rezak zvuk - smeša je siromašna, ugasiš motor, odvrne se L igla za 1/8 obrta, pa ponovo iz početka. Ovo se ponavlja sve dok motor na malom gasu ne počne da radi kako je opisano u prvoj rečenici.

2. Iglom velikog gasa (H) se podešava motor da na punom gasu radi na što siromašnijoj smeši, stabilno bez "kašljucanja" i pregrevanja (broj obrtaja će zavisiti od koraka i prečnika elise).
Daklem, upališ motor, daš mu pola minuta da se dovede na radnu temperaturu, daš pun gas, izmeriš obrtaje, ugasiš motor. Zavrneš iglu H za 1/8, upališ motor, daš mu pola minuta da se dovede na radnu temperaturu, daš pun gas, izmeriš obrtaje, ugasiš motor. Ako je broj obrtaja povećan u odnosu na prethodno merenje, postupak ponavljaš sve dok ne "napipaš" maksimalni broj obrtaja, posle koga dalje odvrtanje igle dovodi do pada broja obrtaja. Kada se tio desi, vratiš iglu na maksimalan broj obrtaja, pa vratiš još za dvadesetak-trideset stepeni. Time se postiče to da motor na punom gasu postiže skoro maksimalnu snagu, ali pri smeši koja nije totalno siromašna. Daljim zavrtanjem igle bi mogli da dobijemo veću snagu za još koji procenat, ali uz pregrevanje i uništenje motora.

3. Tek sa ovako podešenim motorom se poleće, i dobro osluškuje motor pri različitim režimima leta i gasa. Uslovi su u letu drugačiji nego pri radu na zemlji, pa se "glanc" na podešavanju "udara" baš za te uslove. Ali o tome drugi put (ili neko drugi). Prozvam Veljka, koji ima veliko iskustvo sa kartinzima i sličnim dvotaktnim "bolidima", da, u trenucima nervnog rastrojstva i devojačkog ludila (u prevodu - kada bude imao vremena), još malo začini "čorbu".

Sve ovo ima smisla, ako je motor već razrađen, ako gorivo ima propisan odnos benzina i dvotaktnog ulja i ako je elisa po prečniku i koraku u gabaritima za konkretni motor. Inače se tokom razrade se koristi obično mineralno dvotaktno ulje 1-2% više nego što je optimum za razrađen motor. Posle razrade treba koristiti što kvalitetnije sintetičko dvotaktno ulje u razmeri koju preporučuje proizvođač.
Posebno treba naglasiti na nije naročito pametno pomerati sondu elektronskog paljenja, naročito ako prethodno nije obezbeđeno da može da se vrati na identično mesto, i ako se ne zna tačno šta se i zašto radi.

Pozdrav
« Last Edit: March 03, 2009, 04:02:17 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #14 on: March 03, 2009, 04:06:36 PM »
Evo posto sam prozvan ... Da budem iskren Lazo je fenomenalno i vrlo slikovito objasnio stelovanje motora. Nemam ama bas nista da dodam u pisanoj formi. Ja sam dvotaktne motore naucio da slusam i po zvuku mogu da kazem dali to valja ili moze jos bolje. Dugo sam vozio i motokros i takmicarski karting pa covek nauci da slusa zvuk i na osnovu toga pravi promene. Takve stvari je jednostavno tesko opisati. Ali Lazina procedura je dovoljno precizna i bezbedna da sve bude barem na 95%, sto je i vise nego dovoljno.

Pregledao sam jos jednom klip i video da je unutrasnjost kabine dosta "neuredna" tj, zice slobodno vise na sve strane. Prijateljska preporuka je da se sve to na neki nacin dobro fiksira i da nista ne landara, narocito spojevi produzetaka od servoa, vibracije su cudo. Isto tako sva elektronika bi trebalo da ima neku vrstu izolacije od vibracija jer se i komponente na stampanoj ploci za cas rasklate.

Slazem se i sa onim sto je Dragan rekao o nacinu prvih letova i drzanju visine dok nismo 100% sigurni u motor. Moram da priznam da je onakav prvi let bio otvoren poziv za nevolju po skoro svim parametrima ... mada da budem iskren i ja sam bih tesko odoleo. No sad stvarno, glavu u zamrzivac pa polako jako malim koracima napred. Zelim vam jako puno srece i uspeha.

Pozdrav
Veljko