Author Topic: Mini Dart - 1m DLG  (Read 24589 times)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #30 on: December 14, 2020, 03:15:12 PM »
 :)aplauz (res) :)aplauz (<--)
Nije sramota učiti !!!

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #31 on: December 14, 2020, 10:04:39 PM »
Strahovita borba i opasni junaci. Svaka vam čast. Sam postupak livenja je izveden besprekorno - bolje od toga ne može. Oduševljen sam. Uživao sam čitajući. I, da, nakon što sam napisao savet da naknadno lepiš polutke, shvatio sam da to nije baš najsrećnija metoda za tako sićušan trup - zaista je mnogo bolje ovako: sve odjednom i sa balonom, dok je još sveže. Ja sam svoje trupove uvek lepio naknadno u kalupu jednom krpicom tkanja i točkićem na žici. Ali, balon je sto puta bolja metoda, a i koji bi točkić ušao u taj trup  :big smile 

Ima tu još jedna važna napomena, ali, možda i grešim. U razgovoru sa Duletom jednom smo se prilikom dotakli hemijskog sastava epoxy smola. Naime, neke smole, ako ne i sve livačke smole, u sebi imaju veoma mali procenat parafina, kako bi se lakše odvajale od kalupa. Da si se bio odlučio da lepiš trup naknadno, morao bi da ošmirglaš polutke trupa, kako bi uklonio ovaj parafinski sloj. Inače bi sastav bio mnogo loš. Ja sam svoje polutke trupa uvek pre spajanja šmirglao. Eto, nadam se da sam se svega setio da napišem. Još jednom, mnogo ste lepo uradili trup. Svaka vam čast.

E, sad, teško je krpljenjem izaći na istu masu. Verovatno će ti biti malo prodornija jedrilica i malo će imati lošiju finesu...

Ali, majstorski si je popravio. Nema šta, zaista Branko i Pera mnogo dobro znaju svoj posao, a ti lepo modelariš. Pozdravi mi ih mnogo.

P. S.

Raditi na trupu broda tako velike površine bilo je neverovatan izazov, jer je u Salalahu vlažnost vazduha uvek preko 96%, a temperatura od 35oC pa naviše. Ljudski je napor samo opstati na tim temperaturama i pod tolikom vlažnošću vazduha, a kamo li raditi ovako delikatne poslove. Zato su livenja rađena noću. Pitaj Branka, on će ti ispričati sve detalje ovog ogromnog posla. Sećam se, kada sam izašao iz aviona u Salalahu, osećao sam se, udahnuvši vreli i vlažni vazduh, kao da mi je neko sipao čašu vode u pluća. Strahovit osećaj, neopisiv. Ja sam samo gostovao jednom prilikom u hangaru gde je Branko radio sa svojim ljudima. Oni su tamo boravili dugi niz nedelja i za mene su veliki heroji. Ipak je u Maskatu, gde sam proveo šest meseci, bilo malo lakše za život - nema baš toliko ekvatorijalne vlage...
« Last Edit: December 14, 2020, 11:16:13 PM by Stanko BG »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #32 on: December 19, 2020, 03:45:56 PM »
Hvala svima 😀 jeste bilo posla, mada to se razvuklo na 6-7 meseci tako da smo radili opusteno i bez ikakve žurbe. Danas sam probao model i oduševljen sam. Leti sjajno, baš onako kako sam očekivao. Pod rukom prilikom izbačaja se oseća krutoća i stabilnost za razliku od prethodnog trupa, nisam ga previše visoko bacao, za sada je samo faza upoznavanja i finog trimovanja. Izbacivao sam ga na visimu od oko 25-30m sto je sasvim dovoljno za uzivanje.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #33 on: December 19, 2020, 04:01:53 PM »
 (<--)  ()-()  (yay)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #34 on: December 21, 2020, 12:11:36 AM »
Prelepo!

Mnogo mi je drago  :big smile

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #35 on: March 06, 2021, 11:02:29 PM »
Hvala Stanko  (pijemo)

U medjuvremenu, odlucio sam da se ponovim stanicom. Obzirom da je u poslednje vreme Radiomaster Tx16s postala vrlo popularna, odlucio sam da joj dam šansu i proverim njene mogućnosti u oblasti DLG modela.
Imajte na umu da postoji nekoliko izvedbi ove stanice, osovna verzija koja je najjeftinija, nema hall senzore na palicama i još nešto, zaboravih. Tako da sam ipak otišao na verziju sa Hall senzorima (umesto potenciometra na palicama, koriste se hall senzori).
Obzirom da ima OpenTX OS prvo što sam uradio je upgrade OS-a na poslednju verziju, kao i 4in1 predajnog modula, kako bi sve imalo poslednje bugfix-eve i sl.
Jedna od bitnijih upgrade-a na poslednju verziju OpenTX-a je i sredjen driver za povezivanje stanice kao džojstika za simulator. Probao sam http://www.rowlhouse.co.uk/PicaSim/ i sve radi perfektno.

Stanica je generalno fino urađena, osećaj na palicama je solidan. Prekidači takođe sasvim solidni. Obzirom da za F3K modele koristim momentary switch, morao sam ga prebaciti na levu stranu, jer desnom rukom izbacujem model, a levom rukom prilikom rotacije i izbačaja držim taj prekidač. Tako da sam pristupio otvaranju stanice i zameni pozicija prekidačima.
Takođe bih izdvojio i to da stanica u sebi ima punjač, tako da za punjenje baterija (LiIon 2S, 2900mAh), potrebno je samo uštekati USB Tip C kabl koji se isporučuje uz stanicu na neki od USB (2.0 ili 3.0 i sl) izlaza na PC-u ili punjač koji ima slične izlaznu amperažu kao USB portovi na PC-u.

Da bih prišao prekidačima, morao sam da odšrafim palice, zatim odlemim prekidače i zamenim im pozicije. Sve sam to uradio bez velike muke. Stanicu sam sastavio, u podešavanju odradio kalibraciju palica, slajdera i svega što je moglo i na kraju rekao OS-u da sam zamenio prekidačima mesto.

27887-0

27889-1

27891-2

27893-3

27895-4

Da se vratim temi DLG-a. Obzirom da je OpenTX i da podržava lua script, odlučio sam se da kupim sledeće skripte koje će mi služiti za F3K trening: https://www.justfly.solutions

Da bi sve to radilo, kupio sam sledeće skripte: MultiModel, JustFlyApp i F3K trening.

Evo kako izgleda menu u kojem može da se odabere jedna od "igri" koje mogu doći na takmičenju

27897-5

i izgled igre 5x2min, radno vreme 10min

27899-6

Jedina zamerka koju imam su prilično loši slajderi/bočni potenciometri koji se ne centriraju najbolje. Pod rukom se ne oseća baš najbolje centralna pozicija slajdera. Prednost je što na stanicu može da se upari "bind" bilo koji tip prijemnika na 2,4Ghz, npr. možete da uparite protokole raznih brendova (Futaba, Hitec, FrSky, Spektrum, Graupner itd...)

Mini Dart će poslužiti kao testni model, nadam se da će sve proteći kako treba. Samo da se prolepša vreme.
« Last Edit: March 06, 2021, 11:47:11 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #36 on: March 07, 2021, 01:04:29 PM »
Stanica radi odlicno, al zato baterija u modelu nikako  (fiu)

27901-0

27903-1

27905-2

ova baterija 1S mi se pre neki dan dok sam podesavao novu stanicu i model ispraznila do kraja (pao napon ispod 3,2V), sinoc sam je napunio do kraja, al evo danas ocigledno nije radila na nacin kako bi trebalo. Napravio sam par startova, krenuo da radim task 5x2min i u trecem letu model ostao bez napajanja. Naravno od tolikog polja okolo, model je uradio u stubic :)

Evo napon baterije kada sam je prikacio na punjac
 
27907-3

Izgleda da nemam srece s ovim modelom. Elem, da stvar bude jos grora, ovo je treci put da mi se na DLG-u desava isti problem, tj da se baterija isprazni tokom leta! Definitivno cu morati da predjem na prijemnike sa telemetrijom.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #37 on: March 07, 2021, 08:26:23 PM »
Quote
U medjuvremenu, odlucio sam da se ponovim stanicom. Obzirom da je u poslednje vreme Radiomaster Tx16s postala vrlo popularna, odlucio sam da joj dam šansu i proverim njene mogućnosti u oblasti DLG modela.

Pozdrav SABURO,

I ja sam uzeo istu stanicu. Da, nije savršena, ali mi se čini da je za te pare više nego odlična. Nema šta se ne može podesiti i prilagoditi, od miksova do telemetrije, preko trener moda i direktnog priključenja na PC kao džojstik. Pazi kad vraćaš SD karticu, može da upadne, ali nema ni potrebe da se vadi. A ti slajderi sa strane su skoro neupotrebljivi, što zbog položaja (stalno ih neki prst pomeri) što zbog nepreciznog centriranja, ali možda nekad posluže...


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #38 on: March 08, 2021, 11:36:17 PM »
Odgovor i nastavak na temu Radiomaster stanice je ovde:

http://rcfly4um.org/index.php/topic,16835.msg125476.html#msg125476

O modelu cu pisati kada krenem u proces reparacije u nekom narednom periodu. Ne odustajem  :big smile
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #39 on: March 28, 2021, 09:09:50 PM »
Zapoceo sam saniranje krila na minidartu. Isekao deo koji je bio nagnjecen u sudaru sa stubicem, iskorijo parce od konticela i ulepio ga 5minutnim epoksi lepkom. Potom osmirglao i koliko toliko ujednacio prelaz. Zapravo, obrusio sam deo korice kako bih napravio malo udubljenje gde ce tu razliku popuniti stakleno tkanje koje tek treba da postavim.

28057-0

Sve je bilo spremno za presvlacenje staklenim tkanjem. Deo koji je bio izlo%u017Een udarcu nije neki noseci deo i sl. tako da ce stakleno tkanje 40gr/m2 biti sasvim okej. Isekao sam po dva sloja sa gornje i sa donje strane pod uglom od 45 stepeni.

28059-1

28061-2

Pre postavljanja tkanja, zamutio sam smolu i pomesao tiksi i bombaz platno, kako bih popunio zazore u penastom materijalu i eventualno neke neravnine, a zatim pristupio postavljanju tkanja.

28063-3

28065-4

Na kraju, zategao sam foliju kako bi se lepo oformio oblik i bilo sve glatko nakon susenja

28067-5

Nakon 12h susenja, skinuo sam foliju i zatekao ovako stanje

28069-6

Potom naneo auto git i krenuo u fino doterivanje. Za dalji postupak trebam da kupim spric kit\git u spreju, samo da vidim koji i gde. Ako neko ima preporuku za finocu gita i marku, neka napise.

Takodje, treba da kupim farbe, ljubicastu i belu
28071-7
« Last Edit: March 29, 2021, 08:48:48 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #40 on: April 06, 2021, 11:44:03 PM »
Za vikend sam kupio spric-git u spreju, dvo-komponentnu ljubicastu i belu boju, tako da sam nastavio radove na krilu.

28089-0

Pregitovao sam i kabinicu, jer bih zeleo da je ofarbam u belu boju.

28091-1

28093-2

28095-3

28097-4

28099-5

28101-6
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #41 on: April 13, 2021, 10:39:22 PM »
Nastavio sam radove na krilu, time sto sam vodobrusnim papirima 1000, 1200 i na kraju 2000 osmirglao git i matirao kompletnu povrsinu za farbanje. U medjuvremenu sam kupio kompresor i airbrush iz woby haus-a. Po prvi put sam radio airbrush-om, iskreno navukao sam se :)

28113-0

28115-1

28117-2

28119-3

28121-4

28123-5

28125-6

Sve u svemu, zadovoljan sam uradjenim. Ostaje mi da matiram i ispoliram deo krila gde je naneta farba, kako bi se sve ujednacilo sa ostatokom krila. Naravno i poklopac kabine da ispoliram
« Last Edit: April 13, 2021, 11:13:47 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #42 on: April 16, 2021, 11:58:04 PM »
Veceras sam iskoristio priliku i ispolirao krilo i kabinicu. Vodobrusnim papirom gradacije 2000 sam matirao nanetu boju sa gornjake i donjake, a potom naneo 3M polir pastu u izdašnoj količini i neprestanim kretanje bušilice obezbedio željene prelaze i sjaj. Vrlo je bitno da se tokom poliranja ne zadržavati na jednom messtu, kako se od temperature ne bi oštetila površina.

Evo kako je to izgledalo. Prvi test sam obavio na kabinici

28127-0

28129-1


, a potom na donjaci i gornjaci krila

28131-2

28133-3

neneta polir pasta
28135-4

28137-5

28139-6

28143-7

28145-8

gornjaka pre radova
28141-9

matiranje smirglom
28147-10

28149-11
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #43 on: April 17, 2021, 12:02:11 AM »
pa još matiranja
28151-0

28153-1

nije najbolje matirano, al sam zadovoljan
28155-2

naneo sam pastu, omakla mi se ruka pa otuda ova količina :D
28157-3

28159-4

prebrisao i opet naneo za još jedan prelaz
28161-5

finalni izgled
28163-6
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Mini Dart - 1m DLG
« Reply #44 on: April 17, 2021, 09:04:45 AM »
 :)aplauz : :)aplauz :)aplauz perfektno (res)
Nije sramota učiti !!!