Author Topic: Pojačavanje snage solenoidu  (Read 10604 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Pojačavanje snage solenoidu
« on: January 29, 2019, 08:12:54 AM »
Pomoć od svih znalaca elektronike!
Imam elektro pneumatski ventil 12v 6,5w i sa njime puštam vazduh iz boce u cev iz koje izbacujem metalni metkić, al to je sad nebitno. Naime kad bocu napunim CO2 vazduhom pritisak koji izlazi iz boce je oko 20bara i solenoid nema snagu da otvori ventil. Postoji li mogućnost da povećam snagu elektro ventila da se otvori pod ovim pritiskom?
ex pseudonijum: sova

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #1 on: January 29, 2019, 11:54:28 AM »
Ako nabavis jacu spulnu i naravno odgovarajuceg precnika imace snagu da radi ali koliko znam i pratim ovde kod mene sta se desava retko ko sa vazduhom radi preko 10bara,

Spulna moze da ti bude i na 24v nemora samo na 12v

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #2 on: January 29, 2019, 12:25:47 PM »
znam da svi rade sa manjim pritiskom ali bocu koju ja imam je 88 grama CO2 i u njoj je pritisak oko 15-20 bara nije mi pronlem ni taj na 24v samo da moze da otvori na ovom pritisku.Mislio sam dal ovu postojecu spulnu mogu kako pojacati (dodatnim navojem zice ili sta znam vec)?
ex pseudonijum: sova

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #3 on: January 29, 2019, 03:23:51 PM »
To ti je sto ti je od spulne niti je mozes dorariti niti je mozes pojacati  ,kalem ti je unutar te kockice uliven i nema vadjenja a ni dorade ,jedino da vidim da nadjes jacu spulnu na jacoj struji a koliko znam mora da se premeri jacina kalema dal to ide u omima ili kaoo vec nisam zalazio u tu tematiku

Recimi koji je orecnik soulne gde naleze na osovinu pa da vidim nesto ovde kod nas dal ima

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #4 on: January 29, 2019, 03:30:08 PM »
I tih 15 20bari pritiska ti dodje kao 15 20kg opterecenja na taj ventilcic pa sad vidi da li moze taj elektro magnetic i kotvica da pritisne tu silu

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #5 on: January 29, 2019, 06:06:57 PM »
Našao sam firmu u Zemunu koja ima ventile na 12v do 90bara, uzeo sam komad pa ću probati dal radi ili samo na plotu piše “pi..” pa se Mujo sav ožuljo!
ex pseudonijum: sova

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #6 on: January 29, 2019, 06:47:33 PM »
Quote
Postoji li mogućnost da povećam snagu elektro ventila da se otvori pod ovim pritiskom?
Postoji.
Nazinvi napon za solenoide je za trajni rad. Slobodno mozete da prikljucite na duplo veci napon (12V->24V), pa i vise, na nekoliko sekundi, kada ce snaga solenoida biti srazmerno veca. Trebalo bi da to otvori. Za pregorevanje kalema treba vise od 1 minute, jer kalem i njegova okolina ima svoj termalni kapacitet, inertnost, koji sprecava brzi rast temperature. Ipak, to ne znaci da ce taj ventil i da se otvori, jer pneumatskih venitla po konstrukciju ima vise tipova. Neki bolji ne rade iznad 10 bara radi sigurnosti.
Pazite na oko!!!
Pneumatika moze da bude opasna igra, pogotovo ako radite iznad dozvoljenog pritiska!!!

« Last Edit: January 30, 2019, 12:17:29 AM by tibeteagle »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #7 on: January 29, 2019, 09:18:15 PM »
Ovo je odlično samo bi tom solenoidu trebalo nakačiti neka krila da poleti pa da bude neki topik ovde  (yay) ... Elektropneumatik

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pojačavanje snage solenoidu
« Reply #8 on: January 29, 2019, 10:06:26 PM »
Quote
Ovo je odlično samo bi tom solenoidu trebalo nakačiti neka krila da poleti pa da bude neki topik ovde
Zasto? Vec odavno imaju krila. Solenoid je u brushed i brushless pogonskim elektromotorima, a isti su i u RC servoima u minijaturnoj izvedbi. Solenoid je dakle vec tu u RC flaj modelarstvu svake vrste i ostace jos jako dugo. Sve sto se tice elektromotora, zapravo tice se skupa solenoida u njima u najvecoj meri.

Quote
... Elektropneumatik
Skromna je primena u modelima, ali ima. Na nekim vecim RC modelima se trapovi otvaraju iz trupa uz pomoc pneumatskih aktuatora. Pneumatika je poznata i po tome da su delovi veoma laki, jer se prave uglavnom od aluminijumskih legura a vodovi su od plastike. Dakle pogodne su za avio modelarsku gradnju tu i tamo. Problem je samo napraviti pritisak, pa se to ne stvara u modelu za sada. Strujni linearni motori ce sve to da zameni polako, jer su pametniji, precizniji i rade na struju, a struje ima na pretek u modelima. Dakle to bi bilo skoro sve, pa ne vredi otvarati temu za njih.

« Last Edit: January 30, 2019, 12:18:09 AM by tibeteagle »