Author Topic: SUP 19  (Read 27651 times)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #30 on: July 31, 2019, 10:18:45 AM »
Jel si probao da u zaokretima koristiš "termal" mod? Ono par mm dole flaps i eleroni? U ostalom, ako si zadovoljan kako leti, leti što više, navikni se na mane i uživaj.

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: SUP 19
« Reply #31 on: July 31, 2019, 11:17:05 AM »
Kazu ako model pri zaokretu spusta nos treba povecati otklon aelerona na dole vise nego na gore, ili kako to neki nazivaju negativni diferencijal, ako pri zaokretu nos ide na gore onda obrnuto ako se dobro secam... u principu trebalo bi da cimajuci input aelerona levo-desno palicom model ne menja visinu, vec samo nagib, znaci nos ne treba da se propinje a ni propada... pod uslovom da je prvo teziste ustelovano, a onda i optimalna brzina za let, diferencijalom se onda steluje to da se ne propinje ili spusta nos na komandu aelerona. Obicno kazu da otklon elevatora treba staviti u neutralu, da se indukuje sto manji otpor- drag, i onda stelovati CG za horizontalan, optimalan let, nakon toga ustelovati diferencijal ako ima potrebe, a onda sa promjenom kambera trimovati horizontalac za optimalan let po modovima, za termal, spid i slicne...
« Last Edit: July 31, 2019, 11:33:16 AM by dkk »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: SUP 19
« Reply #32 on: July 31, 2019, 04:29:05 PM »
Pri zaokretu svaki normalano podešen model počinje da gubi visinu bez obzira da li je zaokretanje nastalo kao posledica verikalnog kormila ili
zbog zakretanja elerona. Stoga kada god se model zakreće to odmah treba pratiti dodavanjem kormila visine tako da se gubitak visine ni ne primeti.
To je jedno od osnovnih pravila RC letenja.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #33 on: July 31, 2019, 04:36:26 PM »
Nije reč o tome da li se dubina koriguje ili ne. Naravno, ali ovde je reč da se dubina mora korigovati više nego što sam to do sada radio na drugim modelima. Čini mi se da je ovde to malo izraženo. Moguće da su dužina i raspon uzrok tome ...

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: SUP 19
« Reply #34 on: July 31, 2019, 09:30:09 PM »
Pri zaokretu svaki normalano podešen model počinje da gubi visinu bez obzira da li je zaokretanje nastalo kao posledica verikalnog kormila ili
zbog zakretanja elerona. Stoga kada god se model zakreće to odmah treba pratiti dodavanjem kormila visine tako da se gubitak visine ni ne primeti.
To je jedno od osnovnih pravila RC letenja.

Nije rec o gubljenju visine vec o propinjanju ili poniranju nosa u zaokretu... model, ako je dobro podesen treba da "gubi visinu" jednako u ravnom letu i zaokretu, a netreba da propinje ili ponire nosom pri zaokretu, odnosno prilikom inputa aelerona. Ako sam u krivu onda ja imam nenormalno podesen DLG koji jednako "gubi visinu" u zaokretu i ravnom letu i ne propinje i ne ponire nosem pri aeleron inputima, odnosno zaokretu...  ;)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: SUP 19
« Reply #35 on: July 31, 2019, 10:52:26 PM »
Propinjanje nosa bih rađe objasnio kao vučenje repa u zaokretu koje nastaje kada letelica ima prevelik otklon elerona na dole - tačnije elerona koji se nalazi na suprotnom krilu od zaokreta u koji se pošlo (ako je levi zaokret, onda je to desni eleron i obratno). Istina je da se ovaj efekat vučenja nosa (ili, veoma retko, kada rep želi da prestigne avion u zaokretu),  ponekad dešava na avionu - mnogo je češći slučaj da rep hoće da se obesi i ne prati idealnu putanju zaokreta, nego što želi da se "usvira u zaokret" i obori na dole.

Pošto je vučenje repa nastalo usled nepovoljnog naknadnog zaokretanja oko Z ose, takozvani "Adverse Yaw", diferencijal je uglavnom takav na eleronima da na dole imaju manji, a na gore veći otklon. Na mom Kwik Fly avionu podesio sam diferencijal koji iznosi 12 stepeni na gore i 10 stepeni na dole.

Drugi način korigovanja ove nepravilnosti u letu jeste upotreba kormila pravca u letenju tokom zaokretanja, takozvani koordinirani zaokret. Letači helikoptera i dronova veoma dobro znaju ovo pravilo jer se helikopteru uvek vuče rep ako pilot ne unese komandu na repnom rotoru. Bogami i piloti pravih aviona uvek koriste nožne komande (kormilo pravca).
Stoga je neophodno da se neprestano vežba uporedo korišćenje i kormila pravca i elerona u zaokretima. Naravno, za one manje spartanski raspoložene, može da se umiksuje kormilo pravca sa eleronima...

Gledao sam Milošev avion na aerodromu i mislim da on nema problem sa nepovoljnim zaokretanjem oko Z ose. Samo treba još malo da juri težište i napadne uglove...

« Last Edit: July 31, 2019, 10:55:50 PM by Stanko BG »

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: SUP 19
« Reply #36 on: July 31, 2019, 11:36:51 PM »
Krilo sa aeleronom na dole - spoljasnje u zaokretu - ima povecan "kamber" i povecan napadni ugao i zbog svega toga povecan drag u odnosu na krilo sa aeleronom na gore - unutrasnje u zaokretu - koje ima smanjen "kamber" i napadni ugao i zbog svega toga smanjen drag, sto pod pretpostavkom da je otklon aelerona ist u oba pravca dovodi do toga da se u zaokretu nos po malo propinje i tezi napolje, a na repu se detektuje suprotno. Smanjenjem otpora na spoljasnjem, a povecanja na unutrasnjem krilu to se koriguje, i obicno se sprovodi "diferencialom" da se ne poveca indukovani otpor - ukupan otpor indukovan ostaje ist, jer se na jednom krilu povecava a na drugom smanjuje... dodavanjem rudera ili elevatora ili kombinacijom, se indukuje veci otpor sto kod jedrilica treba izbjegava zbog ocuvanja energije...

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #37 on: August 01, 2019, 09:31:21 AM »
Ovi što lete DLG, svašta nešto znaju. Druže, puno sam naučio iz tvojih odgovora!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #38 on: August 01, 2019, 09:41:21 AM »
Vrlo je moguće da ste svi u pravu. Ima tu prostora za eksperimentisanje sa razlikom uglova, težištem, podešavanjem elerona ...

A možda je to rezultat dosta jakog vetra po kome sam leteo.

Drugari, hvala vam na savetima i idejama. Drago mi je da još uvek ima onih koji svoje teško stečeno znanje, nesebično dele sa drugima.

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: SUP 19
« Reply #39 on: August 01, 2019, 11:10:47 AM »
Kod jedrilica je najbitnije efikasan let... kao kod ptica u prirodi, jedrilice nemaju luksuz dodavanja energije pomeranjem palice gasa... zato se tezi da se u svakom momentu leta, leti krilo sto optimalnije a to znaci sa sto manje indukovanog otpora i sa sto boljim i korisnijim odnosom uzgona i otpora... znaci sto manje otpora pri letu proizvedemo, manje energije  bacimo a vise iskoristimo za letenje, sto u prevodu znaci, duzi let... princip ne vazi samo za DLG nego letenje u globalu, bar sto se tice letenja u atmosferi...  :)
Da bi sto vise energije ocuvali za let, teziste jedrilice treba stelovati neutralno jer tako sa minimalnim otklonima - najmanjim otporima - efikasno upravljamo. Ako nam je kojim slucajem pri stelovanju tezista potrebno dodavato elevator u nekom pravcu da bi dobili miran, ujednacen i stabilan "horizontalan" let bolje je onda promeniti napadni ugao citavog horizontalca nego pomerati samo komandnu povrsinu - zbog toga horizontalci koji su kompletni komandna povrsina su bolji - efikasniji...
Dakle ako ne uspes da sa horizontalcem u "nuli" i stelovanjem tezista dobijes optimalnu brzinu za to krilo (svako krilo ima svoju optimalnu brzinu za let koja ovisi o profilima i obliku krila te razvoju profila duz krila) i miran, stabilan "horizontalam" let, poigraj se sa napadnim uglom horizontalca, a eventualno i krila, da bi postigao optimalnu brzinu i minimalan otpor... tada krilo leti najefikasnije i najbolje i gubi se najmanje energije...
A kad je sve to dobro ustelovano onda postupak oko diferencijala ako ima potrebe...
Nadam se da nisam zakomplikovao i da je jasno oko principa stelovanja.
« Last Edit: August 01, 2019, 11:41:01 AM by dkk »

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #40 on: August 01, 2019, 12:36:17 PM »
Kako pronađeš optimalan Cg za jedrilicu? Proizvođačeva preporuka je malo nosata, bar po mom iskustvu.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #41 on: August 01, 2019, 01:29:04 PM »
Stevo druže moj,

Obično je to u tačci koja se nalazi na 30-35% poprečnog preseka krila gledajući od napadne ivice krila.

Npr: Ako je presek krila 210 mm težište će biti negde  između 70-73,5 mm od napadne ivice glavnog krila. E sad, uglavnom je to tako osim ako model nije po tokom konstrukcije urađen repat - korišćeni teži materijali od specificiranog materijala u planu, odstupilo se od mera u planu, korišćeno previše lepka, teška folija na repu i još mnogo toga.
Iz istih razloga model bude nosat + preveliki (samim tim i pretežak) motor, prevelika baterija, loše pozicioniran teret u kabini (baterija, ESC, prijemnik) i još mnogo toga,

U suštini model  je u idealnom balansu ako su sve pomične površine trimovane u nuli a model sporo ''curi'' i ''neće dole''.

Da bu se sve ovo postiglo mora se biti strpljiv i sistematičan. Za idealno podešen model treba dosta vremena. A najbolje vreme za rad na balansu je ranije ujutro ili kasno popodne kad nema ni vetra ni termike.

A kad sve to postigneš, obavezno kupi stolicu i frižider za plažu pun piva. Trebaće ti. A žena ti neće verovati da si sve vreme bio na letenju ...


Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: SUP 19
« Reply #42 on: August 01, 2019, 02:14:47 PM »
Da pronadjes optimalno teziste krenes od krila, treba da znas optimalnu brzinu i napadni ugao krila, onda postavis repne komande bez otklona i stelujes teziste  da leti optimalnom brzinom i optimalnim napadnim uglom, kako bi imao najveci uzgon i najmanji otpor, ako to ne mozes tako postici, vec moras korigovati otklonom horizontalca, znaci da konstrukciono nije dobar ugao horizontalca i treba ga menjati... kad postignes optimalan ugao horizontalca, onda nemas otklon za "horizontallan" let, teziste je optimalno pa sa vrlo malo komandi (sa malim otklonima - citaj otporima) efikasno upravljas i indukujes vrlo malo otpora i gubis minimalno malo energije na upravljanje i cuvas je za letenje, to jest proizvodnju uzgona...

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: SUP 19
« Reply #43 on: August 04, 2019, 03:05:52 PM »
Odlični saveti.

U napadnim uglovima je često tajna podešavanja jedrilica. Kako mi nismo aeronautički inženjeri pa ne možemo da izračunamo polaru krila, niti polaru čitavog aviona, najbolje je podešavanja raditi empirijski. S obzirom na to da je Miloš, ako se ne varam stavio Epler (ili neki sličan) aeroprofil na krilo, potrebno je znati da takav (noseći) aeroprofil stvara uzgon i pod negativnim napadnim uglom, to jest krivulja koja predstavlja odnos RZ/RX za ovaj aeroprofil je pomerena u minus po apcisi za zadati nulti uzgon.

Ne znam napamet, ali bi ti, Miloše, mogao da daš ljudima tačnu oznaku aeroprofila pa da ti pogledaju tačne podatke za taj profil, ako imaju software... Na taj način ćeš biti korak bliže pravom podešavanju napadnih uglova krila i odnosa napadnih uglova između horizontalnog stabilizatora i krila.

Opet, "all moving" horizontalac je divna sprava na avionu, ali sada je kasno da menjaš koncepciju svoje jedrilice. Mislim da si relativno blizu uspeha. Još samo malo reglaže je potrebno.
« Last Edit: August 04, 2019, 03:08:27 PM by Stanko BG »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: SUP 19
« Reply #44 on: August 04, 2019, 07:06:42 PM »
Kako da utvrdite da li je težište vašeg modela na dobrom mestu?
Mark Drela to radi ovako: