Author Topic: Kršenje zakona o upotrebi bespilotnog vazduhoplova  (Read 4261 times)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Kršenje zakona o upotrebi bespilotnog vazduhoplova
« on: September 24, 2018, 10:22:39 PM »
Ne baš tako davno ovde smo diskutovali o tada novom zakonu o upotrebi bespilotnog vazduhoplova, koji je pre svega pogađao ljude koji snimaju dronom u svrhu hobija.
Dosta ljudi je tada okačilo drona o klin tj. odustalo od letenja i snimanja, jer je zakon maltene zabranjivao snimanje u hobi svrhe.
Pojavom manjih modela (recimo Mavic), ljudi su polagali ispite u DCV-u, i ipak nastavili da se bave ovim hobijem u sivoj zoni ...
Ja sam uspeo sa mnogo gimnastike, da prebacim svoje ,,letenje iz hobija,, u komercijalno letenje (tj. pod velom firme) i pri tome rizikujući moguće neprijatnosti u samoj firmi zbog tog mog ,,zezanja,,. Naravno u punoj proceduri: zahtev za dozvolu DCV, Vojska , alokacija vazdušnog prostora i sl, gde na kraju mi i gro tih dozvola ostane ne iskorišćeno što zbog vremenskih uslova, što zbog drugih obaveza.
Jednostavno nije isto čekati da se pogode boje :) , vremenske prilike i poleteti sa igračkom , i sve to planirati unapred pa onda opet čekati ... navod iz prvog dela rečenice :)
To je i glavni razlog, zašto ne snimam za pare (komercijalno) jel jedno je šta  očekuje naručilac posla i zamišlja da mu bude snimljeno, a sasvim drugo ono što se može realno snimiti sa dronom, i šta je lepo za snimanje i bezbedno za snimanje

Posle ovog malog uvoda, želeo bih da čujem vaše mišljenje o delu zakona koji se sve više krši a to je noćno snimanje.
I ranije nije postojalo mnogo noćnih snimaka, tako da kada se pojavio zakon i u zakonu piše noćno letenje je zabranjeno, bez mogućnosti dobijanja dozvole, većina ljudi je i prihvatila, ok nema noćnog snimanja , zatvorena tema

Međutim kao i sve kod nas, noćni snimci dronom postaju sve zastupljeniji, i to upravo u reklamama vladinih institucija, organizacija, političkih stranaka ... Pre dve godine na koncertu filmske muzike na Ušću sam bio svedok, kada su nad gomilom publike letela dva drona DJI Phantom , i Inspire . Jednog trenutka su se čak malo i jurili međusobno i zezali, da bi kada je pao mrak, nastavio da leti Inspire.
Sve to pred desetinama hiljada ljudi, i desetinama policajaca sasvim legalno .... Po raznim grupama na facebook-u koji podržavaju aktuelnu vlast možete naći i razne druge slike: recimo snimano dronom nad Mostarskom petljom, nad autoputem ... Oduvek sam tvrdio da je opasnije leteti dronom nad autoputem , nego nad masom ljudi. Ako dron padne na čoveka najverovatnije će ga samo povrediti, ako padne na auto ili pored auta koji ide brzinom od 100 km na h , posledice mogu biti katastrofalne ...
Kap u čaši vode je naravno slika sa koncerta Narodnog pozoršita , od subote , nedelje održanog na Savskoj promenadi (Beograd na vodi) , opet najverovatnije snimljeno dronom noću.

Ja razumem, kada neki klinac poleti dronom noću u želji da proba noćni snimak , ali ne razumem organizovani kriminal kada institucije promovišu kršenje zakona , objavljivanjem noćnih slika i ulaganjem para u reklamu, i najam komercijalnog droniste.
Noćni snimci su sada sa novijom opremom mnogo dostupniji za snimanje, i atraktivni su jer ih nema toliko. Ali pitanje je kada će običan hobi letač gledajući kako drugi prave takve snimke, poželeti i on da poleti i da ih snimi, iako zna da je zabranjeno.

Svi mi znamo da u ovoj državi neko može da prođe kroz crveno svetlo u punoj brzini i zgazi pešaka bez posledica, a običan vozač da ostaje bez dozvole i ako predje na žuto - crveno , a nije imao sreće. Da je ovde oduvek bilo za nekog važe zakoni, za nekog ne.

Ali bih želeo da čujem i vaše mišljenje, pre svega ljudi koji snimaju iz vazduha, bez toga zamoliću da se javljaju letači sa rc modelima koji lete po poljanama da nam drže predavanje kako je dronovima mesto na poljani, a ne u gradu

Takođe ako je neko skoro dobijao dozvolu, mogao je da primeti da je malo promenjena, u delu noćno snimanje, sada je dozvoljeno snimati od ako se ne varam tipa 40 minuta od zalaska sunca . To bi možda  ,,legalizovalo,, snimke za MTS reklamu optiku koji su snimani u sumrak (po meni više noć, nego sumrak) , za razliku od gore nabrojanih snimaka na kojima je noć , noć  >:(




Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kršenje zakona o upotrebi bespilotnog vazduhoplova
« Reply #1 on: September 24, 2018, 10:53:31 PM »
Koliko ja vidim, i po snimcima koji se kace na "nasem" forumu ali i svakodnevno,
vise niko i ne trazi dozvole, jednostavno, snima gde ko hoce, dronovi lete i preko ljudi
ali i u prirodi. Naravno cast izuzecima koji su ozbiljno shvatili ovaj Zakon.
I nemam nista protiv kada neko leti u divljnini. Ali sam vise puta prisustvovao scenama gde
se leti iznad glava ljudi, i gde nikako nije bezbedno.
Meni to izgleda kao reli voznja u sred saobracajnog spica.
Ali i to nije problem jer taj koji tako leti ce snositi neku odgovornost i nositi na dusi povredjene.

Veci je problem jer se upravo zbog takvih i donose ovi Zakoni koji stete  modelarima i koji
stete celoj modelarskoj zajednici.